Connect with us

BiH

Penzioneri i RVI oštro se protive da pripadnici OSBiH imaju penzije u visini plaća: ‘Nije pravedno’

Published

on

Ukoliko ga Ustavni sud Federacije BiH ne proglasi neustavnim, Zakon o vanrednom usklađivanju penzija ostvarenih po Zakonu o službi u Oružanim snagama BiH (OSBiH) koji je usvojen u Federalnom parlamentu, iako je čekao te i dalje čeka ocjenu ustavnosti, stvorit će ogromne probleme stabilnosti Zavoda PIO/MIO FBiH i tako ugroziti isplate penzija za više od 400 hiljada korisnika. Upozorio je na to Redžo Mehić, predsjednik Saveza udruženja penzionera FBiH.

Istovremeno, i u Savezu ratnih vojnih invalida Federacije BiH smatraju da su neustavna zakonska rješenja po kojem se pripadnicima OSBiH povećava osnovica za obračunavanje penzija.

Podsjećanja radi, ovim se zakonom za oko 2.300 pripadnika OSBiH omogućuje da primaju penzije u visini plaća, po koeficijentu 1,29. Tako će njihova prosječna penzija iznositi skoro 1.200 KM, dok s druge strane, ostalih 426.469 penzionera u Federaciji ima prosječnu penziju od oko 460 KM.

Federalni premijer Fadil Novalić u decembru prošle godine, kada je ovaj zakon usvojen u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH, uložio je apelaciju Ustavnom sudu za ocjenu njegove ustavnosti te za donošenje privremene mjere kojom bi se obustavilo njegovo donošenje do odluke suda o meritumu. No, iako se Ustavni sud još nije očitovao, sporni zakon koji su predložili parlamentarci Zijat Mušić i Ivo Tadić, a većina njihovih kolega u oba doma podržala, izglasan je krajem marta i u Domu naroda.

“Učinili su to sasvim sigurno jer smo u izbornoj godini, da bi prikupili određene političke poene, ne razmišljajući o posljedicama”, kaže Mehić.

On upozorava da bi primjena ovog zakona potpuno ogoljela Fond PIO i vratila sve na period kada su dubioze bile 270 miliona KM, penzije bile mizerne, a isplate neredovne. Gubici su, kaže, i postojali upravo zato što je stari Zakon o PIO koji je bio na snazi 20 godina dovodio do devastacije PIO fonda, čiji budžet nije mogao izdražati isplate putem isplatnog koeficijenta.

“Fond je bio u deficitu i to smo promijenili te s Vladom premijera Fadila Novalića 2018. godine donijeli novi Zakon o PIO. Tada se prešlo na federalni budžet, Vlada je postala garant isplata i od tada imamo kontinuitet u suficitu i redovnim isplatama penzija. Ako bi sada počela primjena ovog zakona za pripadnike OSBiH sutra će i svi drugi, profesori, ljekari, pravici, bankari, inženjeri…, početi tražiti ista prava i koeficijent. Taj zakon nije mogao biti usvojen, jer se o njemu nije očitovala Vlada niti sad može početi njegova primjena dok se ne očituje Ustavni sud”, napominje Mehić.

On očekuje da će Zakon o vanrednom usklađivanju penzija ostvarenih po Zakonu o službi u OSBiH biti proglašen neustavnim te da će se na sve podjednako primjenjivati Zakon o PIO koji je stupio na snagu od 1. marta 2018.

“Stari zakon je i poništen zbog isplatnog koeficijenta koji je vukao sve u propast. Ne može se zato što je neko ranije imao to pravo, sada tražiti da se ono primjenjuje kad u Zakonu o PIO to više ne postoji. Sada imamo bodovni sistem i to je potpuno nešto drugo i pravednije, jer podrazumijeva staž i ono koliko vam je uplaćivano. Mi samo tražimo isti tretman za sve. To smo tražili i u Parlamentu, ali tamo je bilo sve izlobirano, jer idu izbori”, zaključuje Mehić.

Iz Saveza RVI FBiH obratili su se dopisom federalnom premijeru Fadilu Novaliću i pomoćniku ministra za boračka pitanja FBiH Mirzi Terzi.

“Ovih dana čitamo po mrežama psovanje i pljuvanje države, institucije, pojedinaca, od strane dijela profesionalnih vojnika OS, pa smo zainteresovani o čemu se radi. S obzirom da se radi o lobističkoj grupi, koja je progurala neki zakon kojim se pripadnicima OS obračunava visina penzije, koja bi po važećem zakonu iznosila 700 KM, 1000 KM, 1.600 KM, uvećava na nivo najbolje plate svakog od njih, tj. uvećava se za 29 posto. Premijer FBiH procijenio je da je upitna ustavnost tog zakona, poslao ga je na ocijenu ustavnosti. A sad je grupa uvrijeđena, jer izgleda da sami znaju da je tekst neustavan. Znači gospoda hoće povećanje visine penzije, pa i makar i po neustavnom zakonu, a kunu se u državu i mašu svojim zaslugama za nju”, ističu u Savezu RVI.

U ovoj boračkoj organizaciji podsjećaju da ima ratnih vojnih invalida, demobilisanih boraca, članova šehidskih porodica, koji primaju minimalne penzije ili još nisu ni ostvarili pravo na penzionisanje, a žive od 50 KM lične invalidnine.

“Oni pitaju šta je sa njihovim zaslugama, je li one vrijede minimalne penzije, a profesionalnim oficirima koji su 25 godina bili zaposleni i primali plate, tri do četiri puta više”, navode u dopisu iz Saveza ratnih vojnih invalida FBiH.

FENA

BiH

Udruženje Pomozi.ba pokrenulo apel za liječenje Milana koji drugi put vodi borbu s leukemijom

Published

on

By

Udruženje Pomozi.ba pokrenulo je apel za liječenje Milana Madžgalja koji ima 36 godina. Prije 20 je obolio od leukemije. Prvi put.

Za njega je u funkciju stavljen humanitarni broj 17047, pozivom se doniraju 2 KM, a broj je jedinstven za sve telekom operatere u BiH.

 

On je 2008. godine nakon transplantacije koštane srži prvi put pobijedio leukemiju i do septembra 2022. godine bio u remisiji. Tada počinje osjećati jake bolove u predjelu desnog koljena. Saznaje da se rak vratio.

 

Ponovo počinje borbu s okrutnom bolešću koja mu je uzela veliki dio mladosti. Prvo se liječio u Francuskoj, gdje je bio na službenoj dužnosti i saznao da je došlo do recidiva bolesti.

 

Kada je iscrpio sva finansijska sredstva, sa liječenjem nastavlja u Srbiji i BiH gdje mu je saopćeno da ne postoje uslovi za nastavak liječenja koje podrazumijeva primjenu savremenih oblika terapije. Obraćao se i Fondu zdravstvenog osiguranja Republike Srpske od kojeg je dobio odbijenicu s obrazloženjem da Fond ne finansira liječenje imunoterapijom. Njemu je za liječenje potrebno oko 113.000 eura.

Osim poziva na broj 17047 donacije za Milana su moguće i putem web platforme www.pomoziba.org ili žiro računa Udruženja Pomozi.ba.

Računi za uplate

PayPal:
paypal1@pomozi.ba
(Milan Madžgalj)

 

Za uplate iz BiH:

UniCredit Bank
338-730-22202506-52

Intesa Sanpaolo Banka BiH
154-180-20085330-48

Raiffeisen Bank
161-000-02481200-94

Bosna Bank International d.d
141-306-53201196-79

NLB Banka d.d
132-260-20223371-17

ZiraatBank BH dd Sarajevo
186-121-03108095-46

Asa banka d.d. Sarajevo
134-105-11300001-66

Sparkasse Bank BiH
199-496-00059682-82
Primalac: Udruženje “Pomozi.ba”, Dr. Fetaha Bećirbegovića br. 8, 71000 Sarajevo
Svrha: Milan Madžgalj

Za uplate iz inostranstva:

Bank name: Intesa Sanpaolo Banka BiH
SWIFT CODE: UPBKBA22
IBAN: BA39 1541802008533048
Primalac: Udruženje “Pomozi.ba”, Dr. Fetaha Bećirbegovića br. 8, 71000 Sarajevo
Svrha: Milan Madžgalj

Za uplate na račun Pomozi.ba u Austriji:

ERSTE BANK
IBAN: AT64 2011182266475400

BIC: GIBAATWWXXX
Wien, Oestereich
Name: hilfhelfen-pomozi.ba
Verwendungszweck: Milan Madžgalj

Za uplate iz Turske:

VAKIF KATILIM BANKASI A.S.
IBAN:TR91 0021 0000 0006 3546 7000 01
İstanbul, Türkiye
Derneğin Adı: Bosna Hersek Yardımlaşma Derneği
Açıklama: Milan Madžgalj

Za uplate iz Holandije i Zapadne Evrope:

ING
SWIFT: INGBNL2A
BAN: NL63INGB0675431905
St. Pomozi.ba (Help Bosnie) NL
Het doel van de betaling: Milan Madžgalj

Nastavi čitati

BiH

Kafa u BiH ponovo poskupljuje, uskoro stižu nove cijene

Published

on

By

Zbog rasta cijene sirove kafe na svjetskim berzama i u BiH se očekuju nove, veće cijene omiljenog napitka među stanovnicima, ističu naši sagovornici i dodaju da su i sadašnje cijene kafe na vrhuncu koji građani mogu da podnesu.

Naime, kako je za “Nezavisne novine” rekao Momčilo Banjac, direktor pržionice kafe “Minea” iz Gradiške, cijene sirove kafe na berzi u proteklom periodu išle su gore i pred njima je turbulentno vrijeme.

– Teško je dati neku prognozu šta će se dešavati u narednom periodu, ali sigurno je da će do rasta cijene doći – kazao je Banjac i dodao da će se to odraziti na sve vrste kafe.

– Sve sorte kafe jako su poskupjele, tako da je neupitno da će cijene biti veće, a to će se poskupljenje odraziti i na espreso, ali i na ostale vrste kafe – kazao je Banjac i istakao da će minimalno 10 posto doći do rasta cijene.

Istakao je da je teško predvidjeti tačne cijene u budućnosti, ali kako kaže, ono što je sigurno, jeste da se cijene neće vratiti na one od prije nekoliko godina. Dodao je da je najtraženija domaća kafa, nakon toga espreso, ali i instant brze kafe.

Goran Kurtinović, član Upravnog odbora Udruženja poslodavaca ugostiteljstva i turizma Republike Srpske “Horeca”, kazao je da su ugostitelji očekivali da dođe do stabilizacije cijene kafe, ali da berze govore drugačije.

– Sada će vjerovatno doći do malih korekcija cijena i u ugostiteljskim objektima – kazao je Kurtinović i naglasio da su sadašnje cijene kafe na vrhuncu koji građani mogu da podnesu.

– Generalno, mi možemo da stavimo cijene koliko želimo, ali onda se postavlja pitanje kome stavljamo te cijene, da li ćemo imati gostiju – kazao je Kurtinović i dodao da se cijene kafe u Banjaluci kreću između 2,30 i četiri marke.

Kako je rekao, ukoliko se desi dodatni rast, građani će sigurno piti manje kafe. Dragan Grbić, glavni pržioničar u “Caffemiu”, ističe da kod njih neće biti poskupljenja, jer kako kaže, žele da zadrže kupce.

– Jedino ako cijene nastave abnormalno da rastu, moraćemo da pratimo taj trend, ali da to poskupljenje bude minimalno – kazao je Grbić.

Istakao je da cijena robuste kafe raste, jer kako kaže, nema je u velikim količinama, dok je velika potražnja za ovom vrstom kafe.

– Cijene arabike takođe rastu, ali ne toliko drastično, tako da ćemo cijenom arabike uspjeti da pokrijemo ova povećanja da ne bismo morali  povećati cijenu naše kafe, jer ipak želimo da budemo konkurentni cijenom na tržištu – kazao je Grbić.

Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje (UIO), BiH je tokom prva tri mjeseca ove godine uvezla nešto više od 4,8 miliona kilograma kafe u vrijednosti većoj od 35,9 miliona maraka, a najviše kafe je stiglo iz Brazila, i to u količini od 2,7 miliona kilograma.

– Vrijednost kafe koja je uvezena iz Brazila bila je nešto viša od 18 miliona maraka – naveli su iz UIO BiH.

Dodaju da je u istom periodu prošle godine u BiH  stiglo 4,6 miliona kilograma kafe, vrijedne nešto više od 32,5 miliona KM.

– Tokom prva tri mjeseca ove godine BiH je izvezla 36.171 kilogram kafe u vrijednosti od 445.443 KM – rekli su iz UIO BiH i dodali da su lani u istom periodu izvezena 10.954 kilograma kafe u vrijednosti od 147.321 KM.

Nastavi čitati

BiH

“Opraštamo se slomljenog srca” – U 18. godini života preminuo Emin Mulić

Published

on

By

Emin Mulić preminuo je u četvrtak u 18. godini života, a ova vijest potresla je brojne građane Sarajeva, ali i šire.

Emin je, inače, bio učenik Prve bošnjačke gimnazije u Sarajevu. Iz njegove škole povodom ove tragedije oglasili su se na društvenim mrežama.

– Duboko ožalošćeni i slomljena srca opraštamo se od našeg učenika, školskog druga i velikog prijatelja Emina. Sjećat ćemo ga se po neizmjernoj blagosti, dobroti, vedrini i požrtvovanosti.

Prevoz na dženazu je obezbijeđen. Autobus će krenuti u 12:30 sa Baščaršije uz usputna stajanja na Pofalićima, Otoci i Stupu, kazali su iz Prve bošnjačke gimnazije.

Dženaza će se klanjati danas u 14 sati na Gradskom groblju Vlakovo, dok će u isto vrijeme u Sarač Ismailovoj džamiji biti proučen tevhid.

Nastavi čitati

Najčitanije