Connect with us

BiH

Završen sastanak Osmorke: Koalicija stabilna, imena ministara na čekanju. Dodik pozvan na konsultacije

Published

on

Završen je sastanak Osmorke u Zenici.

Prema onome što su rekli lideri stranaka, Osmorka ostaje na okupu. Druga tema je bio Milorad Dodik.

Kako je rečeno, zbog njegovih novih poteza organizirat će se novi sastanak s SNSD-om i HDZ-om. Zbog toga će se nekoliko dana prolongirati dostava imena kandidata za ministre.

Prvi je izjavu dao Nermin Ogrešević, predsjednik NES-a.

“Vidjet ćemo kako će se stvari odvijati. Mi smo dogovorili da sa partnerima razgovaramo o stvorenom ambijentu. Da vidimo kako će se stvari razvijati. Rokovi su kratki”, naveo je Ogrešević.

Upitan je šta se može promijeniti kod Milorada Dodika.

“Mi ne može čarobnim štapićem mijenjati ljude. Mi imamo sporazum i teme kojima ćemo se baviti”, rekao je Ogrešević.

Upitan je i da li je saopćenje NES-a i SBiH-a bila varka te da li je izvor njihovog nezadovoljstva ustvari raspodjela pozicija.

“To nije tako. Ovo je ozbiljan trenutak kada se treba ići ka finišu formiranja vlasti. Izrazito je bitno i kako ćemo se odnositi jedni prema drugima. Ne možemo se vrijeđati, nazivati pogrdnim imenima, biti bahati…

Kad su ove teme naravno pitanja su vrlo ozbiljna. To zahtjeva koncentraciju i razmišljanja. Ovo nije samo matematika, ono je i suštinske prirode. Da vidimo hoćemo li u sljedećim koracima napraviti dobro ili loše”, rekao je Ogrešević.

Fuad Kasumović je kazao da je dogovor da se ide dalje u implementaciju izbora.

 

 

“S tim što trebamo izvršiti dodatne konsultacije na nivou FBiH i BiH.

Mi ostajemo, i svi ostajemo. Bilo je opuštajuće druženje, razgovor i dogovor”, rekao je on.

Novinari su ga pitali šta misli o Dodiku i kako ga zaustaviti.

“Mislim da je belaja dosta. Što se tiče Dodika, ja sam s njim radio dugo, a njemu treba hrana. A i mediji mu je daju. Ova država ima institucije, pravosuđe koje treba raditi svoj posao.

Kad bi ova država zavisila od Dodika nje davno ne bi bilo”, naveo je on.

Govorio je i Nermin Nikšić.

“Imali smo dugotrajan sastanak na kojem smo se dotakli svih tema koje su aktuelne. Dogovorili smo način postupanja Osmorke. Znate da smo potpisali sporazum na državnom nivou i na federalnom nivou.
U međuvremenu su se desile stvari koje odudaraju od sporazuma. Smatramo da prije nastavka i davanja kandidata trebamo sa potpisnicima sporazuma obaviti razgovor kako bi popravili ambijent.

Sastanke ćemo organizirati u najkraćem mogućem roku zbog rokova za Vijeće ministara”, naveo je Nikšić.

On je kazao da dogovor koji je postignut nije upitan.

“Dogovor nije upitan. Potpisan je sporazum. Upitni su neki potezi. Pitanje je hoćemo li sad imati neka nova sukobljavanja. Rekli smo jasno da želimo napraviti povjerenje i donositi odluke od kojih ćemo imati koristi. Danas na Vijeću naroda RS nije prošao ovaj zakon o imovini. I to je način kako ćemo se boriti protiv tog djelovanja. Idemo se boriti kroz institucije.

Prolongirat ćemo dostavljanje imena dok ne obavimo još jedan krug konsultacija”, istakao je predsjendik SDP-a.

Kakav je odnos unutar Osmorke?

“Osmorka je stabilna. Na osnovu onoga što smo imali na sastanku, ona je stabilna. Svaka stranka ima pravo na zadržavanje svog političkog subjektiviteta. SDP je najjača stranka unutar Osmorke, ali ne pada nam na pamet nekoga disciplinovati”, rekao je on.

Kaže da Osmorka ne mora biti dio vlasti, ali da će učiniti sve da potpisani sporazum bude implementiran.

“Je li vi mislite da ćemo mi ubjediti Dodika da prestane obilježavati 9. januar? Zašto ga SDA nije zaustavila? Mi želimo sarađivati niti mi možemo garantirati kako će se neko ponašati. Mi ćemo učiniti sve da sporazum profunkcionira. Ako se pokaže da ne može, rekao sam već, ne moramo biti ni dio vlasti. Doviđenja, neka probaju s nekim drugim. Ali, i ćemo učiniti sve da to funkcionira”, kaže Nikšić, piše Raport

Pričalo se i o kandidaturi Denisa Šulića za ministra.

“Raspravljali smo o tome. Odlukom Miroslava Lajčaka je riješeno pitanje odlučivanja. To se tom odlukom rješava na Kolegiju, ali objektivno imamo problem s tim imenom. Iz prostog razloga imamo informacije da nije kredibilan za to. Ne zbog izjašnjenja nego zbog biografije”, naveo je Nikšić.

BiH

Poskupljuje kafa u kafićima širom BiH: “Mislim da neće biti problem ako jednom poskupi”

Published

on

By

Kafa, kao omiljeni topli napitak, ne smije postati luksuz, te je važno raditi na povećanju životnog standarda građana, zaključuju ugostitelji

U narednih 15 dana, cijene kafe u lokalima širom Bosne i Hercegovine će ponovno porasti. Nabavna cijena kafe povećala se za oko 10%, što je natjeralo ugostitelje na povećanje cijena kako bi mogli pokriti troškove.

Goran Kurtinović, član Upravnog odbora Udruženja poslodavaca ugostiteljstva i turizma RS „Horeca“, izjavio je da su ugostitelji već dostigli maksimum cijena koje građani mogu podnijeti.

“Prosječna cijena kafe u Banjoj Luci kreće se od dvije do 3.50 KM. S povećanjem nabavne cijene kafe, doći će i do male korekcije cijena u lokalima. Pomjeranje cijena je stvar opstanka, a ne veće zarade,” rekao je Kurtinović za Hercegovina.info.

Kurtinović je naglasio da se povećanje cijena ne odnosi samo na kafu, već i na rast plaća radnika i ukupno poslovanje.

“Promjene cijena će se događati u narednih 15 dana, tko god ih misli mijenjati, učinit će to tad. Sve ostalo je prilagođavanje,” dodao je.

Marijana Jarak, vlasnica mostarskog lokala „Gaža bar“, potvrdila je da su poskupljenja najavljena, ali još nisu stupila na snagu.

“Prosječna cijena kafe u Mostaru je 2 KM. Mislim da neće biti problem ako kafa jednom poskupi, a ne kao prošle godine kada su cijene rasle tri puta,” rekla je Jarak za Hercegovina.info.

Prema podacima Uprave za neizravno oporezivanje (UNO) BiH, u prva tri mjeseca ove godine, BiH je uvezla preko 4,8 miliona kilograma kafe u vrijednosti većoj od 35,9 miliona KM, najviše iz Brazila. Ova povećanja uvozne cijene dodatno su pritisnula domaće tržište i ugostitelje.

Ugostitelji su složni u jednom – pomjeranje cijena je neizbježno zbog rastućih troškova, ali se trude održati pristupačne cijene za svoje goste.

Kafa, kao omiljeni topli napitak, ne smije postati luksuz, te je važno raditi na povećanju životnog standarda građana, zaključuju ugostitelji.

Nastavi čitati

BiH

HDZ traži da kantoni upravljaju eksploatacijom skoro svih resursa, Federaciji BiH bi ostavili samo ugalj

Published

on

By

HDZ je uputio amandmane na Prijedlog Zakona o rudarstvu Federacije Bosne i Hercegovine, kojima traži da kantoni imaju nadležnost u eksploataciji skoro svih prirodnih resursa.

Predstavnički dom Parlamenta FBiH će 26. juna razmatrati ovaj prijedlog zakona. Jednim od HDZ-ovih amandmana se traži da resorna kantonalna ministarstva, kako je naglašeno, upravljaju:

  • Mineralnim sirovinama iz kojih se mogu proizvoditi metali i njihova jedinjenja;
  • Svim vrstama soli i solnih voda i plinova koji se sa njima javljaju;
  • Geotermalnom energijom, geotermalnom i termalnom vodom, iz kojih se može dobiti i koristiti akumulirana toplota u energetske svrhe. To se ne odnosi na mineralne i geotermalne vode koje se koriste u ljekovite, balneološke i rekreativne svrhe ili vodu za piće i druge namjene, na koje se primjenjuju propisi o vodama;
  • Nemetalnim mineralnim sirovinama (abrazivi, azbesti, barit, bentonit, bijeli boksit, cementni laporci, dijatomit, dolomit, feldspat, fluorit, gips, grafit, kreda, krečnjak, kvarc, kvarcni pijesak, kvarcit, keramičke i vatrostalne gline, keramziti, škriljci, liskuni, magneziti, opekarske gline, pirofiliti, sumpor, tuf, talk, talkni škriljci, tehničko-građevinski kamen, arhitektonsko-građevinski kamen, ukrasno i poludrago kamenje, šljunak i pijesak za građevinarstvo izvan javnog vodnog dobra);
  • Svim sekundarnim mineralnim sirovinama koje se javljaju kao neiskorišteni ostatak dobijanja, oplemenjivanja i prerade primarnih mineralnih sirovina;
  • Svim nanabrojanim mineralnim sirovinama prirodnog porijekla.

Dakle, prema HDZ-ovom prijedlogu, kantoni bi upravljali eksploatacijom skoro svih resursa, osim uglja, ugljikovodika u čvrstom i plinovitom stanju, svih vrsta bituminoznih i uljnih stijena te ostalih plinova, koji se nalaze u zemlji i radioaktivnih mineralnih sirovina. Za prethodno navedene resurse bilo bi nadležno Ministarstvo energije, rudarstva i industrije FBiH.

Za razliku od HDZ-ovih amandmana, Prijedlogom Zakona, kojeg je utvrdila Vlada FBiH, predviđeno je da resorno entitetsko ministarstvo upravlja:

  • Energetskim mineralnim sirovinama;
  • Mineralnim sirovinama iz kojih se mogu proizvoditi metali i njihova jedinjenja;
  • Svim vrstama soli i solnih voda i plinova koji se sa njima javljaju;
  • Geotermalnom energijom, geotermalnom i termalnom vodom, iz kojih se može dobiti i koristiti akumulirana toplota u energetske svrhe. To se ne odnosi na mineralne i geotermalne vode koje se koriste u ljekovite, balneološke i rekreativne svrhe ili vodu za piće i druge namjene, na koje se primjenjuju propisi o vodama.

Nadalje, Prijedlogom Zakona je predviđeno da resorna kantonalna ministarstva upravljaju nemetalnim mineralnim sirovinama, svim sekundarnim mineralnim sirovinama, koje se javljaju kao neiskorišteni ostatak dobijanja, oplemenjivanja i prerade primarnih mineralnih sirovina i sve nenabrojane mineralne sirovine prirodnog porijekla.

klix

Nastavi čitati

BiH

Preminuo 15-godišnji dječak koji je prije 20 dana udario skuterom u automobil

Published

on

By

Petnaestogodišnji dječak i fudbaler “Ilićke 01” iz Brčkog podlegao je usljed povreda zadobijenih prije 20 dana, nakon što je skuterom udario u automobil.

Kako je saopšteno iz ovog kluba, tinejdžer je preminuo sinoć na Univerzitetskom kliničkom centru (UKC) Tuzla.

Saobraćajna nesreća se dogodila 4. juna u večernjim satima, a iz brčanske policije su ranije soapćili da je mladić zadobio teške povrede glave nakon što je udario u automobil motociklom.

Tom prilikom je osim njega povrijeđen i njegov saputnik. Tada je 15-godišnjak, koji je upravljao skuterom, pao u komu iz koje se više nije probudio, dok se njegov saputnik oporavio.

Nastavi čitati

Najčitanije