Connect with us

USK

Adnan Kurtagić Rapid, skiper koji je spriječio tragediju holivudskih kaskadera: Una je moj život

Published

on

Adnan Kurtagić zvani Rapid prije nekoliko dana dospio je u žižu medijskog interesovanja kao spasilac sa Štrbačkog buka koji je spriječio tragediju holivudskih kaskadera prilikom snimanja filma. S njim smo razgovarali o životu, ljubavi prema Uni, raftingu, ali i o filmu kojeg je snimio sa svojim kolegom o Uni.

Nakon subote koju je proveo na raftingu Uni s Kurtagićem smo razgovarali u centru Bihaća. Na pitanje ko je Adnan Kurtagić Rapid, kazao je da je ponosni otac i suprug te upravnik proizvodnje u firmi koja se bavi drvnom industrijom koji slobodno vrijeme provodi na Uni.

“U porodici su mi svi nogometaši, s obje strane i mamine i tatine, sva djeca su išla na nogomet. Ja sam bio par treninga i rekao sam da nije to za mene. Naši kućni prijatelji, Samir Karabašić, olimpijac u kajaku na divljim vodama, me pozvao da krenem trenirati. Nakon kajaka, krenuo sam s komercijalnim raftingom gdje sam i danas”, govori Kurtagić u razgovoru za Klix.ba objašnjavajući odakle ljubav prema raftingu.

Rafting na Uni je atrakcija, adrenalinska i obiteljska, ovisno za što se ko odluči, a Kurtagić koji svoje slobodno vrijeme provodi na Uni, nam kaže da postoje dvije lokacije Une gdje se radi rafting te da su tako i podijeljene “kategorije”.

“Imamo Štrbački buk koji spada u kategoriju adrenalinskog raftinga, a imamo i Kostelu, gdje je Una pitomija i tu je uglavnom porodični rafting”, ističe Kurtagić.

Divlje i pitome vode Une Kurtagić kaže da je upoznao tako što je odrastao uz Unu i na Uni gdje je s vremenom upoznao njene lijepe i opasnije stvari. Ističe da oni ne tako ugodni događaji na Uni za njega nisu loši već samo upozorenje.

“Neko ko nema doticaja s vodom, divljom rijekom, sve to vidi kao problem. Međutim, meni su to upozorenja, a iz njih se rodi i strahopoštovanje da znamo kakva je Una. Sjećam se skoka sa Štrbačkog buka kada sam dugo ostao ispod vode. Kada sam izašao doslovno su mi suze krenule na oči. To je bio skok nakon bacanja čamca. Vodostaj je bio visok, razmišljao sam se da li skočiti ili ne, tada se dešavaju i greške, kada se precijenite, ali ishod je ipak bio dobar”, izjavio je Kurtagić.

Turisti koji dolaze na rafting prije ulaska u čamce prolaze kroz brifing gdje im se kaže da je Una koliko lijepa, toliko i opasna te se svi upoznavaju s etapom, opremom, ponašanjem u čamcu te mogućim scenarijima i načinima reagovanja u takvim situacijama.

“Prevrtanja ima, napada panika ima, bude situacija svakakvih, ali brifing dosta pomogne, a tu rade i momci koji imaju iskustva s vodom, licencirani skiperi koji rade svoj posao kako treba”, pojašnjava naš sagovornik.

Štrbački buk će doći i do Hollywooda s obzirom na to da su na toj lokaciji prije nekoliko dana snimljeni kadrovi za film. Kurtagić je sa spasilačkom ekipom Una Kiro Raftinga spriječio tragediju, a za Klix.ba je ispričao sve što se dešavalo.

“Bili smo angažovani jer ti dečki, kaskaderi, nisu imali iskustva s ovom divljom vodom. Mi smo s njima radili par treninga gdje su trebali snimati kadrove, pokazivali sigurne linije za spuštanje, ali kod jednog snimanja, otišli su smjerom kojim nisu trebali. Vodu ne možete usmjeriti, a ona vas vodi. Dobio sam znak od kolege da su otišli u pogrešnom smjeru i pretpostavili smo šta bi se moglo desiti. Taj slap, kojeg zovemo pečurka, znamo šta može uraditi. Mi nismo njih spasili tokom gušenja već smo presjekli to i reagovali da se to ne bi dogodilo”, kaže Kurtagić.

Na kraju razgovora je kazao da je zahvaljujući uređenijoj migrantskoj krizi te smanjenom pandemijom koronavirusa broj gostiju u Bihaću veći nego proteklih godina. Istakao je da je broj gostiju iz arapskih zemalja manje zbog problemima sa stikerima, vizama, ali da ih ima dosta koji uživaju u čarima Bihaća i Une.

Na kraju je kazao šta je za njega Una.

“Una je za mene život, način života kako živim. To mi je svakodnevnica, imao sam priliku otići, ali nisam. Sva moja dešavanja su pored Une. Djeca su karakterna kao ja, vole prirode, vjerovatno ću ih podržati ako budu htjeli baviti se s ovim. Podržavat ću ih i odgajati u tome da poštuju prirodu kao što je i ja poštujem jer sam svjestan šta imamo”, zaključio je naš sagovornik.

Kurtagić je prije nekoliko dana završio i snimanje filma o Uni pod nazivom “Three river expedition”, gdje je s kajakom prošao Unu od izvorišta do kraja, kao i njene dvije pritoke, a film će biti premijerno predstavljen na festivalu filma u Bihaću narednog mjeseca.

klix

BiH

Novalić i Bajramović nakon pravosnažne presude primali zastupničku plaću

Published

on

By

Presuda bivšem premijeru i SDA-ovom zastupniku Fadilu Novaliću postala je pravosnažna 26. januara ove godine, a NIP-ovom Halilu Bajramoviću 8. novembra 2023. godine. Sa tim datumima utvrđen im je i prestanak mandata u Zastupničkom domu, ali ne i radnog odnosa, pa su obojica mjesecima bili na platnom spisku Federalnog parlamenta.

Novaliću i Bajramoviću oduzeti mandati zbog pravosnažnih presuda

Centralna izborna komisija BiH oduzela je mandate dvojici federalnih zastupnika, SDA-ovom Fadilu Novaliću i NiP-ovom Halilu Bajramoviću, zbog pravosnažnih presuda na zatvorske kazne duže od šest mjeseci. Tako nalaže Izborni zakon BiH.

Bivši premijer Federacije BiH, Novalić, osuđen je na četiri godine u predmetu “Repiratori”, a Bajramović na tri godine zbog “obmane pri davanju kredita”.

– Novalić Fadilu utvrđen je prestanak mandata sa danom 26.01.2024. godine, kada je presuda Suda Bosne i Hercegovine, broj: S1 2 K 039029 21 od 05.04.2023. godine, postala pravosnažna. Odluka CIK-a BiH je donesena 19.02.2024. godine, a postala je pravosnažna dana 21.03.2024. godine. Bajramović Halilu utvrđen je prestanak mandata sa danom 08.11.2023. godine, kada je presuda Kantonalnog suda u Bihaću, broj: 01 0 K 014058 20 K od 13.06.2022. godine, postala pravosnažna. Odluka CIK-a BiH je donesena 19.02.2024. godine, a postala je pravosnažna dana 15.03.2024. godine – odgovor je koji je Fokus dobio u CIK-u.

Dakle, presuda Novaliću postala je pravosnažna 26. januara ove godine, a Bajramoviću 8. novembra 2023. godine. Sa tim datumima utvrđen im je i prestanak mandata, ali ne i radnog odnosa, pa su obojica mjesecima bili na platnom spisku Federalnog parlamenta. Sve do pravosnažnosti CIK-ovih odluka u martu.

Uprkos tome što su znali da su im dani u Parlamentu odbrojani, ni jednom ni drugom nije palo na pamet da prihvate odgovornost i zatraže prekid radnog odnosa. Propisi najvišeg zakonodavnog organa u Federaciji BiH omogućili su ovim osuđenicima za krivična djela da nastave primati hiljade maraka iz budžeta. Dakle, na račun građana.

CIK ne dobija službene obavijesti o presudama

Činjenica je da protekne dosta vremena od sudske presude do pravosnažnosti odluke CIK-a o oduzimanju mandata. Međutim, problem je što CIKBiH ne dobija nikakve službene obavijesti o presudama protiv izabranih članova organa vlasti pa proces oduzimanja mandata pokreće tek nakon saznanja do kojih dođe, nerijetko putem medija ili iz drugih izvora. Zato se može desiti da neki slučaj koji nije medijski propraćen, a potom i presuda, ostanu prilično dugo neotkriveni.

– Centralna izborna komisija BiH po saznanju da je neki izabrani zvaničnik pravosnažno osuđen na kaznu zatvora od šest mjeseci ili duže kako je to propisano odredbama člana 1.10 stav (1) tačka 4. Izbornog zakona BiH obraća se nadležnom sudu za dostavljanje presude sa naznačenim datumom pravosnažnosti. Tek nakon toga CIKBIH pokreće postupak utvrđivanja prestanka mandata – kaže za Fokus Stručna savjetnica za odnose s javnošću u CIK-a BiH Maksida Pirić.

Međutim, pojašnjava da u svim slučajevima, bez obzira na datum donošenja pravosnažne odluke Centralne izborne komisije BiH, mandat zvaničniku prestaje sa danom pravosnažnosti sudske presude.

Nažalost, to u praksi ništa ne znači zato što prestanak mandata ne znači automatski i prekid radnog odnosa jer njihov radno-pravno status nije u nadležnosti CIK-a, nego je regulisan propisima organa vlasti. U ovom slučaju Zastupničkog doma Federalnog parlamenta.

Marinković Lepić tražila reakciju komisije

Istina je da je Mirjana Marinković Lepić još 31. januara, u vrijeme kada je bila predsjedavajuća tog doma, zatražila od Mandatno-imunitetske komisije da razmotri medijske natpise o pravosnažnoj presudi protiv Novalića te pitanje prestanka mandata. Samo osam dana kasnije i CIKBiH je obavijestio Zastupnički dom da je pokrenuo postupak utvrđivanja činjenica i odgovornosti tri zastupnika, među kojima Novalića i Bajramovića.

Nedugo nakon toga, 21. februara, CIK je dostavio i odluke o prestanku njihovih mandata sa datumima kada su im izrečene pravosnažne sudske presude. Međutim, ova komisija je odlučila čekati da i CIK-ove odluke postanu pravosnažne. One sudske valjda im nisu bile relevantne.

Parlament ne otkriva detalje

Fokus je sekretaru Zastupničkog doma Ivanu Miličeviću uputio pitanja do kojeg datuma su Bajramović i Novalić primali plaće po osnovu rada u Parlamentu. On je upit proslijedio Administrativnoj komisiji, čija je privremena sekretarka dobila zadatak da odgovori.

– U dogovoru s predsjednikom Administrativne komisije Zastupničkog doma Parlamenta FBiH Rasimom Smajlovićem dostavljamo Vam odgovor na postavljena pitanja: Nakon dostave pravosnažnih Odluka od strane CIK-a, Administrativna komisija je u skladu sa Poslovnikom i svojim nadležnostima propisanim člankom 59. donijela rješenja o prestanku radnog odnosa navedenim zastupnicima Fadilu Novaliću i Halilu Bajramoviću. Odnosno, i jednom i drugom zastupniku radni odnos je prestao danom pravosnažnosti Odluka o dodjeli i prestanku mandata Centralne izborne komisije – navedeno je u odgovoru.

U prevodu, ovo bi značilo da je Novaliću radni odnos prekinut istog dana kada se javio na izdržavanje kazne u državni zatvor u Vojkovićima, 21. marta.

U nastojanju Fokusa da dobije dodatna pojašnjenja uključujući precizne datume do kada su bili na platnom spisku pokušali su stupiti u kontakt sa predsjednikom Administrativne komisije, no još nisu dobili uzvratni poziv.

Podsjećanja radi, bivši premijer Federacije BiH Fadil Novalić 21. marta otišao je na izdržavanje zatvorske kazne. Prethodno je, u januaru ove godine, Apelaciono vijeće suda BiH potvrdilo prvostepenu presudu u predmetu “Respiratori” kojom je osuđen na četiri godine. Uprkos njegovim nastojanjima da se odgodi izvršenje kazne, žalba je odbijena pa je Novalić bio prinuđen javiti se u državni zatvor.

Nastavi čitati

USK

Admir Mujkić: I danas postoji teza da je Sarajevo zaboravilo Bihać i Bihaćku krajinu

Published

on

By

O tematskim preokupacijama studenata te o njegovom vojnom roku u Zadru i atmosferi u tom gradu neposredno uoči rata slušajte i gledajte ove subote u 21 sat na www.podcastoslobodjenje.ba

Admir Mujkić, bosanskohercegovački akademski grafičar, gost je nove epizode podcasta U kontru sa Draganom Markovinom. Diplomirao na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu, Odsjek za grafiku, u klasi profesora Dževada Hoze. Na istoj akademiji završio i postdiplomske studije.

Sa Mujkićem, koji je i profesor na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu, Dragan Markovina je razgovarao povodom izložbe iz arhiva akademije koja pokriva prvih deset godina studija grafike, 1972-1982. godine.

Pričali su i o njegovom odnosu prema Uni, ratovanju u Petom korpusu, umjetničkoj inspiraciji zavičajem, o Japodima i Krajišnicima, studiju u Sarajevu i utjecaju profesora Dževada Hoze na njegov rad. Tematizirali su i grafički doprinos akademije Olimpijadi u Sarajevu te ratnom djelovanju i ratnim grafikama s ALU-a.

Bilo je riječi i o obnavljaju Umjetničke kolonije u Počitelju, o tome zbog čega Bosna i Hercegovina nema osmišljen nastup na Venecijanskom bienaleu, o strukturi studenata u Sarajevu i o tome djeluje li još uvijek sarajevska akademija kao centralna i okupljajuća za čitavu državu.

O tematskim preokupacijama studenata te o njegovom vojnom roku u Zadru i atmosferi u tom gradu neposredno uoči rata slušajte i gledajte ove subote u 21 sat na www.podcastoslobodjenje.ba te na platformama  ​YouTubeGoogle PodcastsApple PodcastsDeezerSpotifyPodcast IndexAmazon MusicTuneIn + AlexaPodcast AddictPodchaserPocket CastsListen Notes Player FM.

 

Prethodnu epizodu podcasta U kontru sa Draganom Markovinom u kojoj je gošća bila Željka Udovičić Pleština, pogledajte OVDJE.

Nastavi čitati

USK

Bihać: Pijani sin pretukao roditelje, on završio u zatvoru, roditelji u bolnici

Published

on

By

U naselju Ripač zabilježen je slučaj porodičnog nasilja koji je potresao mještane ovog mirnog bihćkog naselja.

Kako saznajemo, pijani 25-godišnji sin je, nakon što je verbalni sukob eskalirao, fizički nasrnuo na svoje roditelje, nanijevši im ozbiljne tjelesne povrede.

Brzom reakcijom policije, koja je odmah stigla na lice mjesta, nasilnik je lišen slobode. Međutim, to nije spriječilo tragediju koja se već dogodila.

Oba roditelja su prevezena na odjel hitne pomoći Doma zdravlja Bihać, gdje su im medicinski timovi konstantovali lakše tjelesne povrede. Ipak, posljedice ovog napada ostavile su duboke emocionalne i fizičke rane u porodici i šire.

Nastavi čitati

Najčitanije