Connect with us

BiH

Stiglo upozorenje poslodavcima koji u BiH žele stranu radnu snagu: “Doći će do kraha sistema” (VIDEO)

Published

on

Država da se okrene domaćim, pa tek onda o uvozu stranih radnika

Masovni odlazak radnika iz naše zemlje rezultirao je uvozom radne snage iz drugih država. I dok poslodavci traže dodatnu liberalizaciju uvoza, sindikalisti upozoravaju: To bi moglo dovesti do kraha sistema.

Građevinarstvo, industrijska djelatnost, pružaoci transportnih usluga i ugostiteljsko-turistička branša najviše se suočavaju s nedostatkom radne snage. Razlog općepoznat: bh. radnici, sezonski ili stalno zaposleni, masovno napuštaju našu zemlju, a podaci govore da na nivou Bosne i Hercegovine nedostaje oko 30.000 radnika deficitarnih zanimanja. Zbog toga se poslodavci okreću uvozu strane radne snage i traže pojednostavljenje procedura. Kažu, kvota od oko 1.400 radnika na državnom nivou nije dovoljna. Stoga bi, poručuju, trebali slijediti primjer susjedne Hrvatske.

“Oni su ukinuli kvote i uveli godišnje istraživanje tržišta rada. Proglase zanimanja koja su deficitarna zanimanja i tim zanimanjima bez biroa, bez ikakvih procedura uvozite radnu snagu. Prijavite, naravno, po proceduri u MUP, Biro za strance da bi dobili boravišnu dozvolu, ali za ta zanimanja je slobodan uvoz”, navodi Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH za Federalnu TV.

Ako već ne bismo slijedili primjer Hrvatske, ističe naš sagovornik, onda možemo, barem za početak, praksu iz Republike Srpske primijeniti i u Federaciji. Naime, u RS-u procedure su olakšane, između ostalog, samim tim što nema nostrifikacije diploma. Upravo je Edin Dacić, vlasnik fabrike namještaja u Prnjavoru, ove godine uposlio šest radnika iz Bangladeša jer je prošle godine, uprkos povećanju plata, izgubio 10 posto zaposlenih. Sada očekuje još četiri strana radnika i naglašava:

“Ovo sad nije pokušaj da mi sada njima manje platimo ne bismo li smanjili plate, nego mi samo popunjavamo prazna radna mjesta i oni ne dobijaju, naše nove kolege, slabiju platu od naših domaćih ljudi. Vodimo računa i da se porezi i doprinosi i sve obaveze prema državi i za njih izmiruju.”

Isto tvrde i iz Federalnog udruženja poslodavaca. No, skeptičnost je primjetna u Savezu samostalnih sindikata BiH. Ističu da bi liberalizacija predstavljala opasnost po domaću radnu snagu i da se, za početak, umjesto uvozu stranih radnika trebamo okrenuti očuvanju domaćih.

Referirajući se na RS, kažu da tamo možda jesu pojednostavljene procedure, ali su isto tako, za razliku od Federacije, smanjeni doprinosi, čime je omogućeno povećanje plata.

“Upravo postoji bojazan da će se doći do statusa quo, pogotovo u pogledu plaćanja rada i cijene rada. Zasad, koliko vidim, preferira se samo na kvalifikovanu radnu snagu, govorimo o zanimanjima koja trebaju privredi, pogotovo realnom sektoru. Donekle se to može razumjeti, ali bez jasnih pokazatelja, bez jasnih dijaloga i rasprave, pogotovo unutar trilaterale – poslodavci, Vlada i sindikati – bez tog sigurno nećemo imati nikakvu saglasnost i mi ćemo se protiviti i dalje takvom potezu”, poručuje predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH Mevludin Bektić.

Jer naša zemlja posjeduje nadaleko poznatu kvalitetnu radnu snagu koju iz mjeseca u mjesec, nažalost, gubi, a radnici traže samo osnovno – primanja kojima bi mogli pokriti osnovne troškove života. Stoga, iz Sindikata poručuju da je vrijeme da se država i svi nivoi vlasti okrenu domaćima da bi tek onda mogli razgovarati o stranima. Opšitnije pogledajte u prilogu Federalne TV:

BiH

Izvučeno tijelo rudara Asima Šehanovića koji je bio zatrpan 170 metara ispod zemlje

Published

on

By

Spasilački timovi primjenjivali su sve što znaju i umiju kako bi što prije došli do rudara koji je bio zatrpan 170 metara ispod zemlje.

Spasilačke ekipe su danas, petog dana potrage, iz jame Rudnika Mramor kod Tuzle izvukle beživotno tijelo rudara Asima Šehanovića.

Spasilačka akcija odvijala se u teškim uslovima. Nakon što su timovi za spašavanje prije tri dana došli do njegove bušilice, postojala je nada da će akcija spašavanja uspjeti, ali ishod potrage je ipak završio tragično.

Spasilački timovi primjenjivali su sve što znaju i umiju kako bi što prije došli do rudara koji je bio zatrpan 170 metara ispod zemlje.

Podsjetimo, do ove nesreće je došlo usljed naglog oslobađanja pritiska, odnosno obrušavanja mase koja je rudara živog zatrpala.

Kako je ranije saopćeno iz Rudnika Mramor, za zatrpanim rudarom su mogla tragati samo dva čovjeka zbog veoma skučenog prostora uzrokovanog obrušavanjem mase.

Nastavi čitati

BiH

Mašić: Rušenje Arnaudije nije bilo “greška”, već zločin genocidnog dvojca koje na sva usta slaviš Milorade

Published

on

By

Zastupnik SDP-a u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH Damir Mašić prokomentarisao je obraćanje Milorada Dodika u Banjoj Luci na otvaranju obnovljene džamije Arnaudije.
“Rušenje ove džamije bila je greška, bio je čin bezumlja”, tim riječima je Dodik započeo svoj današnji govor, dodavši da se rušenjem “ne može zaustaviti ni narod ni vrijeme”.

Istaknuo je da obnavljanje Arnaudije 30 godina nakon rušenja upravo simbolizuje besmisao njenog rušenja.

Mašić je prokomentarisao rekavši da rušenje nije bila greška, već zločinački poduhvat ratnog rukovodstva paradržave Republike Srpske.

“Nažalost, rušenje Arnaudija džamije, jedne od 534 srušene džamije u RS-u,nije bila ‘greška’ već planiran zločinački poduhvat od strane vojnog i političkog rukovodstva tadašnjeg RS-a i genocidnog dvojca Karadžić-Mladić koje danas na sva usta slaviš Milorade”, poručio je Mašić.

Nastavi čitati

BiH

Stanivuković na otvaranju Arnaudije: “Da oprostimo jedni drugima što se može oprostiti…”

Published

on

By

Gradonačelnik Banja Luke Draško Stanivuković danas je tokom ceremonije otvaranja obnovljene Arnaudija džamije u Banjoj Luci poželio da vjernicima mnogo godina, decenija i vjekova Arnaudija džamija bude na molitvenu upotrebu.

“Životno breme naroda koji žive na ovim prostorima mjeri se u tome da pogledamo jedni druge i oprostimo ono što se može oprostiti, a ono što ne može, svaki vjernik da ode u svoju bogomolju i zamoli Boga da mu da dodatnu snagu za oprost”, kazao je Stanivuković.

Istakao je da mu je posebno drago da je “Banja Luka obnovila sve bogomolje koje su tokom rata srušene u ovom gradu”.

Kazao je da Arnaudija, koja se danas otvara, nije samo bogomolja, “nego je i most zato što je ona posljednja džamija koja je morala biti obnovljena kako bismo postali bliži jedni drugima”.

Između ostalog, naglasio je da mu je drago što može kazati da je Banja Luka završila jedan važan zadatak.

“Obnovila je sve džamije, katedrale i crkve. Žao mi je što su neki otkazali dolazak bojeći se da neće biti bezbijedno”, dodao je.

Na kraju je rekao da se nada da će 21. vijek biti “religiozni vijek”.

 “Nakon svih stradanja koja su se desila u svijetu, ako 21. vijek ne bude religiozan neće ga ni biti. Ja želim da nam 21. vijek bude religiozan. Dobrodošli u našu Banju Luku i drago mi je da ovdje prisustvujem”, zaključio je Stanivuković.

(Preporod.info)

Nastavi čitati

Najčitanije