Connect with us

BiH

“Bevanda je izvršio državni udar zajedno sa Dodikom”

Published

on

Dženan Đonlagić, generalni sekretar i zastupnik Demokratske fronte u Parlamentu BiH upozorio je danas javnost da ministar finansija i trezora BiH (HDZ) Vjekoslav Bevanda “daleko od očiju Vijeća ministara BiH i javnosti, prenosi svojom Odlukom nadležnosti sa države na entitete i Distrikt Brčko”.

“Za međunarodne ugovore o dvostrukom oporezivanju se planira da budu nadležna entitetska ministarstva finansija. Subjektivitet za realizaciju međunarodnih ugovora ima isključivo država Bosna i Hercegovina, a ne entiteti i Brčko distrikt”, poručio je Đonlagić, između ostalog.

 

U međuvremenu, oglasio se i Šemsudin Mehmedović, zastupnik u Parlamentu Bosne i Hercegovine.

“Bevanda je izvršio državni udar zajedno sa Dodikom: Ovo je bilo Karađorđevo 3., Bevanda mora biti sankcionisan, prekršio je ovlštenja koja ima, to je pitanje časti države
Odluka koju je Bevanda potpisao 26. 11. prošle godine o prenosu nadležnosti na entitetska ministarstva finansija kada je u pitanju postupanje po međunarodnim ugovorima o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja je potez kreiran zajedno sa Dodikom, Vučićem, Milanovićem i Plenkovićem.

 

Ovo što se dešava u posljednjih godinu dana od donošenja Zakona o negiranju genocida je intezivno koordinirana razgradnja države iz Zagreba i Beograda preko ekspozitura u HDZ-u i SNSD-u.

Bevandina odluka o prenosu nadležnosti je državni udar, potez istovjetan prenosu nadležnosti koji je pokrenula NSRS ili onaj koji se tiče agencije za lijekove.

Bosanska politička elita mora hitno:

 

1. Tražiti od OHR-a da se javno okrivi Zagreb i Beograd za podsticanje državnih udara u BiH i urušavanje države i njenih nadležnosti. 27 godina PIC igra u rukavicama sa Beogradom i Zagrebom: vrijeme je da se pred cijelim svijetom kaže da su ključni krivci u BiH Beograd i Zagreb i njihove pretenzije.

2. Tražiti hitno procesuiranje odgovornih za urušavanje nadležnosti države BiH,

3. Tražiti od zemalja PIC-a da uz pomoć OHR-a se implementiraju sve presude međunarodnih sudova,

4. Država BiH treba podići tužbu pred međunarodnim sudom protiv Hrvatske i Srbije koja bi tretirala podsticanje HDZ-a BiH i SNSD-a na urušavanju države BiH.

Ako pogledamo datum kad je Bevanda donio odluku, jasno je da se dešava u vrijeme prenosa nadležnosti NSRS, vanrednih sjednica …samo je sada isplivala u javnost.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se 12. oktobra u Beogradu sa bosanskim srbinom, članom Predsedništva Bosne i Hercegovine (BiH) Miloradom Dodikom i zamjenikom predsedavajućeg Doma naroda Skupštine BiH Draganom Čovićem.
Narodna skupština Republike Srpske (RS), krovno zakonodavno tijelo ovog bh. entiteta, u petak 10. decembra usvojila je informacije o ‘prijenosu nadležnosti sa BiH na nivo Republike Srpske’, u oblasti indirektnog oporezivanja, pravosuđa, odbrane i bezbjednosti.
Usvojena je i Deklaracija o ustavnim principima RS, koja zadužuje institucije RS da sastave ustav po kojem bi Banja Luka bila glavni grad entiteta, a Pale, nedaleko od Sarajeva, prestonica.

U Deklaraciji se precizira da su ‘svi zakoni koje je nametao visoki predstavnik neustavni’.

Prethodno, isto tijelo donijela je 20. oktobra zakon o lijekovima i medicinskim sredstvima koji predviđa osnivanje entitetske agencije za lijekove, koja od 2009. godine djeluje na državnom nivou.

Bevanda je izvršio državni udar zajedno sa Dodikom: Ovo je bilo Karađorđevo 3., Bevanda mora biti sankcionisan, to je pitanje zakonitosti u radu ministra.

Nakon svih događanja zadnjih 20 godina, očigledno je da Bosni i Hervegovini je potreban Nurnberški proces protiv Hrvatske i Srbije i separatista u BiH jer presude Medjunarodnih sudova o BiH niikad nisu provedene do kraja. Hrvatska i Srbije moraju biti natjerane od Medjunarodnih sudova da dignu svoje šape sa BiH, Jedan od ključnih mehanizama za to je ratna odšteta koju bi platlili Beograd i Zagreb za zločine i razaranja u ratu.

Ako potpisnici Dejtona stoje iza svojih potpisa onda je to neminovno!”, poručio je Mehmedović.

Radiosarajevo.ba

BiH

Crni dan na bh. cestama: U jednoj nesreći poginuo dječak, u drugoj žena

Published

on

By

Ovo je druga nesreća danas na cestama u BiH sa smrtnim ishodom

Jedna žena je poginula, a druga je teško povrijeđena u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se danas dogodila kod Kotor Varoša, javljaju Nezavisne novine.

Tragedija se dogodila kada je pežo, u kojem su se vozile, sletio sa puta oko 13 sati na putu Banja Luka – Teslić, u mjestu Rujevica, opština Kotor Varoš.

Kako Nezavisne novine nezvanično saznaju, Kotorvarošanka koja je vozila automobil je teško povrijeđena i prevezena je na Univerzitetski klinički centar RS, a na mjestu suvozača bila je njena sugrađanka koja je usljed povreda preminula.

Poginuo dječak

Ovo je druga nesreća danas na cestama u BiH sa smrtnim ishodom.

Podsjetimo, u sudaru automobila i teretnjaka u mjestu Živinice kod Dervente poginuo je maloljetnik. Nesreća se dogodila jutros na putu Derventa – Doboj, saopšteno je iz Policijske uprave Doboj.

Maloljetno lice bilo je saputnik u automobilu Fiat kojim je upravljalo lice sa područja Dervente čiji su inicijali S. Đ, a o čijem se stepenu povreda ljekari Bolnice “Sveti apostol Luka” u Doboju još nisu izjasnili.

Kako javlja ATV, poginuo je dječak, dok je njegov otac S.Đ. povrijeđen.

Teretnim vozilom VW upravljao je M.T. iz Modriče. Sudar se dogodio u 8.15 sati na magistralnom putu Doboj-Derventa.

Ilustracija (fotografija nije s mjesta nesreće navedene u tekstu)

Nastavi čitati

BiH

U ovom bh. gradu ste bogati tek ako imate 100 miliona KM

Published

on

By

Poznato je da u BiH postoje sredine koje su mnogo razvijenije od ostalih, te u kojima je skoncentrisana većina bogatstva.
Jedno od takvih mjesta je Široki Brijeg, jedan od najbogatijih gradova u BiH.
Prema podacima BiznisInfo.ba, u ovom gradu ima 129 kompanija čiji su godišnji prihodi u 2023. bili veći od milion KM. No, zanimljivo je da je čak 6 kompanija čiji su prihodi bili veći od 100 miliona maraka.
Poređenja radi, u Tešnju, gradu koji se uzima kao primjer malog ali veoma razvijenog mjesta pa se po tome može porediti sa Širokim Brijegom, lani je bilo 146 kompanija s prihodima u iznosu većem od milion KM, ali “samo” četiri s prihodima većim od 100 miliona.
Tešanj, dakle, ima više kompanija sa prihodima većim od milion KM, a Široki Brijeg više onih prihodima većim od 100 miliona.
Nastavi čitati

BiH

Građani BiH bi do kraja godine mogli imati digitalni novčanik: Znate li šta on podrazumijeva?

Published

on

By

Direktor Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA BiH) Almir Badnjević najavio je da će do kraja godine građani BiH imati digitalni novčanik i da će naša zemlja biti lider u ovoj oblasti.

Naime, objavljena je nova eIDAS 2.0. regulativa koja se odnosi na koncept digitalnog novčanika (Digital ID wallet), namijenjenog kao sredstvo za prošireno korištenje digitalnog identiteta.

Badnjević objašnjava da će ovaj novčanik omogućiti građanima, ne samo dokazivanje identiteta, već i dijeljenje dokumenata, provjeru identiteta drugih građana i kompanija, uz visok nivo privatnosti i kibernetičke sigurnosti.

“EU parlament potiče sve države da digitalni novčanik bude dobrovoljan i besplatan, s mogućnostima kao što su transparentnost transakcija i opcije zaštite privatnosti, a koncept digitalnog novčanika uključuje i kvalificirane elektroničke potpise za korisnike istog i naravno sve bez diskriminacije onih koji odluče ne koristiti se ovim novčanikom. Promatrano s tehničkog aspekta, eIDAS 2.0 predviđa korištenje samostalnog suverenog identiteta, koji stavlja potpunu kontrolu nad svim identifikacijskim informacijama (podacima) u ruke krajnjih korisnika (vlasnika podataka)”, ističe Badnjević.

SSI (Self-Sovereign Identity) omogućava korisnicima kontrolu nad vlastitim podacima kroz decentralizirane digitalne identifikatore (DID), koji donose prednosti poput jedinstvenosti, decentralizacije, kriptografske sigurnosti, kontrole nad podacima i interoperabilnosti.

“Ovaj pristup rješava probleme privatnosti i sigurnosti u digitalnom okruženju. Države članice EU imaju 24 mjeseca za usklađivanje s ovom regulativom i implementaciju digitalnog novčanika na nacionalnom nivou. Zvuči nevjerovatno, ali Bosna i Hercegovina će sasvim sigurno biti jedan od lidera u oblasti digitalnog novčanika, a IDDEEA BiH će već do kraja ove godine implementirati digitalni novčanik za sve građane Bosne i Hercegovine. Nadam se da će i Vijeće ministara pratiti dinamiku, te usvojiti novi zakon o elektronskom potpisu u skladu sa tek objavljenom eIDAS 2.0 regulativom”, zaključio je.

Digitalni novčanik nudi pristup državnim službama, otvaranje računa u banci, registraciju SIM kartice, pristup vozačkoj dozvoli, potpisivanje dokumenata, pohranjivanje recepata, pristup dokumentima za putovanja, plaćanje, pohranjivanje diploma i certifikata, pristup naknadama socijalnog osiguranja itd.

klix

Nastavi čitati

Najčitanije