Connect with us

BiH

Miletić: Schmidt mora zaštititi Komšića jer je HNS počinio krivično djelo (VIDEO)

Published

on

O izbornom rezultatu, postizbornim željama, namjerama i saradnjama, te izmjenama Izbornog zakona u Rezimeu smo razgovarali sa Zlatkom Miletićem, izaslanikom u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH.

Kaže da joj je još rano za analizu izbornih rezultata jer još nemamo preliminarne rezultate.

“Kad sagledavamo Pokret za nove generacije moram reći da nisam baš isuviše zadovoljan tim rezultatom. Jesam osobnim, ali ne, uvjetno rečeno i stranačkim. Očekivao sam da će biti kvalitetniji ili bolji. I dalje se nadamoda ćemo u KS-u osvojiti drugi mandat ali zavisi od prebrojavanja 6-7% glasova koji su ostali. To moje zapažanje ide u dva pravca. Prije svega želim da se zahvalim svim građanima BiH koji su učestvovali u izborima i moram reći da sam generalno razočaran u dva pravca – ne mogu da vjerujem da je 730.000 građana ove zemlje opetna državnom nivou glasalo za vladajuću strukturu. Imam osjećaj da mi postajemo pomalo mazohisti, a ovi na vlasti da su sadisti, da se iživljavaju na nama. I zaista mi nije jasno kako je moguće da su ove stranke, pogotovo ove nacionalne ostvarile bolji rezultat nego što su imali u prethodnom mandatu. Drugi aspekt, jako je veliki broj građana koji živi u inostranstvu i koji uopšte nije želio da dođe u priliku da ostvari glasačko pravo i mislim da je to jako loše za BiH.”

Ističe da su u Federaciji imali loše rezultate jer su na listi imali dosta mladih, potpuno neiskusnih ljudi.

O NES-u kaže da imaju veći politički kredibilitet nego Stranka za nove generacije.

“U svakom slučaju demokratsko pravo svakoga je da izabere svoje partnere. Mi smo njih već izabrali kada je u pitanju državna razina i imamo sporazum o saradnji. Kako će se to odraziti na druge nivoe vlasti, s kim će oni koalirati, na koji način, iz kojih razloga, to je svačije demokratsko pravo. Mi u svakom slučaju, kad je u pitanju razina entiteta, odnosno kantona nismo pravili sa bilo kim bilo kakav sporazum.”

Miletić navodi da vjeruje u instituciju visokog predstavnika i da ga ne zanima ko tu dužnost obnaša.

“Međutim, moram reći da sam vrlo razočaran svime što se dešavalo. Prvo načinom i da to uradi u tom trenutku, mislim da je to vrlo neprimjereno i u pravu su oni koji govore da je na taj način imao intenciju da retroaktivno unese pravnu nesigurnost, pogotovo kad je u pitanju izbor delegata u FBiH. Drugo, ja sam u tri navrata bio pred OHR-om kad su se dešavali skupovi koji su trebali da ga upozore da to ne radi i moram reći da niti jednog šefa političkih stranaka koji sada njemu drže predavanje nisam vidio na posljednjem skupu. Očigledno je i to bio signal čovjeku, nema nikoga, zašto ne bih uradio to. U preambuli njegovog obrazloženja zašto donosi takvu mjeru, čovjek se upustio u to da rješava procedure kod izbora predsjednika i potpredsjednika FBiH. U tom obrazloženju govori o apelaciji gospodina Komšića iz 2015. i ko biva da je mi trebamo riješiti u nekom narednom periodu. Drugo, broj delegata po meni čak možda i nije sporan, ali ne mogu da shvatim, ako je to radio principijelno i u skladu sa Ustavom, zašto je broj delegata iz reda Ostalih ostavio opet umanjen.”

Načekat ćemo se za ulazak u EU

Smatra da je Schmidtovo rješenje gore od rješenja koje smo imali od 2018.

“Po njemu se trenutno postupa i mislim da će Schmidtovo više ispasti diskriminatorsko u odnosu na trenutno rješenje. Mislim da će Ustavni sud jednostavno reći da nisu nadležni, ali ja svakako smatram da jedno ovakvo rješenje ako dođe do Strazbura, da će pasti zbog nepoštivanja Evropske konvencije o ljudskim pravima.”

Ističe da treba sačekati svako rješenje koje je dobro za narode i građane ove zemlje.

“Ako se Schmidt već upustio u rješavanje i poboljšanje statusa pojedinih naroda u FBiH, da to uradi i u RS-u. Očekivao sam da u Skupštini RS-a podigne obavezan broj delegata iz različitih naroda sa sadašnjih četiri na osam. Da se na taj način izvrši demokratizacija političke scene.”

Miletić smatra da je preporuka za kandidacijski status izazvana globalnom krizom.

“Ljudi se u EU boje tog ruskog uticaja. To je dobra stvar ako naša elita bude znala to da iskoristi i da ispunimo tih osam uvjeta. S obzirom da ništa nisu uradili u prethodne četiri godine mislim da ćemo se načekati za ulazak u EU.”

Vjeruje da će na različitim nivoima biti potpuno različit sastav koalicija.

“Negdje će biti potpuno nacionalne partije, negdje će biti građanske.”

Naglašava da mu je na prvom mjestu uvijek BiH, a zatim najosjetljivije kategorije građana.

“Ko god bude na vlasti, ne bude li to u kontekstu tih mojih očekivanja ili očekivanja građana koji su glasali za mene, ja ću biti oporba bilo kome i neću se libiti da bilo šta učinim samo da se poboljša kvalitet života građana u BiH.”

“Drago mi je da je gospodin Komšić pobijedio s obzirom na činjenicu da je on mnogo državotvornija osoba od gospođe Krišto, što uopšte nije upitno. Međutim, i dalje mislim s obzirom na ponašanje HNS-a i pojedinih zvaničnika iz hrvatske vlade, već se govori da je on persona non grata itd. Kad je u pitanju zaključak HNS-a, možda je dobra prilika da pozovem visokog predstavnika da malo pogleda i Krivični zakon BiH jer po članku 168 takvo ponašanje HNS-a u smislu da se on opet proglasi nepoželjnom osobom predstavlja kazneno djelo. Ometanje bilo kog državnog službenika, bilo koje državne institucije u provođenju njihovih radnji predstavlja krivično djelo”, zaključio je Miletić.

federalna.ba

BiH

Dodik: “Sve što je urađeno na evropskom putu, urađeno je zahvaljujući RS-u!”

Published

on

By

Predsjednik SNSD Milorad Dodik rekao je da će danas poslije dužeg vremena s partnerima iz Federacije BiH razgovarati o funkcioniranju vlasti i međusobnim odnosima, te da će se ponovo dogovarati o dogovorenim, ali nerealizovanim pitanjima zbog straha, nesigurnosti i odsustva želje partnera iz FBiH.

Dodik je pozvao partnere da sprovedu već dogovoreno ako žele da budu od koristi za sva tri naroda i oba entiteta.

“Ponovo ćemo se dogovarati o pitanjima koja smo već dogovorili i potpisali kao Principe za formiranje Savjeta ministara. Ponovo ćemo se dogovarati o pitanjima koja smo opet dogovorili, prvo na sastanku u Laktašima, a potom na sastanku u Sarajevu”, istakao je Dodik, prenosi portal Srpskainfo.

On je naveo da je čitao najave da treba da dogovore plan rasta, odnosno tri preostale stavke, ali niko ne govori da je Federacija kroz četiri kantona odbila svih 120 tačaka.

“Šta ćemo s tim? Čitam da nam je zbog toga na čekanju 70 miliona evra, ali niko ne govori da nam je zbog opstrukcije Federacije na čekanju i da propada naših 700 miliona KM”, naglasio je Dodik na društvenoj mreži “X”.

On je rekao da je sve što je urađeno na evropskom putu, urađeno zahvaljujući Republici Srpskoj.

“I nije mi problem da pored toga slušam da, kao, ja nešto blokiram, ali od takvih besmislica niko nema koristi. Ako hoćemo da bude koristi za sva tri naroda i oba entiteta, sprovedimo već dogovoreno. Ili možemo unedogled da se dogovaramo”, rekao je Dodik.

Sastanak predstavnika političkih stranaka partnera u vlasti na nivou BiH biće održan danas u Sarajevu. Sastanak je planiran u 15.00 sati u zgradi Parlamentarne skupštine BiH, a konferencija za novinare u 16.30 časova, najavljeno je iz Parlamentarne skupštine BiH.

Nastavi čitati

BiH

Helez poziva OHR da reaguje zbog antiustavnog djelovanja NSRS: Slično je i Hitler pripremio spajanje Austrije Njemačkoj

Published

on

By

Ministar odbrane BiH Zukan Helez oglasio se nakon što je Narodna skupština RS danas usvojila dopune Zakona o upotrebi zastave, grba i himne, kojim se omogućava isticanje simbola stranih država te Zakon o izmjenama zakona o sprovođenju odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine, kojima je iz sintagme “nacionalni spomenici Bosne i Hercegovine” izbrisana Bosna i Hercegovina.

Zakonom o upotrebi zastave, grba i himne omogućuje se da se grb Nemanjića i himna “Bože pravde” mogu koristiti kao zvanična obilježja RS.

Ističe da je usvajanje oba ova zakona antidejtonski i antiustavni čin te da predstavljaju nastavak napada na suverenitet, teritorijalni integritet i cjelovitost Bosne i Hercegovine.

“Na sličan način je Hitler krajem 30-tih godina prošlog vijeka pripremio spajanje Austrije Njemačkoj. Grb Nemanjića i himna Bože pravde su simboli pod kojima su počinjeni najteži ratni zločini uključujući udruženi zločinački poduhvat i genocid nad Bošnjacima.

Naravno da predstavnici vlasti manjeg bh. entiteta RS djeluju u potpunoj koheziji sa režimom Aleksandra Vučića, a zvanična politika Srbije od 90-tih godina i Slobodana Miloševića pa sve do danas je ista. Srbija na sve načine pokušava da se proširi na zapadnu stranu Drine. Prvo su to pokušali otvorenom agresijom 90-tih godina protiv suverene i međunarodno priznate države Bosne i Hercegovine, a sada antiustavnim djelovanjem”, navodi Helez.

Dodaje da je pauza u implementiranju velikosrpske politike bila samo kada su u BiH bili imenovani ‘snažni’ visoki predstavnici koji su koristili Bonska ovlaštenja i kada je iza njih stajala međunarodna zajednica.

“Kako god mnogo je posla za Visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta koji mora poništiti ovaj antidejtonski i anticivilizacijski zakon. Osokoljeni agresijom Rusije na Ukrajinu, predsjednik manjeg bh. entiteta RS Milorad Dodik i vlasti RS su intenzivirali implementaciju velikosrpske politike, odnedavno uobličenu na svesrpskom saboru”, naveo je.

Pozvao je članice NATO-a i EU, naše partnere da posvete više pažnje secesionističkoj politici RS i velikosrpskoj politici režima Aleksandra Vučića.

Građanima manjeg bh. entiteta RS poručuje da se odreknu političara koji provode secesionističku politiku, piše Raport.

“U 30 godina pokušaja mijenjanja granica na Zapadnom Balkanu građani manjeg bh. entiteta RS su samo postali taoci takve promašene politike te najsiromašniji građani u Evropi.

Usvajanjem ovih zakona u Narodnoj skupštini RS vlasti neće konkretno pomoći nijednom građaninu na prostoru ovog entiteta. Ovo je još jedan u nizu promašenih i nepotrebnih poteza vlasti manjeg bh. entiteta RS koji mogu samo narušiti sveukupne odnose u Bosni i Hercegovini.

Bosna i Hercegovina je dovoljno velika za sve nas. Učinimo je državom, članicom EU i NATO-a, u kojoj će svi njeni građani ugodno živjeti od svog rada2, zaključio je ministar Helez.

Nastavi čitati

BiH

Iz opticaja se povlače određene novčanice apoena 10, 20, 50 i 100 KM, provjerite imate li ih

Published

on

By

Centralna banka Bosne i Hercegovine najavila je povlačenje iz opticaja novčanica konvertibilne marke u apoenima od 10, 20, 50 i 100 KM iz perioda 1998–2009. godine.

Ovim novčanicama će se moći plaćati do 31. decembra 2024. godine, dok od 1. januara 2025. prestaju biti zakonsko sredstvo plaćanja i biće podložne isključivo zamjeni, navedeno je na internet stranici Centralne Banke BiH.

Novčanice ovih apoena koje ostaju u opticaju razlikuju se po zaštitnoj mikrooptičkoj niti “Motion™”, koja nije prisutna na starim izdanjima. Na osnovu ovog zaštitnog obilježja lako je razlikovati novčanice koje ostaju važeće od onih koje se povlače iz opticaja.

Cilj ove promjene je povećanje kvaliteta novčanica u opticaju i jačanje zaštite od krivotvorenja. Zamjena povučenih novčanica u 2025. godini obavljaće se u komercijalnim bankama, dok će nakon isteka roka u komercijalnim bankama zamjenu preuzeti Centralna banka BiH, u periodu od deset godina, počevši od 1. januara 2026. godine.

Novčanice apoena od 200 KM ostaju u opticaju i ne podliježu ovom procesu povlačenja.

Klix

Nastavi čitati

Najčitanije