Connect with us

USK

Šta je sa vozom Sarajevo-Bihać-Sarajevo; Pečenković: Mnogo bi nam značio i zbog turista

Published

on

Svaka poveznica nas i Sarajeva dakako da igra veliku ulogu sa aspekta turizma, pogotovo kada pričamo o vozu, putovanju, doživljaju koji turisti dobiju kod vožnje, da mogu vidjeti svu ljepotu na putu Sarajevo-Bihać, govori Dijana Pečenković
Povezivanje većih bh. gradova u jedinstvenu željezničku putničku mrežu a što bi omogućilo nove razvojne projekte važne za građane i bosanskohercegovačku privredu je mrtvo slovo na papiru. U prilog tome govori činjenica da putnička linija vozom Sarajevo-Bihać-Sarajevo ukinuta početkom 2021. godine “zbog migranata” do danas nije ponovo uspostavljena, piše Faktor.
Uzimaju šljunak, mogu se vidjeti koze 
O razlozima smo pitali direktora Javnog preduzeća Željeznice Federacije BiH Enisa Džafića, ali on nas je već prema ustaljenoj praksi izignorisao.
Putujući iz Sarajeva prema Bihaću vozilom može se vidjeti kako na jednom dijelu dio pruge služi za ispašu koza.
– Toliko se pričalo te 2018. godine o elektrifikaciji Unske pruge na potezu Blatna-Bihać u dužini od 47 kilometara za što je izdvojeno više od dva miliona KM a danas nema voza da prođe iz Sarajeva za Bihać. Ovdje u Bihaću možete vidjeti kako se na jednom dijelu pruge otuđuje šljunak, grade apartmani i tako uzurpira pruga, ali očigledno nikoga nije briga. Krajina je uvijek bila na margini onih na vlasti – priča nam jedan od stanovnika Bihaća.
U Turističkoj zajednici Bihać su nam kazali da bi ponovna uspostava vozne linije Sarajevo-Bihać-Sarajevo mnogo značila za turizam u Unsko-sanskom kantonu.
– Svaka poveznica nas i Sarajeva dakako da igra veliku ulogu sa aspekta turizma, pogotovo kada pričamo o vozu, putovanju, doživljaju koji turisti dobiju kod vožnje, da mogu vidjeti svu ljepotu na putu Sarajevo-Bihać. Pored korištenja voza za komercijalne svrhe, turistički aspekt igra veliku ulogu. Mi smo uvijek željeli da educiramo djecu i pokrenemo male ekskurzije vozom, to je ono što svi pamtimo. S druge strane, mislim da bi ogroman priliv turista bio, omladine – govori nam Dijana Pečenković, vršilac dužnosti direktorice Turističke zajednice Bihać
Mnogo smo izgubili i ukidanjem Rotary voza 
Dodaje kako oni koji su putovali autombilima na relaciji Bihać-Sarajevo znaju koji je to napor.
– Naročito u dijelu Donji Vakuf-Jajce i što je nužno prolaziti kroz dosta naseljenih mjesta. Na sami pomen puta iz Bihaća do Sarajeva i obratno, ljude hvata jeza. Voz bi dosta toga riješio. Oduvijek je Bihać bio povezan Unskom prugom kako sa Sarajevom tako i dolje sa Zadrom, Splitom, Zagrebom.
Kaže kako su mnogi izgubili i ukidanjem turističkog Rotary voza koji je saobraćao Unskom prugom.
– I danas nas ljudi pitaju zašto je ukinut jer je interes uvijek bio ogroman. Te karte za Rotary voz su uvijek bile brzo rasprodane ali i to je zaustavljeno zbog niza problema. Bilo bi još mogućnosti kada bi se taj voz pokrenuo, poput organiziranja ekskurzija, muzike na dočeku po uzoru na Zapad, gdje znaju organizirati dočeke, koncerte na samoj stanici i mi smo imali takvu zamisao. To bi otvorilo i nova radna mjesta, treba gledati i sa te strane. Velika je šteta što nemamo voz Bihać – Sarajevo i iskreno se nadam da će se nešto poduzeti – kaže Pečenković i dodaje:
– Ne moram govoriti da bi dolazilo na hiljade turista jer nemaju svi privatni automobil a putovanje vozom je oduvijek bila atrakcija. iznajmljivanje vozila je poprilično skupo. Veliko interesovanje je gostiju sa Bliskog istoka oni dolaze avionom u Sarajevo i Tuzlu i i moraju rentati automobile za Krajinu. Olakšalo bi im se uvođenjem voza.
Razgovarali smo i sa federalnim zastupnikom Almedinom Aliefendićem.
Ključna odgovornost je na Vladi FBiH 
– Kada je riječ o putničkom saobraćaju Željeznica FBiH, on je definitivno opterećenje Željeznicama. One očito opstaju na bazi teretnog saobraćaja. Ipak ne bi se smjelo dogoditi da Federacija BiH, odnosno, država Bosna i Hercegovina nije povezana u cijelosti sa glavnim gradom, posebno kada je ta infrastruktura osposobljena i sada da mi ne koristimo to. Mislim da je to nedopustivo. I u ovom slučaju ključna odgovornost je na Vladi Federacije BiH, resornom Ministarstvu prometa i komunikacija. Oni bi trebalo poduzeti određne korake da se ta linija osposobi – mišljenja je Aliefendić.

USK

VIDEO Pedagoški faktultet u Bihaću pokušava zadržati studente u kantonu

Published

on

By

Brojni univerziteti u našoj zemlji od ove godine uvode nove smjerove. Sve s ciljem raznovrsnije ponude i zadržavanja studenata, ne samo u državi nego i u matničnim gradovima, odnosno kantonima. Tako će budući studenti na Pedagoškom fakultetu u Bihaću od ove godine imati mnogo više izbora.

Nakon srednje škole mnogi maštaju o nastavku obrazovanja, zbog čega često odlaze daleko od kuće ili, pak, ne studiraju, jer ih na tom putu sprečava nedostatak finansijskih sredstava. Da bi upisanih studenata u Unsko-sanskom kantonu bilo više, na Pedagoškom fakultetu su uvedeni novi smjerovi. Glavna ideja je upis studenata koji svoje obrazovanje nisu nastavili zbog udaljenosti visokoškolskih ustanova.

„Upisujem od iduće godine Likovni odsjek jer sam završila likovnu srednju školu. To mi jeste i bila želja neka za dalje studiranje, ali nisam imala mogućnosti tako da mi je jako drago što je sada u našem gradu ova mogućnost“, kaže Sara Mujanović.

Studenti koji završavaju ovaj fakultet rado dijele svoje zadovoljstvo i dosadašnja iskustva, a mnogi od njih će vanredno upisati i neki od novih odsjeka kao što su biologija, hemija te likovna i muzička kultura.

„Moj prosjek je 9,25. Najviše sam zadovoljna profesorima i asistentima na fakultetu kao i predmetima, planom i programom, nastava je vrlo interaktivna, sviđa mi se ovdje“, ističe studentica Inga Midžić.

Ispitivanje tržišta rada je bila samo jedna od sugestija da se novi smjerovi oforme. Svake godine veliki dio profesionalaca svoje struke odlazi u penziju, a veliki broj mladih trbuhom za kruhom, uglavnom preko granice.

„Odlazak mladih je nešto s čim se Bosna i Hercegovina suočava zadnjih nekoliko godina. To je posebno izraženo u Unsko-sanskom kantonu, gdje većina mladih odlazi u treće zemlje – na školovanje ili rad. Nadamo se da ćemo ovom reformom studijskih programa uspjeti zadržati određeni dio mladih da ostanu i studiraju ovdje“, kaže prof. dr. Vildana Pečenković, dekan Pedagoškog fakulteta Univerziteta u Bihaću.

„U situaciji smo kada nemamo kadar ne samo u školama već i u kulturnim institucijama. Stoga su nam i potrebni novi kadrovi, studenti koji će raditi upravo u ovim segmentima, pored toga što uvijek imaju svoja zvanja koja im niko ne može oduzeti, a to je odgajatelj, a to je stub našeg društva“, naglašava prof. dr. Šeherzada Džafić, profesor na Pedagoškom fakultetu Univerziteta u Bihaću.

Upisasti željeno zvanje je ranije značilo i nastavak života 300 km od kuće pa mnogi srednjoškolci nisu nastavili obrazovanje. Sad kad su neki novi smjerovi uvedeni i u Unsko-sanskom kantonu, kažu profesori Pedagoškog fakulteta, nadaju se da će studenata biti više.

federalna.ba

Nastavi čitati

USK

Katastrofalne poplave u Bužimu: “Prepao se insan, a da neće hajvan”

Published

on

By

Jako nevrijeme je zadesilo općinu Bužim.

Velika količina kiše spustila se u kratkom roku na ovo područje, što je dovelo do izlijevanja brojnih kanala za oborinske vode, kao i podzemnih voda i potoka. Zaplavljeno je nekoliko objekata i puteva.

“Bile su nezapamćene padavine, kiša bez grada, tuče. Padala je tokom noći, a pogotovo jutros oko 4 sata. Poplave su probudile građane, voda je blokirala ulice, odnijela usjeve, poplava je nosila bale, stočnu hranu”, rekao nam je Ermin Veladžić, predsjednik Udruženja proizvođača mlijeka i mesa iz Unsko-sanskog kantona.

Nanesena je šteta na magistralama, putnoj infrastrukturi, stambenim i proizvodnim objektima, halama. Veladžić kaže i da se voda povukla te da se tek sada očekuje na području Velike Kladuše.

Poljoprivrednik iz Bužima, Ahmet Dizdarević je ovog jutra zatekao svoja goveda u vodi. On je samo jedan od farmera koji je bio primoran privremeno evakuirati telad i junice iz štale.

Na njegovoj farmi je 20 grla, muznih krava, junica i teladi. Polovinu njih je morao jutros izvesti iz objekta.

“Ostala goveda su u izdignutoj štali pa njih nisam morao spašavati, ova su bila u objektu koji je nešto niže. Voda mi je odnijela i dvadesetak rolo bala sijena 200 metara od kuće, a ovo što je ostalo je otkriveno, pokislo, sve je bilo u vodi”, prepričava nam dramatično jutro na svom imanju ovaj poljoprivrednik, poznatiji kao Ahmo.

Bale su kaže bile uredno složene i pokrivene, pa im kiša ne bi ništa mogla da nije došlo do poplava.

Najžalivije mu je što su krave satima stajale u vodi. “Prepao se insan, a da neće hajvan. Njih je to toliko izmorilo da su se jedva pomjerile. Mirne su bile, čekale spas”, priča Ahmo i dodaje da je jutros bila i civilna zaštita.

Za sada je sanirao stanje na svom gazdinstvu, a kako kaže, skeptičan je da će mu neko nadoknaditi štetu.”Neka je živa glava”, dodaje na kraju i završava razgovor jer trenutno s komšijama pomaže raščistiti kuću u koju je ušla voda kod starije komšinice.

Nešto manje štete na svom imanju je zabilježio i poljoprivrednik Ibrahim Ljubijankić, na čijoj su farmi 42 krave.

“Objekti su malo izdignuti pa nasreću voda nije ušla u njih, ali je odnijela nekoliko rolo bala”, kaže Ljubijankić i dodaje da se voda povukla te se nadaju da neće biti novih padavina.
Nastavi čitati

USK

Bihać: Bivša direktorica osnovne škole osuđena jer je zaključivala ugovore s članom uže porodice

Published

on

By

Kantonalni sud u Bihaću odbio je žalbu bivše vršiteljice dužnosti direktorice OŠ “Kamenica” Bihać Mušić Elvire (50) i potvrdio presudu Općinskog suda u Bihaću kojom joj je izrečena kazna zatvora u trajanju od 6 mjeseci.

Ovom presudom je Mušić pravosnažno osuđena zbog produženog krivičnog djela Zloupotreba položaja ili ovlaštenja.

Ujedno joj je sud izrekao sigurnosnu mjeru zabrane obavljanja poziva, djelatnosti ili dužnosti, na način da joj se zabranjuje da u periodu od 3 godine, računajući od dana pravosnažnosti presude, obavlja rukovodeću funkciju u ustanovama osnovnog, srednjeg i visokog obrazovanja. Vrijeme provedeno na izdržavanju kazne zatvora ne uračunava u trajanje ove sigurnosne mjere.

Kantonalno tužilaštvo Unsko-sanskog kantona je u postupku dokazalo da je Mušić u periodu od 28.10.2019. godine do 24.04.2020. godine u Bihaću, kao odgovorna osoba – vršiteljica dužnosti direktorice JU Osnovna škola “Kamenica” Bihać, svjesna da prekoračuje svoja službena ovlaštenja koja su joj povjerena u rukovođenju radom škole, te da time pribavlja korist trećem licu, a što je i htjela, bez prethodne obavijesti i odobrenja školskog odbora o potrebama angažmana novih nastavnika – uposlenika, i provođenja propisane procedure za popunu upražnjenog radnog mjesta, zaključila više ugovora o radu s jednim licem – članom uže porodice.

Na taj način je nezakonito zaposlenom licu pribavila korist u vidu nezakonitog zasnivanja radnog odnosa na određeno vrijeme u JU Osnovna škola “Kamenica” Bihać.

Presudom Kantonalnog suda u Bihaću predmet je pravosnažno okončan i protiv nje stranke nemaju pravo žalbe.

klix

Nastavi čitati

Najčitanije