Connect with us

BiH

Umjesto izvinjenja, SPC optužuje Bošnjake za mržnju, režimski mediji u RS-u pozivaju da se kazne “muslimanski ekstremisti”

Published

on

U pravoslavnoj crkvi u Srebrenici je 11. jula, samo nekoliko sati nakon što je završen ukop 30 identificiranih žrtava genocida, održan koncert u sklopu manifestacije “Petrovdanski dani Srebrenice 2023”. Tom prilikom su se mogle čuti pjesme poput “Veseli se srpski rode” i druge, kako je organizator naveo, “rodoljubive srpske pjesme”. 

Muftija tuzlanski dr. Vahid-ef. Fazlović ovim povodom poručio je da očekuje da se najodgovorniji ljudi u Srpskoj pravoslavnoj crkvi jasno ograde od ovog i drugih slučajeva javnog promoviranja mržnje.

Izvinjenje žrtvama genocida zatražio je i Damir Peštalić, glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Srebrenica, koji je prijavio je Policijskoj stanici uvredljive poruke i preglasnu muziku koja je 11. jula, nekoliko sati nakon kolektivne dženaze, puštana tokom koncerta ispred crkve u ovome gradu.

 

 

 

Preporod.info je poslao upit Mitropoliji dabrobosanskoj, zatrživši da se oglase o sramnim dešavanjima na dan kada cijeli svijet solidariše sa žrtvama koje su nakon 30 godina od genocida dočekale da nekoliko kostiju svojih sinova, muževa, braće, očeva isprate na vječni smiraj.

Odgovor iz Kabineta mitropolita dabrobosanskog prenosimo u cijelosti:

– Prije svega nas interesuje šta se to “dešavalo” ispred Srpske pravoslavne crkve u Srebrenici? O čemu vi to pišete? Pišete o neprovjerenim informacijama i zlonamjerno pišete dezinformacije i laži.

Tog dana, 11. 7. u večernjim satima, pravoslavni vjernici su slavili navečerje Petrovdana i oni su po tradiciji i običaju palili petrovdanske lile, pjevali pjesme i nikakvo zlo nisu radili!

Vi želite osporiti pravo na slobodno i javno ispovijedanje vjere i običaja. Vašim tendencioznim gledanjem u tuđe dvorište, a posebno u portu parohijske crkve u Srebrenici je krajnje problematično. Umjesto da se bavite vašim unutrašnjim problemima kako da u sebi pobijedite porive netrpeljivosti i mržnje prema svemu što je srpsko i pravoslavno, vi optužujete narod i crkvu koja slavi Petrovdan na svoj tradicionalan način uz paljenje lila pjesmu i muziku.

Postavili ste jedno dobro pitanje: Kako graditi suživot? Da, to je veliko pitanje. Kako graditi suživot sa onima koji ne žele suživot? A to ste vi.

Ne samo da ne želite suživot, već sve što mi uradimo opraštajući, vi svojim djelovanjem uništavate.

Kada pišete o politikama zla, prvo se pogledajte u ogledalo i okrenite se oko sebe i svojih. Tek onda pišite o drugima. Očigledno da vi zlo vidite samo u drugome ili drugima, a ne vidite zlo u sebi i u vašima. To zlo se upravo pojavljuje iz vašeg pisanja.

Suživot u BiH je odvajkada postojao, postoji i postojat će, ali ne “suživot” dominacije jednih nad drugima, a što bi vi željeli, već suživot ljubavi i poštovanja jednih prema drugima.

Sve što je negativno, zlonamjerno ili provokativno, mi ne samo da ćemo se od toga ograditi, već ćemo javno osuditi i prozvati. Prozivanje Srpske pravoslavne crkve nećemo tolerisati niti vama, niti gospodinu Fazloviću, niti izvjesnom imamu u Srebrenici – navodi se u odgovoru Kabineta mitropolita dabrobosanskog.

Istovremeno mediji pod kontrolom Milorada Dodika, RTRS i SRNA, raspiruju mržnju protiv srebreničkog imama, ef. Peštalića. Između ostalog, objavili su izjave srbijanskog historičara i jedanog od ideologa velikosrpskog projekta “srpski svet” Aleksandara Rakovića, koji poziva na odmazdu prema Bošnjacima.

– Nadležni organi u Republici Srpskoj i BiH moraju da sankcionišu muslimanske ekstremiste koji su prijetili Srbima okupljenim uoči proslave opštinske krsne slave Petrovdana- izjavio je Raković.

 

SRNA i RTRS u tekstu navode:

Komentarišući uvrede srebreničkog imama Damira Peštalića, koji je vjernike okupljene pred crkvom nazvao ološem i prijetnje njegovih sljedbenika da treba naći 50 dobrovoljaca da se obračunaju sa okupljenima ispred hrama, Raković je naveo da su muslimanski ekstremisti, koji su namjeravali da se na tako agresivan način obračunaju sa Srbima, dio problema koji treba rješavati.

On je u izjavi Srni napomenuo da istražni organi treba da pronađu one koji su prijetili i vrijeđali vjernike i da ih sankcionišu u skladu sa zakonima.

Raković je istakao da Srbima niko ne može da ospori pravo da proslave slavu, da se okupe i da je obilježe na način na koji smatraju da to treba da urade, ne vrijeđajući nikoga.

– To što im je u Srebrenici slava Petrovdan i što je proslavljena na taj način ne kosi sa tugom i bolom koju muslimani osjećaju prema svojim stradalima. Oni koji su hteli da se obračunaju su to pogrešno i čak zlonamerno protumačili – ocijenio je Raković.

On je ukazao da je problem u tumačenju događaja, a ne u tome što neko obilježava sjećanje na stradanje, dok drugi ima pravo da slavi crkvene praznike na prikladan način.

– Јa bih ovo sagledavao u vidu zlonamernog tumačenja tog imama i njegovih sledbenika, jer su svi događaji u Srebrenici tog dana prošli bez incidenata – rekao je Raković.

On smatra da muslimani u Srebrenici bilo koji gest mogu da tumače zlonamjernim, ali da treba da sagledaju svoje namjere u tome koje nisu bile dobre prema komšijama Srbima.

Raković je ocijenio da oni koji na taj način prijete Srbima i ispoljavaju agresiju devalviraju događaj u Srebrenici, kojem su sami prisustvovali.

– Oni tom događaju daju drugu konotaciju, koju mi Srbi ne želimo da tumačimo na način kako muslimani tumače naše obeležavanje događaja – rekao je Raković.

 

 

 

BiH

U ovom bh. gradu ste bogati tek ako imate 100 miliona KM

Published

on

By

Poznato je da u BiH postoje sredine koje su mnogo razvijenije od ostalih, te u kojima je skoncentrisana većina bogatstva.
Jedno od takvih mjesta je Široki Brijeg, jedan od najbogatijih gradova u BiH.
Prema podacima BiznisInfo.ba, u ovom gradu ima 129 kompanija čiji su godišnji prihodi u 2023. bili veći od milion KM. No, zanimljivo je da je čak 6 kompanija čiji su prihodi bili veći od 100 miliona maraka.
Poređenja radi, u Tešnju, gradu koji se uzima kao primjer malog ali veoma razvijenog mjesta pa se po tome može porediti sa Širokim Brijegom, lani je bilo 146 kompanija s prihodima u iznosu većem od milion KM, ali “samo” četiri s prihodima većim od 100 miliona.
Tešanj, dakle, ima više kompanija sa prihodima većim od milion KM, a Široki Brijeg više onih prihodima većim od 100 miliona.
Nastavi čitati

BiH

Građani BiH bi do kraja godine mogli imati digitalni novčanik: Znate li šta on podrazumijeva?

Published

on

By

Direktor Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA BiH) Almir Badnjević najavio je da će do kraja godine građani BiH imati digitalni novčanik i da će naša zemlja biti lider u ovoj oblasti.

Naime, objavljena je nova eIDAS 2.0. regulativa koja se odnosi na koncept digitalnog novčanika (Digital ID wallet), namijenjenog kao sredstvo za prošireno korištenje digitalnog identiteta.

Badnjević objašnjava da će ovaj novčanik omogućiti građanima, ne samo dokazivanje identiteta, već i dijeljenje dokumenata, provjeru identiteta drugih građana i kompanija, uz visok nivo privatnosti i kibernetičke sigurnosti.

“EU parlament potiče sve države da digitalni novčanik bude dobrovoljan i besplatan, s mogućnostima kao što su transparentnost transakcija i opcije zaštite privatnosti, a koncept digitalnog novčanika uključuje i kvalificirane elektroničke potpise za korisnike istog i naravno sve bez diskriminacije onih koji odluče ne koristiti se ovim novčanikom. Promatrano s tehničkog aspekta, eIDAS 2.0 predviđa korištenje samostalnog suverenog identiteta, koji stavlja potpunu kontrolu nad svim identifikacijskim informacijama (podacima) u ruke krajnjih korisnika (vlasnika podataka)”, ističe Badnjević.

SSI (Self-Sovereign Identity) omogućava korisnicima kontrolu nad vlastitim podacima kroz decentralizirane digitalne identifikatore (DID), koji donose prednosti poput jedinstvenosti, decentralizacije, kriptografske sigurnosti, kontrole nad podacima i interoperabilnosti.

“Ovaj pristup rješava probleme privatnosti i sigurnosti u digitalnom okruženju. Države članice EU imaju 24 mjeseca za usklađivanje s ovom regulativom i implementaciju digitalnog novčanika na nacionalnom nivou. Zvuči nevjerovatno, ali Bosna i Hercegovina će sasvim sigurno biti jedan od lidera u oblasti digitalnog novčanika, a IDDEEA BiH će već do kraja ove godine implementirati digitalni novčanik za sve građane Bosne i Hercegovine. Nadam se da će i Vijeće ministara pratiti dinamiku, te usvojiti novi zakon o elektronskom potpisu u skladu sa tek objavljenom eIDAS 2.0 regulativom”, zaključio je.

Digitalni novčanik nudi pristup državnim službama, otvaranje računa u banci, registraciju SIM kartice, pristup vozačkoj dozvoli, potpisivanje dokumenata, pohranjivanje recepata, pristup dokumentima za putovanja, plaćanje, pohranjivanje diploma i certifikata, pristup naknadama socijalnog osiguranja itd.

klix

Nastavi čitati

BiH

VIDEO Zbog čega su domaće jagode ove godine toliko skupe: “To je neminovnost”

Published

on

By

Sа prvоbitnih 14 KM, kоlikо је kоštао kilоgrаm prvih оvоsеzоnskih јаgоdа, sаdа kоštајu duplо mаnjе

Natprosječno toplo vrijeme, ubrzalo je vegetaciju jagoda, pa su se prve domaće jagode na pijacama našle deset-15 dana ranije nego inače. Ipak, mnogima su slatki plodovi nedostižni zbog visoke cijene, pa kupuju na grame.

Dоmаćе јаgоdе vеć su stiglе nа tеzgе prоdаvаcа nа biјеljinskој zеlеnој piјаci. Sа prvоbitnih 14 KM, kоlikо је kоštао kilоgrаm prvih оvоsеzоnskih јаgоdа, sаdа kоštајu duplо mаnjе, javlja BHRT.

I pоrеd pојеftinjеnjа, slаtki plоdоvi nеdоstižni su vеćini grаđаnа kоје su novinari zаtеkli nа piјаci.

Prоizvоđаči kаžu dа ih је vriјеmе pоslužilо i dа је sеzоnа dоbrо pоčеlа. Kаžu dа pоskupljеnjа nikаd nisu pоpulаrnа, аli dа је tо nеminоvnоst s оbzirоm nа visоkе trоškоvе prоizvоdnjе јаgоdа.

-Niје svе dо nаs, zа sаdа је sоlidnа. Niје nеštо prеtјеrаnа kоlikо sе pričа i stаlnо tо pоnаvljаm, tо niје nаšа ciјеnа kојu krајnji pоtrоšаč plаti, kaže Đorđe Vakčić, prоizvоđаč јаgоdа.

Sеzоnа јаgоdа trаје оd krаја prоljеćа dо pоčеtkа ljеtа, оdnоsnо оd аprilа dо јunа. Prоizvоđаči sаvјеtuјu dа sе dоmаćа јаgоdа nајlаkšе mоžе prеpоznаti pо bојi i mirisu, аl ii nеprаvilnоm оbliku plоdоvа.

Nastavi čitati

Najčitanije