BiH
“Znate li zašto Bošnjaci ala Fadil trpaju Poslanika islama u ‘Armani odijelo’? Zato što su navikli da ‘Armani odijelima’ završavaju stvari'”
Govoreći o tome kazao je kako je islam vrlo moderna religija, još od prve objavljene riječi te se prisjetio i hutbe u kojoj je govornik podučavao “mlađe generacije” kako moraju živjeti u skladu s modernim vremenom, piše Source
“Ja sam slušao jednu hutbu gdje je govornik podučavao mladu generaciju da, unatoč raznim natruhama koje nam se pokušavaju nametnuti na našu religiju i identitet, moraju biti moderni i da moraju živjeti u skladu s ovim vremenom. Nikako okrenuti glavu i biti u nekom prošlom vremenu”, ispričao je.
Kazao je da je poruku koju je tada čuo zapamtio za cijeli život, a ona je glasila: “Da je Muhammed a.s. danas živ, on je toliko bio moderan, da bi on bez sumnje danas nosio Armanijevo odijelo”.
“Znate li zašto Bošnjaci ala Fadil trpaju Poslanika islama u “Armani odijelo”?
Resul Mehmedović publicista i prevodilac nekoliko knjiga na bosanski jezik iz oblasti ekonomije i historije islamske kulture i civilizacije na svom je Facebook profilu komentarisao medijski nastup premijera FBiH u kojem je citirao određene izjave vezane za poslanika Muhameda. Novalić je u jednom trenutku kazao da je Poslanik islama “bio toliko moderan da bi danas nosio Armani odijelo.”
Mehmedović na svom Facebook profilu odgovora na pitanje “Znate li zašto Bošnjaci ala Fadil trpaju Poslanika islama u «Armani odijelo»?”
“Zato što su navikli da «Armani odijelima» završavaju stvari, kʼo biva: turimo Muhammeda (s.a.v.s) u odijelo, dobro njemu – dobro nama. Oni takvim poimanjem potajno umiruju svoju savjest i odrođenost od vlastitog naroda, jer bošnjačka elita funkcionira na principu ‘namirivanja’ – evo ti poslić, evo ti odijelo, evo ti na kahvu, nemoj talasati, vidjet ćemo i tebi nešto. I svima dobro. Na taj način kreirali su čitavu jednu paralelnu stvarnost, svijet lažne skromnosti, lažnih titula, lažnih zvanja, ulagivanja i laskanja… Svijet svega osim stvarnosti – gorke bh. stvarnosti – a u koji se nikako ne može inkorporirati Poslanik islama”, piše Mehmedović.
“Fadilova izjava je samo eho sveopće bošnjačko-muslimanske svijesti, koja modernost i Muhammedovu (s.a.v.s) poruku i univerzalnost svode na groteskni materijalizam u rangu ruskih oligarha, što ni historijski ni poslanički nije ni blizu istini.
Ja, na primjer, zamišljam Muhammeda (s.a.v.s) kao vođu pravednog društva, otvorenog i jednakih prilika za sve, društva vladavine prava, najviših ekonomskih sloboda i koje bi bilo iznad Švicarske, Danske ili Norveške na listi indeksa korupcije. To je historijski najbliže istini.
Ali, kako god da pogledam i pokušam razumjeti, nikako ga ne vidim u «Armani odijelu», naročito u vremenu u kojem trećina njegovog naroda (u BiH) jedva sastavlja kraj s krajem i ide ka ekonomskoj kategorizaciji ‘siromašnog stanovništva'”, napisao je Mehemdović na svom profilu.
No, ko je Giorgio Armani čije bi “odijelo nosio da je živ Muhammed a.s”?
Jedan od najuspješnijih talijanskih modnih dizajnera, 87-godišnji Giorgio Armani u srednjoškolskoj dobi sanjao je o karijeri doktora. Putevima svog sna koračao je do 1953. godine, kada na trećoj godini medicinskog fakulteta u Milanu napušta studij, shvativši da to ipak nije karijera za njega.
Napustivši fakultet Giorgio Armani odlazi u vojsku, a zbog svog nesuđenog životnog poziva raspoređen je u službu u vojnu bolnicu u Veroni. Tamo ima priliku posjećivati razna muzička događanja u Areni, što u Armaniju učvršćuje odluku da potraži sreću u nekom drugom zanimanju.
Prvi doticaj s modom i angažman u tom svijetu bilježi 1957., kada se zaposlio kao dekorater izloga u milanskoj robnoj kući La Rinascente. Dragocjeno iskustvo vezano uz marketing modne industrije stiče na radnom mjestu koje je uslijedilo, kao prodavač na odjelu muške odjeće.
Dizajnirati mušku odjeću počinje sredinom 60-ih za parišku modnu kuću sunarodnjaka Nina Cerrutija. Rad mu je vrlo zapažen pa kao slobodnjak surađuje s još desetak proizvođača. Krajem šezdesetih upoznaje arhitekta Sergia Galeottija, s kojim započinje dugogodišnji poslovni i privatni odnos.
“Kada sam počeo da dizajniram, svi muškarci su se oblačili isto”, kaže Giorgio, koji je 1982. postao prvi dizajner koji je krasio naslovnicu Time magazina od Christian Diora kasnih četrdesetih. “Svi su nosili istu garderobu… Mao sindrom”, dodao je on jednom prilikom.
Modni genije
Armani je sklon čuvanju svoje privatnosti pa se o prirodi privatnog odnosa sa Galeottijem moglo samo nagađati, dok je onaj poslovni odnos bio puno jasniji. Galeotti nagovara Armanija da otvori vlastiti dizajnerski ured u Milanu pa od 1973. intenzivno kao samostalni dizajner sarađuje s brojnim modnim kućama. Armanijevo sudjelovanje na reviji u Firenci imalo je odjeka u međunarodnoj štampi, a kritičari primjećuju njegov inovativan pristup modi pa dobiva snažan vjetar u leđa za daljnji razvoj.
Sve je bilo spremno za vlastitu etiketu pa Armani fokusira energiju na taj cilj i 24. jula 1975. s partnerom Galeottijem osniva Giorgio Armani S.p.A. u Milanu. Prvu kolekciju pod vlastitim imenom predstavio je u oktobru te godine, a osim muške kolekcije, za sezonu proljeće/ljeto 1976. predstavio je i žensku.
Armani je pokazao inovativnost i u odnosu s industrijom te od 1978. proizvodi luksuznu konfekcijsku odjeću u tvorničkom okruženju pod nadzorom dizajnera. Sljedeće godine osniva Giorgio Armani Corporation te svoje glavne linije muške i ženske odjeće počinje prodavati u Americi. Uskoro predstavlja i nekoliko novih linija proizvoda poput G. A. Le Collezioni, Giorgio Armani Underwear and Swimwear i Giorgio Armani Accessories, a etiketa mu postaje jedno od vodećih modnih imena u svijetu.
Početkom osamdesetih godina potpisuje važan ugovor s L'Oréalom o kreiranju parfema i predstavlja nove linije Armani Junior, Armani Jeans i Armani Emporio, pa potom i Emporio Underwear, Swimwear i Accessories. Za liniju Emporio otvorio je novu trgovinu u Milanu, a zatim i prvi butik Giorgio Armani. Linije koje je razvijao za mlade stilski su bile na razini njegovih vrhunskih linija, ali po pristupačnijim cijenama.
Za svoju liniju Emporio Armani upotrijebio je nove i nekonvencionalne metode oglašavanja, poput televizijskih spotova, ogromnih uličnih oglasa i kataloga koje je poštom slao na kućne adrese vjernih fanova svoje marke. Neophodnim je smatrao i povezivanje s kinematografijom, kako zbog promocije, tako i zbog poticanja kreativnosti, pa tako 1980. dizajnira odjeću za Richarda Gerea u filmu ‘Američki žigolo’. Uspjeh koji je tada ostvario, osigurao mu je dugoročnu suradnju sa svijetom filma, dizajnirajući poslije odjeću za dvjestotinjak filmova.
Pionir današnje mode na crvenom tepihu
“Zašto bih željela da me netko obuče? Mogu se sama obući. I ko je uopšte Giorgio Armani?’ bio je odgovor 23-godišnje Michelle Pfeiffer kad joj je 1983. prišao Armani s idejom da na nekim holivudskim događanjima nosi njegovu odjeću. Ipak ju je nosila, kao i njena kolegica Jodie Foster, što se smatra počecima onog što danas zovemo modom crvenog tepiha.
No prva glumica koja se pojavila na crvenom tepihu u Armaniju bila je Diane Keaton, a koja se simbolizirajući lik Annie Hall, djevojke koja je nosila mušku odjeću, za koju je osvojila Oscara za najbolju žensku ulogu 1978., pojavila u muškom Armanijevom sakou. “Smatram da je vrijeme predstaviti žene, čak i zvijezde, na novi način – žena u muškom odijelu na crvenom tepihu. No dobro, istovremeno mi je izuzetno elegantno i senzualno”, rekla je Keaton.
Odgovoran je i za sakoe pastelnih boja u kojima je Don Johnson utjelovljujući policajca Sonnyja Crocketta rješavao slučajeve u planetarno popularnoj seriji ‘Miami Vice’. Dona Johnsona je nazivao svojom ‘muškom muzom’, pa kad je angažovan za kreiranje kostima u filmu ‘Nedodirljivi’ iz 1987., sugerirao je redatelju Brianu De Palmi da je za ulogu Eliota Nessa trebao aangažovati upravo Dona Johnsona. De Palma se ipak odlučio za Kevina Costnera.
Nakon pet godina prisutnosti njegovih glavnih linija u Americi počinje prodavati i linije vrhunske konfekcijske odjeće. Zbog zdravstvenih komplikacija 1985. ostaje bez partnera Galeottija, no unatoč velikom gubitku kasnih osamdesetih svoje modno carstvo širi na Japan, a predstavlja i nove linije – čarapa, naočala i kolekcije darova.
Za američko tržište 1991. izbacuje novu osnovnu liniju muške i ženske odjeće, poznatu kao A / X Armani Exchange, a 90-ih dizajnira i sportsku odjeću, satove, kozmetičke proizvode, pa čak i kuće. Četvrtinu stoljeća svoga brenda obilježio je 2000. investicijskim aktivnostima u širenju proizvodnih kapaciteta, dizanju kontrole kvalitete i distribuciji proizvoda.
Otvaranjem male radnje u Pekingu od 1998. prisutan je i na kineskom tržištu. Sljedeću je otvorio 2004. u Šangaju, s ambicioznim planom otvaranja ukupno 40 dućana do 2011. godine. U međuvremenu, 2000. godine pokrenuo je liniju kozmetike i namještaja te proširio liniju pribora. Istovremeno je njujorški Muzej Guggenheim ugostio Armanijevu izložbu, prvu izložbu s radovima nekog živućeg dizajnera koju je u prosjeku sedmično pogledalo 29 hiljada posjetitelja.
Neizbježan u svijetu showbiza
Armanija se smatra pionirom dovođenja visoke mode na crveni tepih, ali njegove su kreacije nosili isto tako muzičari i sportaši.
Dugogodišnji Armanijev prijatelj Eric Clapton 1996. radio je nekoliko pjesama za modne revije i otada se oblači u Armanijevu odjeću. Slavni pjevač i gitarist krajem iste godine otvara i dvije trgovine Emporio Armani u New Yorku, a dvije godine kasnije Armani je domaćin partija s aukcijom gitare Clapton Crossroads.
Osmislio je i mnoge outfite za izlazak na binu pop zvijezdi Lady Gagi, između ostalog i one koje je nosila tokom svojih zapaženih turneja Monster Ball Tour i Born This Way Ball Tour. Pored toga, dizajnirao je za svečanosti dodjela priznatijih nagrada, poput 52. dodjele nagrade Grammy ili MTV Video Music Awards 2010.
Dizajnirao je i kostime za turneju kraljice popa, a u jednom takvom Madonna je doživjela nesreću na bini dodjele Brit Awardsa 2015. godine, kada je pala zbog plašta koji joj se nije otkopčao onako kako je zamišljeno. Madonna je za nesreću, koju je nazvala svojom najgorom noćnom morom, suptilno optužila slavnog dizajnera, utvrdivši da je plašt bio pretežak, zbog čega su ga morali jače vezati da joj ne sklizne s ramena.
‘Svi znate koliko je Madonna teška osoba. Predlagao sam joj kukicu umjesto čvora da se stvar ne zakomplikuje. Na kraju je bilo po njenom i neslavno je završilo. Nema se tu šta više reći’, odgovorio joj je Armani.
BiH
Reakcija Košarca: Oni su došli da se bore protiv Srpske, a mi se borimo za nju!
Sankcije američkog Ministarstva finansija neće ni kod mene, ni kod drugih kolega koji su ih dobili umanjiti intenzitet naše borbe za Republiku Srpsku i interese srpskog naroda, izjavio je danas ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Vijeću ministara BiH, Staša Košarac.
Košarac je naglasio da u životu sve prođe, pa i to.
“To je dodatni motiv da budemo zajedno sa našim narodom, da budemo okupljeni oko politike predsjednika Srpske Milorada dodika, i da na dostojanstven i ustavan način branimo pozicije Srpske. Imamo takve protivnike kakav je američki ambasador Michael Murphy i neki drugi, koji jedino mogu da lažu i da dostavljaju neke informacije koje nisu tačne, ali to govori upravo o njihovom opredjeljenju da su došli ovdje da se bore protiv Srpske. Kao što su oni došli da se bore protiv Srpske, mi smo došli da se borimo za Srpsku”, rekao je Košarac.
Košarac je poručio da je “čast biti u timu odbrane interesa Srpske i srpskog naroda”.
“Čast je biti dio tima predsjednika Srpske. Godinama radimo zajedno kako bismo očuvali ustavni kapacitet Srpske. Trpimo različite pritiske, kako domaće tako i inostrane, ali u svakom smislu riječi mislim da je najvažnije biti uz politiku Srpske i biti na liniji odbrane srpskog naroda danas kada mnogi na različite načine napadaju institucije Srpske, institucije Srbije, ali rekao bih i institucije srpskog naroda u cjelini”, napomenuo je Košarac.
“Politika u interesu srpskog naroda”
Košarac je naglasio da je “najvažnije da čovjek koji se bavi politikom u interesu srpskog naroda i Republiku Srpsku nema osudu srpskog naroda”.
“A to što će neki Amerikanac, neka administracija nas osuđivati, uvoditi sankcije, to je stvar njihovih odnosa prema nama. U svakom slučaju, mi ćemo i dalje raditi na napretku Srpske i očuvanju srpskog naroda. Mogu da uvode bilo kakve sankcije, da li su one prijatne ili ne, vjerovatno postoje određene posljedice, ali to ne umanjuje intenzitet, energiju, snagu, volju da se i dalje okupljamo oko predsjednika Srpske i njegove politike koja je kredibilna, ustavna, koja promoviše mir, stabilnost, dijalog svih u BiH, a to kakva je percepcija Marfija, nekog Amerikanca ili bilo koga drugog mogu da okače mačku o rep”, poručio je Košarac.
Američko Ministarstvo finansija i trezora objavilo je nove sankcije zvaničnicima iz Republike Srpske, i na listu sankcionisanih uvrstilo Košarca, te Mirka Dobrića, Aleksandra Dobrića i Vlatka Vukotića.
BiH
Pročitajte pismo sa novogodišnjim željama dječaka iz Jablanice koje je dao volonterima Pomozi.ba
Maleni Emin je prišao jednom od članova ekipe Pomozi.ba i uručio mu pismo uz molbu da ga da predsjedniku Udruženja.
Emin je napisao da živi u Jablanici te je naveo svoje želje za 2025. godinu.
Napisao je da želi plišane igračke Mario i Luigi, bombone, Kinder jaje i paket Kinder šnita.
Pismo dječaka Emina
O njegovom pismu se oglasilo i Udruženje Pomozi.ba.
“Ovo je jedna od nezaboravnih priča sa terena koja nas je sve raznježila i podsjetila kako u svemu lošem uvijek ima trunka dobroga. Poplave koje su 3. i 4. oktobra pogodile Kiseljak, Fojnicu, Kreševo, Konjic, Jablanicu i posebno Donju Jablanicu ostavile su tragove koji će se dugo pamtiti. Snažna vodena bujica nakon obilnih kiša uništila je sve pred sobom, a mnogi ljudi su bili pogođeni ovom prirodnom katastrofom”, navode iz Pomozi.ba.
Dodaju da dok njihove ekipe neumorno rade na obnovi i pomažu onima koji su izgubili sve, često se sjećaju nevjerojatnih trenutaka koji ih podsjećaju na ono najljepše u životu.
“Ova nevina, ali tako dirljiva gesta podsjetila nas je na to da čak i u najmračnijim trenucima, postoji svjetlost koja nas povezuje. Emine, tvoja iskrenost i ljubav zaista su nas ganule”, poručili su iz Pomozi.ba.
BiH
Amerika uvela sankcije Staši Košarcu i još tri osobe iz RS-a
Osim Košarca, sankcije su uvedene Mirku i Aleksandru Dobriću iz Bosanske Gradiške i Vlatku Vukotiću, koji su povezani sa Igorom Dodikom i njegovim kompanijama.
Kako je navedeno, sankcionisani čine dio pokroviteljske mreže predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i omogućavaju porodici Dodik nastavak pokušaja da izbjegne sankcije SAD. Ranije su Amerikanci upozoravali porodicu Dodik da prate njihove pokušaje izbjegavanja sankcija i manipulisanje vlasničkom strukturom kompanija.
Tako su sankcionisane i firme Best Servise D.O.O. Banja Luka, povezano s Dobrić Aleksandrom; Nimus Innovations D.O.O. i VORTO D.O.O. iz Banje Luke i Zelena Jabuka iz Bosanske Gradiške;
State Department u obrazloženju sankcija navodi da je Košarac “ključni pokretač Dodikove korupcije i destabilizirajuće političke agende”.
“Vlada SAD ranije je Dodika sankcionisala za, između ostalog, bavljenje korupcijom na Zapadnom Balkanu. Dodik je godinama koristio svoj službeni položaj da akumulira lično bogatstvo preko kompanija povezanih s njim i njegovim sinom Igorom Dodikom Ova korupcija je potkopala povjerenje javnosti u bh. državne institucije i vladavinu prava. Dodikova mreža je nastavila s namjernim pokušajima da zaobiđe SAD sankcije, što su postizali manipulisanjem upravljačkim strukturama i preregistracijom određenih kompanija pod novim nazivima”, navedeno je State Depratmenta.
Navedeno je da današnje sankcije dodatno razotkrivaju “eklatantne i korumpirane pokušaje porodice Dodik da se obogati i zaobiđe sankcije SAD-a”.
“Sjedinjene Države će nastaviti ciljati i promovirati odgovornost za one koji olakšavaju Dodikovu korupciju i omogućavaju njegove napore da nastavi destabilizirajuće aktivnosti u Bosni i Hercegovini”, poručili su.
Klix
BiH
Cvijanović: “Na samitu u Bruxellesu iznosim stavove Republike Srpske!” (VIDEO)
Predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović rekla je za RTRS da će na Samitu Evropska unija-Zapadni Balkan u Bruxellesu iznijeti svoje i stavove Republike Srpske, jer ne pretenduje da govori u ime BiH kao što su to neki činili.
“Na Samitu iznosim svoje stavove, to vrlo jasno kažem. Izabrana sam u Republici Srpskoj i govorim ono što je stav RS, ali razumijem da bi nešto postalo stav BiH mora da bude usaglašeno u okviru Predsjedništva BiH”, rekla je Cvijanovićeva nakon sastanka sa visokom predstavnicom EU za spoljne poslove i bezbjednosnu politiku Kajom Kallas.
Ona je istakla da je, iako ne pretenduje da govori u ime BiH, njena obaveza da kaže “šta nas dijeli u okviru BiH” i da ukaže da je “evropski put ono što nas spaja”.
“I to je jedino što nas spaja. To je stvar koju ne treba upropastiti, već na kojoj treba raditi”, poručila je Cvijanovićeva.
Cvijanović je rekla da je današnji sastanak bila prilika da informiše Kallas o dva ključna zakona usvojena u Vijeću ministara koja su upućena u parlamentarnu proceduru, dodajući da se očekuje nastavak djelovanja na tom planu i evropskom putu.
Dodala je da je obavijestila Kallas i o pitanjima reformske agende i planu rasta.
Cvijanovićeva je rekla da su ostala neusaglašena pitanja viznog režima i reforme Ustavnog suda BiH.
“Očekujem da će biti nastavljeni razgovori. Ovo jesu pomaci, ali sam svjesna da su institucije u BiH na svim nivoima u skladu sa svim ustavnim nadležnostima, te koje treba da donesu konačne odluke i da odluke onda budu proslijeđene EU”, rekla je Cvijanovićeva.
Kada je riječ o sastanku sa generalnim sekretarom NATO Markom Rutteom, Cvijanović je rekla da je prenijela Rutteu da niko u BiH nema poravo da privatizuje odnos sa bilo kojom međunarodnom organizacijom.
“Upravo je odnos sa NATO bio predmet privatizacije, jer su neki govorili da su relevantini da govore u ime svih”, istakla je Cvijanovićeva.
BiH
Milanović o Južnoj interkonekciji: Ne smijemo šutke posmatrati političko nasilje sarajevskih unitarista nad Hrvatima
Zatim dodaje da se Hrvati usvajanjem ovog zakona ponižavaju.
“Sve dok će strani birokrati pisati i nametati zakone BiH i upravljati državom kao svojom privatnom gubernijom, stvarni interesi konstitutivnih naroda, posebno Hrvata, bit će gaženi. Posve je opravdan zahtjev Hrvata u BiH da dobiju mogućnost i pravo upravljanja plinovodom koji će prolaziti kroz područja BiH naseljena uglavnom Hrvatima. Njihov je interes za takvo rješenje razumljiv i legitiman, kao konstitutivan narod sami sigurno najbolje znaju zašto im je to važno. Hrvati tamo žive i rade i ostat će živjeti i raditi. Ali, zašto je privremenim birokratima, koji dolaze i odlaze iz BiH, važno da Hrvatima otmu pravo upravljanja vlastitim resursima, e to nije ni razumljivo, ni legitimno, a još manje je jasno za čiji interes to čine”, kaže Milanović.
Ističe i da kao predsjednik Hrvatske u potpunosti podržava projekt povezivanja plinskih mreža Hrvatske i BiH.
“Projekt je u interesu BiH, u interesu Hrvata u BiH, ali to je i hrvatski državni interes. Hrvatska zato ne smije šutke promatrati to političko nasilje birokrata i sarajevskih unitarista nad Hrvatima u BiH, pogotovo što je u konkretnom slučaju riječ o projektu koji se ne može ostvariti bez suradnje s Hrvatskom, odnosno bez povezivanja s plinskom mrežom Hrvatske. Ako se ne uvaže zahtjevi Hrvata iz BiH, bit će to, još jedna u nizu, uzurpacija prava hrvatskog naroda u BiH da raspolaže svojim resursima. Zato nije dovoljno reći kako je to nepravda prema Hrvatima u BiH, kako to usputno – da nikoga ne uzruja – kaže Andrej Plenković. Budući da projekta ne može biti bez sudjelovanja Hrvatske, od hrvatske vlade tražim da iskoristi sve političke mogućnosti kako bi se i kroz ovaj projekt zaštitili interesi Hrvata u BiH koji su, ponavljam, i hrvatski nacionalni interesi. Naravno, potrebno je postaviti se državnički, a ne poslušnički”, poručio je Milanović.
BiH
Hladna fronda donosi “pravu zimu”: Jako će zahladniti, biće mraza i obilnijeg snijega
Sa prvim danima kalendarske zime, zima se vraća u naše krajeve. Od petka (20.12.) izražena promjena vremena uz osjetno zahlađenje, kišu i snijeg.
Vikend (21.-22.12.) prolazno stabilniji uz mrazna i hladna jutra, dok se nove padavine uz nastavak hladnog vremena očekuje početkom naredne sedmice. Početkom naredne sedmice pojedine dijelove Balkana očekuju obilne snježne padavine.
Prodor hladne fronte
Stabilno vrijeme koje nas prati od početka ove sedmice neće još dugo potrajati. Prodorom hladne fronte i formiranjem plitke ciklone u Sredozemlju petak donosi padavine uz osjetno zahlađenje. U početku kiša koja bi brzim padom temperatura prelazila u susnježicu i snijeg u brdsko-planinskim krajevima. Na planinama uz značajnije formiranje (povećanje) visine snijega.
U nizinama većinski kiša koja bi pri izmaku padavina prelazila u susnježicu i snijeg uz formiranje tanjeg snježnog pokrivača najprije u nizinama središnjeg pojasa zemlje. Na krajnjem sjeveru te svakako jugu snijeg je upitan, piše Fokus.
Za vikend padavine slabe i prestaju uz djelimično razvedravanje. Biće hladno, a u slučaju vedre noći izgledan je i lokalno jači mraz.
Sada dolazimo do početka naredne sedmice koji po svemu sudeći sprema zimska iznenađenja dijelovima Balkana. Po trenutnim prognozama obilne snježne padavine zahvatile bi većinu planinskih oblasti BiH, Srbije, Crne Gore. Za nizine bi još malo sačekali sa procjenama ali ima šansi i da dobar dio nizina zabijeli, uz lokalno obilniji snijeg.
Nakon dugo godina Božic po gregorijanskom kalendaru biće hladan, a u pojedinim krajevima i bijel.
-
BiHprije 2 dana
Skandalozna Zovko: “A to se događa u BiH s kršćanima, a kamoli u Siriji. Zato ne budimo naivni!”
-
Smrtovniceprije 5 dana
Na ahiret preselila Avdić (rođ. Kadić) Meleća
-
Cazinprije 3 dana
Tuga u Cazinu, iznanada preminuo Anel Lojić
-
Svijet / Zanimljivostiprije 3 dana
Snažne eksplozije u Siriji, Izraelci napali: “Najteži udar od 2012.”
-
Sportprije 6 dana
Džanan Musa se obrisao s Instagrama: “Prolazi najteže trenutke od dolaska u Real”
-
Smrtovniceprije 3 dana
Na ahiret preselio Lojić (Nijaz) Anel
You must be logged in to post a comment Login