Connect with us

USK

Krajina zanemarena, podrška osigurana: Najfamoznija ubleha je brza cesta Bihać – Sarajevo, ta ideja vaskrsne za svake izbore

Published

on

Bužim je uz Komšića, gradonačelnik Bihaća obećao je glasove Izetbegoviću, a Krajišnici su opet izostavljeni u podjeli novca iz budžeta Federacije BiH

Bakir Izetbegović i SDA su ovih dana u političkoj kampanji po Krajini. Nakon Bužima i Velike Kladuše jučer su boravili i u Bihaću, odakle su se iz SDA pohvalili podrškom gradonačelnika Šuhreta Fazlića kandidaturi Bakira Izetbegovića za bošnjačkog člana Predsjedništva BiH, piše Oslobodjenje.

POLITIČKA RASPODJELA

Istovremeno, među političkim opcijama koje su prema njima kritički umjerene, komentariše se odluka o raspodjeli sredstava utvrđenih budžetom Federacije za 2022. godinu, koju je prošle sedmice potpisao premijer Fadil Novalić.

U njoj se navodi, u dijelu koji se odnosi na kapitalne transfere općinama i gradovima, da su iznosi, na primjer, za gradove Stolac 880.000, Ljubuški 700.000, Livno 560.000 KM, dok se za grad Tuzlu izdvaja 200.000, za grad Cazin 104.219 KM, gdje su iznosi za ova dva značajnija grada u Federaciji manji čak i od iznosa za općine u kojima vlada SNSD, a to su Drvar, Glamoč i Grahovo, koji će dobiti po 300.000 KM.

– Krajišnici, vjerni svojoj domovini, od centralne vlasti imaju manje pažnje, uvijek daju, nikada ne uzimaju. Ljudi u Krajini se ne bune, nisu sebični, izjavio je član Predsjedništva BiH Željko Komšić preksinoć u Bužimu.

Neko dobije novac, a neko Komšića, takva je sudbina Krajišnika koji i sami prioritetiziraju inat.

Ali, nažalost, taj nas inat često košta, kaže nam Amir Purić, član Predsjedništva Naše stranke iz Krajine, te dodaje kako ni izgovor da iz Krajine nisu dobili dovoljan broj kvalitetnih projekata više ne drži vodu.

– Nije moguće da su naše općine u Krajini manje sposobne da apliciraju na projekte, jer vidimo da je i jedna Tuzla dobila proporcionalno mali dio sredstava. Ipak je ova odluka dijelom politička, nagrađivane su neke zajednice zbog političke pripadnosti, a neke druge kažnjavane. To je katastrofalna politika, koja se niz godina pred izbore vodi sa nivoa Federacije prema lokalnim zajednicama i na taj način se vrši izborni inžinjering da sredine sa SDA, HDZ-om i SNSD-om na vlasti imaju više sredstava na raspolaganju, rekao nam je Purić.

Najfamoznija ubleha je brza cesta Bihać – Sarajevo. Ta ideja vaskrsne za svake izbore, a prije stignemo do Münchena nego do Sarajeva, kaže Habibija

Posebno je razočaran podrškom gradonačelnika Bihaća Izetbegoviću i njegovoj stranci koja proteklih osam godina na vlasti u Federaciji nije omogućila napredak u putnom povezivanju Krajine sa Sarajevom.

Bakir Izetbegović se tokom boravka u Velikoj Kladuši osvrnuo na raspodjelu sredstava, ukazavši da bi potpora Vlade Federacije bila i bolja da nije opstrukcija iz Općine Velika Kladuša i Vlade USK-a. Na to je reagovao i premijer USK-a Mustafa Ružnić.

POGLEDAJTE ODLUKU

– Nažalost, Izetbegovićeva praksa jalovih obećanja, paušalne ocjene, neprimjerene fraze, stalni su izvor zaprepaštenosti javnosti. Njih samo u vrijeme predizborne kampanje možemo vidjeti i čuti u Krajini. On za izostanak ulaganja u ovaj dio BiH optužuje lokalne vlasti, a dovoljno je samo priložiti odluku Vlade FBiH o raspodjeli sredstava za projekte po općinama i uporediti te podatke sa njihovim posljednjim izbornim parolama, kazao nam je premijer Ružnić.

Po staroj priči Krajina ostaje zadnja rupa na svirali, kako to opisuje Adnan Habibija iz SDP-a Bihać.

– I nama u Krajini su potrebni infrastruktura, otvaranje novih radnih mjesta, snažniji poticaji za poljoprivredu, privredu i turizam, nabraja Habibija, razočaran što i njegov gradonačelnik daje podršku Izetbegoviću nakon svih “kruzera” sa migrantima kojih jedino nije nedostajalo proteklo vrijeme u Bihaću.

Svijet / Zanimljivosti

Vozač iz BiH pijan, drogiran i bez vozačke dozvole došao na GP Maljevac

Published

on

By

Vozač iz Bosne i Hercegovine je na Granični prijelaz Maljevac došao u alkoholiziranom stanju, pod utjecajem droga i bez vozačke dozvole.

Uz optužni prijedlog je sudu priveden 37-godišnjak koji je u petak ujutro došao na Granični prijelaz Maljevac vozeći automobil bosansko-hercegovačkih s 1,03 promila i “pod utjecajem opojnih droga”, a k tome nema niti vozačku dozvolu, izvijestila je u subotu Policijska uprava karlovačka i napomenula da je riječ o višestrukom počinitelju prekršaja.

Policija je nastavila da se odbio podvrgnuti testiranju vađenjem krvi i urina.

“Nadležni sud izrekao mu je novčanu kaznu od 3.030 eura koja mu je zamijenjena kaznom zatvora u trajanju od šezdeset dana”, navela je PU karlovačka.

Nastavi čitati

USK

Bihać: Žena pijana došla kući pa fizički nasrnula na muža, on pozvao policiju

Published

on

By

U bihaćkom naselju Ripač zabilježen je neugodan incident porodičnog nasilja koji je izbio kada je pijana žena, identifikovana kao J.F., fizički napala svog muža, što je kulminiralo pozivom policije.

Prema izjavama svjedoka koji su bili prisutni tokom ovog nasilnog sukoba, sve se odigralo usred dana. Kada je nasilje eskaliralo, muž je bio primoran pozvati policiju.

Komšije su izjavile da je J.F. bila u izuzetno alkoholisanom stanju, te da nije bila u mogućnosti da stoji na nogama. Kada je policija stigla na lice mjesta, J.F. je odbijala saradnju i pružala otpor.

Kao odgovor na situaciju, policija je intervenisala i J.F. je lišena slobode, nakon čega je sprovedena u Policijsku stanicu Bihać.

Foto: Ilustracija

Nastavi čitati

BiH

Šokantni nalazi revizora: Gdje je “nestao” 381 milion KM za poljoprivredu u FBiH?

Published

on

By

Poticaja je bilo sve više, a poljoprivredi je bilo sve gore. Novac za poljoprivredu trošili bez nadzora i kontrole, kao i bez funkcionalni registara

Rezultati revizije su pokazali da na području Federacije BiH nadležne institucije nisu osigurale uslove za efektivno upravljanje poljoprivrednim poticajima i da se implementacijom poljoprivrednih poticaja ne postižu zadovoljavajući rezultati, ustanovio je Ured za reviziju institucija FBiH.

Štaviše, u najnovijem izvještaju naveli su da iako se svake godine značajno povećavao iznos budžetskih sredstava za poticaje u poljoprivredi, poljoprivredne proizvodnje uglavnom stagniraju ili imaju trend smanjenja?!

Ko je bio ministar

Vremenski obuhvat revizije je bio je period od 2020–2022. godine, kada je na čelu Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva bio Šemsudin Dedić (SDA). U tom periodu, kako su ustanovili revizori, nije ostvareno povećanje ukupne poljoprivredne proizvodnje i brojčanog stanja stočnog fonda u Federaciji uprkos utrošenim budžetskim sredstvima za novčane poticaje u FBiH, koji su u periodu 2020– 2022. godine iznosili čak 381 milion KM!

Revizijom je obuhvaćeno pet ministarstava nadležnih za oblast poljoprivrede: Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH, te ministarstva USK, TK, HNK i PK, piše Fokus.

-Poljoprivredni poticaji nisu planirani na odgovarajući način s obzirom da nisu bili u skladu sa strateškim ciljevima i principima iz produžene Strategije razvoja poljoprivrede i ruralnog razvoja, niti je izvršena obaveza prilagođavanja Zajedničkoj poljoprivrednoj politici Evropske unije. Nisu uspostavljeni funkcionalni poljoprivredni registri, sistemi za identifikaciju zemljišnih parcela i životinja niti poljoprivredni informativni centar, koji predstavljaju osnovne pretpostavke za odgovarajuće planiranje i praćenje efekata poljoprivrednih poticaja – neki su od nalaza revizora.

Nalazi revizora za poljoprivredu

Utvrđeno je da Federalno ministarstvo nije uspostavio temeljne pretpostavke za planiranje i praćenje efekata poticaja u dijelu: planiranja i harmonizacije poticajnih mjera i osiguranja funkcionalnog poljoprivrednog informacionog sistema (baze, registri, knjigovodstvo…).

-Uprkos značajnim sredstvima koja se izdvajaju za poljoprivredne poticaje, oni poljoprivrednicima nisu adekvatno planirani, niti proizvode očekivane efekte. Navedeno rezultira nezadovoljstvom poljoprivrednih proizvođača, njihovim čestim protestima i poskupljenjima poljoprivrednih proizvoda. Također, dostupni podaci ukazuju na to da nije uspostavljen adekvatan nadzor i kontrola nad korisnicima poticajnih sredstava, a postoje indicije da određeni poljoprivredni proizvođači poticajna sredstva troše za sasvim druge namjene, što upućuje na to da poljoprivredna politika FBiH treba promjene – jedan je od krucijalni nalaza koji dijelom daje odgovor na pitanje gdje je “nestao” 381 milion KM.

Nalazi revizora za poljoprivredu

Suprotno zakonu

Kada je riječ o ovom ukupnom iznosu za poljoprivredu iz Budžeta FBiH je isplaćeno 275.376.938 KM i iz budžeta svih kantona 105.749.525 KM.

Revizori su utvrdili i da su kantoni suprotno zakonskim odredbama, planirali dodjelu poticaja iz kantonalnih budžeta, za pojedine biljne i animalne poljoprivredne proizvodnje, koje su već poticane iz federalnog budžeta. Ovo se ogleda u tome da se kantonalnim programima poticao obim proizvodnje koji je iznad propisanih količina za kantone.

– Pored činjenice da značajni registri nikada nisu uspostavljeni, konstatovano je da pojedini nisu funkcionalni. Naime, iako je uspostavljen Registar poljoprivrednih gazdinstava (RPG), FMPVŠ nije poduzimao aktivnosti kako bi osigurao njegovo odgovarajuću funkcionalnost u procesu planiranja i dodjele poticaja. Podaci u Registru su neažurirani, nepotpuni i nepouzdani, što onemogućava adekvatnu provjeru i potvrdu prijavljenog stanje stoke, odnosno parcele u apliciranim i/ili odobrenim zahtjevima za dodjelu poticaja – naveli su revizori.

Nastavi čitati

Najčitanije