Connect with us

BiH

VIDEO Emela Mujanović: Tražili su mi da prije ulaska u kasarnu odstranim višak, a to je bio moj hidžab

Published

on

Emela Mujanović, vojnikinja s hidžabom koja napušta Oružane snage Bosne i Hercegovine, bila je gošća današnjeg izdanja Klix Studija.

Ona je prije nekoliko dana najavila odlazak iz Oružanih snaga BiH nakon što je dobila nekoliko negativnih sudskih presuda. Posljednja je bila ona Ustavnog suda koja kaže da nije diskriminirajuće to što joj nije dozvoljeno nositi hidžab u službi.

Na početku razgovora u Klix Studiju, Mujanović priča kako se počela baviti ovim pozivom.

“Oduvijek sam imala ljubav prema vojsci. Moj otac je penzionisani policajac, od njega sam povukla tu ljubav. Željela sam da služim svojoj državi i narodu. Inače sam sportskog duha, a vojska vam nudi puno toga. To je nešto što je mene privuklo”, rekla je.

Kaže da je pripadnica Oružanih snaga od 2008. godine i da je radila u Zenici mjesec dana prije nego što se prijavila na Vojnu akademiju u Grčku.

Advertisement

“Akademija je trajala tri godine. Tu sam završila školu za podoficire. Bilo je jako teško, mnogo odricanja, truda, rada… Nastava se odvijala na grčkom jeziku, to je bilo jako izazovno”.

Prvi problemi na poslu

“Tada sam tražila da nosim trenerku dugih nogavica na fizičkom. Za vrijeme ramazana imala sam pravo na post, sve mi je bilo odobreno. Nisam imala problema ni sa obavljanjem namaza, puštali su me i sa nastave”, prisjetila se.

Po povratku iz Grčke, 2011. godine, prvi dan je na radno mjesto došla s hidžabom.

Advertisement

“Prije nego što sam to uradila, raspitala sam se je li to dozvoljeno. Mišljenja su bila podijeljena. Smatrala sam da neće biti problem i jednostavno sam se pojavila s hidžabom na poslu”.

Objašnjava da joj problem od tog trenutka predstavlja pravilnik Ministarstva odbrane koji kaže da je zabranjeno isticanje vjerskih obilježja.

“Ali, hidžab nije vjersko obilježje. Taj pravilnik se koristi u pogrešnom smislu. Također postoji član koji kaže da je zabranjeno miješanje civilne i vojne odjeće i taj član je tačan. Ja jesam nosila hidžab koji je civilni dio odjeće, ali on je vrlo podsjećao na podkapu koju dužimo uz zimsku uniformu. Taj problem se mogao riješiti tako što bi se napravila ljetna podkapa koja bi zadovoljila potrebe hidžaba. Pravilnik se pravio kad su osnovane Oružane snage BiH 2005. godine. Vojno muftijstvo je predlagalo, pošto su zastupljene sve tri religije, da se uvede pravo da žena muslimanka nosi hidžab. Predlagali su tada i kako treba da izgleda, ali dvije druge strane nisu pristale na to. I pravilnik je ostao bez hidžaba”, kaže Mujanović.

Prisjeća se da prvog dana s hidžabom na poslu nije imala problema.

Advertisement

“Drugi dan me je nadređeni pozvao kod sebe. Rekao mi je da pitanje hidžaba još nije riješeno i da bi bilo najbolje da skinem hidžab dok se to pitanje ne riješi. Ja sam mu rekla da to ne mogu. Treći dan mi je bio zabranjen ulazak u kasarnu. Vojni policajac mi je rekao po naređenju tadašnjeg komandanta da mi nije dozvoljen ulazak dok ne odstranim višak, a to je hidžab. Ja sam tražila da mi se to da pismeno. Nakon što sam to tražila, naređeni mi je rekao da dođem na radno mjesto. Tako je i bilo”.

Disciplinske kazne

Kaže da je tu radila mjesec dana i da je za to vrijeme nekoliko puta bila disciplinski kažnjena zbog hidžaba.

“Na kraju sam bila suspendovana. Nakon toga smo tužili Ministarstvo odbrane. Vodio se taj proces na Sudu BiH koji je odlučio negativno. Suspenzija je bila osnovana. Međutim, došlo je do nekakvih grešaka u vođenju tog postupka jer sam bila više puta kažnjena za istu grešku i proces se vratio na prvostepeni. Došlo je do internog dogovora vojnog muftijstva i još nekoga, pa su me odlučili prebaciti u Ustikolinu u jednonacionalnu kasarnu”.

Advertisement

Kada su u pitanju kolege, kaže da je bilo različitih mišljenja.

“Bila je grupa koja me podržava javno ili tajno i bili su oni koji nisu bili nikako za to. Također su me slikali u kasarni i slali su medijima. Mediji su tada pisali da sam ja nekakav špijun. Donekle imam razumijevanja za ljude koji nemaju razumijevanja jer oni nemaju znanja, ograničeni su po tom pitanju. Mislim kad bi im se to objasnilo da bi oni shvatili jer se dešavalo da sam imala komunikaciju s ljudima koji nisu bili za to, pa sam im kroz argumente objasnila i oni su rekli da ima smisla”, kazala je.

U Ustikolini radi i danas, odnosno više od 10 godina. U međuvremenu je rodila troje djece.

“Bilo je teških trenutaka gdje sam htjela da odustanem. Ja imam jedno dijete koje ima posebne potrebe. Bilo je jako teških trenutaka. Dosta sam posljednjih godina bila na porodiljskom. Kad sam se vratila na posao imala sam jednu anonimnu prijavu generalnom inspektoratu da nosim hidžab. Opet sam disciplinski kažnjena. Pokrenula sam tada ponovo tužbu. Ovaj puta sam tužila Ministarstvo odbrane zbog diskriminirajućih pravila. Presuda je bila negativna, kao i žalba. U tim presudama je pisalo da će moj hidžab poremetiti međuljudske odnose unutar Oružanih snaga, da će dovesti do sukoba, da će se drugi osjećati ugroženo, da će onda drugi tražiti da nose slovo U ili šajkaču. To je zaista diskriminirajuće jer se te stvari ne mogu porediti. Poslije toga idemo na Ustavni sud BiH gdje još čekamo presudu. U međuvremenu sam se obratila Bakiru Izetbegoviću i došla sam do njegovih saradnika. Htjela sam da se malo taj proces ubrza. Oni su uputili žalbu Ustavnom sudu, u januaru je bila presuda na taj njihov zahtjev da zabrana nošenja hidžaba nije diskriminirajuća”.

Advertisement

Susreti s ministrom Helezom

Objašnjava kako je došlo do susreta s ministrom odbrane Zukanom Helezom.

“Nisam imala pozitivna iskustva s bivšim ministrima i ministricom odbrane. Tražila sam više puta razgovor s njima, bila sam odbijena jer nisam adekvatno obučena. Zukan Helez me jako iznenadio jer je sam mene pozvao na razgovor da vidimo kako možemo riješiti problem. Međutim, mislim da on nije imao dovoljno podrške u tome.”

Kaže da bez obzira na presudu Ustavnog suda, on nije zabranio nošenje hidžaba u Oružanim snagama.

Advertisement

“To sad ne znači da se pravilnik ne može promijeniti. On je promjenjivog karaktera. To mijenja Ministarstvo odbrane”, kazala je.

Helez joj je ponudio rješenje da ide u civilnu službu.

“Jako sam mu zahvalna. Time bi bilo riješeno pitanje moje egzistencije, ali to nije rješenje za hidžab u Oružanim snagama. Sutra će doći neka druga Emela i problem ostaje. Imala sam više razgovora s kolegicama koje nose hidžab kad su u civilu, ali kad idu na posao otkriju se. Kažu da nemaju dovoljno hrabrosti krenuti putem kojim sam ja išla. Ja sam već pristala da idem u civilnu službu. Jako sam zahvalna ministru Helezu na toj ponudi. Vidjet ćemo kako će to funkcionisati, jer ja se nisam za to školovala”, kazala je.

Praksa u drugim zemljama

Advertisement

Objasnila nam je kakva je praksa u drugim vojskama.

“U američkoj vojsci, kad se pojavila prva žena s hidžabom, napisala je prema Ministarstvu odbrane dopis i njoj je bio odobren hidžab. Hidžab je dozvoljen u Kanadi, Engleskoj, Njemačkoj, Holandiji…”

Kaže da je, nakon posljednje presude Ustavnog suda, došla u situaciju da bira između hidžaba i posla.

“Ja jako volim svoju službu. Meni je jako teško da se razdužim. Pokušala sam skinuti hidžab dok se nešto ne riješi. Ja sam kući obukla uniformu, skinula hidžab, stala ispred ogledala i pokušala se zamisliti da idem takva na posao. Nekoliko dana sam tako pokušavala, ali nisam mogla to da uradim. To je dio mog identiteta. Ne mogu shvatiti da se nečega moram odreći da bi me neko prihvatio. Iako volim svoj posao, uniformu, prevagnulo je ovo drugo. Postoje kolege koje imaju tetovaže na vidnim mjestima, ali oni nikad nisu kažnjeni. Ja nemam ništa protiv toga. Meni to zaista ne smeta. Naučila sam da ne treba nikad odustajati od nečega što volite. Bez obzira na ishod toga, treba se boriti. Ljudi će uvijek komentarisati i pričati. Ja znam svoj cilj i idem prema tom cilju. Ja bih voljela da se moje kolegice i kolege oglase i kažu da li su oni protiv mog hidžaba ili je to neka politika”, kazala je Mujanović.

Advertisement

Na kraju je poručila da će u slučaju negativne presude Ustavnog suda po svojoj apelaciji ići na Sud za ljudska prava.

Gostovanje Emele Mujanović u Klix Studiju možete pogledati direktno na našem YouTube kanalu kao i na portalu Klix.ba.

Također, nas možete slušati i na SpotifyApple PodcastuAmazon Music i drugim platformama.

Advertisement

BiH

Zovko opet priziva federalizam: Uzrok krize u BiH eliminacija Hrvata

Published

on

By

Željana Zovko, zastupnica (HDZ/EPP) u Evropskom parlamentu koristi svaku dala je skandalozne ocjene trenutne političke situacije u BiH. Ovaj put je govorila za Glas Savonije te kazala kako su Hrvati u BiH godinama upozoravali na nasilne izmjene Dejtonskog i Pariškog mirovnog sporazuma, koji ih je, kako je ustvrdila, učinio građanima drugog reda u Federaciji BiH i trećeg reda u RS.

“Kao rezultat ovih izmjena Hrvati su četiri puta imali nametnutog člana Predsjedništva BiH izabranog glasovima bošnjačke većine u Federaciji, što je bilo očito kršenje duha Dejtonskog sporazuma, temeljenog na jednakopravnosti sva tri konstitutivna naroda. Taj isti član Predsjedništva poslije je sistemski eliminirao hrvatske diplomate iz ambasada BiH, čime je oslabljena mogućnost upozoravanja na dugogodišnje probleme koji podrivaju Daytonski sporazum iznutra”, tvrdi Zovko.

Zatim je Zovko hvalila hrvatskog premijera Andreja Plenkovića.

“Tokom prvog mandata naših zastupnika u Evropskom parlamentu premijer Andrej Plenković je, tada kao zastupnik, uspješno artikulirao hrvatsko pitanje kroz amandmane na izvještaje koje je tadašnja izvjestiteljica za BiH, Doris Pack, izložila. Ključna teza bila je da je federalizam jedini održivi odgovor na separatističke tendencije u RS i unitarističke u Sarajevu, koje su godinama razdirale BiH nakon eliminacije Hrvata – jedinog istinskog mosta između ove dvije suprotstavljene struje. Od tada pa nadalje političko Sarajevo koristilo je diplomatiju i lobistički utjecaj, i na međunarodnoj sceni i unutar Hrvatske preko medija, kako bi hrvatsko pitanje u BiH ostalo u sjeni.

Advertisement

Pokušalo se prikriti problem legitimnog predstavljanja Hrvata, a istovremeno se antagonizirao SNSD u RS i skretala pažnja na sekundarna pitanja koja su mogla biti rješavana kroz pregovore”, kazala je Zovko.

Govorila je i o aktuelnim potezima Milorada Dodika.

“Dok se Evropa suočava s ratom u Ukrajini i ruskom agresijom, Milorad Dodik traži zaštitu od aktera koji su EU strateški suprotstavljeni, što podsjeća na situaciju kada je bošnjačka politička scena pružala podršku iranskim predstavnicima unatoč njihovoj zabrani pristupa Evropskom parlamentu. Ove pogrešne političke kalkulacije i izbor strateških partnera u turbulentnom geopolitičkom trenutku jasno pokazuju koliko se odnosi unutar BiH, ali i s međunarodnim akterima, oblikuju bez jasne dugoročne strategije.

Jedino je rješenje rezolucija koja je upozorila da je put naprijed za BiH iz ove ovisnosti o međunarodnom faktoru, federalizam. Federalizam je to pokazao i na primjeru Belgije, gdje je učvrstio zemlju u srcu Evrope i napravio je sjedištem evropskih institucija, gdje sva tri naroda, Valonci, Flamaci, a i njemačka govorna manjina, imaju udio u vlasti i interes da ta zemlja opstane. Ništa drugo, što nije evropski, Hrvati ne traže za sebe u BiH”, poručila je Zovko.

Advertisement
Nastavi čitati

BiH

Vukanović o Stevandiću: Upadanje u bošnjačke stanove i glumljenje komandosa pred kamerama mu je bio krajnji domet vojničke borbe

Published

on

By

Od kako je za njim raspisana potjernica i određen pritvor od strane Suda BiH, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić pojačano kroz stihove isijava i izbacuje iz sebe ogromnu količinu mržnje, koja je usmjerena prema neistomišljenicima i političkim protivnicima, koje uporno etiketira, stavlja metu na čelo, proglašava izdajnicima, i to samo par dana nakon što je sa skupštinske govornice poručio da će pobiti sve opozicionare i političke protivnike, poručio je Nebojša Vukanović, zastupnik u NSRS.

– Osim što je neprimjereno i bolesno, njegovo ponašanje i sramni istupi su veoma opasni, a mene kao istoričara umnogome podsjećaju na sredinu tridesetih godina prošlog vijeka u Njemačkoj i jezik kojim su fašisti govorili i pisali o Jevrejima, kasnije i drugim skupinama stanovništva koje su smatrali svojim protivnicima.

Iako po mojim saznanjima nikada nije služio vojsku, a upadanje u bošnjačke stanove u Kotor Varoši i glumljenje komandosa pred kamerama mu je bio krajnji domet vojničke borbe za Republiku Srpsku u Otadžbinskom ratu, Stevandić ne prestaje da grubo i neprimjereno zloupotrebljava demobilisane borce i boračku populacija za političke obračune. To svemu daje posebnu dimenziju licemjersta, jer je poznat „patriotizam“ vlasti i odnos prema borcima, koje su protekle skoro tri decenije na vlasti doveli na prosjački štap, pretvorili u puku sirotinju koja se bori za golu egzistenciju i preživljavanje, a sa druge strane su dezertere i lažnu „elitu“ kroz korupcionaške afere napravili milionerima od narodnog novca, poručio je Vukanović.

Nastavi čitati

BiH

Stevandić tvrdi da mnogo država tajno podržava RS: “Razgovori s Trumpovom administracijom idu u dobrom pravcu”

Published

on

By

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić govorio je o podršci koju taj entitet navodno ima u svijetu, tvrdeći pri tome da postoje zemlje koje ih podržavaju, ali to ne govore glasno, kao i da je uspostavljen uspješan kontakt s administracijom Donalda Trumpa.

Stevandić je u intervjuu za podgoričku Borbu naglasio da u odbrani RS-a ima podršku Srbije, Rusije i Mađarske, kao i mnogih drugih zemalja koje, kako tvrdi Stevandić, svoje stavove po ovom pitanju ne iznose javno.

“Mnogi u svijetu javno podržavaju našu borbu za ustavom zagarantovana prava, poput Srbije, Mađarske ili Rusije, a broj onih koji to javno ne govore daleko je veći. Mi smo jedini u BiH koji zagovaramo mir i političku borbu za svoj opstanak”, rekao je Stevandić.

Naglasio je da Banja Luka ima ostvarene kontakte s novom američkom administracijom i da razgovori idu u dobrom pravcu, ali da je “potrebno vrijeme za normalizaciju odnosa koji su narušeni odlukama bivše američke administracije na čelu sa Joeom Bidenom”.

Prema njegovim riječima, potjernice su završni pokušaj obračuna sa RS-om, s ciljem da ona nestane, ili da nastavi samo formalno postojanje, a da njeno rukovodstvo bude izolovano do trenutka dok ne bude eliminisano, kako kaže, “politički, a možda i fizički”. Tvrdi da je ta operacija počela dolaskom Christiana Schmidta u BiH bez odluke Vijeća sigurnosti UN-a.

Advertisement

On je naveo da je bjegunac od zakona i prvi čovjek entiteta Milorad Dodik prvostepeno osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja “samo zato što je rečeno da se Schmidtove odluke neće primjenjivati u RS-u”. Prema njegovim riječima, to je kap koja je prelila čašu nakon koje je NSRS donijela svoje zakone. To je, inače, uobičajeni narativ rukovodstva RS-a, kojim pokušavaju skinuti krivicu sa sebe i prebaciti je na visokog predstavnika.

“Paradoksalno, naša odbrana Ustava BiH i Ustava RS okarakterisana je kao napad na ustavni poredak BiH. Opet na osnovu izmjena Krivičnog zakona BiH koje je nametnuo nelegalni i nelegitimni Schmidt”, izjavio je Stevandić.

Stevandić smatra da je “vrhunac apsurda – raspisivanje centralne potjernice”, a potom i slanje zahtjeva Interpolu za raspisivanje međunarodne potjernice jer zvaničnici RS-a više neće da se odazovu Tužilaštvu BiH koje, kako on to kaže, “provodi egzekuciju Srba po nalogu Schmidta”.

Prema njegovim riječima, ako se Interpol bude vodio pravdom i svojom dosadašnjom praksom, taj zahtjev će biti odbačen.

Advertisement

“Neće doći do hapšenja jer mi nismo nikakvi bjegunci nego nosioci najviših funkcija u RS-u. Izabrao nas je narod, mi smo štićene ličnosti. Uz to, ja kao narodni poslanik imam imunitet od krivičnog gonjenja za sve što uradim u Narodnoj skupštini. Taj imunitet nikad niko nije ukinuo”, naglasio je Stevandić.

Dotakao se i Zapada, tvrdeći da trenutno koegzistiraju dvije vrste zapadne politike. S jedne strane američka, koja se kako tvrdi zalaže za ukidanje ratova i kriza širom svijeta, koja je spremna na saradnju sa Rusijom, te s druge strane evropska politika koja po njegovim riječima želi ratove, obojene revolucije, nametanje svoje volje drugima.

Stevandić očigledno miješa babe i žabe, s obzirom na to da svoje neustavno djelovanje povezuje s trenutnim studentskim protestima u susjednoj Srbiji.

“Nije slučajno da su na nas u RS-u krenuli onda kada su uvjereni da je Srbija zbog protesta oslabljena i da zbog toga neće moći da pomogne RS-u. Varaju se. Imamo snažnu političku i ekonomsku podršku Srbije, bez ugrožavanja BiH”, naveo je Stevandić.

Advertisement

Prema njegovim riječima, Srbija je itekako sposobna da pomogne RS-u dok istovremeno “privodi kraju svoju borbu protiv unutrašnje obojene revolucije”.

 

Nastavi čitati

BiH

Kavazović: Opet smo suočeni s prijetnjama miru, država ne smije biti pasivna

Published

on

By

Reisul-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein-ef. Kavazović jutros je na bajramskoj hutbi u Gazi Husrev-begovoj džamiji u Sarajevu ocijenio kako se ponovo suočavamo s prijetnjama miru, čije gorivo su podjele i velikodržavni projekti.

Kako to u stvarnosti izgleda, vidjeli smo devedesetih godina prošlog stoljeća. Memorijalni centar Srebrenica zorni je svjedok onoga što nas čeka ako za njima krenemo. Iskusili smo veliku patnju i nimalo ne sumnjamo da bi nas i danas pogodila“, kazao je reisul-ulema.

Poručio je kako polazište u onome što radimo i u što vjerujemo treba biti Božija riječ, a u Kurʼanu se kaže: „A dogovor je bolji“.

 

Advertisement

„Naša obaveza nije čekati priliku da se stvari same od sebe poprave. Naša obaveza je raditi da se ta prilika ukaže. Ništa neće doći samo od sebe. Raduje me da naš obični čovjek razmišlja svojom glavom i gleda svoj interes. A njegov interes su mir, red i poredak“, kazao je reisul-ulema.

Domovina kao zajednička kuća

Podsjetio je da je mnogo puta ponovljeno kako je domovina Bosna i Hercegovina naša zajednička kuća, prostrana za sve njene sinove i kćeri.

Ne dozvolimo da oni koji pale vatre ovih dana razbuktaju ih i pretvore u plamen mržnje, u kojem ćemo svi stradati. Mir, pravda i stabilnost moraju biti suštinske vrijednosti iza kojih ćemo svi stati kao jedan. Sve drugo je manje važno, ako ove temelje pogubimo. Država ne smije biti pasivna u odnosu na one koji pozivaju na anarhiju, prijete i šire teror. Naprotiv! Za takve i postoji država i njen aparat, koji mora djelovati“, rekao je reisul-ulema.

On vjeruje da „u svim ljudima u Bosni i Hercegovini ima dovoljno razumnih i mudrih ljudi, koji imaju vjere, znanja i morala da grade mostove među nama“.

Advertisement

„Pozivam ih da budu glasniji, odvažniji i smjeliji. Moramo pobijediti strah koji nam se nameće i kojim se vlada. Naš put je put mira, zajedništva, solidarnosti i prihvatanja naših različitosti“, rekao je reisul-ulema.

Tokom hutbe je, također, podsjetio na kur'anske ajete u kojim Bog govori da je On Gospodar puno svjetova, a ne samo jednog.

U Njegovom naumu ne postoje ekskluzivni svjetovi, koji bi isključivali druge. Zli ljudi takve svjetove zagovaraju i žele ih. Život, koji nam je darovan, moguć je jedino u različitostima. Takav je Božiji naum. Oni koji zagovaraju jednoumlje, koji podižu zidove i granice, koji dijele ljude, ustali su protiv Boga, ma koliko se na Njega pozivali. Oni svima donose zlo, a sebi ponajviše“, dodao je reisul-ulema.

Prema njegovim riječima, različitost je temelj života i princip najvišeg reda u kosmosu, te je u toj Božijoj mudrosti pouka za one koji su razumom obdareni.

Advertisement

Put istinske vjere je put ljubavi, mira i inkluzije, a put lažne vjere je put mržnje, prijetnje i eksluzivnosti. Isključivost je stranputica za svakoga koji misli da će se time usrećiti. Na našu žalost, valja nam priznati da postoje i takvi ljudi među nama, koji nastoje izgraditi jedan, ekskluzivni, samo njima dopadljiv svijet. To su isključivi ljudi. Oni su prijetnja samom temelju života i zato im se ne smije povlađivati. Uspiju li u svojoj nakani, to zlo će se proširiti, patnja i stradanje će preplaviti Zemlju“, poručio je reisul-ulema.

Zahvalnost na ramazanu

U hutbi je, također, naglasio radost i zahvalnost za duhovno iskustvo ramazana, ističući da su poteškoće na životnom putu poput kišnih oblaka – prividno teške, ali nosioci blagoslova.

Kroz primjer života poslanika Muhammeda, a. s., pozvao je na ustrajnost u vjeri i služenju Božijem, ističući da istinska snaga i inspiracija dolaze iz Božijeg nepresušnog izvora i njegovih uputa.

Na kraju je poželio da bajramski praznici budu vrijeme susretanja i zajedničke radosti: po našim selima, mahalama i gradovima.

Advertisement

Neka takav bude i ovaj Bajram! Pokažimo jedni drugima koliko nam je stalo do naših dobrih komšija i našeg komšiluka. Ojačajmo svoj komšiluk i pretvorimo to u novu šansu. Izgradimo ga još jačim i još otpornijim na izazove. Razmišljajmo o sebi svojim glavama i vodimo računa o našim interesima i našim životima“, poručio je reisul-ulema.

N1

Nastavi čitati

BiH

Muslimani širom svijeta danas obilježavaju Ramazanski bajram

Published

on

By

Muslimani širom svijeta danas slave jedan od najvećih islamskih blagdana koji traje tri dana, Ramazanski bajram.

Vjernici u Bosni i Hercegovini u 7 sati i 12 minuta klanjat će bajram-namaz, a centralna bajramska svečanost Rijaseta Islamske zajednice bit će održana u Gazi Husrev-begovoj džamiji u Sarajevu, gdje će bajramsku hutbu kazivati reisul- ulema Husein-ef. Kavazović.

Ramazanski bajram dolazi nakon mjeseca ramazana, mjeseca posta, oprosta i Božije milosti, a za muslimane dani Bajrama su dani porodičnih okupljanja i radosti.

Bajram se kod muslimana čestita riječima: “Bajram šerif mubarek olsun”, što u prijevodu znači: “Neka je plemeniti Bajram blagoslovljen”.

Odgovor je: “Allah razi olsun”, što znači: “Neka je Allah zadovoljan tobom”.

Advertisement

Drugi dan Ramazanskog bajrama, odnosno ponedjeljak, se prema kalendaru Islamske zajednice obilježava kao Dan šehida.

Redakcija portala Cazin.ba svim muslimanima čestita Ramazanski bajram, uz želje da ovaj blagdan provedu u sreći i veselju uz svoje najmilije. Bajram šerif mubarek olsun!

Nastavi čitati

BiH

Počinje ljetno računanje vremana, evo kad se pomiču kazaljke

Published

on

By

Ljetno računanje vremena počinje u nedjelju 30. marta kada kazaljke na satu pomičemo za jedan sat unaprijed. U 02.00 sata kazaljke ćemo pomaknuti jedan sat unaprijed, na 03.00 sata, čime ćemo izgubiti sat sna.

Namjera promjena sata proizašla je iz želje da se što bolje iskoristi dnevno svjetlo, posebno u ljetnim mjesecima i smanji potrošnja energije. Međutim savremena istraživanja pokazuju da su te uštede minimalne.

Evropska unija predložila je ukidanje sezonskog pomicanja sata 2018. godine, ali članice se nisu uspjele dogovoriti o jedinstvenom vremenu pa se satovi još uvijek pomiču u većini zemalja Evropske unije.

Nekoliko zemalja već je ukinulo tu praksu. To uključuje Rusiju, Tursku i Bjelorusiju koje su se odlučile za trajno ljetno računanje vremena te Island, koji zbog svog položaja ne treba pomicati satove.

Advertisement

Na zimsko računanje vremena 2025. godine vraćamo se u nedjelju, 26. oktobra, i tada ćemo u 03.00 sata vratit kazaljke jedan sat unazad, na 02.00 sata ujutro.

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije