Connect with us

BiH

Evo kolika je razlika u cijenama u BiH, te Italiji, Švedskoj, Francuskoj i Austriji

Published

on

Odlazak do najbliže prodavnice posljednjih mjeseci mnogima zadaje glavobolje, u potrazi za pristupačnijim cijenama listaju se katalozi mnogobrojnih trgovačkih lanaca, biraju se artikli koji su na sniženju, a zbog par feninga razlike sada se šeće do supermarketa koji se ne nalazi pod našim prozorom. 

Nemoguće je ignorisati situaciju u kojoj se nalazi većina naših građanina, a kada se sve stavi na papir dolazi se do saznanja koja su poražavajuća.

Pogledali smo podatke Agencije za statistiku Bosne i Hercegovine  pa ćemo u nastavku o potrošačkim cijenama u našoj zemlji u aprilu ove godine.

U osnovne životne namirnici ubraja se riža, kilogram riže koštao je 3.70 KM, zatim, za litar mlijeka se izdvajalo 1.60 KM. U mjesecu aprilu za kilogram hljeba izdvajalo se 2.90 KM, a za kilogram piletine 6.60 KM.

Za litar ulja, artikl o čijem poskupljenju najviše slušamo, u četvrtom mjesecu 2022. godine plaćali smo čak 5.10 KM. Posljednji na našoj listi je šećer, kilogram šećera koštao je 1.70 KM.

Cijene životnih namirnica u zemljama Europe

Poslužili smo se internetom i “otputovali” do Italije, Austrije, Francuske i Švedske da vidimo koliko oni plaćaju osnovne životne namirnice.

Listali smo online kataloge europskih trgovačkih lanaca i koristili usluge stranica Expatistan i Romecitynow

Italija

U Italiji se kilogram riže plaća 2.52 eura (4.90 KM), litar mlijeka 1.73 eura (3.40 KM), hljeb košta 1.50 euro (2.90 KM), za kilogram piletine izdvaja se u prosjeku 8 eura (15.60 KM).

Italijani litar ulja kupuju za 1.7 eura (3.30 KM), a šećer za 1.30 eura (2.50 KM).

Austrija

U Austriji se kilogram riže u prodavnici kupuje za 2.21 euro (4.30 KM), litar mlijeka za 1.24 eura (2.45 KM), hljeb košta 2.40 eura (4.70 KM) ,kilogram piletine 10 eura (19.50 KM), litar ulja 2 eura (3.90KM), a šećer košta 1 euro (1.90 KM).

Francuska

Idemo i do Francuske, tamo kilogram riže plaćaju 2 eura (3.90KM), litar mlijeka 1.30 eura (2.50 KM), hljeb 1 euro (1.90 KM). Francuzi piletinu kupuju u prosjeku za 10 eura (19.50 KM), a ulje za 3 eura (5.85KM).

Švedska

Za kraj smo ostavili cijenu osnovnih namirnica u Švedskoj, Šveđani u prodavnici kilogram riže kupuju za 3 eura (5.85 KM), litar mlijeka plaćaju 1 euro (1.90 KM), hljeb plaćaju 2 eura (3.90 KM), kilogram piletine 10 eura (19.50 KM).

Cijena litre ulja u Švedskoj iznosi 2.75 eura (5.40 KM), a pet kilograma šećera 4.28 eura (8.40 KM).

Plate u zemljama Europe

Pojedine cijene u zemljama Europe i onima u našoj zemlji, vrlo su blizu, ali zato plate…miljama daleko.

Prošle godine, prosječna plata u Austriji iznosila je 2.053 eura (4.014 KM), Francuskoj 2.157 eura (4.218 KM), Italiji 1.762 eura (3.445 KM), a u Švedskoj 2.770 eura (5.416 KM).

Priču smo počeli s podacima koje smo pronašli na stranici Agencije za statistiku, podaci o platama u našoj zemlji kažu da je najveća prosječna plata u Bosni i Hercegovini u januaru iznosila je 1.604 konvertibilnih maraka i isplaćena je u oblasti finansija i osiguranja, a najniža od 689 KM u djelatnostima pružanja smještaja, pripreme i usluživanja hrane.


Radiosarajevo.ba

BiH

VIDEO Sutra isplata penzija uvećanih za “pola kg piletine”: Za dva dana pojedemo i idemo ponovo

Published

on

By

Penzije u subotu plus dodatak, razlika za prva tri mjeseca

Lijepa vijest, za sve penzionere u Federaciji BiH jeste da isplata penzija za april počinje u subotu četvrtog maja. Uvećana je za 1,55 posto, pa tako će minimalna biti veća za 8,35 maraka.

Iako svjesni da sa ovim povećanjem ne mogu osigurati ni osnovno, penzioneri će ovaj mjesec možda ipak osjetiti olakšicu jer će biti uplaćena i razlika za prva tri mjeseca ove godine.

Povećanje od 1,55 posto osiguralo je cijelih 8 maraka i 35 feninga više, koliko košta npr. pola kg piletine, za korisnike koji primaju minimalnu penziju. Uplaćena će biti i razlika za prva tri mjeseca ove godine tako da će ukupno minimalna penzija ovaj mjesec iznositi 33,40 maraka više. Penzioner Anto Miličević – nezadovoljan.

Mogu osigurati više

“Kilogram mesa kupiti i to je sve. Za dva dana pojedemo i idemo ponovo”, kaže Anto za BHRT.

Smatra da nadležni itekako mogu osigurati više.

“Ima novca, ako je prošle godine moglo ići na 12 posto, može i ove godine. Evo ja pristajem odmah, nek se povećaju minimalne, ne moraju naše srednje povećavati”, smatra Anto.

Nakon najave federalnog Zavoda PIO/MIO da će penzije za april biti isplaćene u subotu, uslijedili su upiti penzionera i sumnje da li će novac uopće leći na račun prije ponedjeljka.

Iz Zavoda su odmah pojasnili da će novac preko Trezora biti uplaćen bankama i poštama u petak, 3. maja, a do banaka je da li će one taj novac odmah rasknjižiti.

Predsjednik saveza Udruženja penzionera Federacije, Redžo Mehić smatra – da hoće.

“Kada se desi da 5. pada u nedjelju ili u vikend, odnosno drugi praznik, onda se isplaćuje dan ranije”, ističe Mehić.

“Ove godine to je 20,47 maraka”

Penzioner Anto sa početka naše priče, mišljenja je da penzioneri moraju biti uporniji u borbi za veće penzije. Većina njih, kako je i sam kazao, bila je primorana naučiti živjeti i sa nešto skromnijim prihodima.

“Potrebno je da političke partije ove koje vladaju, koje viču znaš ti ko sam ja, da budu upozorene jer sam vidio neki dan štrajkače, da za koju godinu neće niko imati da zaradi za penziju”, smatra sociolog Sead Pašić.

A prema posljednjoj odluci Vlade Federacije, povećanjima nisu zaboravljeni ni kandidati koji u 2024. godini steknu uslove za penziju.

“Koliko bodova zaradi za radni vijek, to se na dan polaska u penziju množi sa tim brojem. Ove godine to je 20,47 maraka”, kaže Mehić.

Činjenica je da je na ulicama sve više nezadovoljnih građana. Dok u marketima cijene enormno rastu, povećanje penzija od osam maraka teško da će stići ionako prebrzi voz poskupljenja. Zbog toga penzioneri kažu i ne mogu biti zadovoljni.

 

Nastavi čitati

BiH

Crni dan na bh. cestama: U jednoj nesreći poginuo dječak, u drugoj žena

Published

on

By

Ovo je druga nesreća danas na cestama u BiH sa smrtnim ishodom

Jedna žena je poginula, a druga je teško povrijeđena u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se danas dogodila kod Kotor Varoša, javljaju Nezavisne novine.

Tragedija se dogodila kada je pežo, u kojem su se vozile, sletio sa puta oko 13 sati na putu Banja Luka – Teslić, u mjestu Rujevica, opština Kotor Varoš.

Kako Nezavisne novine nezvanično saznaju, Kotorvarošanka koja je vozila automobil je teško povrijeđena i prevezena je na Univerzitetski klinički centar RS, a na mjestu suvozača bila je njena sugrađanka koja je usljed povreda preminula.

Poginuo dječak

Ovo je druga nesreća danas na cestama u BiH sa smrtnim ishodom.

Podsjetimo, u sudaru automobila i teretnjaka u mjestu Živinice kod Dervente poginuo je maloljetnik. Nesreća se dogodila jutros na putu Derventa – Doboj, saopšteno je iz Policijske uprave Doboj.

Maloljetno lice bilo je saputnik u automobilu Fiat kojim je upravljalo lice sa područja Dervente čiji su inicijali S. Đ, a o čijem se stepenu povreda ljekari Bolnice “Sveti apostol Luka” u Doboju još nisu izjasnili.

Kako javlja ATV, poginuo je dječak, dok je njegov otac S.Đ. povrijeđen.

Teretnim vozilom VW upravljao je M.T. iz Modriče. Sudar se dogodio u 8.15 sati na magistralnom putu Doboj-Derventa.

Ilustracija (fotografija nije s mjesta nesreće navedene u tekstu)

Nastavi čitati

BiH

U ovom bh. gradu ste bogati tek ako imate 100 miliona KM

Published

on

By

Poznato je da u BiH postoje sredine koje su mnogo razvijenije od ostalih, te u kojima je skoncentrisana većina bogatstva.
Jedno od takvih mjesta je Široki Brijeg, jedan od najbogatijih gradova u BiH.
Prema podacima BiznisInfo.ba, u ovom gradu ima 129 kompanija čiji su godišnji prihodi u 2023. bili veći od milion KM. No, zanimljivo je da je čak 6 kompanija čiji su prihodi bili veći od 100 miliona maraka.
Poređenja radi, u Tešnju, gradu koji se uzima kao primjer malog ali veoma razvijenog mjesta pa se po tome može porediti sa Širokim Brijegom, lani je bilo 146 kompanija s prihodima u iznosu većem od milion KM, ali “samo” četiri s prihodima većim od 100 miliona.
Tešanj, dakle, ima više kompanija sa prihodima većim od milion KM, a Široki Brijeg više onih prihodima većim od 100 miliona.
Nastavi čitati

Najčitanije