Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

Šta se smije prenijeti preko granica: Pažljivo spakujte kofere kako vas ne bi papreno kaznili

Kako se bliži vrijeme godišnjih odmora, koje će brojni građani provesti u susjednim Hrvatskoj i Crnoj Gori, tako se postavlja pitanje šta se smije prenijeti preko granice kako bi se izbjeglo plaćanje rigoroznih kazni. Pogotovo u slučaju ulaska u Hrvatsku, koja je, podsjetimo, ušla u šengenski prostor. Tako su zabilježeni slučajevi u kojima su građani BiH platili kaznu višu od 500 eura, jer su na graničnom prijelazu imali šest kutija cigareta!

Meso i hrana

– Moguće je prenijeti 40 cigareta, 20 cigarilosa, 10 cigara ili 50 grama duhana. Možete kombinirati bilo koje od tih duhanskih proizvoda, ali ne smijete premašiti ukupnu dopuštenu količinu. Možete nositi drugu vrijednu robu poput parfema, ali u maksimalnoj vrijednosti do 300 eura po putniku – objavljeno je na stranici Carinske uprave Republike Hrvatske.

Preko hrvatske granice se ne smiju unositi meso ni mliječni proizvodi, ali je dopušteno najviše dva kilograma mlijeka u prahu za dojenčad, hrane za dojenčad i posebne hrane koja se koristi zbog medicinskih razloga, kao i najviše dva kilograma hrane za kućne ljubimce.

Dozvoljen je unos hljeba, kolača, keksa, vafli, čokolade, dok se med, jaja i proizvodi od jaja, meso puževa i žablji kraci mogu unijeti u količini do dva kilograma po osobi, a detaljan popis se može pronaći na portalu e-građani.

Za prekršaj neprijavljivanja ili nepodnošenja robe raspon kazni za fizičku osobu se kreće od 521 do 13.026 KM.

Lijekovi i piće

Iz Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH upozoravaju građane da spremni krenu na put, a i na njihovim stranicama se mogu naći detaljna uputstva o tome.

Naprimjer, u Crnu Goru se može unijeti 200 cigareta ili 50 cigara ili 100 cigarilosa, litar žestokog alkoholnog pića, dva litra vina, svježe voće i povrće ukupne težine do 5 kilograma, proizvodi za ishranu djece i dijetetska hrana koja se koristi iz medicinskih razloga, razumna količina lijekova za ličnu upotrebu…

Kazne od 781 do 25.000 KM

Za unošenje ili pokušaj unošenja robe u carinsko područje EU na skriven način te za nepodnošenje carinske deklaracije za robu ili dio robe, ako je riječ o robi komercijalne prirode ili robi za koju su propisane zabrane ili ograničenja pri uvozu ili izvozu, mogu vas papreno kazniti.

Propisana je novčana kazna za fizičku osobu u iznosu od 781 do 25.000 KM, prenosi avaz.

Svijet / Zanimljivosti

Njihove usluge u Njemačkoj traže skoro svi, a zarađuju preko 5.000 eura mjesečno

U Njemačkoj usluge poreznih savjetnika koriste gotovo svi, bilo da se radi o obračunu poreza ili savjetovanju o pokretanju posla.

U kompliciranom svijetu poreza, uloga poreznih savjetnika je ključna. Njihov posao je kompleksniji nego što se na prvi pogled čini, prenosi Fenix magazin.

Porezni savjetnici nisu samo stručnjaci za porezna pitanja. Pružaju podršku u računovodstvu, izradi bilanci i carinskim poslovima. Ovaj aspekt njihova rada posebno je važan za tvrtke koje djeluju u globaliziranom i umreženom gospodarstvu.

Osim toga, dijele savjete o pokretanju poduzeća i restrukturiranju. Njihova se stručnost također koristi u donošenju odluka o ulaganjima i vrednovanju poduzeća.

Porezni savjetnici u Njemačkoj također provjeravaju zakonitost obračuna poreza i zastupaju svoje klijente u fiskalnim sudskim postupcima. Oni također obavljaju zadatke stečajnih upravitelja ili upravitelja imovinom. Svi ti poslovi zahtijevaju visoku razinu stručnosti, iskustva i odgovornosti.

Koliko zarađuju?

Svatko tko prođe dugotrajnu i tešku obuku kako bi postao porezni savjetnik bit će nagrađen visokom plaćom. Kvalificirani radnici zaposleni na puno radno vrijeme u ovom području zarađuju iznad prosjeka u cijeloj Njemačkoj.

Zarada poreznih savjetnika po saveznim državama:

Baden-Württemberg: 7.105 eura

Bavarska: 6.897 eura
Berlin: 6.222 eura
Brandenburg: 5.254 eura

Bremen: 6337 eura
Hamburg: 6.967 eura

Hessen: 7.103 eura
Mecklenburg-Zapadno Pomorje: 5.060 eura

Donja Saska: 6.056 eura
Sjeverna Rajna-Vestfalija: 6.659 eura
Falačko-Porajnje: 6.462 eura

Saarland: 6.282 eura

Saska: 5.314 eura
Saska-Anhalt: 5.228 eura
Schleswig-Holstein: 5.817 eura
Tiringija: 5.368 eura

Zaposleni porezni savjetnik u Njemačkoj u prosjeku zaradi 6.563 eura bruto mjesečno, no brojni savjetnici rade kao samostalni konzultanti zbog čega zarađuju više.

N1

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Mladić iz BiH teško stradao u Njemačkoj: Zadobio teške opekotine, helikopterom prebačen u bolnicu (FOTO)

U subotu 27.maja desila se nesreća na baušteli u Njemačkoj u kojoj je teško povrijeđen dvadesetogodišnji radnik iz Bosne i Hercegovine, radi se mladiću inicijala A.M iz Zavidovića.

Mladić je nakon nesreće helikopterom iz Nördlingena prebačen u Kliniku Bogenhausen u Minhenu.

Nezvanično saznajemo da je poslodavac (slovenska firma) radnicima dao obući neadekvatna radna odijela koja se sastoje od kratkih hlača (bez nogavica), a potom im dao nositi kante sa bitumenom vrućim cca 300 stepeni Celzijusa, pa je tom radniku prolivena jedna takva kanta sa katranom na noge.

Mladić se nalazi u Klinici Bogenhausen u Minhenu i nakon šest dana liječenja stanje mu je stabilno.

Inače kako saznajemo, ta slovenska firma je izvodila radove u Austriji zatim je poslala mladića u Njemačku da hitno dovrši neki posao gdje se i desila tragedija.

Kako saznajemo ovo nije prva teška nesreća radnika u toj slovenskoj firmi, a prije nekih sedam godina je momak iz Bihaća čak smrtno stradao padom sa krova.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Krvna osveta i likvidacija: Otac i sin, porijeklom iz BiH, u Berlinu osuđeni na doživotne robije

Žrtva je ubijena ispred šiša bara u Berlinu, početkom oktobra, 2021. godine

Višegodišnji sukob dvije romske porodice kulminirao je ubistvom 42-godišnjaka, a za ovo krivično djelo su danas u Okružnom sudu u Berlinu osuđeni otac (52) i sin (34), porijeklom iz BiH, na doživotne robije.

Naime, u presudi stoji da je ubistvo 42-godišnjaka samo kulminacija sukoba koji je vremenom doveo do krvne osvete, a zatim i do klasične likvidacije.

Pored oca i sina, koji su glavni u ovom ubistvu, osuđen je i njihov rođak na dvije i po godine zatvora, jer je znao da se planira likvidacija, ali nije prijavio.

Žrtva je ubijena ispred šiša bara u Berlinu, početkom oktobra, 2021. godine. Riječ je o pravoj egzekuciji, sa dva hica u glavu. Inače, otac nije bio na licu mjesta, i navodno, kako stoji u optužnici, sa ubistvom se čekalo sve dok otac nije došao, kako bi posvjedočio osveti:

– To jednostavno tako mora da bude, jer je on glava porodice, rekao je osuđeni tokom suđenja. Iako otac nije ispalio smrtonosne hice, već sin, i on je osuđen jer je bio glavni začetnik ove osvete, prenose Nezavisne.

Inače, zanimljivo je da je sukob ove dve romske porodice zapoečo još 2005. godine kada su se posvađali oko sjedišta u bioskopu.

Taj sukob je godinama postajao sve ozbiljniji, a nakon tragične smrti sestre i ćerke osuđenih, počelo se sa planiranjem osvete.

Ono što je u svemu tome apsurdno jeste da je ona stradala od metka člana svoje porodice (pištolj je slučajno opalio), ali su oni za njenu smrt optužili suparničku porodicu čiji je član kasnije i likvidiran.

Nastavi čitati

Najčitanije