Connect with us

USK

U Sanskom Mostu počinje obilježavanje 80 godina od Drugog zasjedanja ZAVNOBiH-a

Published

on

U Sanskom Mostu danas počinje obilježavanje 80 godina od održavanja Drugog zasjedanja ZAVNOBiH-a koje je u ovom gradu održano od 30. juna do 2. jula 1944. godine.

Program obilježavanja predviđen je dva dana, 22. i 23. juna.

Prema programu u subotu 22. juna u Vijećnici Narodne biblioteke održat će se okrugli stol pod nazivom „Odluke Drugog zasjedanja ZAVNOBiH-a i njihov značaj za razvoj državnosti BiH”.

Na okruglom stolu govorit će Sead Đulić, predsjednik SABNOR-a u BiH, doktor historijskih nauka Omer Merzić, Besima Borić, pravnica Suada Hadžović, publicist i novinar Zlatko Dukić, Vehid Šehić, pravnik i aktivista za ljudska prava i potpredsjednica SABNOR-a Jasmina Pašalić.

U nedjelju 23. juna zajednička delegacija SABNOR-a, kantonalnih organizacija i Općine Sanski Most položit će cvijeće na mjestu gdje je bila zgrada u kojoj je održano Drugo zasjedanje ZAVNOBiH-a, a u 12 sati u Malom parku u centru Sanskog Mosta održaće se skup antifašista iz svih krajeva bivše države sa kulturno umjetničkim programom i druženjem učesnika.

Na Drugom zasjedanju ZAVNOBiH-a 1. jula 1944. godine donesena je Deklaracija o pravima građana u BiH u kojoj stoji:

“U plamenu pravednog oslobodilačkog rata iskiva se bratstvo Srba, Muslimana i Hrvata, i time se udara siguran temelj slobodne i zbratimljene BiH, ravnopravne federalne jedinice u Demokratskoj federativnoj Jugoslaviji. Prvi put u historiji Srbi, Muslimani i Hrvati Bosne i Hercegovine, ujedinjeni u Narodno-oslobodilačkom pokretu, stupili su na isti put, počeli da izgrađuju svoj zajednički dom, u čije su temelje uzidane kosti njihovih najboljih sinova. Prvi put u historiji oni su postali kovači svoje sudbine, čvrsto riješeni da jednom zauvijek sahrane vijekovnu mračnu i tešku prošlost i da izgrade državnu zajednicu u kojoj će živjeti u ravnopravnosti, slobodi, miru i blagostanju.”

Ova Deklaracija je historijski i sadržajno preteča Evropske konvencije o ljudskim pravima jer se u njoj garantira ravnopravnost tadašnjih naroda u BiH i to u „zajedničkoj i nedjeljivoj domovini”, sloboda vjeroispovijesti i savjesti, ravnopravnost svih vjeroispovijesti, sloboda govora, udruživanja i štampe, lična i imovinska sigurnost građana, sloboda privatne inicijative u privredi, ravnopravnost ženasa muškarcima u političkom životu i svim oblastima društvene djelatnosti, izborno pravo, tajno glasanje na osnovu općeg, jednakog i neposrednog prava glasa, aktivno i pasivno izborno pravo, pravo žalbe na rješenja organa vlasti, kao i molbe i pritužbe, pravo da niko ne može biti osuđen bez prethodnog postupka.

Ukupno su tri zasjedanja ZAVNOBIH-a održana i to: u Mrkonjić Gradu 25. novembra 1943. (Dan državnosti Bosne i Hercegovine), drugo u Sanskom Mostu 30. juna 1944., treće i posljednje u Sarajevu 26. aprila 1945. godine.

Očekuje se prisustvo velikog broja antifašista i građana Bosne i Hercegovine.

USK

Čuli ste kako je svaki glas bitan, a u Bosanskom Petrovcu se to doslovno pokazalo

Published

on

By

Prema posljednjim podacima Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine Bobana Velagić Lipić (SNSD) je odnijela pobjedu u utrci za načelnika Bosanskog Petrovca i to za jedan glas.

Iako je Mahmut Jukić (SDA) je 7. oktobra proglasio pobjedu, do preokreta je došlo prije dva dana kada je došlo do posljednjeg ažuriranja rezultata.

Bobana Velaga-Lipić je tada imala 1.147 glasova (40,06 posto), a Jukić 1.123 (39,22 posto).

Jukić je značajno smanjio prednos nakon što su ubačeni glasovi poštom, no to ipak nije bilo dovoljno.

Bobana Velaga lipić (SNSD) je osvojila na kraju 1.151 glas, a Jukić svega jedan manje 1.150

Ova situacija iz Bosanskog Petrovca nas podsjeća na suštinsku važnost svakog glasa u demokratskom procesu. Pobjeda Bobane Velagić Lipić za samo jedan glas ukazuje na to koliko je važno da se svaki građanin uključi u izborni proces i iskoristi svoje pravo glasa, piše Klix.

Jedan glas – koji se možda u trenutku čini nebitnim – može biti odlučujući faktor u formiranju lokalne vlasti, donošenju važnih odluka i kreiranju budućnosti zajednice.

Nastavi čitati

USK

U Sanskom Mostu ukradeno 200 kg krompira, policija traga za počiniteljima

Published

on

By

Tokom vikenda, iz centra “Fenix” u Sanskom Mostu ukradeno je oko 200 kilograma krompira. Prema dostupnim informacijama, do provale i krađe došlo je u plastenicima unutar kruga centra.

 

Nezvanično saznajemo da se radi o oko 10 vreća krompira, čime je pretrpljena značajna šteta. Ovaj incident dodatno ukazuje na problem provale i krađe u lokalnim poljoprivrednim objektima.

Policija je pokrenula istragu i traga za počiniteljima ovog nezakonitog djela. Građani su pozvani da prijave bilo kakve informacije koje bi mogle pomoći u ovom slučaju.

Očekuje se da će lokalne vlasti preduzeti korake kako bi osigurale sigurnost poljoprivrednih objekata i spriječile slične incidente u budućnosti.

 

 

Nastavi čitati

USK

‘Svojom borbom su ušli u legendu’: U Bihaću obilježena 32. godišnjica formiranja 5. korpusa Armije RBiH

Published

on

By

U Sportskoj dvorani Luke u Bihaću danas je održana svečana akademija povodom 32. godišnjice formiranja 5. korpusa Armije Republike Bosne i Hercegovine (ARBiH), kojoj su prisustvovale brojne zvanice iz političkog, vjerskog i društvenog života Unsko-sanskog kantona i Bosne i Hercegovine.

Među govornicima je bio i Mirko Pejanović, član ratnog Predsjedništva BiH, koji je u svom obraćanju istaknuo herojski doprinos 5. korpusa tokom rata.

“Svojom borbom, 5. korpus je ušao u legendu. Pokazao je izuzetnu hrabrost i sposobnost da oslobodi gradove i općine ovog područja BiH. Korpus je demonstrirao jedinstvo naroda i boraca, naslijedivši tradiciju antifašističke borbe iz Drugog svjetskog rata, koja je ovdje i započela prvim zasjedanjem AVNOJ-a”, kazao je Pejanović.

On je naglasio da je borba 5. korpusa bila plod ustrajnog rada ratnog Predsjedništva BiH predvođenog Alijom Izetbegovićem, uz doprinos Nijaza Durakovića, Ejuba Ganića, Tatjane Ljujić-Mijatović, Ive Komšića, te Stjepana Kljuića i njega samog.

“Veliki izazov je bio braniti Bosnu i Hercegovinu i osigurati njen suverenitet, nezavisnost i međunarodno priznanje kao države svih naroda koji u njoj žive. Ta borba bila je zasnovana na Programskom dokumentu Predsjedništva BiH – platformi koja je bila vodilja za odbrambeno-oslobodilački rat, Armiju RBiH i pregovore za mir”, istakao je Pejanović.

Upravo ta platforma, kako je dodao, omogućila je održavanje jedinstva između Predsjedništva, Armije i naroda BiH.

Prije Pejanovića prisutnim se obratio premijer Unsko-sanskog kantona Nijaz Hušić naglasivši značaj 5. Korpusa i obilježavanja sjećanja na doprinos borbe njegovih boraca u oslobađanju okupiranih dijelova BiH.

“To je važno posebno ovih dana i mjeseci kada našu domovinu neki opet žele prekrajati i dijeliti. Zato ja sa ovog mjesta poručujem da se ne odričem naših heroja Izeta Nanića niti bilo koga od njih. Važno je da se prisjećamo onih što su položili svoje živote za odbranu naše domovinu i našu slobodu, te da nove generacije učimo očuvanju tih tekovina”, poručio je premijer Hušić.

Akademija je prilika, kako je rečeno, da se oda počast svim borcima 5. korpusa, koji su svojim djelovanjem doprinijeli odbrani Bosne i Hercegovine, te podsjeti na ključne trenutke njihove borbe za slobodu i očuvanje suvereniteta države.

Nastavi čitati

Najčitanije