BiH
“Znate li zašto Bošnjaci ala Fadil trpaju Poslanika islama u ‘Armani odijelo’? Zato što su navikli da ‘Armani odijelima’ završavaju stvari'”
Govoreći o tome kazao je kako je islam vrlo moderna religija, još od prve objavljene riječi te se prisjetio i hutbe u kojoj je govornik podučavao “mlađe generacije” kako moraju živjeti u skladu s modernim vremenom, piše Source
“Ja sam slušao jednu hutbu gdje je govornik podučavao mladu generaciju da, unatoč raznim natruhama koje nam se pokušavaju nametnuti na našu religiju i identitet, moraju biti moderni i da moraju živjeti u skladu s ovim vremenom. Nikako okrenuti glavu i biti u nekom prošlom vremenu”, ispričao je.
Kazao je da je poruku koju je tada čuo zapamtio za cijeli život, a ona je glasila: “Da je Muhammed a.s. danas živ, on je toliko bio moderan, da bi on bez sumnje danas nosio Armanijevo odijelo”.
“Znate li zašto Bošnjaci ala Fadil trpaju Poslanika islama u “Armani odijelo”?
Resul Mehmedović publicista i prevodilac nekoliko knjiga na bosanski jezik iz oblasti ekonomije i historije islamske kulture i civilizacije na svom je Facebook profilu komentarisao medijski nastup premijera FBiH u kojem je citirao određene izjave vezane za poslanika Muhameda. Novalić je u jednom trenutku kazao da je Poslanik islama “bio toliko moderan da bi danas nosio Armani odijelo.”
Mehmedović na svom Facebook profilu odgovora na pitanje “Znate li zašto Bošnjaci ala Fadil trpaju Poslanika islama u «Armani odijelo»?”
“Zato što su navikli da «Armani odijelima» završavaju stvari, kʼo biva: turimo Muhammeda (s.a.v.s) u odijelo, dobro njemu – dobro nama. Oni takvim poimanjem potajno umiruju svoju savjest i odrođenost od vlastitog naroda, jer bošnjačka elita funkcionira na principu ‘namirivanja’ – evo ti poslić, evo ti odijelo, evo ti na kahvu, nemoj talasati, vidjet ćemo i tebi nešto. I svima dobro. Na taj način kreirali su čitavu jednu paralelnu stvarnost, svijet lažne skromnosti, lažnih titula, lažnih zvanja, ulagivanja i laskanja… Svijet svega osim stvarnosti – gorke bh. stvarnosti – a u koji se nikako ne može inkorporirati Poslanik islama”, piše Mehmedović.
“Fadilova izjava je samo eho sveopće bošnjačko-muslimanske svijesti, koja modernost i Muhammedovu (s.a.v.s) poruku i univerzalnost svode na groteskni materijalizam u rangu ruskih oligarha, što ni historijski ni poslanički nije ni blizu istini.
Ja, na primjer, zamišljam Muhammeda (s.a.v.s) kao vođu pravednog društva, otvorenog i jednakih prilika za sve, društva vladavine prava, najviših ekonomskih sloboda i koje bi bilo iznad Švicarske, Danske ili Norveške na listi indeksa korupcije. To je historijski najbliže istini.
Ali, kako god da pogledam i pokušam razumjeti, nikako ga ne vidim u «Armani odijelu», naročito u vremenu u kojem trećina njegovog naroda (u BiH) jedva sastavlja kraj s krajem i ide ka ekonomskoj kategorizaciji ‘siromašnog stanovništva'”, napisao je Mehemdović na svom profilu.
No, ko je Giorgio Armani čije bi “odijelo nosio da je živ Muhammed a.s”?
Jedan od najuspješnijih talijanskih modnih dizajnera, 87-godišnji Giorgio Armani u srednjoškolskoj dobi sanjao je o karijeri doktora. Putevima svog sna koračao je do 1953. godine, kada na trećoj godini medicinskog fakulteta u Milanu napušta studij, shvativši da to ipak nije karijera za njega.
Napustivši fakultet Giorgio Armani odlazi u vojsku, a zbog svog nesuđenog životnog poziva raspoređen je u službu u vojnu bolnicu u Veroni. Tamo ima priliku posjećivati razna muzička događanja u Areni, što u Armaniju učvršćuje odluku da potraži sreću u nekom drugom zanimanju.
Prvi doticaj s modom i angažman u tom svijetu bilježi 1957., kada se zaposlio kao dekorater izloga u milanskoj robnoj kući La Rinascente. Dragocjeno iskustvo vezano uz marketing modne industrije stiče na radnom mjestu koje je uslijedilo, kao prodavač na odjelu muške odjeće.
Dizajnirati mušku odjeću počinje sredinom 60-ih za parišku modnu kuću sunarodnjaka Nina Cerrutija. Rad mu je vrlo zapažen pa kao slobodnjak surađuje s još desetak proizvođača. Krajem šezdesetih upoznaje arhitekta Sergia Galeottija, s kojim započinje dugogodišnji poslovni i privatni odnos.
“Kada sam počeo da dizajniram, svi muškarci su se oblačili isto”, kaže Giorgio, koji je 1982. postao prvi dizajner koji je krasio naslovnicu Time magazina od Christian Diora kasnih četrdesetih. “Svi su nosili istu garderobu… Mao sindrom”, dodao je on jednom prilikom.
Modni genije
Armani je sklon čuvanju svoje privatnosti pa se o prirodi privatnog odnosa sa Galeottijem moglo samo nagađati, dok je onaj poslovni odnos bio puno jasniji. Galeotti nagovara Armanija da otvori vlastiti dizajnerski ured u Milanu pa od 1973. intenzivno kao samostalni dizajner sarađuje s brojnim modnim kućama. Armanijevo sudjelovanje na reviji u Firenci imalo je odjeka u međunarodnoj štampi, a kritičari primjećuju njegov inovativan pristup modi pa dobiva snažan vjetar u leđa za daljnji razvoj.
Sve je bilo spremno za vlastitu etiketu pa Armani fokusira energiju na taj cilj i 24. jula 1975. s partnerom Galeottijem osniva Giorgio Armani S.p.A. u Milanu. Prvu kolekciju pod vlastitim imenom predstavio je u oktobru te godine, a osim muške kolekcije, za sezonu proljeće/ljeto 1976. predstavio je i žensku.
Armani je pokazao inovativnost i u odnosu s industrijom te od 1978. proizvodi luksuznu konfekcijsku odjeću u tvorničkom okruženju pod nadzorom dizajnera. Sljedeće godine osniva Giorgio Armani Corporation te svoje glavne linije muške i ženske odjeće počinje prodavati u Americi. Uskoro predstavlja i nekoliko novih linija proizvoda poput G. A. Le Collezioni, Giorgio Armani Underwear and Swimwear i Giorgio Armani Accessories, a etiketa mu postaje jedno od vodećih modnih imena u svijetu.
Početkom osamdesetih godina potpisuje važan ugovor s L'Oréalom o kreiranju parfema i predstavlja nove linije Armani Junior, Armani Jeans i Armani Emporio, pa potom i Emporio Underwear, Swimwear i Accessories. Za liniju Emporio otvorio je novu trgovinu u Milanu, a zatim i prvi butik Giorgio Armani. Linije koje je razvijao za mlade stilski su bile na razini njegovih vrhunskih linija, ali po pristupačnijim cijenama.
Za svoju liniju Emporio Armani upotrijebio je nove i nekonvencionalne metode oglašavanja, poput televizijskih spotova, ogromnih uličnih oglasa i kataloga koje je poštom slao na kućne adrese vjernih fanova svoje marke. Neophodnim je smatrao i povezivanje s kinematografijom, kako zbog promocije, tako i zbog poticanja kreativnosti, pa tako 1980. dizajnira odjeću za Richarda Gerea u filmu ‘Američki žigolo’. Uspjeh koji je tada ostvario, osigurao mu je dugoročnu suradnju sa svijetom filma, dizajnirajući poslije odjeću za dvjestotinjak filmova.
Pionir današnje mode na crvenom tepihu
“Zašto bih željela da me netko obuče? Mogu se sama obući. I ko je uopšte Giorgio Armani?’ bio je odgovor 23-godišnje Michelle Pfeiffer kad joj je 1983. prišao Armani s idejom da na nekim holivudskim događanjima nosi njegovu odjeću. Ipak ju je nosila, kao i njena kolegica Jodie Foster, što se smatra počecima onog što danas zovemo modom crvenog tepiha.
No prva glumica koja se pojavila na crvenom tepihu u Armaniju bila je Diane Keaton, a koja se simbolizirajući lik Annie Hall, djevojke koja je nosila mušku odjeću, za koju je osvojila Oscara za najbolju žensku ulogu 1978., pojavila u muškom Armanijevom sakou. “Smatram da je vrijeme predstaviti žene, čak i zvijezde, na novi način – žena u muškom odijelu na crvenom tepihu. No dobro, istovremeno mi je izuzetno elegantno i senzualno”, rekla je Keaton.
Odgovoran je i za sakoe pastelnih boja u kojima je Don Johnson utjelovljujući policajca Sonnyja Crocketta rješavao slučajeve u planetarno popularnoj seriji ‘Miami Vice’. Dona Johnsona je nazivao svojom ‘muškom muzom’, pa kad je angažovan za kreiranje kostima u filmu ‘Nedodirljivi’ iz 1987., sugerirao je redatelju Brianu De Palmi da je za ulogu Eliota Nessa trebao aangažovati upravo Dona Johnsona. De Palma se ipak odlučio za Kevina Costnera.
Nakon pet godina prisutnosti njegovih glavnih linija u Americi počinje prodavati i linije vrhunske konfekcijske odjeće. Zbog zdravstvenih komplikacija 1985. ostaje bez partnera Galeottija, no unatoč velikom gubitku kasnih osamdesetih svoje modno carstvo širi na Japan, a predstavlja i nove linije – čarapa, naočala i kolekcije darova.
Za američko tržište 1991. izbacuje novu osnovnu liniju muške i ženske odjeće, poznatu kao A / X Armani Exchange, a 90-ih dizajnira i sportsku odjeću, satove, kozmetičke proizvode, pa čak i kuće. Četvrtinu stoljeća svoga brenda obilježio je 2000. investicijskim aktivnostima u širenju proizvodnih kapaciteta, dizanju kontrole kvalitete i distribuciji proizvoda.
Otvaranjem male radnje u Pekingu od 1998. prisutan je i na kineskom tržištu. Sljedeću je otvorio 2004. u Šangaju, s ambicioznim planom otvaranja ukupno 40 dućana do 2011. godine. U međuvremenu, 2000. godine pokrenuo je liniju kozmetike i namještaja te proširio liniju pribora. Istovremeno je njujorški Muzej Guggenheim ugostio Armanijevu izložbu, prvu izložbu s radovima nekog živućeg dizajnera koju je u prosjeku sedmično pogledalo 29 hiljada posjetitelja.
Neizbježan u svijetu showbiza
Armanija se smatra pionirom dovođenja visoke mode na crveni tepih, ali njegove su kreacije nosili isto tako muzičari i sportaši.
Dugogodišnji Armanijev prijatelj Eric Clapton 1996. radio je nekoliko pjesama za modne revije i otada se oblači u Armanijevu odjeću. Slavni pjevač i gitarist krajem iste godine otvara i dvije trgovine Emporio Armani u New Yorku, a dvije godine kasnije Armani je domaćin partija s aukcijom gitare Clapton Crossroads.
Osmislio je i mnoge outfite za izlazak na binu pop zvijezdi Lady Gagi, između ostalog i one koje je nosila tokom svojih zapaženih turneja Monster Ball Tour i Born This Way Ball Tour. Pored toga, dizajnirao je za svečanosti dodjela priznatijih nagrada, poput 52. dodjele nagrade Grammy ili MTV Video Music Awards 2010.
Dizajnirao je i kostime za turneju kraljice popa, a u jednom takvom Madonna je doživjela nesreću na bini dodjele Brit Awardsa 2015. godine, kada je pala zbog plašta koji joj se nije otkopčao onako kako je zamišljeno. Madonna je za nesreću, koju je nazvala svojom najgorom noćnom morom, suptilno optužila slavnog dizajnera, utvrdivši da je plašt bio pretežak, zbog čega su ga morali jače vezati da joj ne sklizne s ramena.
‘Svi znate koliko je Madonna teška osoba. Predlagao sam joj kukicu umjesto čvora da se stvar ne zakomplikuje. Na kraju je bilo po njenom i neslavno je završilo. Nema se tu šta više reći’, odgovorio joj je Armani.
BiH
Sankcije im presudile: Gorica Dodik zatvara restoran nakon što je stavljen na američku crnu listu
U objavi na X-u, Gorica Dodik je sarkastično firmu Agape nazvala “sigurnosnom prijetnjom svjetskoj stabilnosti”, a američkog ambasadara u Bosni i Hercegovini Michaela Murphyja je nazvala “milosrdnim anđelom”, što je bilo ime operacije bombardovanja Srbije 1999. godine.
Pored toga, Dodik je povezala situaciju Huntera Bidena, sina aktuelnog predsjednika SAD-a Joea Bidena, sa stavljenjem svoje firme na listu sankcionisanih kompanija.
“Sigurni smo da bi sve ovo drugačije bilo da se u našem restoranu dilovala droga ili da su se okupljali pedofili, tada bi se po uzoru na sina trenutnog američkog predsjednika našli na spisku njihovih poželjnih partnera”, objavila je.
Naravno, treba istaći da je Agape, kao jedna od mnogobrojnih firmi koje su u vlasništvu porodice Dodik, na listi sankcionisanih kompanija završila zbog, kako je rečeno u objavi Ureda za kontrolu imovine stranaca (OFAC), ključni dio Dodikove mreže podrške s ciljem omogućavanja njegove korupcije.
“Također su podržavali destabilizirajuće politike, djela i retoriku kojim se osporavaju i podrivaju suverenitet, teritorijalni integritet i multietnički karakter Bosne i Hercegovine, uključujući napade na Dejtonski mirovni sporazum i Ustav BiH”, poručili su u novembru 2023. godine iz Ambasade SAD-a.
Tada su iz Dodikove porodice saopštili da “sankcije ne znače ništa”, čak se i hvalili s tim, ali se situacija promijenila kada su iz američke administracije počele s aktivnijim djelovanjem usmjerenim prema bankama koje surađuju s firmama na crnoj listi.
Dodik je u svojoj objavi saopštila da je upravo zatvaranje računa bilo glavni razlog za zatvaranje restorana Agape, iako su sankcije uvedene prije više od godinu dana.
BiH
Sramotne izjave bh. ambasadora: ‘Nisam siguran koliko će BiH potrajati, guraju prst u oko Beogradu’
Ambasador Bosne i Hercegovine (BiH) u Srbiji Aleksandar Vranješ uputio je skandalozne poruke i izjavio da nije siguran koliko će BiH trajati.
“Da li oni misle da će ovdje biti neka generacija Srba koja će biti protiv simbola RS, protiv historije, da ćemo se odreći naših žrtava i da ćemo prihvatiti njihov narativ. To je jedan potpuno besmislen pristup”, istakao je Vranješ.
On je rekao da nikakva odluka, posebno neizabranih stranaca, neće mijenjati situaciju i da će se Dan Republike proslavljati i u budućnosti.
“RS traje 33 godine. Mnogo duže od prve Јugoslavije. Јoš malo ćemo preteći i drugu. Nisam siguran koliko će BiH da izdrži sa ovakvim uplitanjem iz Sarajeva“, naveo je Vranješ.
On je naveo da Srbija ima pravo da zaoštri politiku prema Sarajevu, ali da to ne čini, uprkos brojnim porukama upućenim iz Federacije kojima se gura “prst u oko” Beogradu.
“Kako očekuju da se Srbija postavlja prema Sarajevu, a s druge strane bez ikakvih problema ugoste jednog Aljbina Kurtija i daju mu tretman kao da je u pitanju neki državnik i da je predstavnik države s kojom BiH ima bilateralnu saradnju. Sami znaju da BiH nije priznala tu lažnu državu, niti će je ikada priznati”, ukazao je Vranješ.
S druge strane, navodi ambasador BiH u Srbiji, Sarajevo od Srbije očekuje da poštuje sve njihove narative, simbole i interpretaciju istorije.
“I da sve bude u skladu sa spoljnopolitičkom agendom iz Sarajeva koju nazivamo “viktimizacija”, koja podrazumijeva da svako malo neka država treba da izjavi saučešće političkom Sarajevu, kao i da njihovo stradanje treba da bude primarno i u fokusu svih država i državnika. To je jedna potpuna zabluda. Danas živimo drugo vrijeme i rat je iza nas”
On je konstatovao da situacija u BiH više nije primarna tema kod stranih državnika, dok iz Sarajeva pokušavaju uvijek da to vrate na dnevni red.
“To je jedna polušizofrena situacija. Svako malo u svijetu izbije neki novi konflikt i pričati o starim konfliktima je neukusno. Valjda bi suština bilateralnih odnosa trebala da bude budućnost. Svaki put kad Srbija pruži ruku i okrene priču ka budućnosti regionalnih odnosa kroz ekonomsku saradnju, oni stalno vraćaju u prošlost”, ukazao je Vranješ.
On smatra da se političari iz Sarajeva trude da nikada ne dođe do normalizacije odnosa.
“Stalno prema Beogradu, pa i Zagrebu, upućuju otrovne strelice koje su zasnovane na njihovoj interpretaciji prošlosti, sadašnjosti i budućnosti”, zaključio je Vranješ.
Radiosarajevo.ba
BiH
VIDEO Kaos u Bijeljini: Građani se sukobili s policijom, spriječen ulazak u Tužilaštvo
Građani su se u 9 sati okupili ispred Policijske uprave Bijeljina odakle su se zaputili ka Tužilaštvu u kojem Petrović čeka odluku o određivanju pritvora.
Advokat Ljubiše Petrovića Miodrag Stojanović kazao je da se uskoro očekuje odluka tužioca. Kako piše BN, Sabina Husejnagić je tužilac koja treba da donese odluku.
Grupa građana je pokušala da uđe u zgradu Tužilaštva te su tada policajci izašli iz zgrade i napravili kordon kako bi spriječila ulazak u dvorište Tužilaštva.
U naguravanju je oborena ograda, ali je spriječena eskalacija.
“Razgovarali smo sa komandirom, naš zahtjev je da Petrović bude pušten. PU postupaju po nalogu Tužilaštva, čekaju odluku. U roku od pola sata komandir policije će zvati tužioca, sačekaćemo šta je tužilac odlučio”, kazao je Milan Miličević, predsjednik SDS-a.
BiH
Kovačević: “Sankcije pokazuje da RS nije mala, već je velika”
“Ovo su sramne sankcije odlazeće američke administracije. Te sankcije su uvedene na zahtjev odlazećeg američkog ambasadora Michaela Murphyja. Ne postoji smisleno objašnjenje za sankcije. Ne postoje dokazi koji bilo kako inkriminišu ove ljude”, rekao je Kovačević.
Kaže da nisu ništa uradili protiv Dejtonskog sporazuma, Ustava BiH i Ustava RS-a.
“Odlazeća administracija najveće svjetske sile posljednjeg radnog dana uvodi sankcije pojedincima i udara na Republiku Srpsku. To pokazuje da Republika Srpska nije mala, već je velika”, kaže Kovačević.
Naveo je da se odlazeća administracija SAD-a ponaša kao siledžije.
“Udare i onda pobjegnu”, navodi Kovačević.
Klix
BiH
Nikšić: Imamo jasan plan, izložit ćemo ga poslodavcima
Plan postoji, čekamo odgovor poslodavaca, poruka je federalnog premijera Nermina Nikšića nakon odluke o minimalnoj plaći u Federaciji Bosne i Hercegovine.
Detalji o olakšavajućim okolnostima za privredni sektor Federacije trebali bi biti poznati na narednoj sjednici Ekonomsko-socijalnog vijeća.
Za plaće veće od minimalne, poslodavci bi trebali biti oslobođeni dodatnih doprinosa, prenosi FTV.
Prvi korak fiskalne reforme, Zakon o fiskalizaciji finansijskih transakcija, mogao bi biti u primjeni početkom jula, najavljuje predsjednik Vlade FBiH.
“Imamo vrlo jasan plan o kojem danas ne bih govorio, prije nego što ga izložim poslodavcima, a gdje govorimo o tome šta bi uradili 1. jula, šta ćemo uraditi sa novom godinom i sa početkom 2026. godine, kako ćemo ući u ovaj proces smanjivanja doprinosa i rasterećenja privrede”, kaže Nikšić.
Kaže da se “Vlada opredijelila novom uredbom da omogući svima onima koji dokažu platnom listom za novembar i za januar da su isplatili svom radniku, koji je imao plaću iznad 1.000 maraka, 100,200, 300 KM veću da to oslobodi dodatnih doprinosa”.
BiH
Gorica Dodik “čestitala” suprugu na sankcijama: “Sad smo oboje na crnoj listi”
Gorica Dodik, kćerka predsjednika bh. entiteta Republika Srpska i lidera SNSD-a Milorad Dodika, “čestitala” je večeras svome suprugu Pavlu Čoroviću što se našao zajedno s njom na “crnoj listi” SAD-a.
“Mužu moj, čestitam ti sankcije, sad smo zvanično oboje na crnoj listi”, napisala je Gorica Dodik na zvaničnom profilu na X-u.
Američko Ministarstvo finansija uvelo je u petak sankcije protiv 13 državljana iz Bosne i Hercegovine zbog, kako su naveli, “antidejtonskog ponašanja, korupcije ili za druge radnje koje destabilizuju ili ugrožavaju teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine”.
Među sankcionisanim osobama je i Pavle Čorović, državljanin BiH i Srbije, suprug Gorice Dodik, koja je već pod američkim sankcijama. On je direktor kompanije Global Liberty d.o.o. Laktaši, koja je povezana s porodicom Dodik, a sankcionisan je jer je primio značajne finansijske beneficije iz budžeta RS.
Ministarstvo finansija SAD-a je Čorović sankcionisalo prema Izvršnoj naredbi 14033 (E.O. 14033), jer direktno ili indirektno kontroliše kompaniju Global Liberty.
-
Cazinprije 6 dana
Krajiški ponos na Šampion Junior Kupu Sarajevo 2025: Naši mladi nogometaši briljirali!
-
BiHprije 6 dana
Njemačka firma trebala zaposliti stotine radnika u FBiH, ali sad se premišlja
-
USKprije 6 dana
Bh. državljanin uhapšen u Šri Lanci zbog krijumčarenja kokaina je internacionalni karate sudija iz Bihaća
-
BiHprije 6 dana
Konaković: Ne sumnjam da će SDA podržati Sanju Vulić jer u meni vide svoj najveći problem
-
BiHprije 6 dana
Za dio BiH izdato upozorenje: Budite spremni na smetnje, strukturalna oštećenja i rizik za povrede…
-
BiHprije 6 dana
Nedeljko Elek se ogradio od Emira Kusturice jer je kritikovao Vučića
You must be logged in to post a comment Login