Izgradnja aerodroma u Bihaću nije lokalni hir nas Krajišnika, već strateški projekt od značaja za cijelu Federaciju Bosne i Hercegovine, kaže za „Dnevni avaz“ Elvedin Sedić, gradonačelnik Bihaća, lider regionalnog pokreta POMAK.
Izgradnja aerodroma u Bihaću nije lokalni hir nas Krajišnika, već strateški projekt od značaja za cijelu Federaciju Bosne i Hercegovine, kaže za „Dnevni avaz“ Elvedin Sedić, gradonačelnik Bihaća, lider regionalnog pokreta POMAK.
Neutemeljena je, kaže, kritika da se političke partije i nivoi vlasti otimaju za kontrolu nad još jednom javnom kompanijom. Objašnjava da je Grad Bihać spreman odmah prenijeti na Vladu FBiH vlasnička prava nad aerodromom, što je odavno i nudio Federaciji BiH.
Saglasan je da se deset godina čini kao mnogo vremena za rješavanje papirologije, ali da je okončan nimalo jednostavan posao. Eksproprijaciju i rješavanje prostorno-planske dokumentacije komplikuju kompleksni i nerijetko kontradiktorni domaći zakoni.
– Da prevedemo zemljište iz poljoprivrednog u građevinsko, Ministarstvo poljoprivrede zahtijeva urbanističku saglasnost. Istovremeno, Ministarstvo prostornog uređenja traži da je prethodno okončana pretvorba zemljišta u poljoprivredno – objašnjava.
Dodaje da je u cijelom procesu bilo više takvih „birokratskih čvorova“, koji su mogli raspetljati samo viši nivoi vlasti, odnosno kanton i Federacija BiH, a nikako Grad Bihać.
– Grad Bihać ne može sam iznijeti investiciju, koja nadilazi njegove kapacitete. A sad, kad smo konačno spremni, i svaki čas očekujemo izdavanje građevinske dozvole, Federacija BiH nam uskraćuje sredstva – ogorčeno govori Sedić.
Za prvu fazu izgradnje je potrebno blizu 60 miliona KM, za 2026. godinu tražili smo 20 miliona, kako bi radovi otpočeli odmah po dobijanju građevinske dozvole, navodi on.
Oštro odbacuje i kritike da Grad ne troši dodijeljeni budžetski novac, i tvrdi da se nerijetko dešavalo da sredstva Federacije BiH postaju operativna tek u septembru, što ostavlja nerealna dva mjeseca za njihovu realizaciju.
Ministrica prometa i komunikacija Andrijana Katić (HDZ) nije odgovorila na pozive da odgovori na pitanje da li aerodrom u Bihaću treba biti proglašen projektom od važnosti za FBiH? Da li će Vlada FBiH pokušati iznaći sredstva kroz rebalans ili na drugi način, nije odgovorila ni ona, niti premijer FBiH Nermin Nikšić (SDP).
Procijenjena vrijednost projekta je viša od 200 miliona KM.
Avaz
Ukazao je da je taj korak napravljen nakon što je Vlada USK usvojila izmjene Zakona o socijalnoj zaštiti, zaštiti civilnih žrtava rata i zaštiti porodice.
Te izmjene su inicirali kantonalna ministrica zdravstva, rada i socijalne politike Štefica Grgić (NiP) i NiP-ovi kantonalni zastupnici.
Da bi navedene izmjene stupile na snagu, potrebno je da ih usvoji Skupština USK. Ako stupe na snagu, svako dijete od rođenja do šeste godine će imati pravo na mjesečni dodatak u spomenutom iznosu.
Sejarić je naveo da su ovo inicirali kao dio pronatalitetne politike.
– Riječ je o jednom od najvažnijih infrastrukturnih projekata koji bi mogao značajno unaprijediti željezničku povezanost regije.
rtvusk
Kako se može vidjeti na videosnimku i fotografijama, u Bihaću je padao grad veličine golf loptice.
Jedan od vlasnika rent a car kuće, koja se nalazi tri kilometra od centra grada, kazao je za Klix.ba da mu je grad uništio više od 30 automobila.
Kako nam je rekao, uništena je i brojna imovina, kako njemu tako i u komšiluku.
Prema dostupnim informacijama, grad je padao nepunih deset minuta, ali je zbog svoje jačine i veličine zrna izazvao veliku štetu. Ulice grada su u kratkom roku bile prekrivene slojem leda.
Još krupniji grad padao je u samom centru grada i napravio ogromnu štetu, koja će tek biti poznata.
Klix
U okviru inicijative Vijeće Evrope i Evropska unija “Blokiraj mržnju. Podijeli ljubav”, u Bihaću je danas organizirana velika ekološka akcija čišćenja na više gradskih lokacija, čime je simbolično započelo obilježavanje Dan planeta Zemlja.
Akcija je obuhvatila čišćenje Gradske otoke, Vejzovca i Ceravaca, a realizirana je u saradnji s Gradskom upravom Bihaća, italijanskom organizacijom IPSIA, predstavnicima mladih te korisnicima Privremenog prihvatnog centra Lipa. Zajedničkim angažmanom učesnici su, osim ekološke dimenzije, poslali i snažnu društvenu poruku o potrebi borbe protiv govora mržnje i diskriminacije u Bosni i Hercegovini.
Kako je istaknuto tokom akcije, mladi iz Bihaća zajedno s korisnicima kampa Lipa pokazali su visok nivo društvene odgovornosti, naglašavajući da zajedničkim djelovanjem mogu doprinijeti zaštiti ljudskog dostojanstva i očuvanju prirode.
Podršku akciji dao je i gradonačelnik Elvedin Sedić, koji je naglasio značaj uključivanja različitih društvenih grupa u ovakve aktivnosti.
– S dolaskom proljeća krenule su i prve ekološke aktivnosti u našem gradu. Posebno mi je drago što prvu ovogodišnju akciju čišćenja radimo s ljudima u pokretu. Iako im je Bihać samo privremena destinacija, imaju razvijenu svijest o potrebi očuvanja životne sredine i danas zajedno s nama čiste na tri lokacije. Zahvaljujem se našim međunarodnim partnerima koji su odlučili organizirati ovu akciju u Bihaću – izjavio je Sedić.
Pored predstavnika lokalne vlasti, u akciji su učestvovali i međunarodni zvaničnici te predstavnici IPSIA-e, organizacije koja je u Unsko-sanskom kantonu prisutna već tri decenije kroz realizaciju brojnih humanitarnih projekata i kontinuiranu podršku lokalnim zajednicama.
Fena
Na pitanje kako funkcioniše privatno i poslovno s obzirom na to da snima brojne emisije, odnosno kako balansira to sve, rekao je kako u ovom poslu uvijek treba posložiti prioritete i ono što iza toga dođe.
“Ja uvijek unaprijed posložim svoje koncerte. Znam raspored koncerata za tri – četiri mjeseca. Posložim prioritete još oko muzike, ako nešto radim u studiju ili ovo. Ostalo što ostane, odvajam slobodno vrijeme za porodicu”, odgovorio je, prenosi Grand.
Govorio je i tome po čemu pamti svoje početke bavljenja muzikom.
“Svima je nama kad smo u tim srednjoškolskim godinama, ako imaš neki svoj mali bend, svima je nama u snovima da napravimo nešto, da zabilježimo neku svoju muziku koju smo stvarali. Ja sam počeo da stvaram muziku i tekstove s nekih svojih 17 – 18 godina, ali nisam imao baš takvu priliku da mogu da uskočim u neku mašineriju nekog velikog grada – Sarajevo, Zagreb ili Beograd. Ja sam iz male provincije – Bihaća, tako da je bilo jako teško doći do velikog centra i progurati se da nešto napraviš”, kazao je.
Dalje je naveo kako je imao veliku sreću što je došao u Divlje jagode kao bass gitarist. Onda je shvatio da je to posao od kojeg bi se moglo živjeti i zaraditi, a pogotovo raditi nešto iz ljubavi.
“Tako da sam ja u Sarajevo, kada sam došao 1980-ih godina, upisao Ekonomski fakultet i nikad ga više nisam posjetio. Indeks mi je tamo negdje ostao. Nije mi krivo. Nije meni krivo ni za šta. Sve sam ja napravio dobro. Kad pogledam svoje poteze i neka rješenja koja sam pravio i slagao, ja mislim da, što se tiče mene, sve sam napravio dobro”, ispričao je.
Nabavkom 15 zatvorenih metalnih kontejnera ukupne vrijednosti 52.065 KM, od čega je 40.000 KM osigurano iz ekoloških naknada Ministarstva za građenje, prostorno uređenje i zaštitu okoliša Unsko-sanskog kantona, unaprijeđen je sistem upravljanja komunalnim otpadom na području grada Bihaća.
Na javni poziv resornog ministarstva za dodjelu sredstava za 2025. godinu prijavio se značajan broj aplikanata, a kriterije je ispunilo njih 35. Među odobrenim projektima je i inicijativa Javnog komunalnog preduzeća „Komrad“ d.o.o. Bihać pod nazivom „Nabavka 15 zatvorenih metalnih kontejnera (5.000 litara)“.
Osnovni cilj projekta bio je jačanje sistema upravljanja komunalnim otpadom, kroz povećanje kapaciteta za njegovo prikupljanje i odlaganje u urbanim i prigradskim zonama, kao i unapređenje efikasnosti transporta do pretovarnih stanica i deponija.
Po zaključenju ugovora proveden je postupak javne nabavke u skladu sa važećim zakonskim propisima, nakon čega je realizirana isporuka i instalacija 15 novih zatvorenih metalnih kontejnera.
“Budući da dio sredstava predviđenih ugovorom nije utrošen, uz saglasnost Ministarstva pokrenuli smo proceduru za nabavku dodatnih devet kontejnera, koja je trenutno u toku. Očekujemo da će proširenje kapaciteta donijeti vidljivo unapređenje u organizaciji odvoza otpada, smanjiti njegovo rasipanje i onemogućiti pristup životinjama, dok će uslovi na terenu biti znatno uredniji i higijenski prihvatljiviji – kazao je Muharem Veladžić, šef Tehničke pripreme i razvoja JKP „Komrad“ Bihać.
Prema njegovim riječima, realizacijom projekta stvoreni su preduslovi za smanjenje nepropisnog odlaganja otpada na javnim površinama, uz istovremeno povećanje kapaciteta komunalne infrastrukture.
Efekti projekta su višestruki – novi kontejneri raspoređeni su na prioritetnim lokacijama u skladu s potrebama građana, unaprijeđena je efikasnost prikupljanja otpada, smanjen broj pritužbi, poboljšan izgled javnih površina, te ostvaren značajan doprinos zaštiti okoliša kroz kontrolisanije upravljanje otpadom.
FENA
Konaković žestoko kritikovao Srbiju: Skrivate zločince, Vučić zove presuđenog Dodika i prijeti vojskom; je li to poštovanje komšija?
Nova sjednica, stari ishod: HDZ i SNSD ponovo srušili kvorum i blokirali rad Doma naroda
Pretresi na više lokacija u Cazinu: Uhapšen diler, pronađeni droga i municija
Na Ahiret preselio Mahmutagić (Muharem) Dedo
Zenica se oprašta od novinarke Alme Huskić, poznati termini dženaze i komemoracije
VIDEO Alijanović posjetio ‘Farmu Harbaš’ u Cazinu: Godišnja proizvedu više od 100 hiljada litara mlijeka