Connect with us

BiH

BiH ima najveći rast cijena hrane: Uprkos poskupljenjima, u Njemačkoj jeftinije nego kod nas

Published

on

Rast proizvođačkih cijena u Njemačkoj zabilježio je novi rekord u augustu, poguran cijenama energenata, pokazuju podaci koje je u utorak objavio Destatis.

Hrana je poskupjela 22,3 posto, uz skok cijena maslaca za 74,6 posto u odnosu na prošlogodišnji kolovoz. Proizvođačke cijene u Njemačkoj porasle su u kolovozu za 45,8 posto u odnosu na isti prošlogodišnji mjesec, najviše od 1949. godine kada je njemački statistički ured počeo objavljivati podatke.

 

Porasle su i proizvođačke cijene neprerađenih biljnih ulja za 51,4 posto. Mlijeko i kafa bili su skuplji za trećinu, a meso bez peradi za četvrtinu nego u augustu 2021. Cijene namirnica i drugih proizvoda i usluga u Njemačkoj drastično su porasle, ali ni trenutačne cijene nisu veće od onih u BiH.

 

Pa je tako cijena kilograma banana nešto manje od 2 KM (u BiH oko 3 KM), kivi gotovo 0,60 KM (u BiH blizu 3 KM), čokolada Schogetten 1,15 KM (u BiH oko 1,60 KM), dok je mladi luk gotovo 1 KM, na akciji gotovo 0,80 KM (u BiH oko 1 KM), piše Večernji.ba.

 

Kilogram maslaca košta 9,16 eura (19 maraka), a u BiH 28 maraka. Treba napomenuti da akcije u Njemačkoj smanje mnogo više cijenu namirnica nego što je slučaj u Bosni i Hercegovini.

Cijena kruha u BiH porasla je više u odnosu na daleko razvijenije zemlje, što pokazuje podatak da je taj proizvod u Europskoj uniji u prosjeku 18 posto skuplji nego lani, dok domaći potrošači moraju izdvojiti čak 30 posto više novca za ovu osnovnu životnu namirnicu.

Prema podacima Statističke agencije EU-a Eurostat, kruh je u Europi skuplji nego ikada, kako kažu, prvenstveno zbog sukoba između Rusije i Ukrajine koji je poremetio globalna tržišta jer su te dvije zemlje glavni izvoznici žitarica.

 

 

Njihova analiza pokazuje da je u augustu ove godine cijena kruha u EU u prosjeku 18% viša nego u istom mjesecu lani. To je, kako kažu, ogromno povećanje u usporedbi s kolovozom 2021. godine kada je cijena kruha u prosjeku bila viša za svega tri posto u odnosu na august 2020. godine. Cijena najprodavanijeg, polubijelog kruha s marke je porasla na 1,30 KM.

Statističari su izračunali da je kilogram bijelog kruha u RS u julu ove godine u prosjeku koštao 2,95 maraka, što je za 0,70 KM skuplje u odnosu na isti mjesec prošle godine. Usporedbe radi, stanovnici u RS za kilogram bijelog kruha u julu 2021. godine izdvajali su u prosjeku 2,25 KM, što je za svega devet feninga više u odnosu na prosječnu cijenu tog proizvoda u sedmom mjesecu 2020. godine.

Na godišnjoj razini hrana i bezalkoholni napici u Bosni i Hercegovini skuplji su za 24,7%, alkoholna pića i duhan za 2,5%, stanovanje i režijski izdaci za 15,4%, namještaj, kućanski uređaji i redovito održavanje kuće za 10,4%, zdravstvo za 1,6%, prijevoz 34,2%, komunikacije za 0,9%, rekreacija i kultura za 8,7%, obrazovanje za 0,8%, restorani i hoteli za 10,8% te ostala dobra i usluge za 6,4%.

Da bi četveročlana porodica u BiH kupila hranu za jedan mjesec i platila režijske troškove, potrebno joj je 2900 KM. Problem je što ovaj iznos ima i tendenciju rasta, a to znači da bi hrana u idućem razdoblju mogla biti još skuplja.

Životni standard za brojne bh. građane nikada nije bio lošiji. Napuniti potrošačku košaricu i priuštiti osnovne životne namirnice odavno je za veliki broj građana misaona imenica. Stručnjaci nemaju optimistične prognoze, naprotiv, smatraju da nas tek čeka teška ekonomska situacija uz novi porast kamatnih stopa i nova ekonomska usporavanja. Međutim, to nije sve. Zahvaljujući utjecaju snažnih europskih ekonomija na BiH prijeti nam i recesija.

BiH

(VIDEO) Nevjerovatne scene: Ovakvu vrstu transporta ne gledamo svaki dan u BiH, kamiondžije prevozile – grdosije

Published

on

By

Radi se o velikim dijelovima za vjetranjače

Dok su građani u Bosni i Hercegovini sinoć odmarali i spavali, pripremajući se za novi radni dan, bh. kamiondžije su vrijedno i marljivo radili kao mravi.

Oni koji su se sinoć našli na bh. putevima, prije svega kod Doboja, mogli su svjedočiti vrsti transporta kakvu ne gledamo svaki dan u BiH.

Kamionodžije su prevozile prave čelične grdosije, duge i po nekoliko desetina metara.

Radi se o velikim dijelovima za vjetranjače. Ovakav vid transporta je izazov za sve, pa i bh. kamiondžije koji su se i ranije iskazali za volanom.

– Večeras nema spavanja, jer ovakvu vrstu transporta po prvi put gledamo u lijepoj našoj BiH. Upravo sada, pola sata iza ponoći vas pozdravljamo iz Doboja. Nevjerovatne scene, naveli su na Facebook stranici Teretnjaci.ba.

Sudeći prema objavama, fotografijama i snimcima, sve je prošlo u najboljem redu.

Bravo za bh. kamiondžije!

Nastavi čitati

BiH

Konaković o Vukoji: Nisam dobio dokaz da je on politički kandidat, ni prethodnici nisu imali iskustvo

Published

on

By

Lider stranke Narod i Pravda Elmedin Konaković na kantonalnoj televiziji u Sarajevu komentarisao je aktuelna politička pitanja, poput izbora novog sudije u Ustavni sud BiH, ali i imenovanje novog direktora KCUS-a.

Kako je kazao, najodgovornijeg što se to još uvijek nije desilo smatra ministra zdravstva Federacije Nediljka Rimca.

“Podnio sam krivičnu prijavu protiv njega jer mislim da je zloupotrijebio ovlasti i da je on tumačio ono što je dobio kao odgovore od Ekonomskog fakulteta i Ministarstva visokog obrazovanja koji su potvrdili da je dokumentacija Gavrankapetanovića uredna. Na svoju je ruku donio odluku da ne dozvoli tu vrstu imenovanja, a zbog čega to samo on zna. Nadam se da Vlada Federacije ima snage da izađe na kraj s tim i da Gavrankapetanović preuzme kormilo Kliničkog centra”, kazao je Konaković gostujući u emisiji Polis na TVSA.

O imenovanju Marina Vukoje za sudiju Ustavnog suda kaže:

“Podsjećam da je komisija u svom tijelu imala dvoje ljudi iz pravosuđa koji su ocjenjivali kvalitet predloženih kandidata. Oni su ocijenili da je Vukoja najbolji. To su parametri koji kažu da je to najbolji kandidat. Ja nikad nisam dobio dokaz da je on politički kandidat. Bio je biran za sekretara jednog ili oba doma Parlamenta BiH, a u zakonu kaže da biste bili birani za tu funkciju ne smijete biti politički čovjek. U oba slučaju su glasali i SDA i DF. Kako je moguće da tad nije bio politički, a sad jeste. To su ti njihovi spinovi”, kazao je.

Osvrnuo se na prigovore da Vukoja nema iskustva u pravosuđu.

“Pozivam vas i vaše kolege da provjerite koliko sudija Ustavnog suda u ovom i prethodnim sazivima je birano a imalo je iskustvo u pravosuđu. Vidjet ćete da je više onih koji nisu imali iskustva. To nije imperativ, niti je bilo dio konkursne procedure”, kazao je.

klix

Nastavi čitati

BiH

Još jedna pljačka u BiH: Ukradeno 250.000 KM iz automobila – vlasnik sjedio u kafiću

Published

on

By

U jeku potrage za pljačkašima dva miliona maraka od vlasnice mjenjačnice u Banjoj Luci i dobojska policija traga za lopovima koji su od dilera deviza ukrali 250.000 maraka.

Krađa novca je prijavljena 26. aprila u Doboju, ali o tome nije bilo zvaničnih saopštenja iz policije. Kako saznaje ATV, krađa se dogodila u ranim jutarnjim časovima, ali zasada nema dokaza da su ova dva slučaja povezana.

“Vlasnik je ujutro novac stavio u automobil, a onda se parkirao u jednoj ulici u Doboju i otišao u kafić da pije kafu. Kada se vratio u vozilu nije bilo torbe sa novcem. Prema prijavi ukradeno mu je oko 250.000 maraka”, navodi izvor.

Dodaje da se sumnja da su lopovi najvjerovatnije pratili dilera deviza, te da su u krađi koristili uređaj za ometanje daljinskog zaključavanja vozila. U PU Doboj je potvrđeno da se krađa dogodila 26. aprila oko 7.15 časova: “Policijskoj stanici Doboj 1 26. aprila je prijavljeno da je iz zaključanog parkiranog vozila u Doboju ukradena veća količina novca. Izvršen je uviđaj i u toku je rad na rasvjetljavanju krivičnog djela teška krađa.”

 

Nezvanično se doznaje da ovo nije prvi put da se ovaj prodavac deviza našao na meti lopova. Prije nekoliko mjeseci na području Gračanice, u Federaciji BiH, ukradeno mu je 80.000 maraka, što je takođe prijavljeno policiji.

Nastavi čitati

Najčitanije