Connect with us

Magazin

Žena jela samo sardine 70 dana: ‘Mislili su da sam luda i da gladujem‘; njena transformacija je nevjerovatna

Published

on

Bolničarka Jane (62) je u razgovoru s doktoricom Annette Bosworth, koja je poznata kao dr. Boz, otkrila da joj je bizarna dijeta od sardina i biljnog ulja pomogla da smrša13 kilograma te da joj je pomogla kod zdravstvenog problema.

Ona je visoka 173 centimetra, a u maju ove godine bila je teška skoro 83 kilograma, što znači da je njen indeks tjelesne mase (BMI) bio čvrsto u kategoriji prekomjerne težine. Međutim, unutar samo deset dana jela je samo riblje konzerve te je smršala preko šest kilograma.

Ublažila bol u stopalima

Do 70. dana bila je teška 74 kilograma, što je pola kilograma više od njene idealne težine. Jane tvrdi da joj je bogata proteinska dijeta također pomogla u rješavanju boli koju je uzrokovao problemom sa stopalom, a koji je poznat kao plantarni fasciitis.

To stanje uzrokuje bol u donjem dijelu stopala, oko pete i svoda, posebno tokom hodanja. Jane je otkrila da je njena bol u stopalima prešla “s deset na dva” nakon dijete sa sardinama.

Ona je objasnila da se odlučila na takvu prehranu nakon što joj je “mesožderska dijeta” prestala pomagati u gubitku kilograma. Kada je prvi put razgovarala o ideji prehrane samo sardinama s prijateljima i porodicom, mislili su da je “luda” i da se “lišava” hrane.

Jane je rekla da je bila zabrinuta zbog količine teških metala kao što je živa u količini sardina koje je jela. Ona se, naime, može nakupiti u tijelima riba u obliku metil žive, koja je vrlo toksična. “Sardine su najmanja riba. Ne mislim u njima ima puno žive jer ne žive dugo”, rekla je.

Stroga kontrola kalorija

Njena prehrana sastoji se od četiri konzerve sardina dnevno, zajedno s dvije kašike vrste biljnog ulja koje se zove MCT u svakom obroku. MCT ulje je laboratorijski proizvedena tvar bez okusa ekstrahirana iz palminih košpica i kokosa.

Jane je držala svoj energetski unos pod strogom kontrolom kako bi osigurala da nikada ne jede više od 1500 kalorija dnevno. Opisujući svoju dnevnu prehranu, rekla je da počinje s prvom konzervom sardina vrlo rano, u osam sati ujutro. U vrijeme ručka, oko 12 sati, pojede dvije konzerve i četiri kašike MCT ulja.

Neobično, Jane se pobrine da joj posljednji obrok u danu bude prije 15 sati, kada pojede svoju posljednju konzervu. “Sardine su mi utažile glad. Nisam jela grickalice… Bilo je kao da je sijalica ugasila. Nisam gladna, ne trebam jesti”, rekla je.

‘Tako sretna‘

Jane je mjerila svoj dnevni šećer u krvi tokom eksperimenta i tvrdi da je nakon samo pet dana njegova razina “spala” u kategoriju zdravijih. Šećer u krvi koji stalno iznosi više od 7 mmol/l prije jela povezan je s većim rizikom od dijabetesa tipa 2. Jane kaže da joj je dnevna razina šećera u krvi natašte pala s 9 mmol/l prije eksperimenta na između 6 mmol/l i 7 mmol/l.

Što se tiče toga dosadi li joj svakodnevno jesti sardine, Jane je rekla da je “tako sretna” što tako često jede ribu u konzervi. “Nisam gotova – nastavit ću”, otkrila je.

Magazin

Znate li koji je grad najskuplji za život?

Published

on

By

Švicarska je poznata po visokim troškovima života, a to je potvrdio i ovogodišnji izvještaj Cost of Living Index by City 2024., koji je objavio Numbeo, najveća svjetska baza podataka o gradovima i državama diljem svijeta.

Prema njihovim podacima najskuplji gradovi za život dosad u 2024. godini su Ženeva i Cirih, a za petama im je New York.

Pri izradi tog izvještaja uzeti su u obzir troškovi namirnica, stanarina, obroci u restoranu te ukupni troškovi života.

U Ženevi su namirnice skuplje za 11.4% nego u New Yorku, a cijene u restoranima više su za 1.5%.

Međutim troškovi stanovanja jeftiniji su u Ženevi za 40.4% nego u New Yorku.

Nastavi čitati

Magazin

Kako znati da su na autu skidani kilometri? Ovo su znakovi koji pozivaju na oprez

Published

on

By

AKO STE u potrazi za rabljenim automobilom, jedna od prvih stvari na koju ćete obratiti pozornost jest njegova kilometraža, a svi znamo da se njome može manipulirati.

U Hrvatskoj vozila koja provjerava carVertical obično prijeđu prosječno 19.587 km godišnje. Za 5 godina takav bi automobil mogao prijeći gotovo 100.000 kilometara. Ako je kilometraža rabljenog automobila niska, to može ukazivati da ju je prodavač krivotvorio kako bi prodao vozilo po višoj cijeni, piše N1.

“Automobili s niskom kilometražom vrlo su traženi na tržištu rabljenih vozila. Ipak, preporučuje se ne žuriti s kupnjom takvog vozila i provjeriti podatke povijesti kilometraže. Nepošteni prodavači mijenjaju kilometražu i starijih i novijih automobila”, objašnjava Matas Bouzelis, stručnjak i voditelj komunikacija pri carVerticalu.

Prema podacima tvrtke carVertical, 2.4% svih automobila provjerenih na platformi u Hrvatskoj u prvoj polovici 2024. godine imalo je lažiranu kilometražu, što ukazuje da tržištu rabljenih vozila još uvijek nedostaje transparentnosti.

Kako znati da su na autu skidani kilometri?

Često se stvarna kilometraža automobila može odrediti prema njegovom općem stanju. Što se vozilo češće koristilo, veća je vjerojatnost da će njegova unutrašnjost biti istrošena.

Istrošeni volan, ručica mjenjača i pedale obično pokazuju da je automobil prešao desetke tisuća kilometara. Loše stanje sjedala također može ukazivati na to da se vozilo intenzivno koristilo.

Međutim, postoje slučajevi kada prodavači zamjenjuju dotrajale dijelove interijera kako bi automobil izgledao privlačnije. To može dovesti u zabludu potencijalne kupce i navesti na kupnju takvog automobila bez provjere njegovog stanja na servisu.

Značajno istrošeni dijelovi mogu također ukazivati na veliku kilometražu. Škripa kočnica, zveckanje zamašnjaka ili kvačilo koje je teško otpustiti mogu značiti da je vozilo prešlo više kilometara nego što je navedeno u oglasu. Naravno, puno ovisi o vozačkim navikama vlasnika i održavanju vozila.

Prilikom odabira rabljenog automobila preporučuje se obratiti pozornost na uvjete u kojima je korišten. Ako se automobil uglavnom kretao planinskim terenom, kvačilo, kočnice i motor bit će znatno istrošeni.

Zahvaljujući popularnosti usluga provjere povijesti vozila, kupci i prodavači automobila mogu lako provjeriti povijest svakog automobila. Često, nakon analize podataka povijesti vozila, neki vlasnici su iznenađeni kada saznaju da je njihov automobil uvezen iz inozemstva, značajno oštećen ili ima lažiranu kilometražu.

“Iako uvoz automobila daje veće mogućnosti kupcima koji su u potrazi za rabljenim automobilom, vozila uvezena iz inozemstva nisu uvijek u dobrom stanju. Postoji tri puta veća vjerojatnost da će uvezeni automobili imati izmijenjenu kilometražu, tako da provjera povijesti automobila smanjuje mogućnost prevare”, kaže Buzelis.

Češće se kvare

Česti kvarovi također mogu ukazivati na promijenjena očitanja brojača kilometara. Ako prodavač tvrdi da je automobil prešao 100.000 kilometara, ali je stvarna kilometraža dvostruko veća, neke će komponente biti znatno istrošene.

Kupnja takvog automobila može rezultirati trošenjem puno novca na popravke i poteškoćama u planiranju njegovog održavanja. Tako da je isplativije prodati takav automobil nego ga popravljati, no u tom ste slučaju u prekršaju ako budućeg kupca ne obavijestite o stvarnom stanju.

Nastavi čitati

Magazin

Haris Džinović nakon ročišta: Razveo se Ben Affleck dva puta, što ne bih ja

Published

on

By

Pjevač Haris Džinović jučer je imao zakazano ročište s bivšom suprugom Melinom oko podjele imovine. Nakon izlaska iz sudnice novinarima nije htio komentirati postupak, no osvrnuo se na razvod.

“Na tu temu ne odgovaram ništa. Ovo je jedno procesno ročište povodom razvoda braka. Razveo se Ben Affleck dva puta, što ne bih ja”, rekao je za Blic pa otkrio bi li se htio ponovno oženiti.

“Ne vjerujem da ću. Ne znam zašto bih. Razvodi pljušte sa svih strana. Totalno je bezveze, sve to može biti lagano. Takvo je vrijeme, tako ljudi žele… Ali ne kopam po tuđim stvarima, i svoje stavljam pod prljav veš”.

Priznao je i da li je možda trenutno zaljubljen.

“Ne. Kako ću biti zaljubljen? Što bi bio zaljubljen? Ma, kakvi. Taman posla da se ja u ovim godinama zaljubljujem”, rekao je Haris.

Inače, po pisanju srbijanskih medija, Haris je s Melinom podigao ogroman zajednički kredit za vilu na Senjaku u kojoj su zajedno živjeli, a u kojoj pjevač i dalje živi s djecom, dok se Melina preselila na drugu lokaciju.

Nastavi čitati

Najčitanije