Connect with us

BiH

Halo, patriote: Dok blok Čović – Dodik vodi ka raspadu BiH, sarajevske stranke bez strategije!

Published

on

Brod kojim se ne kormilari ili ga se usmjerava na stranputicu, neminovno će biti nasukan, uništen i potopljen u dubine zaborava. Bosnom i Hercegovinom odavno se ne kormilari pravim diskursom. Mnogo kormilara i puteva i skoro svaki je vodi ka potapanju – nestanku. Značajan dio tih kormilara, bez obzira jesu li domaći ili uvezeni svjesno usmjeravaju BiH ka potopu. Oni koji bi trebali kormilariti u pravom smjeru u biti ne znaju ili neće da znaju gdje da okrenu kormilo.

Piše: Rasim Belko

Formiranje vlasti u Bosni i Hercegovini tako se faktički pretvorilo u ispunjavanje opasnih želja dvije političke struje koje od kraja 21. stoljaća kontinuirano pokušavaju potapanje bosanske državnosti i njeno rasparčavanje na dvije teritorije pripojene susjednim zemljama. Zato ne treba imati niti trun sumnje da će zahtjevi koje ovih dana fakturišu Dragan Čović i Milorad Dodik ići u pravcu razvlašćivanja i razaranja države.

Dodik je još netom nakon izbora ultimativno izrekao svoje zahtjeve. Projekti od velike važnosti za ‘srpski svet’ plinovod ispod Drine, aerodrom u Trebinju, elektroenergetski projekat “Buk Bijela” nadograđeni su i zahtjevom za poziciju šefa diplomatije. Jer, Dodik je svjestan da mu je za realizaciju antidržavnih planova potreban snažan glas na međunarodnom nivou, što do sada nije imao.

Čović je nešto skromniji, ali njegovi zahtjevi su pronicljiviji i mudriji. Lider HDZ-a traži Izborni zakon, koji prikriva neupitnim euroatlantskim integracijama i vladavinom prava.

Treći, eh treći su oni što pričaju kuda bi trebalo kormilariti ali nemaju ni kormilo ni kormilara. I za to su uveliko sami krivi. Oni su uglavnom smješteni u Sarajevo, verbalno su odani i deklarativno posvećeni državotvornosti Bosne i Hercegovine ali već predugo pokazuju da tu državotvornost i opstojnost BiH nisu spremni braniti. Svaka malo veća buka ih toliko isprepada da danima skriveni u jazbini čekaju rasplet situacije, bez namjere da na taj rasplet utječu.

Otud i ne čudi da politika sarajevskih stranaka, podijeljena u dva podjednako impotentna bloka, nema ni glavu ni rep. Jednom riječju politička strategija tih blokova ogleda se u minder akšamlucima i sličnim događajima niskog intelekta. Zato precizirane, državotvorne strategije i nema. A upozoravani su, upravo zbog vremena koje živimo, da se moraju ujediniti oko ključnih pitanja i podvući ih kao crvenu liniju preko koje se ne bi prelazilo bez obzira na posljedice.

No, savjeti intelektualaca i javnosti su dnevno potrošna roba, koja ne dotiče političke prvake probošnjačkih i probosanskih opcija. Nesvjesni su ti prvaci da njihova blokovska borba, pojačana ozbiljnim vanjskim faktorima, za rezultat će imati poraz i izgledni raspad države, majorizaciju jednog naroda i grupe koju zovu ostali, te ostvarenju planova regionalnih trojanaca u bh. institucijama.

Istovremeno, zbog te borbe, bit će zaboravljeni svi antibošnjački i antidržavni projekti i potezi međunarodne zajednice, čiji će rezultat biti ekvivalent rezultatu blokovske borbe unutar bošnjačkog i bosanskog političkog tkiva. Tako smo, a to je posljednjih dana postalo očito, previše lako pristali na Schmidtove amandmane i izmjene. Naši izabrani jedva čekaju da se dočepaju parlamentarnih i drugih fotelja, pa im se ne čeka odluka po apelacijama na Schmidtov namet.

Niti su prošlomjesečni izbori bili kao i svaki drugi, niti formiranje vlasti po vertikali može biti kao bilo koje drugo. Momentum koji živimo je teži nego što izgleda. Zato je posve nebitno koji će blok samostalno ići na teren da ispuni zahtjeve osovine HDZ – SNSD. Koji god samostalno istrči pristat će da bude dio igre u kojoj je krajnja uloga opstojnost države.

Države čiji su temelji obloženi krvlju i životima njenih sinova. Stoga bi se oba bloka morala zapitati smiju li ići na teren na kojem se vodi neravnopravna igra s ciljem nestanka Bosne i Hercegovine, piše Patria. 

Izlaz iz te situacije nije nikakvo izmišljanje tople vode, već vrlo jednostavan proces koji su primjenjivali potlačavani narodi dok su se borili za državu i slobodu. A to je isticanje jasnih ciljeva i pragova tolerancije. Oni moraju biti jasno vidljivi i unutra i iz vana. Jer, tek kada se iz Sarajeva bude čulo šta želimo i od čega se neće odustati, bit će promijenjena paradigma i međunarodnih faktora.

Da bi se to desilo, prije svega mora prestati unutarbošnjačka/probosanska blokovska borba oko svake fotelje u vlasti. Jer, šta će nam značiti ko je u Domu naroda nekog nivoa ako nespremni uđu u vlast i zbog opstanka u njoj budu primorani ispunjavati unaprijed osmišljene Čović – Dodik uslove.

Nešto više od mjesec dana nismo čuli niti jednu riječ šta su to zahtjevi, principi i crvene linije sarajevskih stranaka za ulazak u “prinudnu” koaliciju na državnom nivou. Mnogi pričaju o principima, iako smo svi svjesni da je to samo šarena laža narodnim masama. Svjedočimo da odmah nakon vijesti da je negdje uspostavljena parlamentarna većina čitamo tabele o raspodjeli fotelja.

Zato sarajevska, probosanska, probošnjačka elita čim prije mora pronaći unutarnju snagu da se ujedini oko pitanja koje je više od uloga, koje im mora biti sveto – a to je država i njen napredak. Definisanje minimuma, a to je valjda nekih pet tačaka crvenog praga je minimum moranja koje političke stranke prodržavničke provenijencije moraju definisati. U to bi moralo uključiti: Odbijanje prenosa nadležnosti, provođenje presuda Evropskog suda za ljudska prava, pravednija raspodjela funkcija u Vijeću ministara (po broju stanovnika), rješavanje pitanja državne imovine, NATO i EU!

Bez toga, ko god preuzme teret samostalnog ulaska u koaliciju s blokom Čović – Dodik rizikuje da omogući institucionalni raspad Bosne i Hercegovine.

BiH

Novalić i Bajramović nakon pravosnažne presude primali zastupničku plaću

Published

on

By

Presuda bivšem premijeru i SDA-ovom zastupniku Fadilu Novaliću postala je pravosnažna 26. januara ove godine, a NIP-ovom Halilu Bajramoviću 8. novembra 2023. godine. Sa tim datumima utvrđen im je i prestanak mandata u Zastupničkom domu, ali ne i radnog odnosa, pa su obojica mjesecima bili na platnom spisku Federalnog parlamenta.

Novaliću i Bajramoviću oduzeti mandati zbog pravosnažnih presuda

Centralna izborna komisija BiH oduzela je mandate dvojici federalnih zastupnika, SDA-ovom Fadilu Novaliću i NiP-ovom Halilu Bajramoviću, zbog pravosnažnih presuda na zatvorske kazne duže od šest mjeseci. Tako nalaže Izborni zakon BiH.

Bivši premijer Federacije BiH, Novalić, osuđen je na četiri godine u predmetu “Repiratori”, a Bajramović na tri godine zbog “obmane pri davanju kredita”.

– Novalić Fadilu utvrđen je prestanak mandata sa danom 26.01.2024. godine, kada je presuda Suda Bosne i Hercegovine, broj: S1 2 K 039029 21 od 05.04.2023. godine, postala pravosnažna. Odluka CIK-a BiH je donesena 19.02.2024. godine, a postala je pravosnažna dana 21.03.2024. godine. Bajramović Halilu utvrđen je prestanak mandata sa danom 08.11.2023. godine, kada je presuda Kantonalnog suda u Bihaću, broj: 01 0 K 014058 20 K od 13.06.2022. godine, postala pravosnažna. Odluka CIK-a BiH je donesena 19.02.2024. godine, a postala je pravosnažna dana 15.03.2024. godine – odgovor je koji je Fokus dobio u CIK-u.

Dakle, presuda Novaliću postala je pravosnažna 26. januara ove godine, a Bajramoviću 8. novembra 2023. godine. Sa tim datumima utvrđen im je i prestanak mandata, ali ne i radnog odnosa, pa su obojica mjesecima bili na platnom spisku Federalnog parlamenta. Sve do pravosnažnosti CIK-ovih odluka u martu.

Uprkos tome što su znali da su im dani u Parlamentu odbrojani, ni jednom ni drugom nije palo na pamet da prihvate odgovornost i zatraže prekid radnog odnosa. Propisi najvišeg zakonodavnog organa u Federaciji BiH omogućili su ovim osuđenicima za krivična djela da nastave primati hiljade maraka iz budžeta. Dakle, na račun građana.

CIK ne dobija službene obavijesti o presudama

Činjenica je da protekne dosta vremena od sudske presude do pravosnažnosti odluke CIK-a o oduzimanju mandata. Međutim, problem je što CIKBiH ne dobija nikakve službene obavijesti o presudama protiv izabranih članova organa vlasti pa proces oduzimanja mandata pokreće tek nakon saznanja do kojih dođe, nerijetko putem medija ili iz drugih izvora. Zato se može desiti da neki slučaj koji nije medijski propraćen, a potom i presuda, ostanu prilično dugo neotkriveni.

– Centralna izborna komisija BiH po saznanju da je neki izabrani zvaničnik pravosnažno osuđen na kaznu zatvora od šest mjeseci ili duže kako je to propisano odredbama člana 1.10 stav (1) tačka 4. Izbornog zakona BiH obraća se nadležnom sudu za dostavljanje presude sa naznačenim datumom pravosnažnosti. Tek nakon toga CIKBIH pokreće postupak utvrđivanja prestanka mandata – kaže za Fokus Stručna savjetnica za odnose s javnošću u CIK-a BiH Maksida Pirić.

Međutim, pojašnjava da u svim slučajevima, bez obzira na datum donošenja pravosnažne odluke Centralne izborne komisije BiH, mandat zvaničniku prestaje sa danom pravosnažnosti sudske presude.

Nažalost, to u praksi ništa ne znači zato što prestanak mandata ne znači automatski i prekid radnog odnosa jer njihov radno-pravno status nije u nadležnosti CIK-a, nego je regulisan propisima organa vlasti. U ovom slučaju Zastupničkog doma Federalnog parlamenta.

Marinković Lepić tražila reakciju komisije

Istina je da je Mirjana Marinković Lepić još 31. januara, u vrijeme kada je bila predsjedavajuća tog doma, zatražila od Mandatno-imunitetske komisije da razmotri medijske natpise o pravosnažnoj presudi protiv Novalića te pitanje prestanka mandata. Samo osam dana kasnije i CIKBiH je obavijestio Zastupnički dom da je pokrenuo postupak utvrđivanja činjenica i odgovornosti tri zastupnika, među kojima Novalića i Bajramovića.

Nedugo nakon toga, 21. februara, CIK je dostavio i odluke o prestanku njihovih mandata sa datumima kada su im izrečene pravosnažne sudske presude. Međutim, ova komisija je odlučila čekati da i CIK-ove odluke postanu pravosnažne. One sudske valjda im nisu bile relevantne.

Parlament ne otkriva detalje

Fokus je sekretaru Zastupničkog doma Ivanu Miličeviću uputio pitanja do kojeg datuma su Bajramović i Novalić primali plaće po osnovu rada u Parlamentu. On je upit proslijedio Administrativnoj komisiji, čija je privremena sekretarka dobila zadatak da odgovori.

– U dogovoru s predsjednikom Administrativne komisije Zastupničkog doma Parlamenta FBiH Rasimom Smajlovićem dostavljamo Vam odgovor na postavljena pitanja: Nakon dostave pravosnažnih Odluka od strane CIK-a, Administrativna komisija je u skladu sa Poslovnikom i svojim nadležnostima propisanim člankom 59. donijela rješenja o prestanku radnog odnosa navedenim zastupnicima Fadilu Novaliću i Halilu Bajramoviću. Odnosno, i jednom i drugom zastupniku radni odnos je prestao danom pravosnažnosti Odluka o dodjeli i prestanku mandata Centralne izborne komisije – navedeno je u odgovoru.

U prevodu, ovo bi značilo da je Novaliću radni odnos prekinut istog dana kada se javio na izdržavanje kazne u državni zatvor u Vojkovićima, 21. marta.

U nastojanju Fokusa da dobije dodatna pojašnjenja uključujući precizne datume do kada su bili na platnom spisku pokušali su stupiti u kontakt sa predsjednikom Administrativne komisije, no još nisu dobili uzvratni poziv.

Podsjećanja radi, bivši premijer Federacije BiH Fadil Novalić 21. marta otišao je na izdržavanje zatvorske kazne. Prethodno je, u januaru ove godine, Apelaciono vijeće suda BiH potvrdilo prvostepenu presudu u predmetu “Respiratori” kojom je osuđen na četiri godine. Uprkos njegovim nastojanjima da se odgodi izvršenje kazne, žalba je odbijena pa je Novalić bio prinuđen javiti se u državni zatvor.

Nastavi čitati

BiH

Gradska džamija : Predavanje i izložba Sultanske džamije u Bosni i Hercegovini

Published

on

PREDAVANJE I IZLOŽBA
SULTANSKE DŽAMIJE U BOSNI I HERCEGOVINI
Među džamijama građenim u vrijeme Osmanlija, posebno mjesto i značaj imale su one koje su gradili sami sultani, kako u Istanbulu, tako i širom Osmanskog carstva, pa i u Bosni i Hercegovini. One su finansirane iz državne blagajne, pa se na neki način mogu smatrati i državnim džamijama.
U našoj zemlji podignuto je preko 80 sultanskih džamija. Mnoge su porušene, neke su obnavljane, a od nekih su ostale samo zidine u tvrđavi, kao što je to slučaj u Bužimu.
Do danas ih je sačuvano i obnovljeno ukupno 37. Od sultanskih džamija koje se i danas koriste i služe svojoj svrsi čak 9 nalazi se na prostoru Bosanske Krajine. To su: Stara džamija u Izačiću, Džamija Murata III u Todorovu, Džamija Murata III u Šturliću, Fethija džamija u Bihaću, Džamija Brekovica grad u Bihaću, Džamija Zagrad u Velikoj Kladuši, Džamija u Maloj Kladuši, Džamija u Mutniku, i Gradska džamija u Cazinu.
Povodom obilježavanja 7. maja, Dana džamija, Medžlis Islamske zajednice Cazin u saradnji sa Gazi Husrev-begovom bibliotekom iz Sarajeva organizira predavanje i izložbu „Sultanske džamije u Bosni i Hercegovini“.
Predavanje i izložba će se održati u Gradskoj džamiji u Cazinu, u petak, 3. maja 2024. godine, sa početkom u 20 sati.
Pozivamo vas da svojim prisustvom uveličate ovaj značajan skup.
Medžlis islamske zajednice Cazin
Nastavi čitati

BiH

VIDEO Sutra isplata penzija uvećanih za “pola kg piletine”: Za dva dana pojedemo i idemo ponovo

Published

on

By

Penzije u subotu plus dodatak, razlika za prva tri mjeseca

Lijepa vijest, za sve penzionere u Federaciji BiH jeste da isplata penzija za april počinje u subotu četvrtog maja. Uvećana je za 1,55 posto, pa tako će minimalna biti veća za 8,35 maraka.

Iako svjesni da sa ovim povećanjem ne mogu osigurati ni osnovno, penzioneri će ovaj mjesec možda ipak osjetiti olakšicu jer će biti uplaćena i razlika za prva tri mjeseca ove godine.

Povećanje od 1,55 posto osiguralo je cijelih 8 maraka i 35 feninga više, koliko košta npr. pola kg piletine, za korisnike koji primaju minimalnu penziju. Uplaćena će biti i razlika za prva tri mjeseca ove godine tako da će ukupno minimalna penzija ovaj mjesec iznositi 33,40 maraka više. Penzioner Anto Miličević – nezadovoljan.

Mogu osigurati više

“Kilogram mesa kupiti i to je sve. Za dva dana pojedemo i idemo ponovo”, kaže Anto za BHRT.

Smatra da nadležni itekako mogu osigurati više.

“Ima novca, ako je prošle godine moglo ići na 12 posto, može i ove godine. Evo ja pristajem odmah, nek se povećaju minimalne, ne moraju naše srednje povećavati”, smatra Anto.

Nakon najave federalnog Zavoda PIO/MIO da će penzije za april biti isplaćene u subotu, uslijedili su upiti penzionera i sumnje da li će novac uopće leći na račun prije ponedjeljka.

Iz Zavoda su odmah pojasnili da će novac preko Trezora biti uplaćen bankama i poštama u petak, 3. maja, a do banaka je da li će one taj novac odmah rasknjižiti.

Predsjednik saveza Udruženja penzionera Federacije, Redžo Mehić smatra – da hoće.

“Kada se desi da 5. pada u nedjelju ili u vikend, odnosno drugi praznik, onda se isplaćuje dan ranije”, ističe Mehić.

“Ove godine to je 20,47 maraka”

Penzioner Anto sa početka naše priče, mišljenja je da penzioneri moraju biti uporniji u borbi za veće penzije. Većina njih, kako je i sam kazao, bila je primorana naučiti živjeti i sa nešto skromnijim prihodima.

“Potrebno je da političke partije ove koje vladaju, koje viču znaš ti ko sam ja, da budu upozorene jer sam vidio neki dan štrajkače, da za koju godinu neće niko imati da zaradi za penziju”, smatra sociolog Sead Pašić.

A prema posljednjoj odluci Vlade Federacije, povećanjima nisu zaboravljeni ni kandidati koji u 2024. godini steknu uslove za penziju.

“Koliko bodova zaradi za radni vijek, to se na dan polaska u penziju množi sa tim brojem. Ove godine to je 20,47 maraka”, kaže Mehić.

Činjenica je da je na ulicama sve više nezadovoljnih građana. Dok u marketima cijene enormno rastu, povećanje penzija od osam maraka teško da će stići ionako prebrzi voz poskupljenja. Zbog toga penzioneri kažu i ne mogu biti zadovoljni.

 

Nastavi čitati

Najčitanije