Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

Oglasila se ‘treća supruga’ ef. Zukorlića: Da li smo bili u šerijatskom braku

Published

on

Nakon što su srbijanski tabloidi prenijeli navode da postoji i “treća supruga” rahmetli Muamera ef. Zukorlića, preminulog potpredsjednika Skupštine Srbije i predsjednika Stranke pravde i pomirenja (SPP) oglasila se i 31-godišnja Belkisa Crnovršanin, koja je spomenuta u ovom kontekstu.

Odnosi u porodici Zukorlić ozbiljno su se zakomplicirali nakon što je obznanjena informacija o mogućnosti da je ef. Zukorlić otrovan, nakon čega su obavljeni ekshumacija i obdukcija njegovog tijela. Zukorlić je ponovno ukopan, ali ovaj put u Novom Pazaru, a ne u rodnom mjestu Orlje kod Tutina. Javno izrečeni stavovi posebno novog lidera SPP-a Usame Zukorlića, te druge supruge, Elme Elfić Zukorlić, ukazuju da postoje problemi u komunikaciji. Priča o „trećoj supruzi“ pojavila se kao novi momenat ili „šok“, kako navode beogradski listovi bliski vrhu države Srbije.

Na javno postavljena pitanja o prirodi njezinih odnosa sa nekadašnjim muftijom sandžačkim, Belkisa Crnovršanin je poručila:

Da li sam bila u šerijatskom braku sa rahmetli muftijom Muamerom Zurkolićem, o tome nisam nikada htjela da govorim za medije, iako mi nije prvi put da se moje ime spominje u ovom kontekstu. Nisam od onih koji će privatnost iznositi u javnost zarad ličnih interesa“, napisala je Belkisa na svom Instagram profilu.

Komentirajući članak u “Kuriru” u kojem se “spominju moje ime, moja časna i ugledna porodica, kao i moja privatnost”, tvrdi da su neistiniti navodi srbijanskih tabloida da je “tražila imovinu u Mešihatu IZ u Srbiji”. Tvrdi da su plasirani isključivo kao “laž, kompromitovanje, uznemiravanje i zloupotreba ličnih fotografija i podataka”.

Svi navodi imaju za cilj narušavanje mog ugleda kao časne građanke Srbije, kao odane muslimanke, kao ponosne žene. S obzirom da živimo u sistemskom negiranju islamskih vrijednosti, stigmatizaciji moje vere, muslimani i muslimanke su godinama meta i tema islamofobičnih izjava, naslova i napada. Nažalost i ja sam kao muslimanka uvučena u jednu islamofobičnu atrakciju i propagandu”, napisala je ona.

Dodala je kako su navodi štampe o “privatnom životu, skupocjenom autu, potraživanju imovine i dr.” surova zloupotreba.

“Meni i mom timu poznatih, određenih pojedinaca i pojedinki radi nanošenja štete porodici Zukorlić nakon preseljenja uvaženog i časnog rahmetli Akademika muftije Muamera Zukorlića, kao i meni i mojim članovima porodice. Svima su vam poznate porodične okolnosti iz medija”, dodala je, aludirajući očito na nesuglasice između članova porodica rahmetli Zukorlića.

“Namjera svih učesnika (pojedinaca, pojedinki, zajedno sa medijma) jeste da se zloupotrijebi moj ugled, pravo na dostojanstvo ličnosti i pravo na privatnost kako bi dodatno tendenciozno ugrozili i nastavili da kompriomituju porodične odnose rahmelti muftije Zukorlića iz ličnih razloga koje imaju za cilj da mene, moj ugled, kao i ugled članova moje porodice iskoriste kao instrument radi ličnih osveta porodici Zukorlić”, dodaje.

Poručila je i da su priče „o Muftiji rahmetli, jednom divnom čovjeku, Velikanu ovog vremena, priče opjevane i ispisane davno“.
„Da sam htjela da budem dio javnog medijskog kruga, bila bih danas primorana da se obraćam na ovaj način javnosti“, zaključila je Belkisa Crnovršanin.
Podsjetimo, danas su se istim povodom oglasili Mešiha Islamske zajednice u Srbiji i Elma Elfić Zukorlić.

Svijet / Zanimljivosti

Vozač iz BiH pijan, drogiran i bez vozačke dozvole došao na GP Maljevac

Published

on

By

Vozač iz Bosne i Hercegovine je na Granični prijelaz Maljevac došao u alkoholiziranom stanju, pod utjecajem droga i bez vozačke dozvole.

Uz optužni prijedlog je sudu priveden 37-godišnjak koji je u petak ujutro došao na Granični prijelaz Maljevac vozeći automobil bosansko-hercegovačkih s 1,03 promila i “pod utjecajem opojnih droga”, a k tome nema niti vozačku dozvolu, izvijestila je u subotu Policijska uprava karlovačka i napomenula da je riječ o višestrukom počinitelju prekršaja.

Policija je nastavila da se odbio podvrgnuti testiranju vađenjem krvi i urina.

“Nadležni sud izrekao mu je novčanu kaznu od 3.030 eura koja mu je zamijenjena kaznom zatvora u trajanju od šezdeset dana”, navela je PU karlovačka.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Sin jutros ubio majku, oglasila se policija

Published

on

By

Policija se oglasila kratkim saopćenjem

U Zagrebu se jutros dogodilo ubistvo, javljaju hrvatski mediji.

“Danas, 4. maja oko 10:15 na Črnomercu, u kući, muškarac je oštrim predmetom usmrtio 68-godišnju članicu porodice. Osumnjičeni koji se dovodi u svezu s ovim kaznenim djelom je pod nadzorom policije.

U toku je uviđaj i kriminalističko istraživanje”, objavila je policija.

Kako javlja Index, sin je ubio majku.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Titov unuk pisao državama Pokreta nesvrstanih: Odbijte Rezoluciju o Srebrenici

Published

on

By

Unuk predsjednika bivše Jugoslavije Josipa Broza Tita, Joška Broz, je kazao kako je pisao zemljama članicama Pokreta nesvrstanih da glasaju protiv rezolucije o Srebrenici.

Danas se obilježava godišnjica smrti Josipa Broza Tita, a njegov unuk Joška je govoreći na tu temu spomenuo i rezoluciju o Srebrenici.

“Meni je čast što sam mogao u ovoj situaciji da pošalje molbu svim nesvrstanim zemljama da ne prihvate ovu rezoluciju o genocidu”, kazao je Broz dodavši da su se sve te zemlje oslobodile upravo zahvaljujući njegovom djedu i Jugoslaviji.

Pokret nesvrstanih danas broji 120 članica i 20 država posmatrača, a osnovan je 1961. godine na inicijativu jugoslovenskog vođe Josipa Broza Tita u Beogradu.

Bosna i Hercegovina ima status posmatrača, a sam Pokret je izgubio gotovo sav svoj značaja u odnosu na period Hladnog rata.

Podsjećamo, Rezolucija o Srebrenici naći će se u narednim sedmicama na dnevnom redu sjednice Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, a iz dana u dan raste broj država koje su kosponzori ove rezolucije.

Ukupno, do danas, 32 države članice Ujedinjenih nacija odlučile su se na korak da budu kosponzori rezolucije, odnosno da učestvuju u njenoj izradi, uobličavanju te daljem lobiranju za njeno usvajanje.

Države članice UN-a koje se nalaze na ovom spisku su:

Albanija, Austrija, Bangladeš, Belgija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Kanada, Čile, Hrvatska, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Njemačka, Irska, Italija, Jordan, Lihtenštajn, Litvanija, Luksemburg, Malezija, Nizozemska, Novi Zeland, Sjeverna Makedonija, Poljska, Ruanda, Slovenija, Švedska, Turska, Velika Britanija, Sjedinjene Američke Države i Vanuatu.

Iako se o datumu još uvijek špekulira, ono što je za sada poznato jeste da sjednica na kojoj će biti raspravljano o rezoluciji u Srebrenici neće biti na dnevnom redu prije 15. maja, kada je zakazana sjednica Vijeća sigurnosti UN-a, na kojoj će se razmatrati situacija u Bosni i Hercegovini.

Kako je Klix.ba ranije pisao, sjednica Generalne skupštine neće biti posvećena isključivo spomenutoj rezoluciji kojom se želi postići da obilježavanje godišnjice genocida u Srebrenici zvanično bude međunarodnog karaktera, kao što je to obilježavanje holokausta i genocida u Ruandi.

Zapravo, rezolucija će se razmatrati u sklopu sjednice Generalne skupštine UN-a “Kultura mira” kao redovne sesije Generalne skupštine. Nakon što je Misija Bosne i Hercegovine u UN-u jučer zvanično uputila rezoluciju predsjedniku Generalne skupštine Dennisu Francisu, ova inicijativa će se razmatrati nakon pet radnih dana od njenog podnošenja.

Nastavi čitati

Najčitanije