Connect with us

USK

Ugled pravosuđa u USK-u opet na udaru: Određeni namještenici se “poslužili u službi” neimenovanim materijalom

Published

on

Ni nakon šest mjeseci nema rezultata istrage o tome tko je ukrao novac iz sefa sa dokazima u Tužilaštvu USK-a, a već se počelo pisati o Općinskom sudu Bihać

Nakon što se na početku ove godine desio skandal u Tužilaštvu USK-a, kada je otkriveno da je više od 20 hiljada maraka ukradeno iz sefa sa dokaznim materijalima, javnost u Bihaću jučer je ponovo alarmirana informacijom o nestanku novca iz Općinskog suda u Bihaću.

PODNESENA PRIJAVA

Kada smo provjerili informaciju kod predsjednika Suda Aladina Bajrića, potvrđeno nam je da se ipak radi o dezinformaciji, nakon čega nam je iz ove pravosudne institucije dostavljeno i pisano saopćenje.

Nikakav novac nije nestao iz Općinskog suda u Bihaću, međutim, određeni namještenici jesu se “poslužili u službi” neimenovanim materijalom

– Povodom vijesti koja se pojavila na pojedinim lokalnim portalima, u kojoj se navodi informacija da je u više predmeta Općinskog suda u Bihaću izvršeno otuđenje zaplijenjenog novca na način kako se to desilo u Kantonalnom tužilaštvu Unsko-sanskog kantona, ovim putem Općinski sud u Bihaću upućuje demanti na navode pojedinih portala, te ukazuje da se sav zaplijenjeni novac u različitim sudskim postupcima nalazi pod nadzorom ovog suda u skladu sa pozitivnim zakonskim propisima, saopćeno je iz Suda.

Naime, moguće je da je do dezinformacije došlo na temelju sasvim drugog slučaja koji se desio u bihaćkom sudu, gdje neke stvari jesu “uzete”, ali se ne radi o novcu, te se Općinski sud i o tome izjasnio.

– Ističe se da je zbog saznanja o mogućem počinjenju krivičnog djela Posluga u službi ili eventualno nekog drugog krivičnog djela, ovaj sud 14. aprila 2022. godine podnio krivičnu prijavu nadležnom Kantonalnom tužilaštvu USK-a protiv pojedinih namještenika ovog suda, uz napomenu da u tom predmetu nije došlo do otuđenja novca, te je novac ostvaren naplatom u izvršenom postupku uplaćen na račun tražioca izvršenja, navodi se u izjavi predsjednika Bajrića, piše Oslobodjenje.

O kojim se stvarima radi, odnosno čime su se namještenici “poslužili u službi”, konkretno nije navedeno.

A kada je u pitanju krađa iz sefa Tužilaštva USK-a, u martu ove godine Federalno tužilaštvo je donijelo rješenje kojim se Kantonalnom tužilaštvu u Sarajevu prenosi i povjerava dalje postupanje po izvještaju o počinjenju ovog krivičnog djela protiv NN počinitelja ili više njih.

Nakon toga, održana je i jedna sjednica Skupštine USK-a, na kojoj je zamjenik glavne tužiteljice USK-a o svemu podnio informaciju poslanicima, koji su jednako kao i građani Kantona bili zgroženi bezobzirnošću samog čina krađe u Tužilaštvu. Nakon toga, nikakvih novih informacija o slučaju nije bilo.

Sada je već prošlo šest mjeseci otkako traje istraga o ukradenom novcu u Tužilaštvu, koju vodi Tužilaštvo KS-a, a napretka i dalje nema.

A PROVJERE TRAJU

– U vezi sa Vašim upitom, obavještavamo Vas da se predmet nalazi u fazi provjera navoda iz prijave, odgovorili su nam jučer iz službe za informisanje ureda Tužilaštva Kantona Sarajevo.

Tužilaštvo USK-a i dalje nosi teret ovog sramnog krivičnog djela, za koje je zamjenik glavne tužiteljice Adnan Tulić kazao da im je od najvećeg interesa da se slučaj riješi kako bi se skinula mrlja sa poštenih uposlenika Tužilaštva, od portira do glavne tužiteljice, te kako bi se vratio integritet ovoj instituciji koja inače ima dobre rezultate u borbi protiv kriminala i korupcije.

USK

Nesretan slučaj u Bihaću, žena se upucala iz zračnog pištolja

Published

on

By

U bihaćkom naselju Ribić dogodio se nesretan slučaj u kojem je jedna osoba povrijeđena.

Prema našim saznanjima, ženska osoba inicijal Č.E. je primljena u Kantonalnu bolnicu nakon što je pretrpjela lakše tjelesne povrede u predjelu lijeve noge.

Nesretan slučaj se dogodio uslijed nestručnog rukovanja vazdušnim pištoljem, koji je slučajno ispalio i pogodio spomenutu Č.E. u nogu. Srećom, povrede nisu bile ozbiljne i očekuje se potpuni oporavak.

Policija je pokrenula istragu o ovom incidentu kako bi utvrdila sve okolnosti slučaja i preduzela odgovarajuće mjere.

Nastavi čitati

USK

Slučaj u Krajini: Za 1. maj ukradeno janje, policija traga za počiniteljima

Published

on

By

Prije dva dana na području Glavica, općina Velika Kladuša, zabilježen je slučaj krađe.

Naime, G.M. je prijavio policiji krađu janjeta teškog oko 15 kg.

Prema dostupnim informacijama, krađa se dogodila u ranim jutarnjim satima 1. maja. Nepoznati počinitelji su obili podrum i iz njega ukrali janje.

Policija je odmah obaviještena o ovom incidentu, te su njihovi službenici započeli istragu kako bi rasvijetlili ovo krivično djelo.

Nastavi čitati

BiH

Novalić i Bajramović nakon pravosnažne presude primali zastupničku plaću

Published

on

By

Presuda bivšem premijeru i SDA-ovom zastupniku Fadilu Novaliću postala je pravosnažna 26. januara ove godine, a NIP-ovom Halilu Bajramoviću 8. novembra 2023. godine. Sa tim datumima utvrđen im je i prestanak mandata u Zastupničkom domu, ali ne i radnog odnosa, pa su obojica mjesecima bili na platnom spisku Federalnog parlamenta.

Novaliću i Bajramoviću oduzeti mandati zbog pravosnažnih presuda

Centralna izborna komisija BiH oduzela je mandate dvojici federalnih zastupnika, SDA-ovom Fadilu Novaliću i NiP-ovom Halilu Bajramoviću, zbog pravosnažnih presuda na zatvorske kazne duže od šest mjeseci. Tako nalaže Izborni zakon BiH.

Bivši premijer Federacije BiH, Novalić, osuđen je na četiri godine u predmetu “Repiratori”, a Bajramović na tri godine zbog “obmane pri davanju kredita”.

– Novalić Fadilu utvrđen je prestanak mandata sa danom 26.01.2024. godine, kada je presuda Suda Bosne i Hercegovine, broj: S1 2 K 039029 21 od 05.04.2023. godine, postala pravosnažna. Odluka CIK-a BiH je donesena 19.02.2024. godine, a postala je pravosnažna dana 21.03.2024. godine. Bajramović Halilu utvrđen je prestanak mandata sa danom 08.11.2023. godine, kada je presuda Kantonalnog suda u Bihaću, broj: 01 0 K 014058 20 K od 13.06.2022. godine, postala pravosnažna. Odluka CIK-a BiH je donesena 19.02.2024. godine, a postala je pravosnažna dana 15.03.2024. godine – odgovor je koji je Fokus dobio u CIK-u.

Dakle, presuda Novaliću postala je pravosnažna 26. januara ove godine, a Bajramoviću 8. novembra 2023. godine. Sa tim datumima utvrđen im je i prestanak mandata, ali ne i radnog odnosa, pa su obojica mjesecima bili na platnom spisku Federalnog parlamenta. Sve do pravosnažnosti CIK-ovih odluka u martu.

Uprkos tome što su znali da su im dani u Parlamentu odbrojani, ni jednom ni drugom nije palo na pamet da prihvate odgovornost i zatraže prekid radnog odnosa. Propisi najvišeg zakonodavnog organa u Federaciji BiH omogućili su ovim osuđenicima za krivična djela da nastave primati hiljade maraka iz budžeta. Dakle, na račun građana.

CIK ne dobija službene obavijesti o presudama

Činjenica je da protekne dosta vremena od sudske presude do pravosnažnosti odluke CIK-a o oduzimanju mandata. Međutim, problem je što CIKBiH ne dobija nikakve službene obavijesti o presudama protiv izabranih članova organa vlasti pa proces oduzimanja mandata pokreće tek nakon saznanja do kojih dođe, nerijetko putem medija ili iz drugih izvora. Zato se može desiti da neki slučaj koji nije medijski propraćen, a potom i presuda, ostanu prilično dugo neotkriveni.

– Centralna izborna komisija BiH po saznanju da je neki izabrani zvaničnik pravosnažno osuđen na kaznu zatvora od šest mjeseci ili duže kako je to propisano odredbama člana 1.10 stav (1) tačka 4. Izbornog zakona BiH obraća se nadležnom sudu za dostavljanje presude sa naznačenim datumom pravosnažnosti. Tek nakon toga CIKBIH pokreće postupak utvrđivanja prestanka mandata – kaže za Fokus Stručna savjetnica za odnose s javnošću u CIK-a BiH Maksida Pirić.

Međutim, pojašnjava da u svim slučajevima, bez obzira na datum donošenja pravosnažne odluke Centralne izborne komisije BiH, mandat zvaničniku prestaje sa danom pravosnažnosti sudske presude.

Nažalost, to u praksi ništa ne znači zato što prestanak mandata ne znači automatski i prekid radnog odnosa jer njihov radno-pravno status nije u nadležnosti CIK-a, nego je regulisan propisima organa vlasti. U ovom slučaju Zastupničkog doma Federalnog parlamenta.

Marinković Lepić tražila reakciju komisije

Istina je da je Mirjana Marinković Lepić još 31. januara, u vrijeme kada je bila predsjedavajuća tog doma, zatražila od Mandatno-imunitetske komisije da razmotri medijske natpise o pravosnažnoj presudi protiv Novalića te pitanje prestanka mandata. Samo osam dana kasnije i CIKBiH je obavijestio Zastupnički dom da je pokrenuo postupak utvrđivanja činjenica i odgovornosti tri zastupnika, među kojima Novalića i Bajramovića.

Nedugo nakon toga, 21. februara, CIK je dostavio i odluke o prestanku njihovih mandata sa datumima kada su im izrečene pravosnažne sudske presude. Međutim, ova komisija je odlučila čekati da i CIK-ove odluke postanu pravosnažne. One sudske valjda im nisu bile relevantne.

Parlament ne otkriva detalje

Fokus je sekretaru Zastupničkog doma Ivanu Miličeviću uputio pitanja do kojeg datuma su Bajramović i Novalić primali plaće po osnovu rada u Parlamentu. On je upit proslijedio Administrativnoj komisiji, čija je privremena sekretarka dobila zadatak da odgovori.

– U dogovoru s predsjednikom Administrativne komisije Zastupničkog doma Parlamenta FBiH Rasimom Smajlovićem dostavljamo Vam odgovor na postavljena pitanja: Nakon dostave pravosnažnih Odluka od strane CIK-a, Administrativna komisija je u skladu sa Poslovnikom i svojim nadležnostima propisanim člankom 59. donijela rješenja o prestanku radnog odnosa navedenim zastupnicima Fadilu Novaliću i Halilu Bajramoviću. Odnosno, i jednom i drugom zastupniku radni odnos je prestao danom pravosnažnosti Odluka o dodjeli i prestanku mandata Centralne izborne komisije – navedeno je u odgovoru.

U prevodu, ovo bi značilo da je Novaliću radni odnos prekinut istog dana kada se javio na izdržavanje kazne u državni zatvor u Vojkovićima, 21. marta.

U nastojanju Fokusa da dobije dodatna pojašnjenja uključujući precizne datume do kada su bili na platnom spisku pokušali su stupiti u kontakt sa predsjednikom Administrativne komisije, no još nisu dobili uzvratni poziv.

Podsjećanja radi, bivši premijer Federacije BiH Fadil Novalić 21. marta otišao je na izdržavanje zatvorske kazne. Prethodno je, u januaru ove godine, Apelaciono vijeće suda BiH potvrdilo prvostepenu presudu u predmetu “Respiratori” kojom je osuđen na četiri godine. Uprkos njegovim nastojanjima da se odgodi izvršenje kazne, žalba je odbijena pa je Novalić bio prinuđen javiti se u državni zatvor.

Nastavi čitati

Najčitanije