Connect with us

BiH

“Rusija ovdje želi napraviti ‘Srboslaviju’ u koju će živjeti samo etnički Srbi, a nju će sačinjavati Republika Srpska, kompletna Crna Gora…”

Published

on

GEopolitička situacija u EU sve više se refletuje na zemlje Zapadnog Balkana. Ostaje upitno kakve su ambicije Zapada, kada Ruska Federacija otvoreno, upravo ovaj prostor, koristi kao džoker u rukavu za moguću destabilizaciju EU.

O ovoj temi razgovarali smo sa Nedžadom Ahatovićem, stručnjakom za sigurnost

“Ruska Federacija je napravila svoje uporište na Zapadnom Balkanu, zahvaljujući nezaintereseovanosti Zapada da ovaj prostor uvede u Evropsku uniju i NATO. Prije osam godina je zaledila Zapadni Balkan u jednom prostoru, nakon čega je došlo do inflitracije Ruske Federacije i njene agenture koja jeveć sada prevazišla mogućnosti kontrole svih država u regionu. Sada imamo pokrivanje ovog prostora ruskim i proruskim medija  koji su jači od svih javnih servisa. Društvene mreže su vrlo dobro praćene sa njihove strane”, govori Ahatović za Source

Ističe da su to instrumenti koji su montirani zahvaljujući Zapadu, a sve se to pravda velikom korupcijom i velikim državama.

“Riječ je o tipičnoj ruskoj mantri, jer pravljenje nestabilnosti na ovim područjima nije proizvod slabosti država i organizovanog kriminala, već je proizvod kanalisanja interesovanja Ruske Federacije. Sve su stvari jasne, dok god bude Zapad bude odugovlačio sa prijemom ovog prostora u EU, i dok se budu na kašikicu davale investicije, umjesto jednog velikog ivnesticijskog buma, koji bi mogao navladati investicije Rusije i Kine, do tada će biti priča o nestabilnosti Zapadnog Balakana biti prisutna. Rusija ne stoji, oni rade i uvijek mogu prevesti iz verbalnog u sigurnosni konflikt”, kazao je.

Tvrdi da neke zemlje EU pomažu Ruskoj Federaciji, poput Hrvatske i Mađarske, jer su ekonomski ucjenjene.

Oni ulaze kao mali igrači na geopolitička prostranstva, tu je i Turska koja ima svoje interese na ovim prostorima. Sve su to igre bez granica, koje mogu izazvati sukob manjeg inteziteta i samim tim utjecati na EU. To je džoker iz rukava koji ima Rusija”, govori on.

Kako je kazao, izgovori o ispunjavanju uslova za prijem u EU, su samo način, da se proces prijema razvuče na što duži period i samim tim ovaj prostor i dalje etiketira na nestabilno područje.

“Bugarska i Rumunija kada su primljene u EU, nisu ispunjavale sve uslove, mi smo čak na većem nivou u odnosu na vrijeme kada su te zemlje pristupile EU. Šta je sa Turskom, deseta zemlja po namjesnskoj proizvodnji, ne može da uđe u EU?! Mislim da vam to sve dovoljno govori”, smatra naš sagovornik.

Prema njegovim riječima, Ruskoj Federaciji odgovara status quo na ovom području.

“Rusija ima ambiciju da napravi ovdje novu “Srboslaviju” u koju će ući, RS, sjeverni dio Kosova, kompletna Crna Gora. To će biti jedinstven prostor na kojem žive samo etnički Srbi, koji će oslikavati novu geopolitičku kartu Zapadnog Balkana. Ta nova Srboslavija igrala bi ulogu stare Jugoslavije. Sve su to stvari koje se prelamaju preko naših leđa, dok smo mi zbog naših političkih odnosa lišeni državnih instrumenata, kako bi se efikasno mogli suprostaviti svim tim utjecajima. Zapadni Balkan će nakon Ukrajine vrlo brzo postati zanimljivo područje zbog lakoće izazivanja konflikta i dizanja tenzija i međunacionalnih i političkih. Mi smo raj za takvu vrstu plasiranja moći od strane velikih sila poput Rusije, kojoj ne preostaje ništa drugo na globalnom nadmetanju, nego da koristi ovaj prostor kako bi destabilizirala direktno EU”, zaključio je stručnjak za sigurnost Nedžad Ahatović.

BiH

U ovom bh. gradu ste bogati tek ako imate 100 miliona KM

Published

on

By

Poznato je da u BiH postoje sredine koje su mnogo razvijenije od ostalih, te u kojima je skoncentrisana većina bogatstva.
Jedno od takvih mjesta je Široki Brijeg, jedan od najbogatijih gradova u BiH.
Prema podacima BiznisInfo.ba, u ovom gradu ima 129 kompanija čiji su godišnji prihodi u 2023. bili veći od milion KM. No, zanimljivo je da je čak 6 kompanija čiji su prihodi bili veći od 100 miliona maraka.
Poređenja radi, u Tešnju, gradu koji se uzima kao primjer malog ali veoma razvijenog mjesta pa se po tome može porediti sa Širokim Brijegom, lani je bilo 146 kompanija s prihodima u iznosu većem od milion KM, ali “samo” četiri s prihodima većim od 100 miliona.
Tešanj, dakle, ima više kompanija sa prihodima većim od milion KM, a Široki Brijeg više onih prihodima većim od 100 miliona.
Nastavi čitati

BiH

Građani BiH bi do kraja godine mogli imati digitalni novčanik: Znate li šta on podrazumijeva?

Published

on

By

Direktor Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA BiH) Almir Badnjević najavio je da će do kraja godine građani BiH imati digitalni novčanik i da će naša zemlja biti lider u ovoj oblasti.

Naime, objavljena je nova eIDAS 2.0. regulativa koja se odnosi na koncept digitalnog novčanika (Digital ID wallet), namijenjenog kao sredstvo za prošireno korištenje digitalnog identiteta.

Badnjević objašnjava da će ovaj novčanik omogućiti građanima, ne samo dokazivanje identiteta, već i dijeljenje dokumenata, provjeru identiteta drugih građana i kompanija, uz visok nivo privatnosti i kibernetičke sigurnosti.

“EU parlament potiče sve države da digitalni novčanik bude dobrovoljan i besplatan, s mogućnostima kao što su transparentnost transakcija i opcije zaštite privatnosti, a koncept digitalnog novčanika uključuje i kvalificirane elektroničke potpise za korisnike istog i naravno sve bez diskriminacije onih koji odluče ne koristiti se ovim novčanikom. Promatrano s tehničkog aspekta, eIDAS 2.0 predviđa korištenje samostalnog suverenog identiteta, koji stavlja potpunu kontrolu nad svim identifikacijskim informacijama (podacima) u ruke krajnjih korisnika (vlasnika podataka)”, ističe Badnjević.

SSI (Self-Sovereign Identity) omogućava korisnicima kontrolu nad vlastitim podacima kroz decentralizirane digitalne identifikatore (DID), koji donose prednosti poput jedinstvenosti, decentralizacije, kriptografske sigurnosti, kontrole nad podacima i interoperabilnosti.

“Ovaj pristup rješava probleme privatnosti i sigurnosti u digitalnom okruženju. Države članice EU imaju 24 mjeseca za usklađivanje s ovom regulativom i implementaciju digitalnog novčanika na nacionalnom nivou. Zvuči nevjerovatno, ali Bosna i Hercegovina će sasvim sigurno biti jedan od lidera u oblasti digitalnog novčanika, a IDDEEA BiH će već do kraja ove godine implementirati digitalni novčanik za sve građane Bosne i Hercegovine. Nadam se da će i Vijeće ministara pratiti dinamiku, te usvojiti novi zakon o elektronskom potpisu u skladu sa tek objavljenom eIDAS 2.0 regulativom”, zaključio je.

Digitalni novčanik nudi pristup državnim službama, otvaranje računa u banci, registraciju SIM kartice, pristup vozačkoj dozvoli, potpisivanje dokumenata, pohranjivanje recepata, pristup dokumentima za putovanja, plaćanje, pohranjivanje diploma i certifikata, pristup naknadama socijalnog osiguranja itd.

klix

Nastavi čitati

BiH

VIDEO Zbog čega su domaće jagode ove godine toliko skupe: “To je neminovnost”

Published

on

By

Sа prvоbitnih 14 KM, kоlikо је kоštао kilоgrаm prvih оvоsеzоnskih јаgоdа, sаdа kоštајu duplо mаnjе

Natprosječno toplo vrijeme, ubrzalo je vegetaciju jagoda, pa su se prve domaće jagode na pijacama našle deset-15 dana ranije nego inače. Ipak, mnogima su slatki plodovi nedostižni zbog visoke cijene, pa kupuju na grame.

Dоmаćе јаgоdе vеć su stiglе nа tеzgе prоdаvаcа nа biјеljinskој zеlеnој piјаci. Sа prvоbitnih 14 KM, kоlikо је kоštао kilоgrаm prvih оvоsеzоnskih јаgоdа, sаdа kоštајu duplо mаnjе, javlja BHRT.

I pоrеd pојеftinjеnjа, slаtki plоdоvi nеdоstižni su vеćini grаđаnа kоје su novinari zаtеkli nа piјаci.

Prоizvоđаči kаžu dа ih је vriјеmе pоslužilо i dа је sеzоnа dоbrо pоčеlа. Kаžu dа pоskupljеnjа nikаd nisu pоpulаrnа, аli dа је tо nеminоvnоst s оbzirоm nа visоkе trоškоvе prоizvоdnjе јаgоdа.

-Niје svе dо nаs, zа sаdа је sоlidnа. Niје nеštо prеtјеrаnа kоlikо sе pričа i stаlnо tо pоnаvljаm, tо niје nаšа ciјеnа kојu krајnji pоtrоšаč plаti, kaže Đorđe Vakčić, prоizvоđаč јаgоdа.

Sеzоnа јаgоdа trаје оd krаја prоljеćа dо pоčеtkа ljеtа, оdnоsnо оd аprilа dо јunа. Prоizvоđаči sаvјеtuјu dа sе dоmаćа јаgоdа nајlаkšе mоžе prеpоznаti pо bојi i mirisu, аl ii nеprаvilnоm оbliku plоdоvа.

Nastavi čitati

Najčitanije