Sukob u Ukrajini
(VIDEO) Teroristički napadi u Rusiji: Ulične borbe, napadnute crkve, ubijeno 15 policajaca

Najmanje 15 policajaca je ubijeno jučer u seriji napada u južnoj ruskoj pokrajini Dagestanu, a ubijeno je i pet napadača, objavio je Reuters, pozivajući se na ruske novinske agencije. Naoružani napadači otvorili su vatru na sinagogu i dvije pravoslavne crkve u Derbentu, kao i na policijsku kontrolnu tačku u Mahačkali.
Ministarstvo unutrašnjih poslova je objavilo da je u napadu ubijen i pravoslavni svećenik, a sinagoga i pravoslavna crkva su zapaljene. Agencije javljaju da je u Mahačkali, upravnom središtu Dagestana, došlo do uličnih borbi. Nacionalni odbor za borbu protiv terorizma objavio je, pak, da je ubijeno pet napadača.
Lokalne agencije pišu da ima i civilnih žrtava. Dagestan je ruska pokrajina pretežito naseljena muslimanima na Kaspijskom jezeru. Objavljeno je da je otvorena istraga zbog “terorističkih djela”, bez dodatnih detalja.
Uprava Istražnog odbora Rusije za Republiku Dagestan saopćila je da je pokrenula istragu o terorizmu u vezi s napadima prema Kaznenom zakonu Ruske Federacije.
Chairman of the Public Monitoring Commission of Dagestan Shamil Khadulayev: a priest was killed during the assault in Derbent. His throat was cut.
Security in church was shot. The rest of the priests have closed the church and are waiting for help.
Dagestan Telegram channels… https://t.co/df92tdO4Ip pic.twitter.com/fKai62H4FW
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) June 23, 2024
“Utvrđuju se sve okolnosti događaja i osobe koje su sudjelovale u terorističkim napadima, a njihovim će se postupcima dati pravna ocjena”, navodi se u saopćenju.
“Večeras su u Derbentu i Mahačkali nepoznati napadači pokušali destabilizirati društvo”, poručio je dagestanski čelnik Sergej Melikov. Ubijen je i jedan pravoslavni svećenik te čuvar crkve. Predsjednik Dagestanske javne komisije Šamil Kadulev je kazao da je ubijen otac Nikolaj:
“Prerezali su mu grkljan. Imao je 66 godina i bio je jako bolestan”, rekao je Kadulev.
Unknown assailants have attacked an Orthodox church and a synagogue in Derbent (Dagestan). It's the only synagogue in the city. Both were apparently set on fire.
There was also a shooting in Makhachkala targeting policemen at the same time — unclear if they are related. pic.twitter.com/m569l9mDt5
— Aric Toler (@AricToler) June 23, 2024
Za sada niti jedna organizacija nije preuzela odgovornost za napade koji su se dogodili tri mjeseca nakon što je ogranak ISIS-a preuzeo odgovornost za napad na Crocus City Hall u Moskvi u kojem je smrtno stradalo više od 140 ljudi.
Dagestan je većinski muslimanska regija u kojoj živi mala kršćanska i još manja židovska manjina. Ruske snage sigurnosti borile su se 2000-ih u ovoj regiji protiv islamističke pobune koja se proširila iz susjedne Čečenije, iako su napadi posljednjih godina postali rjeđi.
Izraelsko ministarstvo vanjskih poslova saopćilo je da je sinagoga u Derbentu izgorjela do temelja i da su ubijeni lokalni čuvari, dok je na sinagogu u Mahačkali otvorena vatra.
“Koliko znamo, za vrijeme napada nije bilo vjernika u sinagogama te nema žrtava iz židovske zajednice”, navodi se u saopćenju ministarstva.
N1
Sukob u Ukrajini
Medvedev zaprijetio europskim zemljama: “Svi će se vratiti u lijesovima…”

Veliki saveznih ruskog predsjednika Vladimira Putina i bivši ruski predsjednik Dmitrij Medvedev zaprijetio je “koaliciji voljnih”.
Bivši ruski predsjednik Dmitrij Medvedev zaprijetio je da će se svi pripadnici europskih mirovnih snaga u Ukrajini, kući vratiti u ljesovima, prenosi Dnevnik.hr.
Medved je to napisao na svojem X profilu nakon posjete američkih dužnosnika Parizu gdje su europski čelnici razgovarali o ratu u Ukrajini i mogućnosti slanja mirovnih snaga. Rusija je taj postupak osudila.
“Navodno je vrh ukrajinske fašističke klike došao u Pariz na razgovore s Velikom Britanijom, Njemačkom i Francuskom o tome koliko će europskih lijesova biti spremni prihvatiti nakon raspoređivanja trupa “koalicije voljnih” u Ukrajini”, napisao je Medvedev.
Medvedev trenutačno vrši dužnost zamjenika predsjednika Vijeća sigurnosti Rusije, a blizak je suradnik predsjednika Vladimira Putina.
Takozvana “koalicija voljnih”, koja sada broji 15 zemalja i koju predvode Ujedinjeno Kraljevstvo i Francuska, predložila je raspoređivanje trupa u Ukrajini kao dio sporazuma o prekidu vatre.
Rusija je na to jasno dala do znanja da ne prihvaća ideju o vojnicima zapadnih zemalja na ukrajinskom tlu. Francuski predsjednik Emmanuel Macron još u ožujku je rekao da Kijevu nije potrebno odobrenje Moskve da zatraže mirovne trupe, piše N1.
Hrvatski predsjednik Zoran Milanović kao i premijer Andrej Plenković odbili su ideju da hrvatski vojnici sudjeluju u “koaliciji voljnih”.
Sukob u Ukrajini
Rusija traži “željezne garancije”: Mirovni sporazum mora značiti da Ukrajina nikada neće ući u NATO

“Puno je posla obavljeno tokom vikenda. Želimo vidjeti možemo li taj rat privesti kraju. Razgovarat ćemo o zemlji. Razgovarat ćemo o elektranama”, rekao je Trump na pitanje o koncesijama.
Trump je dodao da već razgovara o “podjeli određene imovine” između Rusije i Ukrajine.
SAD i Ukrajina složile su se Rusiji predložiti prekid vatre od 30 dana. Dok je Putin rekao da podupire prekid vatre, iznio je i popis teških uvjeta za postizanje mira.
Jedno od područja spora je ruska zapadna regija Kursk, gdje je Ukrajina pokrenula vojnu invaziju prošlog augusta i zauzela dio teritorija. Putin je ustvrdio da je Rusija u potpunosti vratila kontrolu nad Kurskom i rekao da su ukrajinske trupe tamo “izolirane”.
Također je postavio brojna pitanja o tome kako bi se prekid vatre mogao nadzirati i kontrolirati duž crte fronta na istoku.
U međuvremenu, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski optužio je Putina da pokušava “sabotirati” diplomatske napore da se osigura trenutni prekid vatre.
Američki izaslanik Steve Witkoff, koji se sastao s Putinom u četvrtak u Moskvi, ranije je odbio odgovoriti na pitanje kako bi okupirane teritorije u Ukrajini mogla biti riješena u potencijalnom sporazumu. Rusija trenutno kontrolira oko petinu Ukrajine.
Tokom svoje predizborne kampanje, Trump je opetovano obećao da će okončati rat, koji je započeo invazijom Rusije na svog susjeda 2022. godine, na “prvi dan” nove administracije.
Manje od mjesec dana nakon što je inauguriran, Trump je razgovarao s Putinom koji je navodno trajao 90 minuta o trenutnom pokretanju pregovora o okončanju rata.
Sukob u Ukrajini
Američki senator: Zelenski mora ili podnijeti ostavku ili poslati nekoga s kim možemo poslovati

Prema riječima senatora Grahama nakon Minhenske sigurnosne konferencije postalo je očigledno da bi zahtjevi ukrajinskog predsjednika Zelenskog mogli biti veći od očekivanja.
“Mislim da je odnos između Ukrajine i Amerike od vitalnog značaja, ali može li Zelenski napraviti dogovor sa Sjedinjenim Državama? Nakon onoga što sam vidio, ne znam”, izjavio je Graham.
Graham vjeruje da će se Amerikanci složiti da je način na koji se Zelenski suprotstavio Trumpu jednostavno bio pretjeran i pogrešan.
“Bio je šokiran. Bio je vrlo optimističan. Rekao sam Zelenskom, razgovarat ćemo o sigurnosnim garancijama, razgovarat ćemo o primirju i kako se rat završava. Ovo je proces, imate novi odnos sa Amerikom. Dogovor od 500 milijardi američkih dolara koji nam predsjednik Trump daje da odbranimo pozitivan interes”, dodao je Graham.
S obzirom na nezadovoljstvo održanim sastankom tok daljih pregovora postaje vrlo upitan pri čemu bi se sa američke strane traga za više kompromisa ili drugačijim stavom ukrajinskog političkog vrha.
“Zelenski ili treba da podnese ostavku i pošalje nekoga sa kim možemo poslovati, ili se mora promijeniti”, zaključio je Graham.
Klix
Sukob u Ukrajini
Orban: “Ukrajina neće postati članica EU, predsjednik Trump je naš saborac”

Mađarski premijer Viktor Orban rekao je u govoru o stanju nacije da Ukrajina neće postati članica EU dok je to protiv interesa Mađarske.
Orban, kritičar zapadne vojne pomoći Ukrajini u ratu s Rusijom, kazao je da bi ulazak Ukrajine u EU “uništio mađarske poljoprivrednike, ali ne samo njih već čitavu mađarsku ekonomiju”, javlja Hina.
Što se tiče Evropske unije, optužio ju je da “samo želi popustljivu vladu u Mađarskoj”.
“Rat se bliži kraju. Ovdje se zapravo i ne radi o Ukrajini, već je to rat oko teritorija koji se zove Ukrajina, a koji je bio zona sukoba između NATO-a i Rusije, koji je bio pod nadzorom NATO-a”, rekao je Orban i dodao da ne razumije zašto su evropski i američki liberali mislili da će Rusi to mirno posmatrati.
Po njegovim riječima, Amerikanci su sada izbacili “kosture iz ormara” i razotkrili duboko korumpiranu i represivnu mašinu moći koja je iz budžeta SAD-a pumpala milijarde u pseudocivilne organizacije, kupovala novinare, sudije i tužitelje, političare, fondacije, birokrate – golemi stroj koji je upravljao liberalnim svijetom.
“Mađarska se pobunila prva”
Rekao je da se Mađarska pobunila prva, a tek su onda došle Sjedinjene Države.
“Nakon Mađarske pobunio se i SAD. Ali nemojmo vjerovati da će uspješna pobuna Amerike donijeti pobjedu Mađarskoj. Oni ne mogu pobijediti umjesto nas, mogu nam samo poboljšati izglede. Predsjednik (Donald) Trump nije naš spasitelj, već naš saborac”, istaknuo je Orban.
Sukob u Ukrajini
Stvarni razlog zašto je Trump ‘zabio nož u leđa’ Ukrajini

Donald Trump nije jedini predsjednik koji zna za loš posao kad ga vidi.
Odbijanje Volodimira Zelenskog da potpiše gotovo polovinu minerala rijetkih zemalja u svojoj zemlji za vrlo malo budućih jamstava jedan je od mnogih razloga zašto je Trump razbjesnio svog kolegu u Kijevu.
Ukrajinski predsjednik jasno je dao do znanja da će iskorištavanje dragocjenih geografskih i energetskih resursa njegove zemlje biti jedan od načina za obnovu ekonomije i gradova nakon konačnog završetka rata. Ali ponuda koju je ponudio ministar financija Scott Bessent, iako je američki zvaničnici hvale kao velikodušnu ljestvicu prosperiteta za Ukrajinu, zapravo uopće nije “dogovor”, piše CNN.
Međutim, pruža uvid u Trumpov pogled na vanjsku politiku i njegovu percepciju rata nakon što je preokrenuo, barem retorički, potporu Bidenove administracije napadnutoj stranci i bacio se iza osvajača.
Kao i s njegovim planom da preseli sve Palestince iz Gaze kako bi SAD mogao izgraditi “rivijeru” odmarališta na plaži, čini se da su predsjednikovi motivi više ukorijenjeni u izvlačenju najboljeg potencijalnog novčanog povrata za Sjedinjene Države nego u pravednom rješavanju ubojitog sukoba koji ugrožava svijet.
Trump odražava skepticizam među svojim biračima prema desecima milijardi dolara vojne i financijske pomoći koju je Bidenova administracija poslala Ukrajini nakon što su je prije tri godine nezakonito napale snage ruskog predsjednika Vladimira Putina. Ali Trumpov transakcijski pristup predstavlja razbijanje vanjskopolitičkih vrijednosti kojima su Sjedinjene Države težile desetljećima, uključujući načelo da moćne nacije ne bi trebale napadati manje, što je Washington ugradio u povelju Ujedinjenih naroda.
Njegov pritisak na Ukrajinu, žrtvu sukoba, također je tvrdokorni pokušaj da se iskoristi nacija u najmračnijem trenutku. Dok je Putin odrezao velike dijelove njezina teritorija, Trump traži veliki dio njezina rudnog bogatstva po niskoj cijeni. “Dogovor” prilično izgleda kao oblik iznude koji je Trump već jednom pokušao nad Zelenskim – plutajuća vojna pomoć kao poticaj za njega da najavi istragu protiv Joea Bidena, što je dovelo do Trumpova prvog opoziva.
Ipak, Bijela kuća kaže da Zelenski nema drugog izbora nego potpisati pakt o otplati američkim poreznim obveznicima za pojas Kijeva – iako ne sadrži nikakva jamstva da će Washington nastaviti s pristizanjem pomoći u budućnosti.
“Predsjednik Trump očito je trenutno jako frustriran predsjednikom Zelenskim”, rekao je u četvrtak savjetnik Bijele kuće za nacionalnu sigurnost Mike Waltz. “Činjenica da nije došao za stol, da nije bio voljan iskoristiti priliku koju smo ponudili – mislim da će na kraju doći do te tačke, i nadam se vrlo brzo.”
Zapanjujući američki preokret
Sukob oko sporazuma o rijetkim zemljinim mineralima dolazi usred ozbiljnog pogoršanja odnosa SAD-a sa Zelenskim, potaknuto Trumpovim prihvaćanjem ruske propagande o ratu, uključujući lažne optužbe da je ukrajinski čelnik započeo sukob i da je on diktator. Autokrat u ovoj situaciji je Putin, koji je vodio Rusiju 25 godina, zatvarao svoje protivnike, slamao slobodni tisak i održavao lažne izbore. I započeo je rat.
Zapanjujući američki preokret u ratu produbio se u četvrtak dok se Trumpova administracija nagađala s članovima G7 oko zajedničke izjave kojom se obilježava treća godišnjica invazije, pri čemu su se američki diplomati opirali spominjanju “ruske agresije” u dokumentu.
Dužnosnici su za CNN rekli da se druge članice G7 boje da će Rusiji dati još jednu pobjedu, nakon što su SAD stale uz Putina oko nekih njegovih zahtjeva za konačnim mirom prije ovotjednih pregovora u Saudijskoj Arabiji.
Dok Trump kaže da je uvjeren da Putin želi zaustaviti rat i da ozbiljno razmišlja o miru, američke i savezničke obavještajne službe manje su optimistične. Tri izvora upoznata sa zapadnim obavještajnim službama rekla su za CNN-ovu Katie Bo Lillis i Natashu Bertrand da je Putin i dalje fiksiran ili na pripajanje Ukrajine Rusiji ili na stvaranje male, slabe države koja ovisi o Moskvi. “Ako biste dobili prekid vatre, onda je prekid vatre samo vrijeme da se Putin odmori i naoruža i vrati i dobije ostatak onoga što želi”, rekao je jedan od izvora. “Nismo vidjeli nikakve naznake da su se njegove ambicije promijenile.”
Događaji od posljednjih nekoliko dana, zbog kojih se Ukrajinci osjećaju izdano, američki saveznici uznemireni, a čak i neki republikanski senatori ogorčeni, obnovili su raspravu o Trumpovim motivima i kako će oni utjecati na izglede za pošten mirovni sporazum.
Pokreće li predsjednika osobni animozitet prema Zelenskom? Ili prezir prema manjoj naciji u nevolji, dok nastoji preusmjeriti američku vanjsku politiku za promicanje sustava sfera utjecaja koji na samitima supersila kontroliraju moćnici poput njega, Putina i kineskog predsjednika Xi Jinpinga?
Ili Trump, kao što je često činio prije, odabire tvrdolinijašku poziciju jednostavno kako bi sebi stvorio prostor za pregovore? Može li njegovo prihvaćanje mnogih Putinovih govora i čvrsto oslanjanje na Zelenskog biti osmišljeno kako bi namamilo ruskog predsjednika za stol na tešku sesiju pregovaranja? Dakako, Trumpov dobar odnos s Putinom mogao bi ga pozicionirati, više nego bilo kojeg drugog zapadnog čelnika, da utječe na ponašanje Rusije i potencijalno izvuče ustupke.
Mir koji traje; dopušta Ukrajini da nastavi postojati kao neovisna, suverena država; izbjegava nagraditi Putinov ekspanzionizam; i spasiti milione života bilo bi veliko postignuće u naslijeđu za Trumpa. Trenutni rat riječima između Washingtona i Kijeva ne isključuje eventualne i ozbiljne pregovore — i uskoro će biti zaboravljen ako se može postići mir. Ipak, Trump tek treba pokazati dokaze da sastavlja pametan plan koji će nazvati Kremljovim blefom. Trumpove divlje riječi često uzrokuju pretjeranu reakciju njegovih kritičara, ali riječi su u ovom slučaju važne – budući da predsjednik zamagljuje osnovne činjenice o tome što je uzrokovalo rat, što je temeljna mana čelnika koji se postavlja da vodi mirovne pregovore.
Trumpovo papagajsko ponavljanje mnogih Putinovih pozicija također je obnovilo raspravu o njegovoj fascinaciji ruskim čelnikom, zbog koje je u svom prvom mandatu javno odbacio procjene vlastitih obavještajnih agencija da se Rusija miješala u izbore 2016.
Trumpovo najnovije favoriziranje Putina izazvalo je grubi javni i emocionalni prijekor od strane ključnog republikanskog senatora koji se suočava s ponovnim izborom 2026. Thom Tillis iz Sjeverne Karoline rekao je da se slaže s većinom predsjednikovih instinkta o nacionalnoj sigurnosti, ali je dodao:
“Ko god vjeruje da postoji prostor za Vladimira Putina i budućnost stabilnog svijeta, bolje da ide u Ukrajinu, bolje da ide u Evropu.” Tillis je nastavio o Putinu: “Bolje im je da ulože vrijeme da shvate da je ovaj čovjek rak i najveća prijetnja demokraciji u mom životu. I to će biti rak koji se širi u Južno kinesko more, u Tajvan i metastazira širom svijeta.”
Sukob u Ukrajini
Činilo se da situacija nije mogla biti lošija za Ukrajinu, a onda je Trump zadao novi udarac

Rekavši da je “razočaran” reakcijom, čini se da okrivljuje Ukrajinu za početak rata te je rekao da su mogli “napraviti dogovor”.
Puna ruska invazija izazvala je rat u Ukrajini prije skoro tri godine.
Evropske države NATO-a su bile ljute zbog Trumpove jednostrane mirovne inicijative.
Obraćajući se novinarima u svojoj rezidenciji u Mar-a-Lagou, Trump je upitan od BBC-a koja je njegova poruka Ukrajincima koji bi se mogli osjećati izdatim.
“Čujem da su uznemireni zbog toga što nemaju mjesto, pa, imaju mjesto tri godine i mnogo prije toga. To se moglo vrlo lako riješiti”, rekao je Trump te dodao:
“Mogli su sklopiti dogovor”.
Naveo je da je mogao sklopiti dogovor za Ukrajinu što bi im dalo “skoro svu zemlju” te je naveo kako nijedan grad ne bi bio srušen, piše CNN.
Nakon sastanka u Rijadu, Trump je rekao da je “mnogo samouvjereniji”.
“Bili su veoma dobri. Rusija želi nešto da uradi. Žele da zaustave divlje varvarstvo. Mislim da imam moć da okončam ovaj rat,” poručio je Trump.
Pored toga, iznio je još jednu tezu razgovora s ruskim liderom Vladimirom Putinom, a to je da je vrijeme za izbore u Ukrajini.
Kako prenosi CNN, Trumpov entuzijazam za Putina ne dijele barem dva visoka republikanska senatora koji smatraju da je on ratni zločinac koji treba biti u zatvoru.
Klix
-
Cazinprije 5 dana
Detalji nesreće u Hrvatskoj, poginuo muškarac iz Cazina
-
USKprije 4 dana
(VIDEO) Svemu kumovao alkohol: Tučnjava u Krajini, učestvovalo više osoba
-
Cazinprije 5 dana
Svi iz Cazina: Vozači i putnici u tri vozila koja su učestvovala u stravičnoj nesreći kod Karlovca su iz BiH
-
Smrtovniceprije 3 dana
Na ahiret preselio Rekić (Šabana) Esad
-
USKprije 3 dana
Lijepa gesta: Učenici iz Sanskog Mosta omogućili kolegama odlazak na ekskurziju
-
BiHprije 7 dana
Dodik se požalio: U svakoj drugoj zemlji osjećam se sigurnije nego u Bosni i Hercegovini