Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

Za njega nije bilo mjesta u domu: Preminuo dječačić koji je gotovo dvije godine čekao da ga oduzmu roditeljima

Published

on

Braća preminulog K.N. u dobi od tri i četiri godine, za koju je socijalna služba također u istom postupku tražila izdvajanje iz porodice, još uvijek žive s roditeljima

Sredinom decembra prošle godine u bolnici “Dr. Josip Benčević” u Slavonskom Brodu preminulo je dijete u dobi od 20 mjeseci koje je, prema procjeni struke, odmah nakon rođenja trebalo biti oduzeto roditeljima, no sistem socijalne brige tokom protekle gotovo dvije godine nije mu uspio pronaći mjesto u prepunim domovima i udomiteljskim porodicama, piše Jutarnji.

Postupak oduzimanja prava roditeljima da žive s djetetom pokrenut je na Općinskom sudu u Slavonskom Brodu još u aprilu 2022., netom nakon što se dijete rodilo, ali još uvijek nije okončan jer stručni tim nekadašnjeg centra za socijalnu skrb Slavonski Brod ne može sudu dostaviti ključan podatak – gdje će dijete nastaviti živjeti nakon što se oduzme roditeljima. Tu informaciju sudska odluka obavezno mora sadržavati.

Zahtjevi i odbijenice

Zahtjevi za smještaj, poslani u proteklom periodu na niz ustanova, porodičnih domova i timova za udomiteljstvo, stručnom timu slavonskobrodske socijalne službe redom se i dalje vraćaju s odbijenicama: “Puni smo, ne možemo osigurati skrb za još djece”.

Pomoć nadležnog Ministarstva socijalne politike stručnjaci iz Slavonskog Broda zatražili su još u julu 2022. godine. Braća preminulog K.N. u dobi od tri i četiri godine, za koju je socijalna služba također u istom postupku tražila izdvajanje iz porodice, još uvijek žive s roditeljima.

Riječ je o porodici koja živi u dvije prostorije bez vode i sanitarnog čvora, a roditelji, prema procjeni struke, ni uz stručnu pomoć ne mogu adekvatno brinuti o njima, prije svega zbog intelektualnih teškoća s kojima se nose oba roditelja (majci je utvrđena lakša do umjerena mentalna retardacija).

O cijelom je slučaju obaviještena i policija, koja je izvijestila da je provela kriminalističko istraživanje koje nije utvrdilo elemente krivičnog djela te su poslali izvještaj Županijskom državnom odvjetništvu u Slavonskom Brodu. Tragova nasilja na djetetu nije bilo, a koji je uzrok djetetove smrti iz bolnice novinari Jutarnjeg nisu uspjeli saznati: odgovorili su kako će ih o tome izvijestiti u što kraćem roku, čim naprave analizu “složene medicinske dokumentacije”.

Smrt u kolijevci

Iz Hrvatskog zavoda za socijalni rad (HZSR) i nadležnog Ministarstva socijalne politike, čiji ministar Marin Piletić mjesecima tvrdi da Hrvatska nema nikakvih ličnih problema sa smještajem djece te da su besmislice podaci koje iznose stručni radnici o 500 djece kojoj ovaj čas treba smještaj, očitovali su se na slučaj šturo, bez ikakvog preuzimanja odgovornosti.

Tvrde kako su od policije dobili obavijest da je dijete umrlo zbog iznenadnog zastoja rada srca, odnosno da je uzrok tzv. smrt u kolijevci.

Riječ je o sindromu iznenadne smrti dojenčadi (SIDS) koji je, po definiciji, neobjašnjiva smrt, koja nastupa obično tokom sna kod zdrave djece mlađe od godinu dana, a 90 posto ovakvih smrti bilježi se kod djece između dva i četiri mjeseca života. Dijete K. N. je imalo u trenutku smrti gotovo dvije godine, stiglo je u bolnicu iz 40 minuta udaljenog mjesta te je u bolnici, prema riječima svjedoka, oživljavano 45 minuta.

– U konačnici je potpuno nevažno od čega je dijete umrlo. Ostaje činjenica da je cijeli svoj kratki život provelo u uvjetima i u porodici za koju je struka i prije njegova rođenja nedvojbeno utvrdila da je za dijete visokougrožavajuća – kažu u inicijativi #odšutnjedopromjene. Inicijativa okuplja gotovo 600 stručnih radnika u sistemu socijalne skrbi, a oformljena je upravo zbog ogromnog stresa i straha s kojim se suočavaju stručni radnici zbog dramatičnog manjka smještajnih kapaciteta.

Svijet / Zanimljivosti

Za ove poslove satnica ide preko 200 eura, možete ih raditi i od kuće

Published

on

By

Prema prošlogodišnjem istraživanju koje je proveo Upwork, broj freelancera u Sjedinjenim Američkim Državama prošle je godine dostigao najviši nivo svih vremena. Sa 60 skočio je na 64 miliona ljudi.

Sve više Amerikanaca radi freelance. Kako potražnja za nezavisnim radnicima raste, otvara se i mnoštvo prilika za dodatnu zaradu.

Fleksibilan model

Oni koji su izabrali fleksibilan model rada 2023. godine činili su ukupno 38 posto američke radne snage i tamošnjoj ekonomiji priskrbili 1,27 biliona dolara.

“Firme se sve više oslanjaju na freelancere kako bi uštedjele na broju zaposlenika i troškovima nekretnina”, rekao je za CNBC Yoav Hornung, voditelj marketinga i inovacija u Fiverru.

Da freelanceri mogu dosegnuti čak i šesterocifrene isplate pokazao je izvještaj MBO Partnersa iz listopada 2023. godine, prenosi Poslovni dnevnik.

Broj nezavisnih radnika koji godišnje zarađuju 100 hiljada dolara ili više, porastao je za 53 posto između 2021. i 2023. godine.

Usluge za koje ljudi angažiraju nezavisne stručnjake stalno se mijenjaju, a oni u skladu sa svojim vještinama traže najbolje prilike za zaradu.

Freelancer.com identificirao je pet traženih poslova koje možete raditi od kućwe na temelju više od 250.000 oglasa objavljenih u njegovoj bazi podataka između januara i marta.

Digitalni portfelj

Obavljajući ove poslove možete zaraditi i više od 100 dolara (93,75 eura) po satu:

Programiranje

Prosječna satnica: 250 dolara (234,38 eura)

Razvoj i upravljanje e-trgovinom

Prosječna satnica: 250 dolara

Grafički dizajn

Prosječna satnica: 140 dolara

Pretvaranje zvuka u tekst

Prosječna satnica: 200 dolara

Kreativno pisanje

Prosječna satnica: 140 dolara

Freelance poslovi mogu trajati različito – dio dana, sedmicu, mjesec, godinu pa čak i duže.

Neki od njih plaćaju se po satu, a drugi mogu imati fiksnu cijenu projekta.

Kao freelancer možete se istaknuti stvaranjem digitalnog portfelja koji onda možete podijeliti s potencijalnim klijentima.

Ako želite raditi kao freelancer, onda razmislite o kreiranju profila na Upworku, Freelancer.comu, Fiverru, TaskRabbitu ili nekoj drugoj web stranici za oglašavanje freelance poslova.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Mogućnost konzumiranja će se smanjiti: “Kafa će poskupjeti tri do četiri puta”

Published

on

By

“Mogućnost konzumiranja kafe će se smanjiti, npr. ako ste pili tri kafe, u budućnosti ćete piti dvije. Nije stvar da će kafa samo poskupjeti, nego je neće ni biti”

Zbog lošijeg uroda i poremećaja opskrbnih lanaca cijena sirove kave na najvećim je nivoima u posljednjih desetak godina, a zalihe proizvođača u Evropi nikad nisu bile manje, javlja RTL.

Sve se to prelijeva i u šoljicu kafe. Vodeći svjetski proizvođači koji nastupaju na tržištu jugoistočne Evrope već su dva puta ove godine podigli cijenu kafe, a značajnije povećanje najavljuju za treći kvartal.

“Utjecaj smanjenja svjetskih zaliha sirove kave će definitivno utjecati na cijenu koja će se povećati trostruko, četverostruko ili peterostruko. Dakle, onda neće biti duplo skuplja, nego će to biti iznosi veći tri do četiri puta. Naravno, tu imate i špekulante koji koriste tu situaciju.

“U Vijetnamu ogromna suša i manjak kafe od 40 posto”

Recimo, zadnje povećanje kafe u zadnjih mjesec dana od 25 posto je pod utjecajem velikih suša u Obali Bjelokosti gdje se uzgaja kakao, što nema veze s kafom, ali su špekulanti to iskoristili da se cijena digne, ali s druge strane imamo realnu situaciju u Vijetnamu koji je najveći proizvođač robuste – ogromna suša i manjak kafe od 40 posto, to vam je na cijenu 50 do 100 posto povećanje”, kazao je za RTL Danas Robert Pudić, ugostitelj i vlasnik pržionice kafe u Hrvatskoj. Vjerovatno ni u BiH situacija neće biti bolja.

Cijene vodećih evropskih proizvođača koji nastupaju na našem tržištu rasle su oko 15 posto godišnje, što je više od stope inflacije, a taj trend se nastavlja, objašnjava potpredsjednik Nadzornog odbora najveće kompanije za distribuciju prehrambenih proizvoda u Hrvatskoj.

“U ovoj godini već smo imali u svakom kvartalu značajno povećanje cijena u visokim jednocifrenim iznosima, a u trećem kvartalu očekujemo još jedno značajno dvocifreno poskupljenje. Neminovno će se taj porast cijena održavati i na cijene u trgovinama i kafićima”, kaže Stjepan Roglić, potpredsjednik Nadzornog odbora Orbico grupe.

“Dio poskupljenja osjetit će i potrošači”

Koliki će rast biti, malo ko se usudi prognozirati.

“Značajan dio toga na sebe će preuzeti logistika, nešto trgovina, ali ipak dio toga reflektirat će se i na konačnu potrošačku cijenu”, dodaje Roglić.

Najveći hrvatski proizvođač kafe Franck, za sada je odgodio poskupljenje. Smanjili su marže, a time i svoj profit. Traže hitnu reakciju vlade.

“Posljednjih nekoliko godina svjedočimo izrazito zahtjevnim tržišnim okolnostima za proizvođače kafe. Podsjećamo kako su cijene sirove kave na svjetskom tržištu konstantno rasle od početka 2021. dosegnuvši i najveći nivo u posljednjih desetak godina. Negativan trend nastavljen je s ostalim troškovnim udarima – od znatnog poskupljenja energenata do ostalog repromaterijala – koji su značajno utjecali na troškove proizvodnje. Unatoč rastu svih ovih troškova u zadnje gotovo tri godine, nastojali smo da se efekt tržišnih poremećaja u što je moguće manjoj mjeri prenese na potrošače, zbog čega smo veći dio sami amortizirali”, rekla je za RTL Danas Ivana Tavra, direktorica Korporativnih komunikacija Francka pa nastavila:

“Uzimajući u obzir poskupljenja prehrambenih proizvoda s kojima se suočavaju naši potrošači i posljedični pad kupovne moći, svjesno smo išli na smanjenje naših profitnih marži što se u konačnici odrazilo na pad naše profitabilnosti. Ukratko, makroekonomski scenarij za cjelokupnu industriju kafe bio je izuzetno kompleksan zbog oštrog porasta troškova sirovina, pri čemu su cijene, posebno za sirovu kafu, dosegle rekordne nivoe. Unatoč tome, odlučili smo ograničiti povećanje cijena naših proizvoda kako bismo zaštitili potrošače, zadržavajući volumene, ali žrtvujući našu profitabilnost”.

Glavni razlog poskupljenja leži u klimatskim promjenama, tvrdi Pudić.

“Mogućnost konzumiranja kafe će se smanjiti, npr. ako ste pili tri kafe, u budućnosti ćete piti dvije. Nije stvar da će kafa samo poskupjeti, nego je neće ni biti. To je jedna velika promjena koja se očekuje do 2030. ili 2040. godine”, predviđa Robert Pudić, ugostitelj i vlasnik pržionice kafe u Zagrebu.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Državljanka BiH zaustavljena na pasoškoj kontroli u Njemačkoj, nije znala da je za njom raspisan nalog za hapšenje

Published

on

By

Granična policija na aerodromu Memingen imala je pune ruke posla, a od zaustavljenih putnika, otkrili su čak tri žene s Balkana za kojima su bili raspisani nalozi za hapšenje, prenose Nezavisne novine.
Među njih tri bila je i državljanka Bosne i Hercegovine koja je doputovala iz BiH i uredno došla na pasošku kontrolu.

Međutim, tada je policija otkrila da za njom u Njemačkoj postoji raspisan nalog za hapšenje, za koji ona nije ni znala.

Kako prenose mediji, nalog za hapšenje je raspisalo javno tužilaštvo u Regensburgu. Nakon što je na licu mjesta platila kaznu, granična policija ju je pustila da nastavi putovanje.

Pored nje, zaustavljene su i državljanka Srbije i Rumunije, za kojima su također bili raspisani nalozi za hapšenje.

Nastavi čitati

Najčitanije