Obilne padavine napravile su haos u brojnim gradovima Bosne i Hercegovine, uslijed čega su se izlile pojedine rijeke iz korita. Situacija u Sanskom Mostu također je bila kritična, ali na svu sreću, nije bilo većih problema.
USK
Imovina krajiškog Tigra, od kamiona do miliona – Abdić mjesečno prima nešto više od 20.000 KM

Zastupnik Stranke demokratske akcije (SDA) u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) Hamdija Abdić zvani Tigar počinje višesatni razgovor o svojoj karijeri i imovini:
„Ja sam otvorena knjiga. O meni se sve zna“, kaže i nastavlja nizati živopisna sjećanja o životu, ratu i radu u Krajini gdje je proteklih decenija zaradio milione maraka.
Abdić tvrdi da ništa ne krije, ali je propustio prijaviti svu svoju imovinu i njenu vrijednost Centralnoj izbornoj komisiji (CIK) BiH, što je bio dužan učiniti prema Izbornom zakonu BiH.
„Ma, nemam pojma, možda sam zaboravio“, odgovorio je na pitanje novinara o neprijavljenoj imovini, “to nisam ja ni pisao.“
U imovinskom kartonu Abdić je upisao nepotpune i netačne podatke o kvadraturi i vrijednosti nekretnina koje je prijavio pa se ne podudaraju sa podacima iz zemljišnih knjiga, ali Abdića to ne dotiče mnogo. On je na izborima 2018. i 2022. godine predavao CIK-u istovjetni karton.
Abdić kaže da ne zna vrijednost svega što ima, ali luksuznu kuću u kojoj živi procjenjuje na milion maraka te poslovni prostor od oko 600 kvadrata u centru Bihaća na dva i po do tri miliona KM. U imovinskom kartonu su upisane duplo manje vrijednosti ovih nekretnina.
Abdić mjesečno prima nešto više od 20.000 KM, a kaže da dio tog prihoda dijeli sa bivšom suprugom, vozi porshea i harley davidsona i ima najdeblji dosje među političarima u Federalnom parlamentu. Osuđivan je i kažnjavan u više krivičnih i parničnih procesa zbog: narušavanja javnog reda i mira, fizičkih napada, oštećenja tuđih stvari i neplaćanja saobraćajnih kazni.
„Pa, bilo je pleska, ovo-ono. Pa, to je normalno. Budala ti dođe, ti mu kažeš ajde, ajde. Na kraju nema, moraš mu šamarčinu zavaliti”, objasnio je svoje postupke zastupnik Abdić.
200.000 KM od Babe
Čuveni nadimak Tigar veže se tri decenije za 63-godišnjeg Hamdiju Abdića, Cazinjanina sa bihaćkom adresom. Tako su ga nazvali njegovi saborci nakon što je kao komandant 502. viteške brigade Petog korpusa Armije Republike BiH (RBiH) 1994. proveo vojnu operaciju nazvanu „Tigar − sloboda ‘94“. Tada je Abdić na tajnom zadatku porazio snage Autonomne pokrajine Zapadna Bosna i njenog lidera Fikreta Abdića, a Armija RBiH je zauzela Veliku Kladušu i teritoriju Zapadne Bosne.
No, prije nadimka Tigar Hamdiju Abdića su kao mladića zvali Honda po uzoru na temperamentnog kauboja Hondu Lanea iz nekada popularne vestern serije. I sam sebe smatra buntovnim i moćnim čovjekom kakvim ga vide i Krajišnici.
„Nisam dao lopovluk, nisam dao drogu, krađe auta. Imao sam ja veliki uticaj. Ovdje nije bilo krađe auta, ovdje nije bilo droge, ovdje nije bilo ničega“, opisuje Abdić svoj utjecaj u Bihaću u kojem je proveo gotovo cijeli život, iako policijski izvještaji i akcije drugačije svjedoče o ovom kraju.
Kao veliki lokalpatriota Abdić je u Bihaću uvijek vidio priliku za poduzetništvo, biznis i zaradu zbog blizine granice sa Hrvatskom, što je i sam iskoristio. Prije rata je: vozio kamione, bavio se distribucijom proizvoda, proizvodnjom kafe, boja, betonske i drvne galanterije te držao kafiće i diskoteke.
„Ja sam prepoznavao biznise. Prepoznao sam prvi biznis sa poker-aparatima nekada. Jedan aparat koji kupiš za 6.000, za tri dana zaradite 6.000 maraka“, prisjetio se Abdić.
Najveću priliku za zaradu je, pak, prepoznao poslije rata u kupovini nekretnina koje je preprodavao za milione maraka. Kaže da ih je kupovao „po povoljnim cijenama”, a plaćao certifikatima i zaradom od privatnog biznisa koji je počeo od popravke starog kamiona kojim je kao 20-godišnjak prevozio robu.
„I za godinu dana zaradim drugi kamion, pet puta bolji. Zaradio sam puno novca u životu, ali sam puno i dao i podijelio. Ja sam trošio dnevno dvije-tri hiljade maraka.“
Abdić je najvrednije nekretnine kupio u vrijeme privatizacije dioničkog društva „Aduna“ Bihać 2000-ih godina: nekadašnji Hotel „Bosna” i poslovni prostor u centru Bihaća u kojem je držao poznati kafić „Bondeno”.
Hotel je 2004. prodao Raiffeisen banci za dva miliona i 300 hiljada maraka. Poslovni prostor je zadržao i proširio te na njemu danas profitira 180.000 KM godišnje od iznajmljivanja „dm” prodavnici.
Abdić je vlasnik devet nekretnina u Bihaću, a uskoro planira graditi stambeno-poslovni objekat u centru grada sa desetak stanova i nekoliko poslovnih prostora. Kaže da je riječ o investiciji od oko dva i po miliona maraka koju će finansirati kreditnim sredstvima.
U međuvremenu je podigao 150.000 KM kredita kod BBI banke i 100.000 KM kod UniCredit banke koje je iskoristio za uređenje luksuzne privatne kuće s bazenom.
„Što sam imao para, sve sam sada povukao. Napravio sam finu kuću da imam sad za penzije.”

Abdić kaže za CIN da je imao još jedan stan u Bihaću koji je prepisao sinu i stan u Opatiji u Hrvatskoj koji je prodao, ali ne želi otkriti po kojoj cijeni.
Na pitanje kako je sticao nekretnine, kaže da je uvijek radio i zarađivao, kupovao i prodavao.
„Ja sam u rat ušao sa lovom. Nisam ni izašao iz rata k’o fukara. Dao mi je Fikret (Abdić, lider Autonomne pokrajine Zapadna Bosna, op.a.) 200 hiljada maraka i to mi je bila prva injekcija. Mogao sam ja uzeti više, ali sam više volio da uzem oružje ono“, rekao je Abdić koji je iz rata izašao sa činom pukovnika i ordenom Srebreni štit.
U razgovoru za CIN Abdić je prvo govorio da je „možda zaboravio” prijaviti sve nekretnine u imovinskom kartonu, a potom je tvrdio da je sve prijavio. Za neke zemljišne parcele je govorio da nisu u njegovom vlasništvu, da bi se potom prisjećao da ipak jesu.
„Ne krijem ja ništa. (…) Neću da ti kažem za keš koliko imam, to ne smijem reći”, rekao je Abdić novinarki CIN-a. Ni u imovinskom kartonu nije upisao da ima ušteđevine.
Politička karijera
Hamdija Abdić je član Stranke demokratske akcije od 1991. godine. Tada nije obnašao nikakve funkcije u stranačkim tijelima niti je, kako kaže, imao interes za tim.
„Međutim, to je put da dođeš do određene pozicije”, kaže Abdić, samouvjereno dodavši da bi „svaka stranka voljela njega imati” jer je moćan i utjecajan.
Političku karijeru je započeo od 2016. kao vijećnik SDA u Gradskom vijeću u Bihaću, a potom je 2018. preuzeo mandat zastupnika u Predstavničkom domu Federacije BiH gdje ima mjesečna primanja oko 5.600 KM.
Među njegovim primanjima su i naknade od 889 KM za odvojeni život od porodice, prevoz do mjesta prebivališta i smještaj u Sarajevu.
„Pretežno ja spavam u hotelu”, rekao je Abdić, ali dodaje da u Sarajevu unajmljuje stan, a kirija se isplaćuje iz federalnog budžeta.
Abdić je zamrznuo penziju od 950 KM kada je preuzeo funkciju federalnog zastupnika. Na prijevremenim izborima 2023. godine je bio kandidat SDA za gradonačelnika Bihaća, ali nije dobio dovoljno glasova za ovu poziciju. Za novi mandat u Parlamentu Federacije BiH kaže da će se boriti ukoliko bude zdrav.
Uz to, Abdić svaki mjesec dobija 15.000 KM od iznajmljivanja poslovnog prostora koji, kako kaže, dijeli sa bivšom suprugom s kojom je nakon razvoda podijelio vlasništvo pojedinih nekretnina.
Vlasnik je automobila „Porsche Cayenne” i motora „Harley-Davidson” koji, prema njegovoj procjeni, vrijede ukupno oko 80.000 KM.

Abdić ima najdeblji dosje među političarima u Federalnom parlamentu, o čemu je CIN ranije pisao. Osuđivan je i kažnjavan u više krivičnih i parničnih sudskih procesa. On je 2018. optužen zbog sumnje da je odgovoran za ubistvo generala Hrvatskog vijeća odbrane Vlade Šantića, ali ga je Vrhovni sud FBiH oslobodio 2023. godine.
Najstrožija kazna Abdiću je izrečena 2007. godine za razbojničku krađu u Bihaću nakon završetka rata. Tada je zajedno sa Eminom Pivićem u kafiću zarobio gosta, poduzetnika Nedžada Bajrića. U presudi je navedeno da su ga udarali nogama, rukama, pištoljem i ostalim predmetima, prijeteći da će ga ubiti ukoliko im ne preda 200 hiljada njemačkih maraka.
Pivić je, shvativši da neće dobiti traženi iznos novca, ranio Bajrića u nogu. Oduzeli su mu automobil, mobitel, narukvicu, sat i novac koji je imao kod sebe. Kantonalni sud u Bihaću je Pivića osudio na tri, a Abdića na dvije godine zatvora.
Zbog nasilničkog ponašanja je osuđivan još triput. Dobio je ukupno 20 mjeseci uvjetne zatvorske kazne za: kafanske tučnjave iz 1998. godine u Bosanskom Petrovcu i 2004. u Bihaću te za tučnjavu 2005. godine na stadionu Nogometnog kluba „Jedinstvo“ u Bihaću.
Osuđen je i 2020. zbog oštećenja tuđe stvari na novčanu kaznu od 500 KM za djelo koje je počinio 2016. godine. Tada mu je supruga javila da se posvađala sa drugom ženom, a on je otišao pred radnju njenog partnera i više puta nogom udario u vrata njegovog automobila.
„Pa, bilo je poslije pleska, ovo-ono. Pa, to je normalno. Ja sam aktivan čovjek”, rekao je Abdić.
Na pitanje novinara u kom smislu je aktivan, dodao je: „Aktivan, živ čovjek, j*mu – diskoteke, kafići. U džamiji se ljudi posvađaju, je li tako? I budala ti dođe, ti mu kažeš ajde, ajde. Na kraju nema, moraš mu šamarčinu zavaliti”, kaže federalni zastupnik Abdić.
USK
FOTO Poplave uništile domove u Sanskom Mostu, Rasima Karić nema novca za sanaciju

Poplave koje su proteklih dana pogodile Sanski Most prouzrokovale su značajnu materijalnu štetu u naselju Karići, gdje su stradala brojna domaćinstva, uključujući i kuću Rasime Karić, stanovnice Sanske ulice koja nema sredstava za obnovu i nade polaže u pomoć države i dobrih ljudi.
Prema riječima Rasime Karić, voda je brzo prodrla u njen dom, uzrokujući velike gubitke.

– Voda je najprije ušla u kupatilo kroz WC školjku. Pokušavali smo se odbraniti od te vode, ali nismo uspjeli. Uništen nam je laminat na podu, vrata od soba, dvije mašine. Voda je jednom ušla u kuću 2014. godine i tada smo sve sanirali. Tada sam dobila 3.000 KM pomoći, ali sada nemam sredstava da ponovo obnavljam kuću. Čekamo da dođu na uviđaj i nadamo se nekoj pomoći. Neću ništa dirati, samo ću očistiti malo i neka stoji ovako – kaže Karić.

Stanovnici Karića sada sabiraju štetu i očekuju reakciju nadležnih institucija. Mnogi se nadaju finansijskoj pomoći kako bi mogli sanirati posljedice koje su im poplave nanijele.
FENA
USK
Tijelo mlađeg muškarca pronađeno u automobilu u Sanskom Mostu

U Sanskom Mostu jučer je pronađeno tijelo mlađeg muškarca u automobilu, potvrđeno je za portal „Avaza“ iz MUP-a USK.
Obavljen je uviđaj i radi se na utvrđivanju uzroka smrti.
– Obdukcija beživotnog tijela bit će obavljena sutra kada će se znati tačan uzrok smrti – rečeno je za „Avaz“ iz MUP-a USK.
Ovaj događaj nije povezan sa poplavama u Sanskom Mostu.
USK
Centralna bajramska svečanost Muftijstva bihaćkog koncert u Velikoj Kladuši

Centralna bajramska svečanosti Muftijstva bihaćkog održana je večeras u Gradskoj sportskoj dvorani Velika Kladuša gdje je nastupio Armin Muzaferija. Sponzori koncerta duhovne muzike su Vlada Unsko-sanskog kantona i Općina Velika Kladuša.
Prije nastupa Muzaferije, publici su se obratili Denis Osmankić ministar obrazovanja USK i muftija bihaćki hafiz Mehmed-ef Kudić, koji su istakli značaj održavanja centralne bajramske svečanosti u Velikoj Kladuši.
-Ramazan je bio vrijeme posta i ibadeta, a Bajram je vrijeme kada se vjernici druže i vesele. Drago mi je da smo centralnu bajramsku svečanost upriličili večeras ovdje u Velikoj Kladuši, gradu koji je prošao kroz burni period historije i mjesto koje treba mir i privredni napredak. – proučio je muftija bihaćki hafiz Mehmed-ef Kudić.
Muzaferija je na binu izašao uz gromoglasan aplauz prisutnih, koji su od početka do kraja koncerta pokazali koliko vole i cijene njegov rad.
Među pjesmama koje su posebno odjeknule dvoranom našle su se “Džehva” “Lasto mala” “Razbolje se sultan Sulejman” i “Zaplakala šećer đula”, dok je vrhunac emocija dostignut izvođenjem kompozicije “Studen vodo”, čiji je dio spota sniman upravo u Krajini..
Religija
Bajram-namaz u Bihaćkom muftijstvu klanjan na 255 mjesta, centralna svečanost u Gradskoj džamiji

Na području Muftijstva bihaćkog, bajram-namaz je klanjan na 255 lokacija u džamijama i mesdžidima, okupljajući velik broj vjernika koji su zajednički dočekali jedan od najradosnijih islamskih praznika – Ramazanski bajram.
U svojoj hutbi, muftija Kudić je istakao značaj Bajrama kao dana radosti, zahvalnosti i oprosta, naglasivši njegovu duhovnu i društvenu važnost.
“Bajram je prilika da oprostimo jedni drugima, da se okrenemo zajedništvu i solidarnosti. Samo kroz poštovanje prava svakog građanina i zajedničku borbu za stabilnost i suverenitet, Bosna i Hercegovina može ostati snažna i otporna na sve izazove”, poručio je muftija bihaćki hafiz Mehmed ef. Kudić u bajramskoj hutbi.
Na području Muftijstva bihaćkog sutra će biti obilježen Dan šehida, koji tradicionalno pada drugog dana ramazanskog Bajrama.
Okupljanje vjernika planirano je na centralnom spomen-obilježju “Humci”, nakon čega će uslijediti obilazak mezarja dr. Irfana Ljubijankića, prvog ministra vanjskih poslova Bosne i Hercegovine, kao i mezara heroja odbrambeno-oslobodilačkog rata Adila Bešića.
FENA
USK
Stanje sa poplavama u USK se stabilizira

Nakon nekoliko dana teških poplava koje su pogodile Unsko-sanski kanton uslijed intenzivnih padavina, situacija se postepeno stabilizira. Trenutno vodostaji svih rijeka su u opadanju, saopćeno je iz Federalne uprave civilne zaštite.
Sve rijeke na području Općine Sanski Most su 28. marta bile u konstantnom porastu cijeli dan, tako da je i maksimalni vodostaj Sane u 17 sati iznosio 463 cm. Veliki dio područja Općine je bio pod vodom zbog izlijevanja Sane, Sanice, Blihe, Zdene, Radinovca, Pilješke rijeke, Sasinke, gdje su poplavljeni stambeni kao i pomoćni objekti, štale, garaže i ostave.
Poplavljena brojna naselja
Velike površine poljoprivrednih usjeva također su pod vodom. Poplavljena su naselja Skucani Vakuf, Trnova, Šehovci, Poljak, Aganovića Sokak, Alagića Polje, Alagića sokak, Husimovci i Donji Kamengrad i dio Čaplja.
Jutros u 8 sati vodostaj rijeke Sane iznosio je 369 cm. Situacija s poplavama na području općine Sanski Most se stabilizira, vodostaji su i dalje u opadanju, a podzemne vode se postepeno povlače. Tokom noći imali su padavine slabijeg intenziteta, pa se očekuje da će se povlačenje nastaviti uz stabilne vremenske uvjete.
Vatrogasna jedinica Sanski Most je u toku noći imala više intervencija na ispumpavanju vode iz objekata.
Vodostaj rijeke Kladušnice je u blagom opadanju i jutros iznosi 188 cm. Za područje općine Velika Kladuša donesena je odluka o proglašenju stanja prirodne i druge nesreće.
Nema ugroženih objekata u Ključu
U Općini Ključ, prema trenutno dostupnim informacijama, u naseljima Sanica, Velečevo, Dubočani i Humići rijeka Sanica se izlila i poplavila poljoprivredno zemljište. Trenutno nema ugroženih objekata. Nivo rijeke Sane na području Ključa u 8 sati iznosio je 223 cm.
Jutros vodostaj rijeke Une od 5 sati stagnira i trenutno iznosi iznosi 87 cm.
U Bosanskoj Krupi uslijed kišnih oborina došlo je do izlijevanja iz korita rijeke Krušnice i potoka Baštra, Bukovska i Kamarica, gdje je poplavljeno poljoprivredno zemljište i pomoćni objekti. Voda se postepeno povlači. Nivo rijeke Une iznosi 215 cm.
U Cazinu u su vodostaji rijeka i rječica u opadanju. Najveći obim plavljenja poljoprivrednog zemljišta trenutno je u MZ Pjanići i Ćoralići. Stanje je trenutno pod kontrolom, preduzeća i službe su u protekla 24 sata radile na terenu sa svom raspoloživom mehanizacijom, gdje su vršili određene intervencije odbrane od poplava. Trenutno nema većih odrona i klizanja tla, osim što je na nekim lokalnim i nekategorisanim putevima došlo do manjih propadanja tla.
U porastu vodostaj Save
Zbog prestanka kiše u Općini Bužim došlo je do opadanja vodostaja svih rijeka i potoka. Obilaskom terena i na osnovu stanja na terenu trenutno stanje je zadovoljavajuće.
Vodostaj rijeke Save je u porastu duž toka kroz Posavski kanton.
Stanje vodotoka rijeke Drine i njenih pritoka u Bosansko-podrinjskom kantonu je još uvijek u granicama normale, tako da nema opasnosti od njihovog izlijevanja iz korita.
U Zapadnohercegovačkom kantonu na snazi su redovne mjere zaštite od poplava, piše Fokus.
Vodostaj rijeka i svih vodenih tokova na području Zeničko-dobojskog kantona je u opadanju.
Nivoi svih vodotoka na području Kantona Sarajevo su kontinuirano u opadanju, tako da se stanje na ugroženim područjima poboljšalo u odnosu na jučerašnji dan.
Vodotoci rijeka na području Kantona 10 stagniraju. Na putnom pravcu Drvar-Bastasi došlo je do izlijevanja rijeke Unac na kolnik u dužini oko 20m. Visina vode na kolniku stagnira, oko 20cm. Stanovništvo i objekti nisu ugroženi.
USK
Načelnik Sanskog Mosta: Podzemne vode su napravile probleme u centru grada

Kako je za portal „Avaza“ izjavio načelnik Općine Sanski Most Mensur Seferović, ekipe su na terenu.
– Noć iza nas je bila poprilično mirna. Vodostaj rijeke Sane je u konstantnom opadanju, nešto preko 40 cm niži u odnosu na jučer, odnosno na sinoć – rekao je Seferović.
Nažalost, tokom noći su se pojavile podzemne vode koje su napravile problem u užem dijelu grada, odnosno u centru, dodao je načelnik.
Volonteri su također na terenu.
Avaz
-
Smrtovniceprije 2 dana
Na Ahiret preselio Ćatić (Sakib) Safet
-
Smrtovniceprije 3 dana
Na ahiret preselila Jakupović (Avdić) Zumreta
-
USKprije 5 dana
Uprava pogriješila dužinu staze: Hoće li Airbus moći slijetati u Bihać?
-
Cazinprije 4 dana
Kreće izgradnja ceste u Krajini kojom će se BiH povezati s Europskom unijom
-
USKprije 4 dana
Afera Saniteks: Bivšem direktoru Agencije za privatizaciju USK dvije godine zatvora
-
BiHprije 4 dana
Srušili smo Dodikov i Bakirov san – Bosna cijela na tri dijela! Naš san: Bosna bez entiteta i kantona!