Connect with us

BiH

Suljagić za izraelski list “Haaretz”: “Sve što smo učinili za Srebrenicu sada žele da spale u ime Hamasove agende”

Published

on

Suljagić je za Haaretz ispričao da ga je, kada se probudio ujutro 7. oktobra i vidio snimak pripadnika Hamasa kako sjede na polugolom tijelu Shani Louk u zadnjem dijelu kamioneta, taj prizor vratio unatrag tri decenije

Direktor Memorijalnog centra Srebrenica Emir Suljagić je u intervjuu za izraelski list Haaretz govorio o tome kako se našao na udaru kritika zbog toga što je na početku odbijao komentirati sukob između Izraela i Hamasa, te je istakao da neće žrtvovati rad svoje organizacije “u ime Hamasove agende”.

Suljagić je za Haaretz ispričao da ga je, kada se probudio ujutro 7. oktobra i vidio snimak pripadnika Hamasa kako sjede na polugolom tijelu Shani Louk u zadnjem dijelu kamioneta, taj prizor vratio unatrag tri decenije.

“A onda kada je – da budem iskren – došao neizbježan i predvidljiv odgovor Izraela, smatrao sam da je cijela stvar srceparajuća, i bukvalno sam se odsjekao od svijeta. Mogao bih čak da kažem da je to pokrenulo u meni svaku traumu koju sam ikada preživio: zaključao sam se u kuću i nisam ni sa kim komunicirao 10 dana”, rekao je on.

Pod ogromnim pritiskom

Autor članka Sam Sokol navodi da, dok su događaji od 7. oktobra probudili užasna sjećanja kod Suljagića, mnogi drugi bosanski muslimani su se poistovjećivali sa sudbinom palestinskih civila u Pojasu Gaze, te da su oni to upoređivali sa sopstvenom patnjom tokom rata u BiH.

Sokol opisuje okupljanja u Sarajevu gdje su demonstranti povezivali ta dva sukoba, noseći transparente sa sloganima poput “Jučer Srebrenica, danas Gaza”.

Suljagić i Memorijalni centar su od početka donijeli odluku da ne komentarišu rat u Gazi.

“Razgovarao sam sa preživjelima. Razgovarao sam sa majkama. Pitao sam ih: ‘Šta ćemo? Ovdje smo pod ogromnim pritiskom’,” prisjetio se Suljagić.

“I rekli su mi: ‘Mi imamo svoju stvar; imamo svoju priču za ispričati. Imamo dužnost prema svojim mrtvima. Mi imamo dužnost prema sopstvenoj zajednici. Mi imamo dužnost prema sopstvenoj zemlji. Ovo nije naša bitka.’ I odlučio sam da ih poslušam”, ispričao je.

Međutim, navodi se kako je za one koji vide paralele između Gaze i Srebrenice Suljagićevo odbijanje da komentariše borbe između Izraela i Hamasa predstavljalo “neoprostivu izdaju”, te da su mnogi Bošnjaci izrazili podršku palestinskoj stvari.

U saopćenju objavljenom prošle sedmice, Udruženje palestinske zajednice u Bosni i Hercegovini izrazilo je iznenađenje da je “od početka izraelske agresije pa do danas, izostala podrška narodu Palestine od onih od kojih smo je najviše očekivali”, odnosno “od naše braće iz Srebrenice”.

Osim Suljagića, grupa je prozvala nekoliko istaknutih bosanskohercegovačkih ličnosti iz politike i civilnog društva, uključujući Muniru Subašić, predsjednicu organizacije Pokret majki enklave Srebrenica i Žepa, i zamjenika gradonačelnika Srebrenice Hamdiju Fejzića, te je postavila pitanje da li je uticaj Svjetskog jevrejskog kongresa “toliko jak da Srebreničani zatvaraju oči nad slikama koje iz Palestine gledamo svaki dan?”

To je navelo Suljagića da prekine samonametnutu šutnju, a u svom odgovoru se nije suzdržavao:

“Na stranu, za trenutak, eksplicitni antisemitizam sadržan u ovoj izjavi – naime, da nas je Svjetski jevrejski kongres “kupio” i da smo samim tim “prodali” kosti naših očeva – dok sam ja u Memorijalnom centru Srebrenica našu politiku vodićemo mi i niko drugi, vođeni našim vrijednostima i interesima”.

Kasnije je, prema pisanju Haaretza, otišao korak dalje te naveo da “između Hamasa i četnika nema razlike”.

Suljagić je napisao i članak u kojem je kritikovao svoje protivnike što ignorišu stradanja muslimana u Jemenu, Siriji i Sudanu, te da se fokusiraju samo na jedan sukob u kojem učestvuju Jevreji.

Kako navodi Haaretz, kao odgovor na njegov kontranapad, kritičari su objavili fotografije na kojima on nosi crni šešir i lokne koje nose ultraortodoksni Jevreji, a naveo je i da je čak primio prijetnje smrću.

Naveo je, također, kako je prošle sedmice u inbox Facebook stranice Memorijalnog centra Srebrenica stigla poruka: “da se “krmetu” – biva meni – dobro ne piše i da će me nabiti na ćuskiju”.

Optužuje svoje kritičare da nastoje da “uzmu sve što smo učinili u proteklih 20 godina da očuvamo sjećanje na Srebrenicu, da sačuvamo sjećanje na genocid, i da ga bukvalno spale u ime Hamasove agende, ma šta ona bila”.

“Što se mene tiče, ono što se od nas zaista traži jeste da bliskoistočni sukob uvezemo u Bosnu – kao da nemamo dovoljno svojih problema”, rekao je Suljagić.

On također osuđuje ono što on naziva “informativnom operacijom” koja se sastoji od “cijelog ekosistema trolova i botova” koji napadaju Memorijalni centar na društvenim mrežama.

Menachem Rosensaft, generalni savjetnik emeritus na Svjetskom jevrejskom kongresu i dugogodišnji prijatelj i pristalica Suljagića, kaže da ga njegovi kritičari napadaju “jer je osoba od integriteta i jer stoji iza svojih stavova”.

“Izgradio je memorijalni centar koji odaje počast žrtvama i koji je posvećen njihovom sjećanju, ali s namjerom da zaista da smisao tom pretjerano korištenom izrazu ‘Nikad više’”, rekao je on za Haaretz.

Stalni podsjetnici

Kako navodi ovaj izraelski list, “čini se da su napadi na Suljagića paralelni sa porastom antisemitizma u BiH”, te se ističe da je to nedavno primoralo Jevrejsku zajednicu u Sarajevu da otkaže planirani memorijal ranije ovog mjeseca za 85. godišnjicu pogroma Kristalne noći.

U razgovoru za lokalne medije, Jakob Finci, predsjednik bosanskohercegovačke jevrejske zajednice objasnio da je zbog “povećanog nivoa antisemitizma te izostanka reakcije na antisemitizam od nadležnih tijela, Jevrejska zajednica Bosne i Hercegovine odlučila otkazati koncert povodom 85. godišnjice Kristalne noći”. Naveo je da je do odluke došlo zbog bojazni da se događaj ne zloupotrijebi za dnevno-političke svrhe.

Finci je prošle sedmice za Haaretz rekao da se situacija od tada počela smirivati, te je izrazio solidarnost sa Suljagićem. Ovaj osjećaj, kako navodi ovaj list, dijeli i Vladimir Andrle, predsjednik lokalne jevrejske organizacije La Benevolencija.

Poput Suljagića, 7. oktobar je za njega bio traumatičan, a rekao je za Haaretz da ga je ono što je vidio podsjetilo na rat u BiH, ali i da ga je izraelska operacija u Pojasu Gaze podsjetila na opsadu Sarajeva.

“Sve što se dešava (u Gazi) je nešto što nas podsjeća na slične okolnosti koje smo iskusili ovdje“, rekao je on, optužujući različite političke aktere da koriste bliskoistočni sukob da napadaju svoje protivnike, te da im nije stalo ni do Izraelaca ni do Palestinaca.

Jedna osoba koja se sukobila s političarima u BiH oko ovog pitanja je izraelska ambasadorica Galit Peleg, koja se nedavno upustila u vrlo javnu svađu sa članom bh. Predsjedništva Željkom Komšićem nakon što je on Hamasov napad 7. oktobra nazvao djelom “očajnih ljudi”.

“Moja pretpostavka je bila da će ljudi koji su doživjeli Srebrenicu nakon 7. oktobra biti više empatični prema Izraelu. Nažalost, oni su stvari tumačili obrnuto”, rekla je Peleg, žaleći zbog činjenice da radikalni glasovi preuzimaju diskurs.

“Nisu svi takvi, ali antisemitizam postoji i to se ne može gurnuti pod tepih”, dodala je.

Navodi se da je Reisul-ulema islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein-ef. Kavazović, osudio napad Hamasa u pismu Rosensaftu koje je podijelio s Haaretzom, te da je napisao: “Duboko smo zabrinuti zbog događaja koji se odvijaju u Izraelu i Palestini od zastrašujućeg terorističkog napada na civile u Izraelu 7. oktobra.”

“Kao zajednica, odmah smo osudili ovaj gnusni čin, jer smo, poučeni agresijom na BiH i svime što se dešavalo, posebno osjetljivi na stradanje nevinih civila”, navodno je napisao Kavazović.

Što se tiče Suljagića, on ostaje pri svome. On je u svom članku izjavio: “Odbijam, i uvijek ću odbijati da budem u društvu Vladimira Putina, Vojislava Šešelja, Noama Chomskog i drugih prijatelja Palestine koji negiraju naš genocid”.

Suljagić je također upozorio i Izraelce i Palestince da se suzdrže od međusobnog optuživanja za genocid, navodeći da, iako se taj izraz lako koristi, “genocid se dokazuje na sudu (…) a ne na X-u i Facebooku”, prenosi SB

BiH

Sankcije im presudile: Gorica Dodik zatvara restoran nakon što je stavljen na američku crnu listu

Published

on

By

Kćerka predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika Gorica Dodik je na društvenoj mreži X objavila da se zatvara njen restoran Agape, nakon što je istoimena firma na ljeto prošle godine dobila sankcije iz SAD-a.

U objavi na X-u, Gorica Dodik je sarkastično firmu Agape nazvala “sigurnosnom prijetnjom svjetskoj stabilnosti”, a američkog ambasadara u Bosni i Hercegovini Michaela Murphyja je nazvala “milosrdnim anđelom”, što je bilo ime operacije bombardovanja Srbije 1999. godine.

Pored toga, Dodik je povezala situaciju Huntera Bidena, sina aktuelnog predsjednika SAD-a Joea Bidena, sa stavljenjem svoje firme na listu sankcionisanih kompanija.

“Sigurni smo da bi sve ovo drugačije bilo da se u našem restoranu dilovala droga ili da su se okupljali pedofili, tada bi se po uzoru na sina trenutnog američkog predsjednika našli na spisku njihovih poželjnih partnera”, objavila je.

Naravno, treba istaći da je Agape, kao jedna od mnogobrojnih firmi koje su u vlasništvu porodice Dodik, na listi sankcionisanih kompanija završila zbog, kako je rečeno u objavi Ureda za kontrolu imovine stranaca (OFAC), ključni dio Dodikove mreže podrške s ciljem omogućavanja njegove korupcije.

“Također su podržavali destabilizirajuće politike, djela i retoriku kojim se osporavaju i podrivaju suverenitet, teritorijalni integritet i multietnički karakter Bosne i Hercegovine, uključujući napade na Dejtonski mirovni sporazum i Ustav BiH”, poručili su u novembru 2023. godine iz Ambasade SAD-a.

Tada su iz Dodikove porodice saopštili da “sankcije ne znače ništa”, čak se i hvalili s tim, ali se situacija promijenila kada su iz američke administracije počele s aktivnijim djelovanjem usmjerenim prema bankama koje surađuju s firmama na crnoj listi.

Dodik je u svojoj objavi saopštila da je upravo zatvaranje računa bilo glavni razlog za zatvaranje restorana Agape, iako su sankcije uvedene prije više od godinu dana.

Nastavi čitati

BiH

Sramotne izjave bh. ambasadora: ‘Nisam siguran koliko će BiH potrajati, guraju prst u oko Beogradu’

Published

on

By

Ambasador Bosne i Hercegovine (BiH) u Srbiji Aleksandar Vranješ uputio je skandalozne poruke i izjavio da nije siguran koliko će BiH trajati.

“Da li oni misle da će ovdje biti neka generacija Srba koja će biti protiv simbola RS, protiv historije, da ćemo se odreći naših žrtava i da ćemo prihvatiti njihov narativ. To je jedan potpuno besmislen pristup”, istakao je Vranješ.

 

On je rekao da nikakva odluka, posebno neizabranih stranaca, neće mijenjati situaciju i da će se Dan Republike proslavljati i u budućnosti.

“RS traje 33 godine. Mnogo duže od prve Јugoslavije. Јoš malo ćemo preteći i drugu. Nisam siguran koliko će BiH da izdrži sa ovakvim uplitanjem iz Sarajeva“, naveo je Vranješ.

 

On je naveo da Srbija ima pravo da zaoštri politiku prema Sarajevu, ali da to ne čini, uprkos brojnim porukama upućenim iz Federacije kojima se gura “prst u oko” Beogradu.

“Kako očekuju da se Srbija postavlja prema Sarajevu, a s druge strane bez ikakvih problema ugoste jednog Aljbina Kurtija i daju mu tretman kao da je u pitanju neki državnik i da je predstavnik države s kojom BiH ima bilateralnu saradnju. Sami znaju da BiH nije priznala tu lažnu državu, niti će je ikada priznati”, ukazao je Vranješ.

S druge strane, navodi ambasador BiH u Srbiji, Sarajevo od Srbije očekuje da poštuje sve njihove narative, simbole i interpretaciju istorije.

 

“I da sve bude u skladu sa spoljnopolitičkom agendom iz Sarajeva koju nazivamo “viktimizacija”, koja podrazumijeva da svako malo neka država treba da izjavi saučešće političkom Sarajevu, kao i da njihovo stradanje treba da bude primarno i u fokusu svih država i državnika. To je jedna potpuna zabluda. Danas živimo drugo vrijeme i rat je iza nas”

On je konstatovao da situacija u BiH više nije primarna tema kod stranih državnika, dok iz Sarajeva pokušavaju uvijek da to vrate na dnevni red.

“To je jedna polušizofrena situacija. Svako malo u svijetu izbije neki novi konflikt i pričati o starim konfliktima je neukusno. Valjda bi suština bilateralnih odnosa trebala da bude budućnost. Svaki put kad Srbija pruži ruku i okrene priču ka budućnosti regionalnih odnosa kroz ekonomsku saradnju, oni stalno vraćaju u prošlost”, ukazao je Vranješ.

On smatra da se političari iz Sarajeva trude da nikada ne dođe do normalizacije odnosa.

“Stalno prema Beogradu, pa i Zagrebu, upućuju otrovne strelice koje su zasnovane na njihovoj interpretaciji prošlosti, sadašnjosti i budućnosti”, zaključio je Vranješ.

Radiosarajevo.ba

Nastavi čitati

BiH

VIDEO Kaos u Bijeljini: Građani se sukobili s policijom, spriječen ulazak u Tužilaštvo

Published

on

By

Ispred zgrade Tužilaštva u Bijeljini održavaju se protesti zbog hapšenja gradonačelnika Ljubiše Petrovića.

Građani su se u 9 sati okupili ispred Policijske uprave Bijeljina odakle su se zaputili ka Tužilaštvu u kojem Petrović čeka odluku o određivanju pritvora.

Advokat Ljubiše Petrovića Miodrag Stojanović kazao je da se uskoro očekuje odluka tužioca. Kako piše BN, Sabina Husejnagić je tužilac koja treba da donese odluku.

Grupa građana je pokušala da uđe u zgradu Tužilaštva te su tada policajci izašli iz zgrade i napravili kordon kako bi spriječila ulazak u dvorište Tužilaštva.

U naguravanju je oborena ograda, ali je spriječena eskalacija.

“Razgovarali smo sa komandirom, naš zahtjev je da Petrović bude pušten. PU postupaju po nalogu Tužilaštva, čekaju odluku. U roku od pola sata komandir policije će zvati tužioca, sačekaćemo šta je tužilac odlučio”, kazao je Milan Miličević, predsjednik SDS-a.

Nastavi čitati

BiH

Kovačević: “Sankcije pokazuje da RS nije mala, već je velika”

Published

on

By

Portparol SNSD-a Radovan Kovačević održao je konferenciju za medije na kojoj je govorio o jučerašnjim američkim sankcijama kojima su pogođeni zvaničnici entiteta Republika Srpska (RS).

“Ovo su sramne sankcije odlazeće američke administracije. Te sankcije su uvedene na zahtjev odlazećeg američkog ambasadora Michaela Murphyja. Ne postoji smisleno objašnjenje za sankcije. Ne postoje dokazi koji bilo kako inkriminišu ove ljude”, rekao je Kovačević.

Kaže da nisu ništa uradili protiv Dejtonskog sporazuma, Ustava BiH i Ustava RS-a.

“Odlazeća administracija najveće svjetske sile posljednjeg radnog dana uvodi sankcije pojedincima i udara na Republiku Srpsku. To pokazuje da Republika Srpska nije mala, već je velika”, kaže Kovačević.

Naveo je da se odlazeća administracija SAD-a ponaša kao siledžije.

“Udare i onda pobjegnu”, navodi Kovačević.

Klix

Nastavi čitati

BiH

Nikšić: Imamo jasan plan, izložit ćemo ga poslodavcima

Published

on

By

Plan postoji, čekamo odgovor poslodavaca, poruka je federalnog premijera Nermina Nikšića nakon odluke o minimalnoj plaći u Federaciji Bosne i Hercegovine.

Detalji o olakšavajućim okolnostima za privredni sektor Federacije trebali bi biti poznati na narednoj sjednici Ekonomsko-socijalnog vijeća.

Za plaće veće od minimalne, poslodavci bi trebali biti oslobođeni dodatnih doprinosa, prenosi FTV.

Prvi korak fiskalne reforme, Zakon o fiskalizaciji finansijskih transakcija, mogao bi biti u primjeni početkom jula, najavljuje predsjednik Vlade FBiH.

“Imamo vrlo jasan plan o kojem danas ne bih govorio, prije nego što ga izložim poslodavcima, a gdje govorimo o tome šta bi uradili 1. jula, šta ćemo uraditi sa novom godinom i sa početkom 2026. godine, kako ćemo ući u ovaj proces smanjivanja doprinosa i rasterećenja privrede”, kaže Nikšić.

Kaže da se “Vlada opredijelila novom uredbom da omogući svima onima koji dokažu platnom listom za novembar i za januar da su isplatili svom radniku, koji je imao plaću iznad 1.000 maraka, 100,200, 300 KM veću da to oslobodi dodatnih doprinosa”.

Nastavi čitati

BiH

Gorica Dodik “čestitala” suprugu na sankcijama: “Sad smo oboje na crnoj listi”

Published

on

By

Gorica Dodik, kćerka predsjednika bh. entiteta Republika Srpska i lidera SNSD-a Milorad Dodika, “čestitala” je večeras svome suprugu Pavlu Čoroviću što se našao zajedno s njom na “crnoj listi” SAD-a.

“Mužu moj, čestitam ti sankcije, sad smo zvanično oboje na crnoj listi”, napisala je Gorica Dodik na zvaničnom profilu na X-u.

 

Američko Ministarstvo finansija uvelo je u petak sankcije protiv 13 državljana iz Bosne i Hercegovine zbog, kako su naveli, “antidejtonskog ponašanja, korupcije ili za druge radnje koje destabilizuju ili ugrožavaju teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine”.

Među sankcionisanim osobama je i Pavle Čorović, državljanin BiH i Srbije, suprug Gorice Dodik, koja je već pod američkim sankcijama. On je direktor kompanije Global Liberty d.o.o. Laktaši, koja je povezana s porodicom Dodik, a sankcionisan je jer je primio značajne finansijske beneficije iz budžeta RS.

Ministarstvo finansija SAD-a je Čorović sankcionisalo prema Izvršnoj naredbi 14033 (E.O. 14033), jer direktno ili indirektno kontroliše kompaniju Global Liberty.

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije