Connect with us

BiH

Zvornički policajci pretukli mladića Nasira Alića u stanici pa tražili da potpiše priznanje za djelo koje nije počinio

Published

on

Nasir Alić prijavio je policajca da ga je tokom ispitivanja u policijskoj stanici u Zvorniku prijetanjama, ucjenama i udarcima pokušao natjerati da potpiše izjavu koju nije dao i da prizna krivično djelo za koje kaže da ga nije mogao počiniti jer nije bio u državi.

Sada zbog povreda ne može raditi i strahuje da će izgubiti posao u Hrvatskoj dok čeka rezultate interne i krivične istrage drugog ovakvog slučaja u samo nekoliko mjeseci u zvorničkoj regiji.

Kada su na vrata porodične kuće Jasmina Alića u Klisi, mjestu između Sapne i Zvornika, sredinom jula u večernjim satima pokucala dvojica policijskih službenika i tražila njegovog dvadesetdvogodišnjeg sina Nasira, on nije znao o čemu se radi, ali se zabrinuo za sina, koji već dvije godine radi u hrvatskom gradu Labinu. Jasminu su policajci rekli da se Nasir mora javiti u policijsku stanicu u Zvorniku, gdje treba dati izvjavu kao svjedok, piše Detektor.

Kaže da su mu zaprijetili da će raspisati potjernicu za njegovim sinom ako se ne pojavi.

Nasir je uzeo slobodno na poslu i dva dana poslije dao izjavu u policijskoj stanici. Ali kaže da se ona nije svidjela dvojici policijskih inspektora i da su mu dali da potpiše drugu, koja nije bila njegova.

“Onda je ustao i ošamario me dva puta i pitao: ‘Hoćeš li ti na teži ili na lakši način?’ Ja sam rekao: ‘Na lakši način, ali kako treba.’ Kaže on: ‘Pa onda potpiši!’”, kaže Nasir i dodaje da nije htio potpisati izjavu.

“Onda je on opet ustao, udario me pesnicom u glavu, a ja sam udario glavom u zid. Opet sam ustao i rekao mu da neću ništa potpisati i da me može udarati do ujutro. Ali ništa ne potpisujem jer ništa nisam kriv! Tražio sam poligraf, on je rekao da ne može”, dodaje on.

Nasir je novinarima ispričao da su mu inspektori tražili da prizna da je provalio u kuću i da je on to odbio, zbog čega je dobio još nekoliko udaraca pesnicama. Kaže da su mu inspektori tražili da odgovornost prebaci na nekog drugoga i da pozove tu osobu.

“Ja sam rekao da nisam u tome i da me to ne zanima. Onda je on mene za vrat uhvatio i rekao: ‘Ili ćeš nazvati ili ćemo te zatvoriti na 48 sati, nećeš izaći.’ Ja sam rekao: ‘Zatvorite, ali ja neću nikoga ni zvati ni namještati.’ Ustao sam, udario me u stomak pesnicom”, prisjeća se Nasir, koji je tada u stanici proveo već duže od sat vremena.

“Onda sam se ja uspravio i rekao mu: ‘Šta je, ne možeš jače udariti?’ Onda me on oborio na pod, šutnuo dva puta nogom u leđa. Jedva sam ustao i sjeo sam na stolicu”, kaže Nasir i dodaje da su ga inspektori nastavili udarati i šamarati dok je sjedio na stolici.

Kaže da je sve vrijeme u kancelariji bio još jedan inspektor, koji je Nasira ošamario dva-tri puta tokom ispitivanja. U stanici je ostao puna tri sata.

Nasir Alić (Foto: Detektor)

“Onda je rekao: ‘Hajde sa mnom.’ Ja sam ustao, krenuo, on me je uhvatio za vrat i rekao: ‘Sutra ujutro u devet sati da si se ovdje nacrtao, nemoj da te ja tražim. Ako te ja budem tražio, proći ćeš gore nego što si sada prošao’”, kaže Nasir.

Podignuta krivična prijava

Kada je te noći došao kući, njegova majka je, kaže, izgubila svijest kada mu je vidjela povrede na licu. Jasmin kaže kako je njegovom sinu bio razbijen nos i da je po licu imao modrice. Odmah ga je odvezao u Dom zdravlja Sapna, odakle su ga poslali na Univerzitetski klinički centar u Tuzli. Dva puta je od mučnine povratio u putu. U Tuzli su mu nakon pregleda hirurga konstatovane tjelesne povrede glave, kičme, stomaka i prsa, navodi se u dokumentaciji u koju su novinari Detektora imali uvid.

“Kada sam došao kući, nisam mogao da spavam cijelu noć. Legnem, sve kontam da neko ima kraj mene. Nije mi svejedno bilo”, kaže Nasir.

Njegov otac kaže da ga je inspektor ponovo zvao na telefon te noći i rekao da mora ujutro doći u stanicu. Umjesto sina, on je otišao u stanicu da prijavi policajce internoj kontroli.

“Nisam mogao trpiti što su mi dijete pretukli. Da je kriv, ja bih rekao ‘kriv je, vodite ga’. Ali nije kriv! Dijete radi pošteno, dođe ovdje pet-šest dana, živi tamo, jedva ga vidimo, radi po cijeli dan i noć, a ovdje ga tuku zbog neke izjave koju mu poturaju”, kaže Jasmin.

Dodaje da mu je inspektor iz unutrašnje kontrole rekao da Nasir mora doći u jedan sat sa advokatom i dati izjavu, te da ga više niko neće ispitivati.

Nasirov advokat Senad Šmigalović kaže da je podnio krivičnu prijavu protiv inspektora zbog nesavjesnog rada u službi, te zloupotrebe položaja, kao i prijavu unutrašnjoj kontroli protiv policajaca zbog postupanja.

“Dostavili smo medicinsku dokumentaciju kao dokaz. Sada bi Tužilaštvo trebalo angažovati vještaka da se izjasni o stepenu povreda, da li su lakše ili teže, te da usmjeri tok istrage. Takve odluke i pravna kvalifikacija su na tužiocu”, objašnjava Šmigalović.

Iz Policijske uprave Zvornik za Detektor su potvrdili da su primili prijavu protiv policijskog službenika za nezakonito postupanje prilikom uzimanja izjave N.A. iz Zvornika 17. jula ove godine na okolnosti krivičnog djela “teška krađa” izvršenog u junu.

Objašnjavaju da su obavijestili Okružno javno tužilaštvo u Bijeljini, ali i pokrenuli unutrašnji postupak od Službe za zaštitu integriteta i zakonitosti u radu Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske.

Iz ove uprave nisu odgovorili na zahtjev Detektora za razgovor s prijavljenim inspektorom ili nekim od nadležnih u Policijskoj upravi Zvornik o ovom slučaju. Alići kažu kako su dobili informaciju da su obojica policajaca suspendovana. Detektor nije mogao zvanično potvrditi ovu informaciju.

Policajci dolazili na vrata

Dan prije nego će novinari Detektora posjetiti Klisu, kaže Jasmin, dva policijska službenika su ponovo zakucala na kućna vrata Alića. Nisu se predstavili, niti su pokazali službene legitimacije, objašnjava on. Rekli su im da imaju naloge za privođenje Nasira i pretres kuće.

“Pokazali su nalog za pretres kuće, ušli su, sve su pretresli, a ništa nisu našli. Ja sam stajao kod auta. Jedan mi je rekao da imaju rješenje da me hapse zbog prijave. Ja sam rekao: ‘Kako imate pravo da me hapsite kada nisam ništa radio?’ Oni su rekli da imaju, ali eto da ćemo se dogovoriti da me ne hapse, a da ja povučem tužbu i da me neće dirati. Ja sam rekao: ‘Nema od toga ništa, ja neću povući tužbe’”, kaže Nasir.

Njegov advokat kaže da Nasir više ne može odustati od prijave.

“Onog trenutka kada je Nasir podnio prijavu, više se ne pita. Ona se prosljeđuje Okružnom javnom tužilaštvu i dalje odluke po toj prijavi donosi postupajući tužitelj koji tu prijavu zaduži. Neće niko pitati Nasira hoće li svjedočiti ili neće. On je dužan da svjedoči ono što je dao na zapisnik u policijskoj stanici u Zvorniku”, objašnjava Šmigalović.

Trenutno se četvorici drugih pripadnika Policijske uprave Zvornik iz Osmaka nadomak Klise sudi zbog premlaćivanja maloljetnika prilikom ispitivanja u policijskoj stanici. Oni su se pred Osnovnim sudom u Zvorniku izjasnili da nisu krivi, a početak suđenja zakazan je za septembar.

Načelnik Policijske uprave Zvornik Aleksandar Vasiljević rekao je u telefonskom razgovoru za Detektor da je na odmoru i da ne može govoriti o prijavi te naveo da se ovakvi slučajevi ne dešavaju samo u Zvorniku.

Nasir kaže kako je smatrao da nema potrebe da angažuje advokata kada je išao u policijsku stanicu kako bi dao izjavu u svojstvu svjedoka. Zbog pretrpljenih bolova osjeća posljedice i ne može da se vrati na posao.

“Imam problema s kičmom i sa stomakom. Ne mogu da jedem, slabo jedem i ne mogu da sjedim dugo i vozim, boli me kičma. Dobio sam dva dana i ne mogu da idem nazad. Sada lako mogu posao da izgubim, neće mene niko čekati kada ću ja doći da radim”, kaže Nasir.

BiH

Dodik: “Sve što je urađeno na evropskom putu, urađeno je zahvaljujući RS-u!”

Published

on

By

Predsjednik SNSD Milorad Dodik rekao je da će danas poslije dužeg vremena s partnerima iz Federacije BiH razgovarati o funkcioniranju vlasti i međusobnim odnosima, te da će se ponovo dogovarati o dogovorenim, ali nerealizovanim pitanjima zbog straha, nesigurnosti i odsustva želje partnera iz FBiH.

Dodik je pozvao partnere da sprovedu već dogovoreno ako žele da budu od koristi za sva tri naroda i oba entiteta.

“Ponovo ćemo se dogovarati o pitanjima koja smo već dogovorili i potpisali kao Principe za formiranje Savjeta ministara. Ponovo ćemo se dogovarati o pitanjima koja smo opet dogovorili, prvo na sastanku u Laktašima, a potom na sastanku u Sarajevu”, istakao je Dodik, prenosi portal Srpskainfo.

On je naveo da je čitao najave da treba da dogovore plan rasta, odnosno tri preostale stavke, ali niko ne govori da je Federacija kroz četiri kantona odbila svih 120 tačaka.

“Šta ćemo s tim? Čitam da nam je zbog toga na čekanju 70 miliona evra, ali niko ne govori da nam je zbog opstrukcije Federacije na čekanju i da propada naših 700 miliona KM”, naglasio je Dodik na društvenoj mreži “X”.

On je rekao da je sve što je urađeno na evropskom putu, urađeno zahvaljujući Republici Srpskoj.

“I nije mi problem da pored toga slušam da, kao, ja nešto blokiram, ali od takvih besmislica niko nema koristi. Ako hoćemo da bude koristi za sva tri naroda i oba entiteta, sprovedimo već dogovoreno. Ili možemo unedogled da se dogovaramo”, rekao je Dodik.

Sastanak predstavnika političkih stranaka partnera u vlasti na nivou BiH biće održan danas u Sarajevu. Sastanak je planiran u 15.00 sati u zgradi Parlamentarne skupštine BiH, a konferencija za novinare u 16.30 časova, najavljeno je iz Parlamentarne skupštine BiH.

Nastavi čitati

BiH

Helez poziva OHR da reaguje zbog antiustavnog djelovanja NSRS: Slično je i Hitler pripremio spajanje Austrije Njemačkoj

Published

on

By

Ministar odbrane BiH Zukan Helez oglasio se nakon što je Narodna skupština RS danas usvojila dopune Zakona o upotrebi zastave, grba i himne, kojim se omogućava isticanje simbola stranih država te Zakon o izmjenama zakona o sprovođenju odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine, kojima je iz sintagme “nacionalni spomenici Bosne i Hercegovine” izbrisana Bosna i Hercegovina.

Zakonom o upotrebi zastave, grba i himne omogućuje se da se grb Nemanjića i himna “Bože pravde” mogu koristiti kao zvanična obilježja RS.

Ističe da je usvajanje oba ova zakona antidejtonski i antiustavni čin te da predstavljaju nastavak napada na suverenitet, teritorijalni integritet i cjelovitost Bosne i Hercegovine.

“Na sličan način je Hitler krajem 30-tih godina prošlog vijeka pripremio spajanje Austrije Njemačkoj. Grb Nemanjića i himna Bože pravde su simboli pod kojima su počinjeni najteži ratni zločini uključujući udruženi zločinački poduhvat i genocid nad Bošnjacima.

Naravno da predstavnici vlasti manjeg bh. entiteta RS djeluju u potpunoj koheziji sa režimom Aleksandra Vučića, a zvanična politika Srbije od 90-tih godina i Slobodana Miloševića pa sve do danas je ista. Srbija na sve načine pokušava da se proširi na zapadnu stranu Drine. Prvo su to pokušali otvorenom agresijom 90-tih godina protiv suverene i međunarodno priznate države Bosne i Hercegovine, a sada antiustavnim djelovanjem”, navodi Helez.

Dodaje da je pauza u implementiranju velikosrpske politike bila samo kada su u BiH bili imenovani ‘snažni’ visoki predstavnici koji su koristili Bonska ovlaštenja i kada je iza njih stajala međunarodna zajednica.

“Kako god mnogo je posla za Visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta koji mora poništiti ovaj antidejtonski i anticivilizacijski zakon. Osokoljeni agresijom Rusije na Ukrajinu, predsjednik manjeg bh. entiteta RS Milorad Dodik i vlasti RS su intenzivirali implementaciju velikosrpske politike, odnedavno uobličenu na svesrpskom saboru”, naveo je.

Pozvao je članice NATO-a i EU, naše partnere da posvete više pažnje secesionističkoj politici RS i velikosrpskoj politici režima Aleksandra Vučića.

Građanima manjeg bh. entiteta RS poručuje da se odreknu političara koji provode secesionističku politiku, piše Raport.

“U 30 godina pokušaja mijenjanja granica na Zapadnom Balkanu građani manjeg bh. entiteta RS su samo postali taoci takve promašene politike te najsiromašniji građani u Evropi.

Usvajanjem ovih zakona u Narodnoj skupštini RS vlasti neće konkretno pomoći nijednom građaninu na prostoru ovog entiteta. Ovo je još jedan u nizu promašenih i nepotrebnih poteza vlasti manjeg bh. entiteta RS koji mogu samo narušiti sveukupne odnose u Bosni i Hercegovini.

Bosna i Hercegovina je dovoljno velika za sve nas. Učinimo je državom, članicom EU i NATO-a, u kojoj će svi njeni građani ugodno živjeti od svog rada2, zaključio je ministar Helez.

Nastavi čitati

BiH

Iz opticaja se povlače određene novčanice apoena 10, 20, 50 i 100 KM, provjerite imate li ih

Published

on

By

Centralna banka Bosne i Hercegovine najavila je povlačenje iz opticaja novčanica konvertibilne marke u apoenima od 10, 20, 50 i 100 KM iz perioda 1998–2009. godine.

Ovim novčanicama će se moći plaćati do 31. decembra 2024. godine, dok od 1. januara 2025. prestaju biti zakonsko sredstvo plaćanja i biće podložne isključivo zamjeni, navedeno je na internet stranici Centralne Banke BiH.

Novčanice ovih apoena koje ostaju u opticaju razlikuju se po zaštitnoj mikrooptičkoj niti “Motion™”, koja nije prisutna na starim izdanjima. Na osnovu ovog zaštitnog obilježja lako je razlikovati novčanice koje ostaju važeće od onih koje se povlače iz opticaja.

Cilj ove promjene je povećanje kvaliteta novčanica u opticaju i jačanje zaštite od krivotvorenja. Zamjena povučenih novčanica u 2025. godini obavljaće se u komercijalnim bankama, dok će nakon isteka roka u komercijalnim bankama zamjenu preuzeti Centralna banka BiH, u periodu od deset godina, počevši od 1. januara 2026. godine.

Novčanice apoena od 200 KM ostaju u opticaju i ne podliježu ovom procesu povlačenja.

Klix

Nastavi čitati

Najčitanije