Connect with us

BiH

Kum stiže pred izbore: Turković traži turske avione iznad BiH radi posjete Erdogana, stranci protiv

Published

on

Kako bi se obilježilo ‘diplomatske odnose’ dviju zemalja, za vrijeme posjete turskog predsjednika insistira se na vojnim letjelicama, no očito je riječ o izbornoj kampanji u funkciji SDA

 

Za sedam dana planirana je posjeta turskoga predsjednika Recepa Tayyipa Erdoğana Sarajevu u sklopu turneje po Balkanu, a tom prigodom “zahvaljujući” ministrici vanjskih poslova Biseri Turković planira se “iznenađenje” uz prelet turskih vojnih aviona nebom iznad BiH, zbog čega se danima vode pravi mini diplomatsko-politički ratovi u zemlji, piše Večernji list BiH.

 

Sve to dio je izborne kampanje i podrške turskog predsjednika posrnuloj vodećoj bošnjačkoj Stranci demokratske akcije te njenom predsjedniku Bakiru Izetbegoviću koji će u oktobru tražiti vizu za državno Predsjedništvo BiH, ali i ostanak na čelu stranke.

 

Koordinaciju oko preleta turskih zrakoplova nebom iznad Bosne i Hercegovine preuzela je šefica diplomacije BiH s bliskim kadrovima iz Ministarstva odbrane, ali i Oružanih snaga. Na svaki mogući način zaobilazi se Predsjedništvo BiH zbog straha da bi se stvari tamo ipak mogle zakomplicirati.

 

Stranci protiv

 

Uloga Bisere Turković, očito kao pouzdanice vrha SDA, smišljena je s obzirom na činjenicu da se svečani prelet turskih ratnih aviona želi izvesti u sklopu obilježavanja tridesete godišnjice uspostave diplomatskih odnosa dviju zemalja. Turska je druga po redu priznala Bosnu i Hercegovinu, i to 31. januara 1992. godine, čak i prije održavanja referenduma o neovisnosti koji je proveden 29. februara i 1. marta te godine. Zanimljivo je, međutim, kako nije bilo sličnoga prijedloga da se Bugarsku “počasti” takvom promocijom ili pak da se to napravi sa Španijom koja je bila treća zemlja koja je priznala neovisnost Bosne i Hercegovine desetak dana nakon provedenog referenduma.

 

Svejedno, prema Zakonu o zrakoplovstvu, Ministarstvo vanjskih poslova BiH izdaje odobrenja za slijetanje stranih državnih zrakoplova u BiH ili prelete stranih državnih zrakoplova koji nemaju namjeru sletjeti u BiH. Kako se, međutim, doznaje, međunarodni, vojni i civilni autoriteti angažirani u BiH, ponajprije iz NATO saveza i EUFOR-a te OHR-a i Izaslanstva EU-a, nisu izrazili simpatije prema planovima ministrice SDA s obzirom na to da je očito riječ o politikantskom potezu isključivo u funkciji predizborne kampanje te svojevrsnog “zapišavanja teritorija”. Zbog toga je još uvijek pod znakom pitanja hoće li doći do realizacije svega toga.

 

Ne postoji suglasje ni u državnom Ministarstvu odbrane kako se postaviti prema tom pitanju. Valja, međutim, reći kako je, gledajući posve izdvojeno to pitanje ulaska stranih vojnih zrakoplova u zračni prostor BiH, od njihova angažiranja kao vojne formacije, ovo pitanje ipak uređeno Zakonom o zrakoplovstvu BiH.

 

– Strani vojni zrakoplov može ući u zračni prostor BiH i operirati unutar toga prostora jedino ako za to posjeduje posebno odobrenje izdano od Ministarstva (prometa i veza), a uz suglasnost Ministarstva obrane BiH i u skladu s uvjetima danima u takvom odobrenju – navodi se u zakonu.

 

Uprkos tome, ministrica Turković nastoji preko koljena prelomiti ovo pitanje. Kao i brojna ranija kojima je posve privatizirala institucije Bosne i Hercegovine, često ih stavljajući isključivo u funkciju tek jedne strane – bošnjačke. A još češće u funkciju jedne političke stranke – SDA.

 

Posljednje je ono vezano uz pisma oko izborne reforme u Bosni i Hercegovini te očekivanih poteza visokog predstavnika. Neposredno prije toga i oko tumačenja raznih procesa u zemlji.

 

Smjena Turković

 

O zloupotrebama u radu ministrice Turković jučer je inicirana i njena smjena. Zatražili su to izaslanici u Domu naroda od predsjedatelja Vijeća ministara BiH Zorana Tegeltije. Objašnjava se da se to traži zbog izrazito “neprofesionalnog, samovoljnog, institucionalno neusklađenog djelovanja, poduzimanja štetnih postupaka kojima se već duže sistemski urušava autoritet i vjerodostojnost BiH u području međunarodnih odnosa, kako na vanjskopolitičkom tako i na unutarnjem planu, destrukcijom sistema unutrašnje koordinacije i odlučivanja, što za posljedicu ima degradaciju Ustavom utvrđene hijerarhije i načela odlučivanja o vanjskopolitičkim pitanjima.

 

– Smatram kako Dom naroda treba zatražiti od predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH pokretanje postupka za smjenu gospođe Bisere Turković s pozicije ministrice vanjskih poslova – navodi se u inicijativi.

BiH

Duraković o sinoćnjem incidentu u Potočarima: Napadnut pripadnik DKPT-a, muškarac prijetio “Pobiću vas sve”

Published

on

By

Ćamil Duraković, potpredsjednik Republike Srpske, u razgovoru za Dan uživo komentirao je najave o navodnom okupljanju Bošnjaka kod Memorijalnog centra koje su plasirane kroz lokalne medija, ali je otkrio i informaciju o incidentu koji se protekle noći desio u blizini Memorijalnog centra, o kojem se još nisu oglasile zvanične institucije.

Kako je kazao protekle noći je u blizini Memorijalnog centra zaustavljeno vozilo beogradskih registracijskih oznaka u sklopu rutinske kontrole, a nedugo nakon toga došlo je i do incidenta nakon kojeg je osoba koja je upravljala vozilom privedena.

Prema riječima Durakovića, osoba koja je zaustavljena počela je galamiti što je izazvalo pažnju pripadnika za Direkciju za koordinaciju policijskih tijela, koji osiguravaju Memorijalni centar.

Da li u svjesnom ili pripitom stanju, osoba je počela psovati policajce MUP-a RS. Obzirom da Direkcija ima nadležnost da štiti objekat MC čuli su galamu. A kada čujete galamu navečer u 11-12 sati onda vam je nešto sumnjivo”, kazao je Duraković, dodavši kako su pripadnici Direkcije tada krenuli do kolega MUP-a RS, kako bi vidjeli šta se dešava.

Naglasio je kako se radi o dvojici Bošnjaka, koji su prišli pripadnicima MUP-a RS, a tada se desio i fizički nasrtaj na pripadnika Direkcije, od strane osobe čije je vozilo zaustavljeno.

Tek tad su MUP i Direkcija skupa priveli lice. Riječ je o osobi srpske nacionalnosti koja je iz Srebrenice a danas živi u Beogradu, koji je pored Memorijalnog centra prijetio: pobiću vas sve – to policija sve zna”, tvrdi Duraković.

Na kraju je kazao kako očekuje od MUP-a RS da oglasi se o ovom incidentu.

N1

Nastavi čitati

BiH

Iz zdravstvenih razloga: Advokati traže hitno oslobađanje zločinca Ratka Mladića

Published

on

By

Advokati osuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića, koji služi doživotnu kaznu zatvora u Hagu, traže njegovo hitno oslobađanje iz zdravstvenih razloga.
Advokati traže od sudija da puste Mladića (82) na liječenje u Srbiju zbog zdravstvenog stanja koje je potencijalno opasno po život.

Poznato je da Mladić pati od kognitivnih oštećenja i da je najmanje dva puta ove godine bio hospitaliziran, podsjeća Reuters.

Mladić služi kaznu u pritvorskom centru UN u Hagu od pravosnažne presude nakon žalbe 2021. godine.

Prema riječima njegovih advokata, Mladić može dobiti poseban tretman u Srbiji zbog svoje bolesti, a preseljenje bi uklonilo i jezičke barijere koje predstavljaju poteškoće u komunikaciji.

Nije poznato kada će sudije MMKS-a, koji se bavi Mladićevim slučajem, odlučivati o ovom zahtjevu.

Ratko Mladić, komandant vojske bosanskih Srba, osuđen je na doživotnu robiju zbog najstrašnijih ratnih zločina koji su počinjeni pod njegovom komandom. Mladić, kao i ratni politički vođa bosanskih Srba Radovan Karadžić, osuđeni su na doživotni zatvor i zbog genocida u Srebrenici.

Nastavi čitati

BiH

Bećirović u Berlinu: BiH je zahvalna Njemačkoj za podršku rezoluciji o Srebrenici

Published

on

By

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović razgovarao je u Berlinu s predsjednikom Savezne Republike Njemačke Frank-Walterom Steinmeierom prvog dana zvanične posjete ovoj državi.

Bećirović je primljen u palati Bellevue u Berlinu, rezidenciji njemačkog predsjednika, uz najviše državne i vojne počasti.

Tokom sadržajnog i otvorenog razgovora dr. Bećirović je istakao da su odnosi Bosne i Hercegovine i Njemačke izuzetno dobri i prijateljski, te da je Njemačka mnogo puta dokazala da je veliki prijatelj i saveznik Bosne i Hercegovine.

Bećirović je ukazao na važnost usvajanja rezolucije o 11. julu kao međunarodnom danu sjećanja i obilježavanja genocida u Srebrenici počinjenog 1995. godine. On se zahvalio predsjedniku Steinmeieru na podršci Njemačke aktivnostima i mjerama u borbi protiv negiranja genocida, govora mržnje i veličanja ratnih zločina u Bosni i Hercegovini.

Također, istakao je važnu ulogu Njemačke koja pruža podršku Bosni i Hercegovini u procesu evropskih i euroatlantskih integracija. Istakao je da je Njemačka jedan od glavnih zagovornika evropskog puta Bosne i Hercegovine, što je mnogo puta i dokazala, između ostalog i prilikom donošenja odluke o otvaranju pregovora o članstvu Bosne i Hercegovine u EU.

Bećirović je rekao da je u tom kontekstu naročito važna proaktivna njemačka uloga.

Predsjednik Njemačke Frank-Walter Steinmeier potvrdio je neupitnu podršku nezavisnosti, suverenitetu i teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine. On je podvukao da je neprihvatljivo bilo kakvo ugrožavanje Dejtonskog mirovnog sporazuma i ustavnog poretka Bosne i Hercegovine. Tokom razgovora istaknuta je važnost Njemačke kao aktivnog učesnika u procesu približavanja Zapadnog Balkana EU.

Sagovornici su se posebno dotakli pitanja sigurnosti Bosne i Hercegovine i Zapadnog Balkana uopće. Istaknuto je da je stabilnost regiona od značaja za stabilnost cijele Evrope, te da je potrebno da Bosna i Hercegovina i SR Njemačka nastave blisku saradnju po ovim pitanjima.

Bosna i Hercegovina i Njemačka imaju tradicionalno dobre političke i ekonomske odnose. Pored ekonomske, značajna je i saradnja u oblasti kulture. Između dvije države postoji tradicija obilježavanja i promoviranja kulturnih događaja, razmjene znanja i iskustava u oblasti obrazovanja. Značajnu sponu između Njemačke i Bosne i Hercegovine predstavlja i brojna bh. dijaspora u Njemačkoj, istakao je Bećirović.

Izvor: Klix

Nastavi čitati

Najčitanije