BiH
Vukanović: Očekujem da Konaković, inšAllah, odnese Dodikov orden Putinu (VIDEO)
Nebojša Vukanović, poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske i lider Liste za pravdu i red, kazao je za N1 kako su stranke “Osmorke” gore od SDA optuživši ih za izdaju države jer su za partnere u vlasti, umjesto opozicije iz entiteta RS, odabrali SNSD-a, ali i HDZ BiH. Vukanović je u emotivnom obraćanju, također, optužio lidera SDP-a Nermina Nikšića za poniženje kakvo nije doživio u životu. Isto tako poručio je lideru NiP-a Elmedinu Konakoviću da, ako postane ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine, prvo ode u Rusiju kako bi predsjedniku Vladimiru Putinu mogao odnijeti orden koji mu je dodijelio Konakovićev partner, Milorad Dodik.
U Trebinju je jučer, u organizaciji “Liste za pravdu i red”, održan protestni skup sa ciljem da se poništi odluka o povećanju cijene struje u RS i osujeti namjera Elektroprivrede Republike Srpske da kupi preduzeće “Comsar Energy hidro”. Koliko ste zadovoljni odzivom građana?
Bili smo potpuno relaksirani, ni na jedan skup nikada nisam nikoga pozvao. Naša borba se zasniva na istini. U početku je bilo “tanko”, ali je kasnije bilo više od 300 ljudi. To je malo više od 1 posto stanovnika Trebinja. Bilo je malo nezgodno vrijeme, praznici itd. Dosta je bilo ljudi iz Dubrovnika. Ali uzdrmali smo sistem. Ovo je bilo prije svega životno i egzistencijalno pitanje.
Je li u međuvremenu iko uspio razjasniti za koliko će poskupjeti struja u entitetu ili se i dalje čekaju januarski računi o utrošku?
(Smijeh). Šalim se na svoj račun da sam slab sa matematikom, ali imamo Luku Petrovića koji kaže da je poskupjela struja, a da će računi biti manji. Ko u to može povjerovati?
Uputili ste i apelaciju Ustavnom sudu povodom novog tarifnog sistema. Očekujete li da nešto možete promijeniti?
Vjerujem da će biti uspješna apelacija. Ovaj način uspostave tarifnog modela nije u skladu sa zakonom. Mi smo proed toga predali i jednu krivičnu prijavu zbog zloupotrebe. Ako oborimo tarifni sistem to će biti velika pobjeda. Šta je cilj? Da zaštitimo sirotinju i građane RS.
Kompletiran je spisak budućih ministara u Vijeću ministara Bosne i Hercegovine. Analize kažu – skup milionera. Kakva su vaša očekivanja od ove ekipe?
Kako koji tako gori. Može uvijek gore, pa i od ovog saziva koji je bio do sada najgori. Ako će se Nenad Nešić starati o sigurnosti ove zemlje, ja nema komentar. Ali glavno pitanje je za Konakovića, Nikšića i Fortu da objasne građanima koji su za njih glasali, da li je ova zemlja, u koju su se kleli, vrijedna njihove tri funkcije. Ako vrijedi ovaj narod i napačena zemlja te tri funkcije… Oni su izdali. Javno kažem Nikšiću, to što je mene ponizio, kako niko nije u životu. On je meni rekao dođi u Sarajevo. Ja dođem, čekam ga dva sata, a on kaže ja krenuo u Konjic. Ja mu kažem da dođem dole, on kaže vidjet ćemo se. Sve dogovorio sa Dodikom. Dovodi tu Vojina Mijatovića koji samo čeka dobru funkciju. Ja sam na N1 upozorio na Selaka, na Mijatovića, sve sam upozorio javnost. “Osmorka” je gora od SDA. To kažem iz ličnog iskustva.
Mnogo je sporenja oko imenovanja Sevlida Hurtića. Nagađa se čije će boje braniti: SNSD-a ili “Osmorke”?
Radit će za sebe, ali Dodik ima snažne mehanizme kontrole. Ko god je uzeo zalogaj sira iz Dodikove mišolovke lupljen je po ruci i nema gdje maknuti. Pitam ove kukavice na čelu Boračke organizacije RS zašto šute. Stavljaju Hurtića pripadnika Amrije RBiH, a nemaju boraca VRS-a. Dodik hoće po svaku cijenu da ima Bošnjaka kojeg on kontroliše.
“Osmorka” se za razliku od opozicije u RS odlučila za Dodika?
Očekujem da Konaković kada postane ministar (vanjskih poslova), ako Bog da – inšAllah, uruči orden Putinu. O čemu pričaju (u “Osmorci”). Kako vidjeli su novu energiju kod Dodika, a nas ponižavaju. Idete njemu na noge u Laktaše koji stalno prijeti ratom i otcjepljenjem. I to je normalno? Koliko god (Osmorku) ih ovdje branili lažni analitičari, ne može ih niko spasiti. Izdali ste nas. Ovdje nema alternative, treba veliki reset. Ova je zemlja zarobljena. Ovdje 98 posto političara samo čeka da dođe na vlast. Za razliku od njih, ja sam oduvijek bio iskren.
N1
BiH
Vasvija Vidović proglašena krivom: Dobila godinu dana zatvora
Sud Bosne i Hercegovine izrekao je prvostepenu presudu advokatici Vasviji Vidović, koja je osuđena na godinu dana zatvora.
Prvostepeno je osudjena za sprečavanje dokazivanja.
Nije joj izrečena zabrana obavljanja advokatske djelatnosti.
“Bila je svjesna da cini krivično djelo i uradila s umišljajem da oteža postupak”. navedeno je u obrazloženju presude.
Na ovu presudu postoji mogućnostt žalbe.
Tužilaštvo je u završnoj riječi ocijenilo da je nesumnjivo dokazano da je Vidović imala namjeru da oteža dokazivanje u krivičnom postupku kada je 18. decembra 2023. godine, postupajući kao braniteljica u istrazi protiv tada uhapšenog predsjednika Suda BiH Ranka Debevca, sakrila njegov telefon.
N1
BiH
Konaković kritikovao objave Novalića: “Od presuđenog kriminalca prave heroja sa supermoćima”
Ministar vanjskih poslova Elmedin Konaković komentarisao je izjavu Fadila Novalića od 4. februara 2025. godine.
U svojoj izjavi, osuđeni premijer FBiH, koji se trenutno nalazi na izdržavanju kazne u zatvoru u Vojkovićima, rekao je da “sredstvima USAID-a su oformljene i dvije stranke koje su trenutno na radaru Tužilaštva, jedna zbog sumnje u korupciju a druga zbog sumnje u povezanost sa narkokartelom.”
Elmedin Konaković je tom prilikom podijelio svoj stav i komentar u vezi slučaja, te je napisao da:
“SDFA mašinerija laži koja nikad ne gasi svoje pogone dostigla je vrhunac.
Tvrde da su Novaliću ugrožena ljudska prava u zatvoru, a u isto vrijeme nas ubjedjuju da Fadil sam piše svoje facebook statuse, komentariše društvena zbivanja, lajka i komentariše iz zatvora 🧐
Od presudjenog kriminalca prave heroja koji ima ‘supermoći’.
U to su ubijedili članstvo i simpatizere koji zbog strahova o rušenju tog mita nikad neće otići na stranicu Suda BiH i pročitati presudu u kojoj su navedeni svi dokazi o počinjenom krivičnom djelu.
Normalan svijet pozivam još jednom da to uradi jer ne smijemo dozvoliti da nam interesne skupine kriminalce nametnu kao normalnu i poželjnu normu u društvu.
Zbog naše djece, zbog naše države, a i nas samih”, komentarisao je Elmedin Konaković.
Radiosarajevo.ba
BiH
(VIDEO) Čega se pametan stidi, Košarac napravi snimak: Skandalozan potez državnog ministra
Staša Košarac, ministar ekonomske trgovine i vanjskih odnosa BiH, na društvenim mrežama je jučer objavio videosnimak kojeg bi se postidio svaki normalan čovjek.
Na snimku se vidi Košarac koji na laptopu potpisuje online peticiju u kojoj pokretači traže “poštivanje ljudskih prava” osuđenog ratnog zločinca Radovana Karadžića.
Da stvar bude gora, čini se da je Košarac peticiju potpisao iz svog kabineta u Sarajevu, a Karadžić je na doživotnu robiju, između ostalih zločinačkih djela, osuđen i zbog opsade ovog grada.
– Zdravstveno stanje Karadžića je ozbiljno narušeno i on je životno ugrožen zbog uskraćivanja medicinske njege od trenutka deportovanja u Britaniju 2021. godine, navodi se u peticiji.
Već nekoliko dana se piše o navodno veoma lošem stanju zločinca Karadžića.
– Zbog svega navedenog, mi građani Republike Srpske, Srbije, Crne Gore i dijaspore pokrenuli smo potpisivanje peticije kojom tražimo da dr Karadžića iz Britanije vrate u pritvorsku jedinicu UN u Hagu ili prebace u neku drugu državu u kojoj će dobiti adekvatnu i pravovremenu medicinsku pomoć, neophodne preglede i tretman, ali i gdje su uslovi služenja kazne u skladu sa poštovanjem ljudskih prava i Rezolucija UN, piše u peticiji.
oslobodjenje
BiH
Stojanović: „Fadil Novalić i Milorad Dodik su samo druge nacije i religije, ali ih ujedinjuje zajednički interes…“
Najava Donalda Trumpa da bi mogao ugasiti Američku agenciju za međunarodni razvoj (USAID) izazvala je euforične reakcije među BH političarima čiji su interesi duboko ukorijenjeni u kriminal, korupciju i nacionalističku retoriku, poručio je Igor Stojanović, potpredsjednik bh. entiteta Federacija BiH.
-Među njima se ističu Fadil Novalić, bivši premijer Federacije BiH, i Milorad Dodik, lider Republike Srpske, koji su samo druge nacije i religije, ali ih ujedinjuje zajednički interes – slabljenje institucija koje ističu vladavinu prava, demokratiju i transparentnost.
USAID već decenijama podržava projekte koji jačaju pravosuđe, medijske slobode i borbu protiv korupcije u Bosni i Hercegovini. Upravo su ti segmenti vlasti i društva ono što Novalić i Dodik godinama podrivaju kako bi održali svoje političke i ekonomske mreže moći.
Fadil Novalić, poznat po aferi s respiratorima, simbol je sistemske korupcije u Federaciji BiH. Njegova vlast je obilježena brojnim sumnjivim poslovima, netransparentnim javnim nabavkama i zloupotrebom položaja. USAID-ovi projekti koji su se bavili transparentnošću i borbom protiv korupcije direktno su ugrožavali njegov način vođenja politike.
S druge strane, Milorad Dodik, dugogodišnji politički lider Republike Srpske, koristi radikalni nacionalizam kao sredstvo za održavanje vlasti, pri čemu ne preže od napada na nezavisne medije, pravosuđe i opoziciju. Njegov režim je poznat po sistemskoj pljački javnih resursa, kontroli nad ekonomijom RS-a i vezi s kriminalnim strukturama. USAID-ova podrška nezavisnim medijima i civilnom društvu bila je stalna prijetnja njegovoj propagandnoj mašineriji.
Novalićeva i Dodikova reakcija na moguće gašenje USAID-a odražava njihov strah od međunarodne kontrole i podrške reformama koje bi mogle ugroziti njihove mreže moći. Ako USAID prestane finansirati projekte u BiH, korumpirani političari dobijaju dodatni prostor za nesmetano jačanje svoje moći.
Dodik već godinama vodi politiku konfrontacije sa Zapadom, posebno SAD-om, dok istovremeno održava bliske veze s Moskvom i Beogradom. Gašenje USAID-a značilo bi kraj direktnog američkog uticaja na procese u BiH, što bi njemu dalo još veću slobodu da urušava institucije i nastavi svoje separatističke planove.
S druge strane, Novalić i SDA ne žele nezavisnu Republiku Srpsku, ali bi pristali na bošnjačku teritoriju koja bi značila kraj Bosne i Hercegovine. Isti interes koji imaju Novalić i Dodik, SDA i SNSD, jesu slabije institucije, manje međunarodne kontrole i više prostora za nastavak kriminalnih radnji pod krinkom nacionalnih interesa.
Dok često slušamo optužbe iz SDA na račun Trojke da isporučuju nešto SNSD-u, zajednička radost Novalića i Dodika zbog mogućeg gašenja USAID-a pokazuje koliko su njihovi interesi usklađeni. USAID je godinama podržavao borbu protiv korupcije, razvoj pravosuđa i nezavisnih medija, a upravo su to sfere koje Novalić (SDA) i Dodik(SNSD) sistematski urušavaju. Njihova euforija je, u suštini, samo potvrda koliko se boje svjetla koje USAID baca na njihove mutne poslove, poručio je Stojanović.
BiH
Dodik obećao veće plaće u Istočnom Sarajevu: ‘RS će biti kuća sretnih ljudi’
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik družio se večeras s građanima Istočnog Sarajeva.
Šef SNSD-a obećao je tom prilikom svašta – od povećanja plaća, novih vrtića, subvencija za stanove za mlade…
“Došao sam u Istočno Sarajevo da se sa vama družim i da razgovaramo o svim aktuelnim pitanjima, jer vi imate osjećaj za društvena i politička kretanja i za Republiku koja zna gdje se kreće.
Naš fokus je da ljudima život učinimo boljim.
Zato smo povećali penzije, slijedi povećanje plaća, gradnja vrtića, subvencionisanje stanova za mlade i uspješne.
Svjestan sam da je pred nama još mnogo posla, ali stabilna RS bit će kuća sretnih ljudi”, objavio je Dodik na mreži X.
BiH
Novalić likuje zbog mogućeg gašenja USAID-a: ‘Njihovi plaćenici su montirali ovaj slučaj’
“Jako su me obradovale ohrabrujuće informacije iz SAD-a: zločinačka hobotnica, USAID, se gasi. Njihovi plaćenici su montirali ovaj slučaj, za što su dobili basnoslovne svote novca. Ta organizacija je ogoljena od strane nove administracije, koja ne krije činjenicu da je njena svrha bilo upravo rušenje nepodobnih režima”, napisao je Novalić.
Novalić tvrdi da su sredstvima USAID-a oformljene i dvije stranke koje su trenutno na radaru Tužilaštva, “jedna zbog sumnje u korupciju a druga zbog sumnje u povezanost sa narkokartelom”.
“Pored koordinacije sa medijima-plaćenicima USAID- a, montirani proces Respiratori je vođen uz drugdje nezabilježene i bizarne pritiske – od proglašavanja tužilaca ‘herojima mjeseca’ do stavljanja mene na crnu listu zbog pisma penzionerima”, dodaje Novalić.Zaključio je da su ovo “tužne vijesti za desetine hiljada njihovih plaćenika, odnosno izdajnika svojih država, širom svijeta”.
“Ali za sve istinoljubive ljude koji cijene suverenitet, ovo je praznik slobode”, zaključio je Novalić.
Klix
-
USKprije 4 sata
Obustavljen prijevoz učenika osnovnih škola u USK zbog nepostizanja dogovora
-
USKprije 4 sata
VIDEO Velika Kladuša: Braco Kendić obnovio kuću porodici Skenderović nakon požara
-
USKprije 4 sata
Nasilje u Bihaću: Muž pretukao ženu, zadobila teške povrede
-
Cazinprije 6 dana
Ogrešević: Vitalni nacionalni interes je da SDA ne bude dio vlasti
-
BiHprije 2 sata
(VIDEO) Čega se pametan stidi, Košarac napravi snimak: Skandalozan potez državnog ministra
-
BiHprije 6 dana
Kovačević: Zahvaljujući zakonu koji smo usvojili, bit će table “Dobro došli u Republiku Srpsku”
You must be logged in to post a comment Login