Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

VIDEO Najsmrtonosniji dan za Liban u posljednjih nekoliko decenija: U izraelskim napadima ubijene čak 492 osobe

Published

on

Izrael je u ponedjeljak izveo zračne napade na položaje Hezbolaha u Libanu, što je, prema libanskim vlastima, dovelo do smrti 492 osobe, uključujući 35 djece, te ranjavanja 1.645 ljudi.

Ovi napadi su izazvali masovno raseljavanje desetina hiljada ljudi, a mnogi bježeći iz najugroženijih područja pokušavali su pronaći sigurno utočište u sjevernijim dijelovima zemlje. Ovaj dan obilježen je kao najsmrtonosniji u Libanu u posljednjih nekoliko desetljeća, što je dodatno podgrijalo strahove od eskalacije šireg regionalnog sukoba.

Nakon najtežih razmjena vatre između Izraela i Hezbolaha od početka neprijateljstava u oktobru, izraelske vlasti pozvale su civile u Libanu da evakuiraju područja za koja tvrde da ih Hezbolah koristi za skladištenje oružja. Premijer Izraela Benjamin Netanyahu poslao je video poruku libanskom narodu, naglašavajući da “Izrael nije u ratu s vama, već s Hezbolahom”, optužujući ovu oružanu grupu da koristi libanske civile kao “ljudski štit”.

Panika se proširila južnim Libanom, gdje su porodice u haosu pokušavale napustiti domove, nagurane u automobile i kamione, sa stvarima i rodbinom, često s više generacija u jednom vozilu. Prometnice prema sjeveru bile su zakrčene, a mnogi su prijavili da su bježali dok su oko njih padale bombe.”Uzeo sam sve važne dokumente i izašli smo. Udarci su bili svuda oko nas. Bilo je strašno”, rekao je Abed Afou, koji je s porodicom, uključujući troje djece, pokušavao doći do Bejruta. Mnogi nisu znali gdje će se skloniti, ali su samo željeli pobjeći na sigurno.

Libanski ministar za krizni odgovor, Nasser Yassin, rekao je da je otvoreno 89 privremenih skloništa u školama i drugim objektima, sa kapacitetom za preko 26.000 ljudi, dok se civili pokušavaju skloniti od izraelskih napada. Izrael je u međuvremenu povećao zračne napade na ciljeve Hezbolaha širom juga, istoka i sjevera Libana, uključujući lansirne rampe, komandna mjesta i vojnu infrastrukturu.

Izraelska vojska saopštila je da je pogodila oko 1.600 ciljeva Hezbolaha u južnom Libanu i dolini Bekaa. Prema podacima libanskog ministarstva zdravlja, među stradalima su desetine civila, a jedan libanski zvaničnik izjavio je da je ovo najteži dan za Liban od završetka građanskog rata 1990. godine.

Sukobi između Izraela i Hezbolaha dodatno su pojačali strahove od uplitanja Sjedinjenih Američkih Država i Irana u širi regionalni rat. Hezbolah, koji uživa podršku Irana, pokrenuo je raketne napade na sjever Izraela kao odgovor na izraelske udare, a sirene su se oglasile u gradovima na sjeveru Izraela, uključujući Haifu i dijelove okupirane Zapadne obale.

Američki zvaničnici su izrazili zabrinutost zbog mogućeg širenja sukoba i najavili razgovore sa saveznicima kako bi se spriječila daljnja eskalacija. Visoki američki dužnosnik izjavio je da Sjedinjene Države ne podržavaju prelijevanje sukoba preko granice i da traže konkretne mjere za smanjenje napetosti. Međutim, izraelski zvaničnici naglašavaju da pojačani zračni napadi imaju za cilj prisiliti Hezbolah na diplomatsko rješenje.

Iran, dugogodišnji saveznik Hezbolaha, također je dao svoj komentar. Iranski predsjednik Masoud Pezeshkian optužio je Izrael da pokušava izazvati širi regionalni sukob i uvući Iran u rat.

“Izrael želi izazvati sveobuhvatan sukob u regiji”, izjavio je iranski predsjednik nakon dolaska u New York, gdje prisustvuje Generalnoj skupštini Ujedinjenih naroda.

Izraelski ministar odbrane Yoav Gallant izjavio je da je ponedjeljak bio ključni dan u dosadašnjem toku sukoba, naglašavajući da je Izrael onesposobio veliki broj Hezbolahovih raketa i vojnih zaliha, koje su grupi bile potrebne za dugotrajne operacije. Hezbolah je, s druge strane, poručio da će nastaviti borbu sve dok ne dođe do prekida vatre u Gazi.

Rastući sukob između Izraela i Hezbolaha dodatno je zakompliciran regionalnim interesima, a međunarodna zajednica je u pripravnosti kako bi spriječila daljnju eskalaciju, jer bi širenje rata moglo imati nesagledive posljedice za cijeli Bliski istok.

Klix

Svijet / Zanimljivosti

Islamska zajednica u Sloveniji traži jelovnik bez svinjetine u školama, odgovorili im prosvjetari

Published

on

By

Iz Islamske zajednice Slovenije upozoravaju da osnovci u ovoj državi trenutno barem jednom sedmično za ručak dobiju svinjetinu, pa mnoga muslimanska djeca tada jedu samo komad kruha i jabuku. Iz tog razloga i za školske jelovnike predlažu jelovnik bez svinjetine.

Ako većina škola može ponuditi ribu učenicima petkom i Pepelnicom, kako to nalaže kršćanska tradicija, onda vrijedi razmisliti da se i za muslimansku djecu omogući jelovnik bez svinjetine, poručuju iz Islamska zajednice u Sloveniji, prenosi 24ur.

Kako kažu, analizirali su jelovnike u svim slovenskim osnovnim školama tokom sedam sedmice, a najažurnije je otkriće: “Svinjetina je prečesto na jelovnicima. Riječ je o prosjeku dva do tri puta sedmično, što nije čak i u skladu sa smjernicama zdrave prehrane.” kaže voditeljica radne grupe pod pokroviteljstvom Islamske zajednice u Sloveniji Ela Porić.

Preporuke nadležnog ministarstva kažu da bi crveno meso trebalo biti na jelovniku samo četiri puta mjesečno. No prosvjetari, s druge strane, s obzirom na kadrovske i finansijske poteškoće s kojima se suočavaju sve slovenske škole, kažu da je nemoguće očekivati ​​da će služiti svima.

“Željela bih da javnost konačno shvati da škole i obrazovne ustanove nisu prehrambene ustanove i restorani, a nismo ni dječji vrtići ni finansijske institucije”, kaže predsjednica Društva direktora i pomoćnika direktora Slovenije Mojca Mihelič.

U međuvremenu im je ponuđeno da će od sada mesni obroci biti jasno označeni o kojem se mesu radi. I da će škole ranije objavljivati ​​jelovnike, kako bi roditelji mogli na vrijeme ispisati djecu s ručka i osigurati alternativu.

Porić kaže da je sustav školske prehrane dobro uhodan, ali da i najbolji sistem uvijek ima prostora za napredak.

“Naš posao nije hraniti djecu. Posao škola je odgajati i obrazovati. Možemo razgovarati u okviru svojih mogućnosti ili se možda može dogoditi da i neka škola prestane davati hranu mimo onoga što je zakonom propisano. bio bi jedan obrok dnevno”, naglašava Mihelič.

No, sagovornici su na istome oko, kako kažu, nedopustive obavijesti koju je nedavno roditeljima uputio jedan od dobavljača školske prehrane.

U njemu su najavili da neće prilagođavati jelovnike jer se doseljenici moraju prilagoditi slovenskim običajima i tradiciji, rekavši da će se samo tako uspješno integrirati u slovensko društvo.

“Mislim da je nedopustivo da se ovakav diskurs uopće pojavljuje u području obrazovanja, jer škole bi trebale biti sredine u kojima se poštuje različitost”, ističe Porić.

Objavu je oštro osudilo i Ministarstvo obrazovanja.

Klix

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Tragična nesreća u Austriji: Poginula Sebiha (Pajalić) Družanović iz Krajine

Published

on

By

Tragična prometna nesreća dogodila se danas u Klagenfurtu, Austrija. Kako saznaje GPMaljevac.COM u nesreći je život izgubila 51-godišnja Sebiha (Pajalić) Družanović rodom iz Bužima.

Prema izvještajima, vozačica je iz još neutvrđenih razloga prešla na suprotnu traku i frontalno se sudarila s kamionom. Sudar je bio toliko silovit da je automobil odbačen na biciklističku stazu ispod ceste. Nažalost, vozačica je preminula na mjestu nesreće.

Nesreća se dogodila malo prije podneva na Görtschitztal Straße (B92) u blizini Donau-Chemie. Sebiha Družanović, koja je vozila prema Brücklu, prešla je na suprotnu traku iz još neutvrđenih razloga. Sudar s kamionom bio je silovit i koban.

Ova tragedija šokirala je lokalnu zajednicu, a istraga o uzrocima nesreće je u tijeku.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Stvara se “muslimanski Vatikan”, tim stručnjaka već priprema zakonodavni okvir

Published

on

By

Nevjerovatna, iznenađujuća i začuđujuća vijest stigla je jučer iz Albanije. Tamošnja vlast planira stvoriti “vlastiti Vatikan”. Ovaj će, međutim, biti muslimanski.

New York Times je izvijestio da će albanski premijer Edi Rama objaviti planove za suverenu mikrodržavu unutar svog glavnog grada Tirane koja će slijediti praksu Bektašijskog reda, šitskog sufijskog reda utemeljenog u 13. stoljeću u Turskoj.

Ako sve bude išlo po planu, takozvana “Suverena država bektašijskog reda” postat će najmanja država na svijetu, veličine samo četvrtinu Vatikana. Zemljište od 10 hektara imat će vlastitu upravu, putovnice i granice, piše Euronews.

Nova država bi dopuštala alkohol, dopuštala ženama da nose što žele i ne bi nametala nikakva pravila o načinu života, odražavajući tolerantnu praksu Bektašijskog reda. Rama je rekao da je cilj nove države promicanje “tolerantne verzije islama” kojom se Albanija ponosi.

“Trebali bismo se pobrinuti za ovo blago, a to je vjerska tolerancija i koju nikada ne bismo smjeli uzimati zdravo za gotovo”, rekao je za The New York Times.

Umjerena islamska mikrodržava, navodi Rama, treba da pošalje poruku.

“Ne dozvolite da stigma muslimana definiše ko su muslimani”, navodi albanski premijer.

Historija Bektašija seže u Otomansko Carstvo iz 13. stoljeća, ali prije gotovo jednog stoljeća, sjedište Reda se preselilo u Tiranu nakon što mu je Mustafa Kemal Ataturk, utemeljitelj Turske Republike, zabranio ulazak u Tursku.

Bektašijski red ima dugu mističnu tradiciju u Albaniji. Podržavali su janjičari, elitni vojnici Osmanskog Carstva uglavnom regrutirani iz kršćanskih područja Balkana. Sufijska vjera ne prisiljava bhakte da poštuju osnove tradicionalnog islama.

Međutim, tolerancija nije dovela do zaštite od progona. Stotinama godina, vjernici su se našli pod pritiskom – bez obzira jesu li njihovi gospodari bili kršćani, muslimani ili ateisti – što ih je odvelo u susjedne zemlje poput Kosova i Makedonije od osvajanja Balkana od strane Osmanskog Carstva u 14. i 15. stoljeću.

Bektašije su odani mudrim ljudima, poznatim kao derviši. Derviš Baba Mondi trenutni je duhovni vođa reda. Sljedbenici ga poznaju po službenoj tituli, Njegova Svetost Haji Dede Baba.

Baba Mondi bi trebao biti vođa Suverene države Bektašijskog reda. Kaže da će se odluke donositi s “ljubavlju i dobrotom”. U intervjuu za Euronews 2018. godine rekao je da “biti bektašija znači biti čovjek. Izgradili smo našu zajednicu temeljeći je na principima mira, ljubavi i međusobnog poštovanja.”

Tim stručnjaka radi na zakonodavstvu kojim se definira suvereni status nove države unutar Albanije. Ramina vladajuća Socijalistička partija također će ga morati podržati.

Baba Mondi izrazio je nadu da će Sjedinjene Države i druge zapadne sile priznati suverenitet njegove države.

“Mi zaslužujemo državu. Mi smo jedini na svijetu koji govore istinu o islamu i nemojte to miješati s politikom“, rekao je za The New York Times Baba Mondi.

Nastavi čitati

Najčitanije