BiH
Udruženja žrtava genocida traže da 9. januar bude proglašen danom žalosti
Udruženje žrtava i svjedoka genocida i “Pokret Majke enklava Srebrenica i Žepa” uputili su inicijativu svim nivoima vlasti u BiH da, u skladu sa svojim nadležnostima, pokrenu inicijativu za proglašenje 9. januara danom žalosti, u okviru svojih teritorijalnih i ustavnih nadležnosti.
Iako se Ustavni sud BiH suprotstavio proglašenju 9. januara kao praznika u Republici Srpskoj, udruženja navode da vlasti u tom entitetu ne poštuju odluke Ustavnog suda BiH i u kontinuitetu obilježavaju 9. januar.
Udruženja ističu da su presudama Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) i Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (MRMKS) utvrđena dva zločinačka poduhvata s ciljem stvaranja etnički čistih teritorija u BiH i uništenja međunarodno priznate države BiH.
Naglašavaju da je realizacija UZP-a započela 9. januara 1992. proglašenjem “države srpskog naroda” u BiH, što je bio uvod u planove razbijanja BiH, praćene zločinima nezabilježenim od Drugog svjetskog rata.
Također, navode da je presudama MKSJ-a potvrđen međunarodni sukob u BiH jer je cilj bio stvaranje drugih država na teritoriji BiH protivno međunarodno priznatoj državi BiH, te da su utvrđena teška kršenja međunarodnog humanitarnog prava na području cijele BiH kao posljedica UZP-ova.
Podsjećaju da je prema presudama MKSJ-a, prvi zločinački plan, koji je pokrenuo spiralu zločina na području bivše Jugoslavije, a fokusiran prema BiH i Hrvatskoj, pokrenut od Slobodana Miloševića i njegovih saradnika, uključujući Jovicu Stanišića i Frenkija Simatovića, presuđene pred MKSJ/MRMKS, kao i njegovih saradnika i pomagača u BiH, predvođenih Radovanom Karadžićem i Ratkom Mladićem.
U presudama UN-a potvrđeni su svi međunarodni zločini, uključujući zločin genocida u Srebrenici i Istočnoj Bosni.
Slobodan Milošević, optuženik MKSJ-a, dogovarao je UZP sa političkim rukovodstvom Srba u BiH.
Ključne osobe političkog rukovodstva Srba, kao što su Radovan Karadžić, Ratko Mladić, Momčilo Krajišnik, Biljana Plavšić, Mićo Stanišić i drugi, osuđene su pred MKSJ-om/MRMKS-om za teška kršenja međunarodnog humanitarnog prava i učestvovanje u UZP-u kao obliku pojedinačne krivične odgovornosti.
“Svi građani BiH su 9. januara 1992., bez obzira na bilo koju pripadnost, postali žrtve takve politike, a 9. januar simbolizira najmračnija sjećanja svih žrtava.
Naslijeđe tih datuma vidljivo je kroz djelovanje sudova i institucija UN-a i EU-a, koje su formirale MKSJ zbog ugrožavanja mira u svijetu. Svojim odlukama i rezolucijama jasno su naglašavali i naglašavaju obim i odgovornost za zločine u BiH.
Rezolucija UN-a o Srebrenici predstavlja posljednji i najvažniji primjer djelovanja međunarodne zajednice”, saopćeno je iz udruženja.
FENA
BiH
Upozorenje privrednika u FBiH: “Minimalna plata vodi u stagnaciju, otpuštanja i egzodus kompanija u RS”
Predsjednik Udruženja Adnan Smailbegović u proteklih nekoliko dana prisustvovao je brojnim sastancima sa privrednicima širom zemlje. Na sastancima, koji su okupili više od 500 predstavnika različitih sektora privrede, razgovaralo se o štetnosti Odluke Vlade FBiH o minimalnoj plati za 2025. godinu.
“Javnost je već upoznata sa vrlo mogućim posljedicama ove odluke, uključujući mogućnost masovnog otpuštanja radnika, smanjenje broja novih radnih mjesta i konkurentnosti domaće privrede, kao i gašenje ili preseljenja kompanija i proizvodnih pogona u RS ili čak susjedne zemlje. Međutim, ono o čemu se ne govori, a što je od presudnog značaja za budućnost privrede u FBiH, jeste činjenica da privrednici uveliko najavljuju obustavu novih investicija i smanjenje postojećih ulaganja”, poručuju iz Udruženja poslodavaca.
Ističu kako zaustavljanje investicija znači stagnaciju privrede, smanjenje konkurentnosti, nemogućnost stvaranja novih radnih mjesta, smanjenje prilika za inovacije i napredak u industriji, kao i smanjenje atraktivnosti FBiH kao destinacije za strane investitore.
“Ukoliko se ne povuku hitni koraci u reformama poslovnog okruženja, FBiH bi mogla doći u poziciju ekonomskog zastoja, a posljedice toga osjećat će se ne samo u poslovnoj zajednici, već i u svakodnevnom životu svih građana, jer stagnacija privrede dovodi do smanjenja životnog standarda, smanjenja državnih prihoda, te otežava pristup socijalnim uslugama”, navode iz Udruženja.
Privrednici naglašavaju važnost sagledavanja trenutne situacije i mogućih posljedica i pozivaju na otvoren i stručni dijalog, a prva prilika zajednički dijalog je zakazana sjednica Ekonomsko-socijalnog vijeća na inicijativu UPFBiH početkom iduće sedmice.
Klix
BiH
Fadil Novalić poslao poruku iz zatvora: “Vlada FBiH glumi Robin Hooda, ali on oteto nije zadržavao”
U utorak, 7. januara 2025. godine, na Facebook profilu se oglasio bivši premijer Fadil Novalić.
Pod naslovom “Vlada Federacije Bosne i Hercegovine glumi Robin Hooda”, u objavi je napisano da:
“Objašnjavajući da otima od bogatih (poslodavaca) da bi dala siromašnim (radnicima) Vlada FBiH gotovo polovinu uzima sebi. Robin Hud, kao što znamo, ništa od otetog nije zadržavao za sebe.
Naravno, ne postoji niko ko nije bio za povećanje, ali pod uslovom da se i Vlada odrekne dijela prihoda u korist radnika kako bi se konačno povećale ne samo minimalne nego i sve plate.
Ali Vlada ovaj put ne da nije dala, nego je uzela. Pa ako je jednom Vladinom uredbom moguće za dvije trećine povećati minimalnu platu, onda očekujemo da novom uredbom za toliko podigne i prosječne plate. Ili još bolje, neka ih odmah digne na prosjek plata u EU – da se narod više ne pati”, rekao je.
Podsjećamo, Fadil Novalić je osuđen za zloupotrebu položaja i ovlasti tokom nabavke stotinu respiratora iz Kine u vrijednosti 5,4 miliona eura, u aprilu 2020. godine, odmah nakon proglašenja vanredne situacije zbog pandemije korona virusa, te je trenutno na izdržavanju zatvorske kazne u Vojkovićima.
Sa njim je osuđen i Fahrudin Solak, dok je Apelaciono vijeće BiH usvojilo žalbu Fikreta Hodžića, prethodno osuđenog u istom procesu, te je suđenje ponovljeno i u toku na Sudu BiH.
VLADA FEDERACIJE BIH GLUMI ROBINA HUDA Objašnjavajući da otima od bogatih (poslodavaca) da bi dala siromašnim…
Posted byFadil Novalićon Tuesday, January 7, 2025
Radiosarajevo.ba
BiH
Vulin ljut zbog zabrane preleta: “Glupost u Vladi BiH je zarazna, sa Elmedina na Zukana”
Kaže i da su mnogi od aviona iz Srbije učestvovali u spašavanju života i gašenju požara u Federaciji BiH prošlog ljeta.
“Malo je Zukana da bi Srbe spriječili da obilježe praznik svih Srba Dan Republike Srpske, baš kao što je odlučeno na Svesrpskom saboru. Nego, što nam zabranjujete kada ne možete da nam zabranite? Glupost u Vladi BiH je zarazna, sa Elmedina na Zukana”, rekao je Vulin.
Bitno je naglasiti da se u manjem bh. entitetu 9. januara obilježava Dan RS-a, koji je Ustavni sud BiH proglasio neustavnim.
Helez je istakao da bi davanjem saglasnosti za prelet aviona ili helikoptera u svrhu obilježavanja neustavnog dana RS-a bio saučesnik u ometanju poštivanja i provođenja odluke Ustavnog suda, čime bi prekršio član 239. krivičnog zakona Bosne i Hercegovine.
BiH
Bolest slična gripi hara na području BiH: Bolest počinje naglo, a ovo su najčešći simptomi
U Federaciji BiH potvrđena je gripa tipa A, podtip H1N1 pdm09, a aktivnost bolesti slične gripi (ILI) je srednjeg intenziteta, potvrdili su iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH. Prema podacima epidemiološkog biltena, tokom novembra 2024. (posljednji objavljeni podaci) ILI – bolest slična gripi bila je vodeća zarazna bolest u FBiH (73,4%).
Inače, nadzor nad gripom u FBiH je počeo u oktobru i trajat će do maja 2025., a vrhunac aktivnosti gripe očekuje se tokom ovog i idućeg mjeseca.
Tokom prošle sezone gripe 2023./24. prijavljeno je ukupno 28.677 oboljelih koji su imali simptome slične gripi. Vakcinisanje protiv gripe smanjuje rizik od ozbiljne bolesti, sigurno je i besplatno za rizične grupe. A to su osobe starije od 65 godina, štićenici i zaposlenici domova za starije, hronični bolesnici bez obzira na životnu dob te trudnice.
Vakcinisano 25.500 osoba u FBiH
Kako su naveli iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH, trenutno je zanimanje za vakcinisanje veliko, i to ne samo među rizičnim grupama. Zavod je osigurao 7000 doza četverovalentnog inaktiviranog cjepiva protiv sezonske gripe i distribuirao ga po kantonima. Kantonalni zavodi također osiguravaju određenu količinu vakcina za stanovništvo. Do sredine decembra je, prema podacima federalnog Zavoda, vakcinisano oko 25.500 osoba u FBiH.
Kako je objasnio prof. dr. sc. Jurica Arapović, pomoćnik ministrice za zdravstvo u Ministarstvu civilnih poslova BiH, osim što štiti onoga ko ga primi od potencijalno teške bolesti, vakcinisanje pomaže i u zaštiti onih koji su najranjiviji. Gripa se širi kapljičnim putem, a vakcinisanje drastično smanjuje rizik od prijenosa virusa. U slučaju da dođe do zaraze, vakcina može ublažiti simptome i smanjiti rizik od ozbiljnih komplikacija poput pneumonije ili hospitalizacije.
Najčešći simptomi
Inače, bolest počinje naglo, a najčešći simptomi su: visoka temperatura (nerijetko viša od 40 stepeni), bolovi u mišićima (mialgije) i bolovi u zglobovima (artralgije), gubitak apetita te opća slabost. Za gripu je karakteristična pojava respiratornih simptoma u drugom dijelu bolesti.
Tako se uz prve simptome mogu razviti neugodniji i respiratorni poput: fotofobije, glavobolje i retrobulbarnog bola (bol iza očne jabučice), suhog kašlja i osjećaja žarenja u ždrijelu te žarećeg bola iza prsne kosti.
Simptomi kod djece
Kod djece gripa započinje pojavom visoke temperature i mialgije (bolova u mišićima). Drugi simptomi gripe kod djece mogu biti: suhi kašalj, rinitis, začepljen nos, grlobolja te povraćanje i proljev.
Osim vakcinisanja, moguće je poduzeti još neke jednostavne mjere kako bi se spriječila zaraza gripom:
- redovno pranje ruku mlakom vodom i sapunom ili koristite dezinfekcijsko sredstvo za ruke;
- izbjegavati dirati usta, oči i lice;
- redovno čistiti površine s kojima često dolazite u kontakt;
- prekriti usta i nos laktom ili maramicom prilikom kihanja;
- izbjegavati zatvorene prostore s puno ljudi;
- izbjegavati kontakte s ljudima koji su bolesni;
- redovno provjetravati prostorije u kojima se boravi.
Preporuke za izlazak
– Hroničnim bolesnicima, ali i zdravima, posebno djeci, preporučuje se da što više vremena provode na svježem zraku i sredinama s niskom nivoom zagađenja zraka. Posebno je važno da hronični bolesnici, starije osobe, djeca i trudnice ne borave u zadimljenim prostorijama. Stručnjaci ne preporučuju vježbe i trčanje na otvorenom – upozorili su iz Zavoda.
Među preporukama je i smanjeno korištenje čvrstog goriva, pogotovo uglja, a pri boravku na otvorenom koristiti zaštitu u vidu standardiziranih zaštitnih maski s filtrom (hronični bolesnici nakon konsultacije s doktorom), piše Večernji list.
BiH
Slučaj u bh. gradu: Alarmirao policiju, tvrdi da je prevaren za više od 10.000 KM
U dežurnu službu Policijske stanice (PS) Zavidovići pristupio je A. E. iz Zavidovića koji je prijavio prevaru.
Prema navodima iz prijave, koju je podnio jučer oko 11.15 sati, prevaren je od sugrađanina Ć. A. Radi se o cifri od 10.500 KM.
Iz Ministarstva unutrašanjih poslova Zeničko-dobojskog kantona nisu saopćili na koji način je prevaren oštećeni, piše Oslobodjenje.
– Daljnji rad na dokumentovanju prijavljenog krivičnog djela poduzimaju istražitelji PS Zavidovići, dodali su iz MUP-a ZDK.
BiH
Nova pravila za penzionere u BiH: Evo koliko se povećava prag za prijevremenu penziju
Dolaskom nove godine mijenjaju se pravila i za buduće penzionere. U skladu sa Zakonom o PIO u Federaciji BiH prag za ostvarenje prijevremene penzije povećava se za šest mjeseci u odnosu na prošlu godinu.
Tako muškarci koji žele u prijevremenu mirovinu do kraja ove godine trebaju imati napunjene 64 godine života i 39 godina staža osiguranja, a u 2026. godini ovo će pravo moći ostvariti sa 64 godine i šest mjeseci života te 39 godina i šest mjeseci staža osiguranja, piše Večernji list BiH.
Podizanje praga
Zakon kaže kako se u 2035. prag podiže na 64 godine života i 39 godina staža osiguranja, dok će tokom 2036. vrijediti pravilo od najmanje 64 godine i šest mjeseci života te 39 godina i šest mjeseci staža osiguranja. Oni koji se odluče za ovu opciju moraju znati kako će primati umanjeni iznos penzije. Za svaki mjesec ranijeg odlaska u penziju u odnosu na propisanih 65 godina života iznos ostvarene penzije umanjuje se za 0,333333 posto.
Kada je riječ o Republici Srpskoj, odnosno korisnicima Zavoda za PIO RS-a, postupno povećanje starosne granice za četiri mjeseca na razini jedne godine u postupku ostvarivanja prava na starosnu penziju prestaje upravo ove godine jer pravo na starosnu penziju osiguranik ostvaruje s navršenih 60 godina života i 40 godina penzionog staža, a žene s 58 godina života i 35 godina staža osiguranja.
Pravila i za one koji su radili u Hrvatskoj
Nova pravila vrijede i za one koji su svoj radni vijek proveli u Hrvatskoj. Pravo na starosnu penziju stječe osiguranik Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje kada navrši 65 godina života i 15 godina mirovinskog staža. U prijelaznom razdoblju od 2020. do 2029. žene ostvaruju pravo na starosnu penziju prema povoljnijim uvjetima, s nižom starosnom dobi.
Prema podacima HZMO-a, u 2025. ženama se podiže dob za penzionisanje za tri mjeseca u odnosu na 2024. To pak znači da će od 1. januara do 31. decembra 2025. žene moći u starosnu penziju s navršene 63 godine i 9 mjeseci života. Ova dob za žene postupno će se povećavati i izjednačit će se s “muškom” dobi 1. januara 2030.
Pravila za zaposlene u Njemačkoj
I oni zaposleni u Njemačkoj također će morati raditi duže.
Penzije za posebno dugoročno osigurane osobe moguće je ostvariti prije dosezanja redovite penzione dobi ako su osigurane najmanje 45 godina u zakonskom penzionom osiguranju. Redovita dobna granica za starosnu mirovinu postupno će se povećavati do 2031. na 67. godinu života u Njemačkoj.
Prema pisanju njemačkih medija, oni rođeni 1960. od 2025. pravo na redovnu penziju ostvarit će sa 66 godina i 4 mjeseca. Za one koji su rođeni kasnije dobna granica će se povećavati za dva mjeseca po godini rođenja. Od generacije 1964. nadalje jedinstvena dobna granica nastavlja se povećavati u koracima od 2 mjeseca. Za rođene 1964. dobna granica je 67 godina.
Za penziju bez odbitka za posebno dugoročno osigurane osobe (ranije mirovine sa 63 godine) dobna granica raste sa 63 na 65 godina života. Osobe rođene 1961. mogu ostvariti ovu penziju od 64 godine i 6 mjeseci. Za one rođene kasnije dobna granica povećava se za dva mjeseca po godini rođenja.
-
USKprije 2 dana
Nevjerovatna priča iz Velike Kladuše: Nijaz Miskić preživio pad sa 18 metara kroz okno za lift
-
USKprije 2 dana
Problemi u USK: Brojni građani na minusima ostali bez struje i grijanja
-
USKprije 2 dana
Putnici zaustavili bahatog vozača prema GP Maljevac: Pokušao presjeći red (VIDEO)
-
USKprije 2 dana
Laburisti opet otežavaju, Horvat: Puno ljudi radi da Velika Kladuša ne ide naprijed
-
Svijet / Zanimljivostiprije 2 dana
Izrael komada Siriju: Zauzeto preko 500 kvadratnih kilometara teritorije, kontrolišu i opskrbu vodom
-
BiHprije 2 dana
Stiže nam zatopljenje uz južinu, evo kada možemo očekivati nove snježne padavine