Connect with us

BiH

Višemilionsku imovinu BiH na Jadranu Hrvatska daje u zakup i namjerava je prisvojiti

Published

on

Državna imovina Bosne i Hercegovine u Hrvatskoj veliki je problem za državno Pravobranilaštvo jer ta institucijama godinama vodi sudske procese kako bi zaustavila bespravno raspolaganje vlasništvom naše države u inostranstvu.

Hrvatska je 2018. godine usvojila Zakon o upravljanju državnom imovinom kojim se u zakup mogu dati nekretnine na koje je ranije postojala zabrana raspolaganja. Radi se o koncesijama odobrenima na period od 30 godina.

Pravobranilaštvo BiH je još 2006. godine obavijestilo Vijeće ministara BiH o nekretninama van teritorije BiH, a koje su vlasništvo BiH.

Tada su istakli kako BiH ima nekretnine na teritorji Dubrovačko-neretvanske županije, a radi se o Vili “Bosanka”, Vili “Aurora”, Hotelu Vis II te nakretnini koja se nalazi u Cavtatu.

Za “Kuću za odmor” u Trpnju istaknuto je da je tad koristila Vlada Federacije BiH, dok su nekretnine u Cavtatu ranije služile za liječenje lica od plućnih bolesti.

Ministarstvo finansija i trezora posjeduje spisak imovine BiH u inostranstvu, a koji je dostavljen portalu Klix.ba.

Radi se o imovini stečenoj od organa bivše Socijalističke Republike BiH, odnosno Izvršnog vijeća SRBiH. Tabelarni prikaz koji nam je dostavilo državno ministarstvo finansija sastoji se od 12 stavki, od kojih se svaka nalazi u Republici Hrvatskoj.

Državna imovina BiH u Hrvatskoj se uglavnom sastoji od zemljišta u Dubrovniku, Omiš i Cavtatu. BiH posjeduje i vilu Trpanj u Korčuli od 720 kvadratnih metara.

Spisak državne imovine u inostranstvu Ministarstva finansija BiH

U Dubrovniku se nalazi i Hotel Vis II na Lapadu površine 10.081 metara kvadratnih, a vlasništvo je BiH te su u njemu nakon 1991. godine uglavnom živjeli beskućnici i socijalno ugrožene osobe.

“Kada je u pitanju spisak imovine iz tzv. pasivnog podbilansa to je pitanje u nadležnosti entitetskih organa. Na osnovu entiteskih zakona vršena je privatizacije pravnih subjekata, pa je u skladu sa propisima o privatizaciji uspostavljen posebni, pasivni podbilans koji se odnosio na imovinu, preduzeća u privatizaciji koja nije bila u posjedu konkretnog preduzeća, odnosno nije bila na teritoriji BiH”, istakli su iz Ministarstva trezora i finansija BiH za Klix.ba.

Pravobranilaštvo BiH iznova pokušava zaštititi državnu imovinu

O tome šta sve predstavlja državnu imovinu BiH u Republici Hrvatskoj, da li se ta imovina koristi i da li je dio tih nekretnina dat pod zakup odnosno koncesiju i o sporovima između BiH i Hrvatske, pitali smo Pravobranilaštvo BiH.

“Država Bosna i Hercegovina, kao i drugi subjekti (pravne i fizičke osobe), u Republici Hrvatskoj imaju izuzetno značajan i vrijedan imovinski fond. Kao najbitniji dio pomenute imovine pojavljuju se u vidu nekretnina poput hotela, odmarališta, vila, te građevinskog zemljišta, za koje je BiH uglavnom uskraćena mogućnost uživanja”, kazao je za Klix.ba pravobranilac BiH Ismet Velić.

Istakao je kako je jednim dijelom imovina van funkcije i ne koristi se, ali da je značajan dio uzurpiran i koristi se protivno volji i pravima države Bosne i Hercegovine i drugih titulara iz BiH.

“Dio pomenute imovine se pojavljuje i kao predmet postupaka putem javnih konkursa, sa ciljem zasnivanja dugoročnog zakupa. Ovakva mogućnost je predviđena hrvatskim zakonodavstvom, konkretnije odredbama Zakona o upravljanju državnom imovinom RH iz 2018. godine, na osnovu kojeg se provode javni konkursi i zasniva dugoročni zakup na imovini Bosne i Hercegovine, kojoj se i na ovaj način u potpunosti uskraćuju pripadajuća prava na imovinu i zaštita istih”, ističe Velić.

U cilju zaštite prava i povrata državne imovine Pravobranilaštvo Bosne i Hercegovine je pokrenulo veći broj postupaka u Republici Hrvatskoj, od kojih je desetak trenutno aktualno.

“Tužbe koje je Pravobranilaštvo BiH uložilo u cilju zaštite prava i povrata posjeda utemeljene su na međunarodnim i domaćim propisima o pravu na imovinu i stvarnim pravima, te Ugovoru o sukcesiji imovine bivše SFRJ. Međutim, činjenica je da su sudovi i druge nadležne institucije u Republici Hrvatskoj do sada uglavnom odbijali primjenu navedenih propisa, tako da je zaštita prava i povrat imovine BIH praktično izostao”, naglašava državni pravobranilac.

Pravobranilaštvo BiH je unutar Bosne i Hercegovine uključeno u veliki broj sporova koji za predmet imaju imovinu i imovinske interese države.

“Primjer takvih sporova u kojim Pravobranilaštvo BiH štiti državnu imovinu su sporovi vezani za različite vrste finansijsko materijalnih potraživanja, a kao posebno značajni se pojavljuju sporovi vezani za nekretnine, vojnu imovinu, opća i javna dobra te dobra od posebog značaja poput šuma, šumskog zemljišta, te poljoprivrednog zemljišta”, objašnjava Velić.

Podsjetio je da je državna imovina izložena različitim vrstama ugrožavanja putem uzurpacije, pokušaja nezakonite promjene namjene i prava, te otuđenja na različite načine, a sve suprotno odredbama Zakona o privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom te odlukama i zauzetim stavovima redovnih sudova, kao i Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, piše Klix.ba

 

BiH

Vojin Mijatović: Od 1. januara nijedan poslodavac u FBiH neće moći isplatiti manje od 1.200 KM

Published

on

By

Zamjenik premijera Federacije BiH i federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović izjavio je danas da od 1. januara naredne godine nijedan poslodavac u Federaciji BiH neće moći isplatiti primanja manja od 1.200 KM.

“Ono što je tačno je da od 1. januara naredne godine minimalna plaća neće biti 1.000 KM ali nijedan poslodavac u FBiH neće moći da isplati ispod 1.200 KM. Ne samo da smo ispunili tu famoznu 1.000 KM, nakon stupanja na snagu uredbe, nadamo se do kraja ove godine, neće moći dobiti ispod 1.200 KM – tvrdi Mijatović.

Mijatović je naveo da će, nakon usvajanja Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o dohotku FBiH u Parlamentu, Vlada na prvoj narednoj sjednici usvojiti Uredbu o obaveznim mjesečnim primanjima radnika u FBiH kojom će to biti regulisano.

Dodao je da su procjene pokazale da se na crnom tržištu u FBiH gube milijarde KM i da će stupanje na snagu Zakona o fiskalizaciji finansijskih transakcija u Federaciji BiH polovinom 2025. značiti kraj za one poslodavce koji ne izdaju fiskalne račune.

Mijatović je istakao da će to značiti dodatne prihode za Federaciju BiH koji bi trebali nadoknaditi pad zbog smanjenja doprinosa ali i stvoriti rezervu za razvojnu komponentu budžeta.

Pojasnio je da se ova Vlada FBiH zadužuje u skladu sa prihodovnom stranom okvira budžeta za ovu godinu, a da je trogodišnji plan zaduženja po kojem sad rade usvojila Vlada koju je vodio Fadil Novalić.

Kraljević: Zakon o fiskalizaciji transakcija u cilju suzbijanja utaje poreza

Dopremijer Federacije BiH i federalni ministar financija Toni Kraljević kazao je danas nakon sjednice Vlade Federacije Bosne i Hercegovine da utvrđeni Nacrt Zakona o fiskalizaciji transakcija ima za cilj suzbijanje utaje poreza, maksimalno minimiziranje tog neformalnog tržišta, kao i suzbijanje nelojalne konkurencije.

– Ako vi fiskalizirate, vaš komšija se bavi istim biznisom i ne fiskalizira, može biti cjenovno povoljniji u  odnosu na vas, što znači nelojalna konkurencija – pojasnio je.

Kraljević je govorio i o edukativnoj komponenti, definiranju i animiranju potrošača i podizanju svijesti, te o važnosti preuzimanja računa, a isto tako i o unaprjeđenju postupaka  samog poreznog nadzora.

Napomenuo je da će implementacija tog zakona omogućiti elektronsko evidentiranje podataka,  što znači i da donosi novost koja se zove Centralna platforma za fiskalizaciju.

Dodao je da njome upravlja Porezna uprava FBiH,  koja je kolektor i posrednik svih podataka koje dolaze  iz elektronskih fiskalnih sistema, što maksimizira i nadzor i kontrolu te sprječava poreznu utaju.

– Naravno, krajnji cilj je poboljšanje naplate javnih prihoda, odnosno punjenje prihodovne strane  budžeta, ali i discipliniranje cijelog tog sistema – kazao je.

 

Osvrnuo se i na dopune Zakona  porezna na dohodak, kojim s omogućava  izuzeće dijela prihoda od poreznog opterećenja, kako bi se dala mogućnost poslodavcima da svoje zaposlenike mogu honorirati  kroz dio bez porezne presije.

– Taj zakon je temporalnog karaktera, nadam se da će to biti od 1. januara do 31. decembra 2025. godine. Temporalnost ovog zakona jasno upućuje na opredijeljenost Vlade FBiH na kompletiranje onoga što nazivamo porezna reforma, a što smo danas krenuli sa online fiskalizacijom – objasnio je Kraljević.

“Penzioneri neće biti taoci usvajanja budžeta”

Na kraju je još dodao da penzioneri neće biti taoci usvajanja budžeta te da je iz ušteda kreirana akumulacija iz koje će biti isplaćena jednokratna pomoć za penzionere.

Postojeći sistem fiskalizacije baziran na Zakonu o fiskalnim sistema iz 2009. godine, koji se implementira od 2010. do 2011. godine.

–  I kada se okrenemo unazad 15 godina, možete zamisliti koliko je, u tehničko-tehnološkom smislu, evoluiranju, razvoju informacijskih  tehnologija i digitalnom poslovanju, postojeći pravni okvir postao tijesan i kompatibilan sa svim tim tehnološkim iskoracima – kazao je ministar Kraljević te dodao da je aktuelna Vlada FBiH fiskalnu reformu nametnula kao prioritet.

Dodao je da ovo danas ne bi mogli nazvati set fiskalnih zakona, s obzirom da je fiskalna reforma najsloženija reforma u svakoj državi, te da je to proces, a da svaki proces ima svoje etape.

– Ovo je prva faza u tom procesu – zaključio je ministar finansija FBiH Toni Kraljević.

FENA
Nastavi čitati

BiH

Kraj sušnog perioda: Dijelove BiH će pogoditi obilnije padavine, stiže i zatopljenje

Published

on

By

U Bosni i Hercegovini danas će biti oblačno i hladno, a na jugu pretežno sunčano i toplije. Poslije podne se očekuje naoblačenje koje će uvečer donijeti slabu kišu.

U noći na četvrtak padavine će jačati na jugu i jugoistoku, kiša se očekuje u nižim predjelima, a snijeg u brdsko-planinskim.

Puhat će slab do umjeren vjetar, sjeverni i sjeveroistočni.

Jutarnja temperatura vazduha iznosit će od minus dva do četiri, na jugu do šest, u višim predjelima od minus pet, a najviša dnevna od pet do 11, na jugu do 16, u višim predjelima od dva stepena.

BHmeteo: od vikenda toplije

Kako javlja BHmeteo, danas slično vrijeme kao i jučer, a u četvrtak i petak premještanjem još jedne visinske ciklone oko naših krajeva uslijedit će porast oblačnosti u cijeloj zemlji uz koji će samo rijetko biti slabijih padavina.

U nizinama kiša, a u višim krajevima malo snijega. Bez veće promjene u temperaturi, ostaje hladno u većem dijelu zemlje uz ispodprosječne temperature. Jače i lokalno obilnije padavine će se zadržati južnije od naše zemlje tih dana.

Hladniji period koji nas prati skoro od početka novembra će se završiti u subotu 16. novembra. Od subote strujanja okreću na jugozapadna donoseći više sunčanog vremena i osjetnije zatopljenje.

Od nedjelje i početkom sljedeće sedmice dnevne temperature će u mnogim mjestima biti između 15 i 20 stepeni.

Početkom sljedeće sedmice jačanje južnog vjetra i ulazak u nestabilan period koji će najviše padavina donositi Hercegovini i jugozapadu Bosne. Tako će se prekinuti ovaj izrazito sušan period koji u mnogim mjestima traje već više od mjesec dana.

Prognoza FHMZ-a za naredne dane

četvrtak pretežno oblačno vrijeme. Prije podne u Hercegovini slaba kiša, a na istoku i jugoistoku Bosne slab snijeg ili susnježica. Vjetar slab sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od -3 do 4, na jugu do 8, a dnevna od 2 do 8, na jugu do 14 °C.

petak pretežno oblačno vrijeme. Poslije podne kiša u Hercegovini, a tokom noći u većini područja. Vjetar slab istočni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od -3 do 3, na jugu do 8, a dnevna od 2 do 8, na jugu do 14 °C.

subotu pretežno oblačno vrijeme. U prvom dijelu dana kiša u većem dijelu zemlje, a na planinama snijeg. Poslije podne slaba kiša u Hercegovini, na istoku i jugoistoku Bosne. Vjetar slab u Hercegovini i na jugozapadu Bosne jugozapadni, a u ostatku zemlje sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od 0 do 6, na jugu do 8, a dnevna od 4 do 10, na jugu do 12 °C.

Nastavi čitati

BiH

Penzioneri koji imaju zagarantovanu penziju dobit će po 50 KM, oni sa penzijom preko 1.000 KM neće dobiti ništa

Published

on

By

Vlada Federacije BiH donijela je uredbu kojom će penzioneri u FBiH dobiti jednokratnu pomoć od 50 KM i 100 KM, zavisno od visine penzije. Penzioneri koji imaju penzije preko 1.000 KM neće dobiti pomoć.

U Federaciji BiH je 451.000 penzionera od kojihnajviše onih sa najnižom penzijom koja iznosi 573 KM. Penzioneri koji primaju penzije u visini do 685 KM, a što predstavlja zajamčenu penziju primit će jednokratnu pomoć u iznosu od 100 KM. Penzioneri koji imaju primanja između 680 i 1.000 KM dobit će 50 KM.

Iznos je daleko od obećanog, a dio penzionera će biti u potpunosti zaobiđen u smislu dodjele jednokratne pomoći.

Federalni ministar rada i socijalne politike FBiH Adnan Delić ranije je kazao da će se visina jednokratne pomoći kretati između 100 do 200 KM. On je kazao da će penzioneri koji primaju penziju u visini do 1.000 KM trebali dobiti do 200 KM, a oni sa primanjima preko tog iznosa 100 KM jednokratne pomoći, piše Istraga.

To je bio i zahtjev Savez penzionera da se penzionerima koji imaju penzije do 1.000 KM isplati 200 KM, a onima iznad po 100 KM.

Sredstva će se osigurati iz Budžeta FBiH za 2024. godinu.

Nastavi čitati

Najčitanije