Connect with us

BiH

Zašto slavimo 1. maj kao Praznik rada

Published

on

Danas, 1. maja, se slavi Međunarodni dan rada, a ovaj praznik se obilježava širom svijeta već više od 100 godina.

Brojni radnici širom Bosne i Hercegovine, ali i svijeta, danas će na svoj način obilježiti Međunarodni dan rada, odnosno 1. maj. Veći dio ljudi će dan provesti u krugu porodice i prijatelja, najčešće uz roštilj i pjesmu.

Iako brojni radnici jedva čekaju 1. maj zbog odmora, druženja i spomenutog roštilja, porijeklo praznika rada je vezano uz jedan tragičan događaj, koji se 1886. godine desio u Chicagu.

Takozvani Haymarket affair obilježava proteste koji su 1. maja 1886. godine počeli u ovom gradu u Sjedinjenim Američkim Državama. Protest je počeo kako bi radnici sebi osigurali radni dan od osam sati. Okupljeni radnici su organizovali masovni štrajk koji je 4. maja prešao u sukob s policijom, prilikom kojeg je život izgubilo 15 osoba, odnosno osam radnika i sedam policajaca. Povrijeđeno je više od 70 radnika, a uhapšeno ih je više od 100.

Petog maja je došlo i do incidenta u Milwaukeeju, gdje je u sukobu radnika i policija ubijeno sedam demonstranata.

Tri godine nakon ovih nemilih događaja, održan je kongres Druge internacionale (skupine socijalističkih stranaka iz cijelog svijeta) gdje su na prijedlog Raymonda Lavignea, delegata iz Francuske, radnici u svim državama svijeta pozvani na masovni protest na 1. maj 1890. godine, na četvrtu godišnjicu Haymaker affaira.

Na drugom kongresu grupe socijalističkih stranaka, održanom 1891. godine, i službeno je donesan odluka da 1. maj bude dan kada će radnici, u znaku borbe za svoja prava, stati sa svojim poslovima na jedan dan.

Zanimljivo je dodati i da, iako je “sve krenulo” iz SAD-a, u ovoj zemlji i Kanadi se 1. maja ne obilježava ovaj praznik. U ove dvije države se na prvi ponedjeljak u septembru obilježava Dan rada, koji se obično spoji u vikend. Za radnike je ovo dodatni dan odmora, a popularan je i među studentima i mladim osobama generalno, koji ovo koriste kao neslužbeni posljednji vikend ljeta te uživaju u brojnim zabavama, često na destinacijama poput Los Angelesa i Miamija.

Originalna ideja Međunarodnog dana rada je bila borba za radnička prava. Originalna ideja iza masovnih radničkih protesta na 1. maj je uvođenje osmosatnog radnog dana, te se može reći da je to bio uspjeh.

Za prosječnog radnika, daleko od borbe za radnička prava, danas se, barem u zemljama bivše Jugoslavije, 1. maj koristi kao “besplatan” praznik zbog kojeg će se okupiti porodice i prijatelji. Iako sindikati napominju na radničke probleme, njihovi apeli često “padnu na gluhe uši.”

klix

BiH

‘Ovo ne znači priznavanje Schmidta’: Vladajuća koalicija iz RS najavila izlazak na lokalne izbore!

Published

on

By

Vladajuća koalicija u Republici Srpskoj odlučila je da, s obzirom na opozicione stavove, izađe na izbore 6. oktobra.

“Koalicija se usaglasila, imajući u vidu izazove koji su pred nama, da sugeriše svim strankama pojedinačno da donesu odluke o izkasku na izbore.
Ovo je odluka pod moranje. Ovo ne znači nikakvo priznavanje Šmita, to je za nas neprihvatljivo”, rekao je lider SNSD-a Milorad Dodik.

 

Kaže da ne žele da prepuste opoziciji da rasture RS do kraja u saradnji s međunarodnom zajednicom.

“Bilo je različitih mišljenja, ja i dalje mislim da nismo trebali na izbore, da smo trebali ići po izbornom zakonu RS, da izborimo suverenost u ovom smislu”, naveo je Dodik…

Optužio PDP da je izdajnička partija, dodao da je takav i NF, a da lista Nebojše Vukanovića kleveće i laže.

Pozvao je građane da ne podrže opoziciju.

Nastavi čitati

BiH

Odbijen zahtjev zločinca Mladića za uvjetno puštanje ili da kaznu služi u Srbiji

Published

on

By

Gatti Santana u odluci je napomenula da statut Mehanizma propisuje da se zatvorska kazna služi u državi s kojom Ujedinjene nacije imaju sporazume, te da Srbija ne bi bila održiva opcija za izvršenje kazne koju je izrekao MMKS

Međunarodni mehanizam za krivične sudove (MMKS) odbio je zahtjev osuđenog zločinca Ratka Mladića, nekadašnjeg komandanta Glavnog štaba Vojske Republike Srpske (VRS), za uvjetno puštanje na slobodu ili da nastavak služenja doživotne kazne zatvora bude u Srbiji.

U odluci predsjednice MMKS-a Graciele Gatti Santane se navodi da je 26. aprila 2024. Mladić podnio zahtjev tražeći uvjetno puštanje u Srbiju zbog humanitarnih razloga ili alternativno da tamo služi ostatak kazne. Kao razloge za ovakav zahtjev Mladić je naveo da njegova bolest nije tretirana, da bi u Srbiji imao bolju zdravstvenu njegu, kao i jezička barijera s kojom se trenutno suočava.

Srbija nije opcija

Gatti Santana u odluci je napomenula da statut Mehanizma propisuje da se zatvorska kazna služi u državi s kojom Ujedinjene nacije imaju sporazume, te da Srbija ne bi bila održiva opcija za izvršenje kazne koju je izrekao MMKS.

– Pošto je odslužio samo otprilike 13 godina svoje doživotne kazne, Mladić još nije dostigao prag podobnosti za prijevremeno puštanje na slobodu – navodi se u odluci.

Mehanizam je 8. juna 2021. godine donio drugostepenu presudu kojom je potvrđena doživotna kazna zatvora Ratku Mladiću, bivšem komandantu VRS-a, za genocid u Srebrenici, progone Bošnjaka i Hrvata, terorisanje građana Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Mladić je oslobođen po prvoj tački optužnice za genocid u pet općina – Prijedoru, Sanskom Mostu, Kotor-Varoši, Foči i Vlasenici.

Kao dio redovnog praćenja Mladićevog zdravstvenog stanja, predsjednica je dobila izvještaj Pritvorske jedinice Ujedinjenih nacija koji ukazuje da je Mladićevo zdravstveno stanje trenutno stabilno i da postoji značajan napredak.

– Na osnovu informacija koje imam, smatram da uvjerljive humanitarne okolnosti na koje se pozivao Mladić nisu potkrijepljene u ovoj fazi i da Mladić dobiva svu neophodnu njegu u Pritvorskoj jedinici. Smatram da zahtjev treba odbiti – zaključila je Gatti Santana.

Prema odluci koja je donesena 10. maja, predsjednica je u apelovala da sekretar Mehanizma osigura, ako se to već nije dogodilo, da Mladić što prije dobije medicinsku dokumentaciju koju je zatražio, kao i da se osigura da Mladić i dalje ima pristup prevodilačkim uslugama na svom jeziku.

Nastavi čitati

BiH

Ovo je Amela Čičkušić koja je ubijena zajedno sa dvoje djece

Published

on

By

Kolegice, ali i pacijenti, naveli su kako je uvijek bila nasmijana, susretljiva i poštena

Amela Čičkušić koju je zajedno s dvoje maloljetne djece usmrtio suprug, bila je jedna od omiljenih medicinskih sestara UKC Tuzla među kolegama i pacijentima. Svi uposlenici UKC Tuzla, građani Tuzle, ali i cijela Bosna i Hercegovina i regija su u šoku nakon stravičnog zločina.

Ameline kolegice opraštaju se od nje putem društvenih mreža. Za nju su imali samo riječi hvale i zahvalnost za sve učinjeno, posebno u teškim trenucima korone.

“Tuzla, UKC i svi koji su te poznavali izgubili su mnogo, beskrajno mnogo… Rijetke su situacije u kojima meni nedostaju riječi. Jako sam tužna i makar ovako želim da ti odam počast.. Neka ostane zapisano da si bila jedna čestita, vrijedna, ozbiljna, pouzdana, humana osoba i savršena medicinska sestra… Jedna od najboljih koje poznajem… Kovid je pokazao prava lica mnogih od nas. Ja ću te pamtiti po žustrom koraku i bistrim, pametnim, predivnim crnim očima. Nikada ništa nije ostalo nezavršeno. Nikada me nisi iznevjerila, ni mene, ni pacijente. Možda nikada nisi dobila formalnu zahvalnicu, ali hvala ti! Hvala ti u moje ime i ime mnogih života koje smo u teškim danima branili zajedno”, navela je uposlenica UKC Tuzla.

Druge kolegice, ali i pacijenti su naveli kako je uvijek bila nasmijana, susretljiva i poštena.

“Velika tuga, bol golema. Iskreno saučešće porodici. El fatiha i lijepi dženet da Allah podari Ameli i njenoj djeci”, naveli su.

Foto: Društvene mreže
Mukaga i Amela Čičkušić

Podsjetimo, njen suprug Mujaga Čičkušić (39) je izvršio samoubistvo skokom sa zgrade, a potom su u stanu u tuzlanskom naselju Stupine pronađena tijela žene (34) i dvoje djece starosti od 9 i 2 godine. Izdate su naredbe za izvršenje obdukcije i DNK vještačenja kako bi se utvrdile sve okolnosti ovog stravičnog zločina.

Tužilaštvo jučer je najavilo da će biti izdata naredba za DNK analizu, kao i druge istražne radnje i vještačenja, kako bi se utvrdile sve okolnosti vezane za ove događaje, ukljućujuci i način i sredstvo izvršenja tri ubistva, saopšteno je iz tuzlanskog tužilaštva.

Također, bit će izdate naredbe i za obdukciju tijela preminulih kako bi se utvrdili tačni uzroci smrti.

Ubijeni sjekirom?

Istražni tim je u stanu pronašao sjekiru kojom je najvjerovatnije izvršeno trostruko ubistvo.

Mujaga Čičkušić je radio kao medicinski tehničar u Njemačkoj odakle je u Tuzlu stigao prije nekoliko dana.

Prema rezultatima dosadašnje istrage, on je ubio suprugu i djecu, te napustio stan u kojem su živjeli i otišao u susdjedni ulaz odakle se bacio sa 14. sprata.

Prema nezvaničnim saznanjima, tijela su u stanu otkrivena nakon što se žena nije pojavila na poslu, a dijete u školi.

Nastavi čitati

Najčitanije