Connect with us

BiH

Teška nesreća na bh. putu: Žestok sudar dva vozila, saobraćaj – obustavljen

Published

on

Na prevoju Nišićka visoravan jutros oko sedam sati dogodila se saobraćajna nesreća zbog koje je saobraćaj potpuno obustavljen.

Do nesreće je došlo kada su se, pod još nerazjašnjenim okolnostima, sudarila dva automobila.

Za sada nema informacija o povrijeđenima.

Kako se vidi na fotografiji sa mjesta događaja, na automobilima je nastala veća materijalna šteta.

– Zbog saobraćajne nesreće koja se dogodila na putnom pravcu Semizovac – Olovo (na dionici Bijambare – Bakići) saobraćaj je potpuno obustavljen, saopćili su iz BIHAMK-a.

BiH

“Komandir zloglasnog SOS-a”: Tužilaštvo BiH pozvano da pokrene postupak protiv Stevandića

Published

on

By

Udruženja žrtava i svjedoka genocida i ” Pokret Majke enklava Srebrenica i Žepa” pozvali su Tužilaštvo BiH da „konačno pokrene postupak protiv Nenada Stevandića, za kojeg je očito, da nastavlja sa politikom rušenja ustavnog poretka BiH kao što je to radio i devedesetih“.

Kako navode iz ovih udruženja, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS) Nenad Stevandić, organizator nezakonitog obilježavanja devetog januara 2025. godine, bio je jedan od ključnih ljudi u progonu Bošnjaka i Hrvata sa prostora Bosanske Krajine.

– Pored rušenja ustavnog poretka Bosne i Hercegovine predsjednik NSRS se spominje u skoro svim presudama Haškog tribunala kao komandir zloglasne jedinice SOS (srpske odbrambene snage) za koje, u presudama tribunala, postoje dokazi da je ta jedinica najodgovornija za masovne zločine u ARK – navodi se u saopćenju.

Povod za reakciju Udruženja žrtava i svjedoka genocida i Udruženja “Pokret Majke enklava Srebrenica i Žepa” je šutnja Tužilaštva BiH na dešavanja u Banja Luci povodom 9. januara ove godine i obilježavanja neustavnog dana RS, saopćeno je iz Udruženja žrtava i svjedoka genocida.

FENA
Nastavi čitati

BiH

Financijski krah: Republika Srpska dvostuko zaduženija od Federacije BiH

Published

on

By

Javni dug Bosne i Hercegovine, koji se sastoji od dugova entiteta, raste gotovo podjednako iz godine u godinu. Iako naša zemlja nije među najzaduženijima, problem predstavlja struktura tog duga.

Entiteti se zadužuju, kod komercijalnih banaka po dosta visokoj kamatnoj stopi, a novac se troši na otplatu ranije uzetih kredita ali ne i na razvojne i infrastrukturne projekte. Koliki je javni dug i koji entitet je po glavi stanovnika zaduženiji?

Prema podacima Ministarstva finasija BiH javni dug BiH u zadnjem kvartalu tekuće godine iznosi 12 milijardi maraka. Od toga na vanjski dug otpada nešto više od 8 milijardi maraka, dok je unutrašnji dug BiH oko 4 milijarde. U ukupnom stanju javne zaduženosti Federacija BiH sudjeluje s oko 50%, a Republika Srpska s 48,%. Problem je što se vlasti zadužuju bez vizije i strategije.

“Kad god vidite da imamo deficit, neplaćene račune iz prethodne godine i kada se zadužujemo da bi to servisirali ili to platili onda je to zaduživanje koje je nedopustivo. Ne možete vi planirati svoje troškove, budžet mora biti izbalansiran”, smatra ekonomista Zoran Pavlović u razgovoru za BHRT.

Opozicija kritikuje vlast zbog načina zaduživanja, kako Federacije tako Republike Srpske.

 

 

“Suština je da je struktura duga jako loša, izuzetno loša. Struktura i ročnost je katastrofalna za nas jer je isključivo motivisana kako sam i rekao budžetskom potrošnjom sa izuzetno visokim kamatnim stopama i po principu dajte mi po svaku cijenu platit ćemo ogroman iznos, čak smo čuli da u RS postoje posrednici da određene dugove dobijaju mnogo veća sredstva nego što su kamate. Zamislite posrednik za zaduženje od 100 miliona eura dobije 12 miliona KM”, kazao je poslanik PDP-a u PD PSBiH Branislav Borenović.

 

 

“Očekujemo i dalje da javna potrošnja raste a da praktično nemamo investicija i da nemamo otvaranja novih radnih mjesta i svega ono što je neophodno da se stabilizuju prihodi u svim budžetima na svim nivoima vlasti”, kaže poslanik SDA u PD PSBiH Šerif Špago.

 

Kada se uporedi fiskalna snaga Republike Srpske i Federacije BiH, iako je nivo duga skoro jednak, kada se stavi u odnos sa BDP–om, dug Republike Srpske je duplo veći. Ono što je novost je i to da Vlada RS povećava zaduženje na domaćem, a smanjuje na ino tržištu. Sve dok rastu entiteski raste i ukupni javni dug BiH.

“Vrlo teško je pratiti da li je opravdano zaduženje u BiH. Javni dug se povećava ali je važno znati zašto se povećava taj javni dug, i ono što je najveći problem je što se zadužujemo gotovo uvijek da bi se pokrili budžetski nedostaci”, ističe poslanik u PD PSBiH Jasmin Emrić (NES).

Dok je za jedne stanje alarmantno, premijer Federacije objašnjava kako je Federacija smanjila svoj vanjski dug za 511 miliona KM.

 

 

“Mi smo u aprilu došli, javni dug Federacije s kraja marta je bio 24,9 posto BDP danas je 19, 6% To je za nekih 5 nominalnih procenata ili 20 posto manje duga ako ćemo da govorimo u brojevima sa 2 milijarde i 700 miliona smanjen na 2 milijarde i 200 miliona manji dug Federacije”, pojasnio je Nermin Nikšić.

“Kada je riječ o Federaciji, vidjet ćemo taj izvještaj na kraju godine. Mene malo brine što se prvi put pojavila stavka ino zaduženja ali mislim da to neće tek tako jednostavno ići jer se mora dobiti odobrenje od državnog nivoa a RS to nije slijedila”, ističe predsjednik Odbora za ekonomska pitanja PFBiH Admir Čavalić.

I koliko god čudno zvučalo, Bosna i Hercegovina nije prezadužena država. Tome treba dodati i da su devizne rezerve Centralne banke Bosne i Hercegovine rekordne.

“Devizne rezerve Centralne banke BiH na kraju novembra prošle godine bile su 17,21 milijardu KM i veće su za 170 miliona KM u odnosu na oktobar. To je vrijednost koja se na početku i na kraju mjeseca mijenja u zavisnosti od zaduženosti. Devizne rezevre bilježe rekordno visok nivo”, istakla je governerka Centralne banke BiH Jasmina Selimović.

Osim rekordnih deviznih rezervi Centralne banke BiH, Bosna i Hercegovina bilježi rekordne prihode i od indirektnih poreza. Upravo bi novac sa računa UIO mogao biti iskorišten za infrastrukturne projket, no ta se uzreciva zaduživanja za kradnju čuva za izliku podizanja novih kredita.

Nastavi čitati

BiH

‘Cijene i do 4,50 KM’: Poskupljenje kafe se očekuje i u ugostiteljskim objektima

Published

on

By

Zbog rasta cijena sirove kafe na svjetskim berzama, u Bosni i Hercegovini su od početka godine zabilježena nova, viša poskupljenja omiljenog napitka među stanovnicima. Očekuje se i povećanje cijena u ugostiteljskim objektima, a stručnjaci upozoravaju da bi cijene mogle rasti i dalje.

Momčilo Banjac, direktor pržionice kafe “Minea” iz Gradiške, ističe da je cijena njihove kafe od početka godine poskupjela za tri marke po kilogramu. “U decembru je naša kafa koštala 22 KM, a sada je 25 maraka”, izjavio je Banjac za Nezavisne novine, naglašavajući da manji prevoznici očekuju cijene do 25 KM po kilogramu. Međutim, s obzirom na trendove na svjetskom tržištu, kafa bi mogla poskupjeti još više.

Mitar Samardžija, direktor “Bom impeksa”, dodaje da cijene sirove kafe na berzama bilježe istorijske visine, te se očekuje da će u narednom periodu cijene rasti za oko 15%. “Cijena naše kafe krajem mjeseca biće veća za 15%, a najjeftinija kafa biće 12,50 KM za pola kilograma”, izjavio je Samardžija.

Glavni uzroci poskupljenja kafe uključuju smanjenu proizvodnju zbog nepovoljnih vremenskih uslova, istorijski niske zalihe u evropskim skladištima i rastuće troškove transporta. Samardžija ističe da loša prognoza ovogodišnje berbe u Brazilu dodatno otežava situaciju, jer se očekuje smanjenje proizvodnje sa 50 miliona vreća na 30 miliona.

Rast cijena sirove kafe na berzama također će uticati na ugostiteljski sektor. Goran Kurtinović, predsjednik Upravnog odbora Udruženja poslodavaca ugostiteljstva i turizma Republike Srpske “Horeca”, navodi da će i ugostiteljski objekti podići cijene kafe. U nekim kafićima cijene su već podignute za 20 do 30 feninga. “Očekujemo cijenu kafe od 2,30 do 4,50 KM po kafi”, rekao je Kurtinović, dodajući da poskupljenje kafe smanjuje obim poslovanja za 30 do 40 posto na isti broj gostiju.

Cijene kafe na globalnom tržištu već su dosegnule istorijske visine, a ako se situacija nastavi, postoji mogućnost daljih poskupljenja. Ako brazilska žetva ne doživi oporavak, cijene bi mogle još porasti, što će dodatno pritisnuti tržište i dovesti do povećanja maloprodajnih cijena kafe u BiH.

Nastavi čitati

BiH

Nikšić uoči sjednice ESV-a: Odluka o minimalcu od 1.000 KM ostaje, razmatrat ćemo olakšice za veće plaće

Published

on

By

Iako se u medijima danas pojavila informacija da će na sjednici Ekonomsko-socijalnog vijeća biti govora o tome da se izmijeni odluka o minimalcu, iz Vlade FBiH to demantiraju.

Odluka o minimalcu od 1.000 maraka ostaje na snazi i to je gotova priča.

Tvrdi to u izjavi za Raport Nermin Nikšić, premijer FBiH.

Nikšić kaže da, kako je pojasnio na posljednjem pressu u Vladi BiH “odluka je donesena i ona je na snazi”

“Vlada će pratiti njeno provođenje i analizirati sa socijalnim partnerima, pa na osnovu toga donositi odgovarajuće mjere. U ovom trenutku razgovaramo o donošenju uredbe kojom ćemo omogućiti poslodavcima oslobađanje od dodatnih opterećenja u slučaju usklađivanja odnosno povećanja plata za više platne razrede”, rekao nam je Nikšić.

Tvrdi da se nada kako će sve ovo dodatno motivirati Vladu.

“A to je da idemo u donošenje zakona o fiskalizaciji finansijskih transakcija i onda konačnoj fiskalnoj reformi kroz donošenje zakona o doprinosima, minimalnoj plati i dohotku”, kaže Nikšić za Raport.

Nastavi čitati

BiH

Konaković: Ne sumnjam da će SDA podržati Sanju Vulić jer u meni vide svoj najveći problem

Published

on

By

Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković prokomentirao je najavu SNSD-ove Sanje Vulić da će tražiti njegovu smjenu. Konaković je kazao kako je SNSD već nekoliko puta najavljivao i tražio njegovu smjenu.

“Nakon usvojene rezolucije o počinjenom genocidu u Srebrenici, nakon komentara o sankcijama Dodiku, nakon mojih putovanja u SAD i sastanaka sa zvaničnicima te zemlje i još nekim prilikama. Ja sam od početka mandata najavio da ćemo naše istine i realnu sliku BiH odnijeti na sve važne adrese i da ćemo anulirati sve laži koje o nama pronose oni koji ne vole našu zemlju.

Zato mi je apsolutno logična nervoza i nezadovoljstvo SNSD-a, politička scena je potpuno osvjetljena, nema više priče o “tri strane koje se svađaju”, a naša zemlja je vratila ugled koji je godinama unazad poljuljan na svjetskoj diplomatskoj sceni, a svi važni faktori vide glavnog krivca za probleme u BiH, Dodika i SNSD-a koji su zahvaljujući i našim naporima pokazani u pravom svijetlu cijelom svijetu i danas trpe sankcije i izolaciju”, kaže Konaković.

Dodaje kako se pokazalo da smo spremni na svaki dogovor važan ljudima u BiH, a koji nije na štetu države, a isto tako se pokazalo da “smo najjača brana secesionizmu i napadima na državu, njene institucije, ustavni poredak”.

“Zato je frustracija SNSD-ovih predstavnika potpuno jasna. Deveti januar u našoj zemlji treba biti Dan žalosti. Dan kad su osmišljeni napadi, progoni, ubistva, silovanja. Neustavan praznik pod čijim se plaštom slave zločini i zločinci počinjeni nad nesrpskim stanovništvom, progon muslimana/Bošnjaka i Hrvata sa prostora RS i pravljenje etnički čiste teritorije.

Ne postoji ta funkcija na svijetu zbog koje bih šutio na sve nabrojane činjenice i presude međunarodnih i domaćih sudova. Ne postoji ni opcija da nas smjenama zaustavite u borbi za istinu i pravdu. Istina je kao voda”, kazao je Konaković.

Istakao je kako ne sumnja da će Sanja Vulić & co, kako je rekao, imati podršku SDA koja u Konakoviću s pravom vidi svoj najveći problem i koja je spremna srušiti cijeli sistem da ga se riješi.

“Znam i za njihove sastanke i dogovore. Iznenađuje me samo što šalju emisare koji bi sa mnom o ovoj temi razgovarali. Nema o ovoj borbi pregovora. Možete nas ponekad malo usporiti, al’ pokazali ste da nas ne možete zaustaviti ni pojedinačno ni zajedno”, zaključio je Konaković.

Nastavi čitati

BiH

Njemačka firma trebala zaposliti stotine radnika u FBiH, ali sad se premišlja

Published

on

By

Desetak dana nakon Vladine odluke o minimalcu, ne stišavaju se reakcije. Dio privrednika prijeti da će otpuštati radnike jer neće moći podnijeti dodatne troškove.

Upozoravaju i na slabiju konkurentnost domaće privrede i lančana poskupljenja.

Arnes Hubijar, direktor kompanije Jifeng Automotive Interior Bosnia, od početka 2025. preimenovana u Grammer Bosnia, kaže da je ta kompanija trebala uduplati broj radnika sa postojećih oko 800, “ali sad ovo dolazi u pitanje”.

Vladine najavljene subvencije Hubijar ne vidi kao pomoć privredi, jer „procedure traju predugo, a eventualni novac, vladina podrška, bi došla nakon što je firma već zapala u probleme“.

– Jedino smanjenje doprinosa, kazao je Hubijar za Al Jazeeru Balkans, govoreći o tome šta bi privrednicima u Federaciji BiH ublažilo efekte povećanja minimalne plate.

BiznisInfo podsjeća da se radi o kineskoj kompaniji koja je prije nekoliko godina kupila velikog njemačkog proizvođača automobilskih dijelova Grammer.

Ekonomski analitičar Igor Gavran također ne vjeruje u efekte subvencija koje najavljuje Vlada. Firme ne mogu poslovati u minusu tri mjeseca, da bi se eventualno dobile obećanu podršku.

Vlada nije smjela napraviti tako krupne korake „bez analize efekata i prilagodbe budžeta“, smatraju i u Biznis uniji menadžera, mreži koja okuplja najuspješnije poslodavce u BiH.

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije