Connect with us

USK

Zabrinutost u Bihaću zbog povratka migranata: ‘Bojim se da ćemo biti najveći nosioci tog tereta’

Published

on

U četiri centra sa ukupnim kapacitetom oko pet hiljada mjesta sada boravi oko 890 migranata. Skoro 10 hiljada manje migranata tražilo je azil ove u odnosu na prošlu godinu

Migrantska kriza manjeg kapaciteta, ali niti je zaustavljena niti bi uskoro mogla biti. Problem ilegalnih migracija i dalje problem kompletne Evrope, a tako i Bosne i Hercegovine. Sada i najave reaadmisija migranata iz Njemačke, Italije, Švicarske zabrinjavaju nadležne. Da li će one koji se vrate u Hrvatsku vraćati i za Bosnu i Hercegovinu?

Da će Njemačka u Hrvatsku zbog sporazuma o readmisiji vratiti 16 hiljada migranata zabrinula je javnost. Ministar unutrašnjih poslova Hrvatske kaže da je ipak plan da ih do kraja naredne godine bude vraćeno nešto više od 700. Ali zbog sporazuma o readmisiji oni koji su prešli preko BiH mogli bi biti vraćeni ovdje, jer upravo je tokom prethodne godine najviše zahtjeva za povratkom bilo iz Hrvatske, piše N1.

Advertisement

”Postoji opravdana mogućnost da jedan veći broj ilegalnih migranta po okončanju određenih postupaka od strane nadležnih organa R. Hrvatske bude predmetom readmisije sa Bosnom i Hercegovinom. BiH je potpisnica bilateralnog Sporazuma o readmisiji sa Republikom Hrvatskom, smatramo da smo u obavezi svaki zahtjev razmatrati i odlučivati prema važećem sporazumu.”

Međutim, zbog ovih najava najviše strahuju u područjima prihvatnih centara. U četiri centra sa ukupnim kapacitetom oko pet hiljada mjesta sada boravi oko 890 migranata. Skoro 10 hiljada manje migranata tražilo je azil ove u odnosu na prošlu godinu. No, zbog naglog zaustavljanja migranata iz Srbije prema Mađarskoj mnogi su se vratili na bh. rutu. Kriza nije zaustavljena, a bojazan od naglog priliva, zbog prethodnih iskustava, posebno zastupljena u Bihaću.

”Bojim se da ćemo doći opet u situaciju da če se cijeli teret ako bude opet neki veći priliv migranata, dakle, sa istočne granice, ili ako bude neki veći priliv ovih u postupku readmisije sa Zapada, dakle, povratnika da ćemo opet biti mi ti, ovdje u Bihaću, da ćemo bit najveći nosioci tog tereta”, kaže Elvedin Sedić, gradonačelnik Bihaća.

”Očekujem da će Ministarstvo sigurnosti i druge agencije koje su relevantnije za migracije donesu strategije, to jest donesu odluke kako i na koji način djelovati u tim slučajevima ukoliko dođe do nekih situacija koje nisu takoreći one situacije na koje smo mi navikli”, kaže Adnan Beganović, glasnogovornik MUP USK.

Advertisement

Određene strategije i akcioni planovi donose se od 2004. godine. Ipak očekuje se aktivniji angažman nadležnih. Zbog toga se svi uzdaju u potpisivanje sporazuma sa FRONTEX-om, jer su pregovori izgledno pri kraju. Granična policija je zabilježila u 2024. godini 9.600 pokušaja ilegalnog prelaska granice, tako da im je tehnička, ljudska i operativna pomoć koju potpisivanje Sporazuma sa Agencijom za graničnu i obalnu stražu bila omogućena.

”Frontex je danas najzaslužniji za sigurnost i funkcionalne vanjske granice i jedna je od najvećih i najbrže rastućih agencija Evropske unije i Bosna i Hercegovina treba njihovu potporu u svim aspektima povezanima s upravljanjem granicama i borbe protiv prekograničnog kriminala, a to je ujedno i jedan od načina integriranja u Evropsku uniju.”

Za ilegalni prelazak rute preko BiH do željene zemlje migranti izdvajaju od 12 do 18 hiljada eura. Ruta do željenih zemalja odavno poznata. Sada najavljene i veće readmisije. BiH je za sada te sporazume potpisala sa pet zemalja i Evropskom unijom, no ono što predstavlja problem jeste što najveći broj migranata dolazi iz zemalja sa kojima sporazuma nema. Poput Afganistana, o čemu se krajem septembra govorilo na četvrtom migrantskom dijalogu.

”Niti ijedna država u okruženju nema potpisan sporazum o readmisiji sa Afganistanom, mi kad želimo da vratimo nekoga u zemlju porijekla. Konkretno u Afganistan, država iz koje oni dolaze ne garantuje im bezbjednost, jer ne možete vi nekoga udaljiti na način da kažete evo vraćamo ga, pa da poslije toga kad dođe u svoju državu da ima određenih problema”, kaže Žarko Laketa, direktor Službe za poslove sa strancima.

Advertisement

Upravo je i zaštita ljudskih prava migranata jedan od zadataka, kao i sprečavanje rada kriminalnih grupa koje su se organizirale među migrantima. Zato sada nadležni rade na saradnji sa okruženjem, ali i FRONTEX-om kako ne bi došlo do prekapacitiranosti ili novih problema.

Magazin

Bihać nestrpljivo iščekuje Amiru Medunjanin: ‘Homeland’ se traži sa svih strana

Published

on

By

Bihać s nestrpljenjem iščekuje 27. februar kada će, kako smo doznali iz agencije “Stage Art”, u Sportskoj dvorani Luke koncert održati Amira Medunjanin.

Bit će ovo prilika da publika pored dobro znanih pjesama dive sevdaha uživa i u numerama koje je objavila na novom, osmom po redu albumu “Homeland”.

“Sve su nove pjesme. Za ‘Almu’ sam snimila prvi pravi videospot u karijeri. Bila sam protivnik spotova, ali mi je drago da smo to uradili. ‘Homeland’ je presjek svega što sam do sada radila, ali na novi način.

Advertisement

Ne govorimo stihove koje je već neko izgovarao i ispjevavao prije nas, već su pjesme namjenski rađene baš za ovu priču”, poručila je Medunjanin.

Amira je umjetnica svjetskog glasa, koja se proslavila izvođenjima sevdalinki i tradicionalnih pjesama s ovih prostora, piše Raport.

Od kada je objavila “Homeland” pozivi joj stižu sa svih strana”.

Advertisement
Nastavi čitati

USK

Pogledajte propagandu RTRS-a o “Februarskoj ofanzivi” na Bihać (VIDEO)

Published

on

By

6. februara 1994. godine, započela je neprijateljska “Februarska ofanziva” na prve linije boraca 5. Korpusa Armije RBiH u rejonu Grabeža i Hasinog Vrha. Ova bitka pokazala je pravu snagu 5. Korpusa, koji se suprotstavio daleko nadmoćnijim neprijateljskim snagama, te izvojevao veliku pobjedu.

Propagandni narativ RTRS-a o ovoj ofanzivi prikazuje verziju događaja iz perspektive pripadnika Vojske Republike Srpske i MUP-a, koji su pokušali probiti linije odbrane Bihaća.

Međutim, borci 5. Korpusa ARBiH uspjeli su odbiti napad i sačuvati ključne položaje.

Dio emisije RTRS-a o ovoj ofanzivi možete pogledati u videu ispod.

Advertisement

Dijasporainfo

Nastavi čitati

USK

Formiran novi zastupnički klub u Parlamentu BiH, Emrić predsjedavajući

Published

on

By

I zvanično je formiran novi klub zastupnika u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine.
Nastavi čitati

USK

Migranti se sami vratili u Bihać, bilo im preskupo u Hrvatskoj

Published

on

By

Četvorica migranata iz Afganistana, koji su u februaru prošle godine ilegalno ušli u Hrvatsku, odlučili su se sami vratiti u Bosnu i Hercegovinu, gdje su prethodno boravili u migrantskom kampu. Razlog povratka bile su finansijske poteškoće s kojima su se suočili tokom boravka u Hrvatskoj. Ovaj slučaj završio je i sudskim postupkom protiv vozača koji ih je prevozio, no on je na kraju oslobođen optužbi.

Migrantima Hrvatska bila preskupa

Prema presudi Općinskog suda u Karlovcu, četvorica Afganistanaca – Ikram Khan, Jamal Khan, Samer Khan i Baser Sarvary – ilegalno su ušli u Hrvatsku 1. februara 2023. godine. Nakon što su neko vrijeme proveli u Zagrebu i Rijeci, odlučili su se vratiti u BiH. Kako proizlazi iz sudskog spisa, finansijski uslovi u Hrvatskoj bili su im preteški, a povratak u migrantski kamp u Bihaću smatrali su boljim rješenjem.

“Boravili su u Rijeci tri sedmice, a zbog teške finansijske situacije autobusom su se vratili u Zagreb, gdje su noćili po željezničkim stanicama te donijeli odluku da se vrate u BiH i tamo smjeste u migrantski kamp”, stoji u presudi.

Kako bi stigli bliže granici, na autobuskoj stanici u Zagrebu zaustavili su taksi koji ih je trebao prevesti prema Plitvičkim jezerima. Za vožnju su vozaču dali 110 eura.

Advertisement

Vozač oslobođen optužbi

Migrante je prevozio Miro C., vozač u srednjim dvadesetim godinama koji je danas konobar u jednom zagrebačkom restoranu. Tada je radio preko aplikacije Bolt, ali je povremeno primao i vožnje izvan sistema aplikacije. Policija ga je uhapsila u mjestu Grabovac, nedaleko od Plitvičkih jezera, a optužen je za pomaganje ilegalnim migrantima u nezakonitom boravku i tranzitu kroz Hrvatsku.

Taksist se na sudu branio tvrdnjom da nije znao da su njegovi putnici ilegalni migranti.

“Primijetio sam da nisu Hrvati, ali nisam mogao znati da su ilegalno u zemlji. Uzeli su taksi na autobuskoj stanici i pokazali mi na mobitelu gdje žele ići”, izjavio je taksista tokom sudskog postupka.

Dodao je kako nisu naručili vožnju preko aplikacije, nego su mu platili u gotovini. “Pokušao sam im objasniti kako da naruče vožnju preko aplikacije, ali nisu razumjeli. Na kraju su mi dali 110 eura”, rekao je taksist, piše Fokus.

Advertisement

Sud je prihvatio njegovu odbranu te zaključio da nije dokazano da je znao kako su njegovi putnici ilegalni migranti. “Sud je prihvatio odbranu okrivljenika kao životno moguću da u kritičnom trenutku nije znao da se radi o ilegalnim migrantima”, navedeno je u presudi.

Povratak u BiH umjesto odlaska na Zapad

Iz sudskog spisa jasno proizlazi da migranti nisu planirali nastavak puta prema zapadnoj Evropi, nego su namjeravali nezakonito preći granicu s BiH i vratiti se u Bihać.

Policija ih je zaustavila tokom vožnje i prijavila vozača, no sud je utvrdio da vozač taksija nije imao saznanja da su migranti, koje je prevozio nazad prema BiH, u Hrvatskoj boravili ilegalno.

Advertisement
Nastavi čitati

USK

VIDEO Velika Kladuša: Braco Kendić obnovio kuću porodici Skenderović nakon požara

Published

on

By

Neobičan i hvale vrijedan primjer humanosti i solidarnosti nedavno se dogodio u Gradini, nedaleko Velike Kladuše, gdje je za izuzetno kratko vrijeme obnovljena kuća porodice Skenderović, koja je oštećena u požaru.

Za ovu obnovu najzaslužniji je velikokladuški privrednik Braco Kendić, koji je koristio vlastita sredstva, mehanizaciju i ljudstvo kako bi obnovio dom koji je uništio požar.

Advertisement

Požar se dogodio prije nešto više od mjesec dana, kada je vatra uništila sprat kuće i teško oštetila prizemlje. Vlasnik kuće, Šaban Skenderović, njegova supruga i njihovo petoro djece uspjeli su se na vrijeme izvući iz plamena, spašavajući svoje živote. Iako su uspjeli preživjeti, požar je ostavio teške posljedice na njihov dom. Utvrđeno je da je požar izazvan neispravnim elektroinstalacijama, a porodica nije imala sredstava za obnovu objekta.

Kendić je odmah ponudio pomoć i organizovao akciju za obnovu kuće. Za manje od mjesec dana sanirane su prizemne prostorije, te je porodica, nakon privremenog boravka u alternativnom smještaju, ponovno uselila u svoj dom. Kendić planira nastaviti radove i sanirati oštećeni sprat kuće kako bi porodica Skenderović imala adekvatan prostor za život.

Poznato je da je Braco Kendić već ranije bio angažovan u humanitarnim akcijama, uključujući pomoć Donjoj Jablanici nakon poplava, gdje je besplatno radio sa svojim timom na čišćenju naselja.

Advertisement
Nastavi čitati

USK

Nasilje u Bihaću: Muž pretukao ženu, zadobila teške povrede

Published

on

By

U bihaćkom naselju Prekounje jučer je zabilježen ozbiljan slučaj porodičnog nasilja, u kojem je žena pretrpjela teške povrede nakon što ju je pretukao muž, piše Dijaporainfo.

Kako saznajemo, povrijeđena žena primljena je u Dom zdravlja  Bihać s vidnim modricama i povredama po tijelu, koje su nastale kao posljedica fizičkog napada. Ljekari su joj ukazali hitnu medicinsku pomoć i konstatovali tjelesne povrede.

Kako nezvanično saznajemo, žrtvu je napao muž, nanoseći joj više udaraca, zbog čega je bila primorana potražiti medicinsku pomoć.

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije