Connect with us

BiH

U institucijama BiH neplaćeno odsustvuju po deset godina, malverzacije po ugovorima o djelu

Published

on

Ured za reviziju institucija Bosne i Hercegovine objavio je izvještaj o izvršenju budžeta za 2021. godinu u kojem je skrenuo pažnju na niz nepravilnosti i netransparentno trošenje budžetskog novca. Stoga je i izvršenje budžeta dobilo mišljenje s rezervom.

Između ostalog, zamjerke su se odnosile na službena putovanja, korištenje službenih vozila, kao i ugovore o djelu pa je uočeno da se ovi ugovori daju osobama koje su već zaposlene u drugoj instituciji, da se rad po ugovoru o djelu priznaje kao radno iskustvo kako bi osoba bila stalno zaposlena u toj instituciji, kao i da su neki toliko dugo angažirani po ugovoru o djelu da se za njih vodi i šiht-lista, odnosno evidencija prisustva na poslu, iako nemaju status zaposlene osobe.

Na ugovore o djelu je potrošeno oko 5,5 miliona KM.

Uočeno je da neplaćeno odustvo u nekim institucijama traje duže od deset godina, kao i da je prekršen Zakon o finansiranju institucija BiH jer u prošloj godini nije usvojen budžet što značajno povećava rizik za neefikasno i neučinkovito poslovanje i trošenje javnih sredstava.

Ni sistem internih kontrola nije bio zadovoljavajući pa se dešavaju propusti u javnim nabavkama, procesu upošljavanja, evidenciji korištenja službenih auta.

– Ono što posebno zabrinjava jeste činjenica da se gore navedeni nedostaci ponavljaju već duži niz godina, da su ovi nedostaci vrlo dobro poznati nadležnim institucijama, a da sistem unutrašnjih kontrola ipak i dalje ne reagira, niti se poduzimaju značajni koraci u cilju njihovog rješavanja – piše u izvještaju.

Revizija je, u osvrtu na korištenje neplaćenog odustva, ukazala da odluka koja ovo regulira nije propisala maksimalan broj godina koliko jedna osoba može koristiti ovo pravo. Zbog toga se i dešava da je u Upravi za indirektno oporezivanje BiH s krajem prošle godine na neplaćenom odustvu bilo 20 zaposlenih, a u Agenciji za statistiku BiH su dvije na neplaćenom odustvu još od 2015, odnosno 2017. godine zbog imenovanja na mandatne pozicije.

 

– Također smo konstatirali da se prije imenovanja na javnu funkciju vrši interni premještaj na nižu poziciju (sa pozicije rukovodećeg državnog službenika na poziciju državnog službenika) kako bi se time pružila mogućnost korištenja prava na neplaćeno odsustvo po osnovu kandidature ili imenovanja na mandatnu poziciju te mogućnost povratka u instituciju nakon isteka mandata – navode revizori.

Ukazali su i na putne troškove koji su prošle godine iznosili skoro deset miliona KM, te konstatovali da ima slučajeva da su troškove snosile institucije iako su padali na teret organizatora određenog dešavanja, da je korištenje službenog auta odobreno nakon putovanja, kao i da je biznis kartica za plaćanja na osnovu otvorenog putnog naloga korištena i za plaćanje drugih redovnih troškova nastalih u zemlji.

Na mobilne telefone prošle je godine potrošeno oko 1,1 milion KM, na reprezentaciju oko 1,7 miliona KM, a na izdatke za službena vozila oko 12,4 miliona KM gdje je uočeno da se specijalizirana vozila koriste nenamjenski, odnosno za dolazak na posao i odlazak kući, da se ne popunjavaju putni nalozi ili je upisana kilometraža nelogična i slično.

Državni revizori su ukazali i na dugogodišnju sporost i neefikasnost u realizaciji kapitalnih ulaganja kod pojedinih institucija, kao i na izostanak odgovornosti za izgubljene sudske sporove.

BiH

Izvučeno tijelo rudara Asima Šehanovića koji je bio zatrpan 170 metara ispod zemlje

Published

on

By

Spasilački timovi primjenjivali su sve što znaju i umiju kako bi što prije došli do rudara koji je bio zatrpan 170 metara ispod zemlje.

Spasilačke ekipe su danas, petog dana potrage, iz jame Rudnika Mramor kod Tuzle izvukle beživotno tijelo rudara Asima Šehanovića.

Spasilačka akcija odvijala se u teškim uslovima. Nakon što su timovi za spašavanje prije tri dana došli do njegove bušilice, postojala je nada da će akcija spašavanja uspjeti, ali ishod potrage je ipak završio tragično.

Spasilački timovi primjenjivali su sve što znaju i umiju kako bi što prije došli do rudara koji je bio zatrpan 170 metara ispod zemlje.

Podsjetimo, do ove nesreće je došlo usljed naglog oslobađanja pritiska, odnosno obrušavanja mase koja je rudara živog zatrpala.

Kako je ranije saopćeno iz Rudnika Mramor, za zatrpanim rudarom su mogla tragati samo dva čovjeka zbog veoma skučenog prostora uzrokovanog obrušavanjem mase.

Nastavi čitati

BiH

Mašić: Rušenje Arnaudije nije bilo “greška”, već zločin genocidnog dvojca koje na sva usta slaviš Milorade

Published

on

By

Zastupnik SDP-a u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH Damir Mašić prokomentarisao je obraćanje Milorada Dodika u Banjoj Luci na otvaranju obnovljene džamije Arnaudije.
“Rušenje ove džamije bila je greška, bio je čin bezumlja”, tim riječima je Dodik započeo svoj današnji govor, dodavši da se rušenjem “ne može zaustaviti ni narod ni vrijeme”.

Istaknuo je da obnavljanje Arnaudije 30 godina nakon rušenja upravo simbolizuje besmisao njenog rušenja.

Mašić je prokomentarisao rekavši da rušenje nije bila greška, već zločinački poduhvat ratnog rukovodstva paradržave Republike Srpske.

“Nažalost, rušenje Arnaudija džamije, jedne od 534 srušene džamije u RS-u,nije bila ‘greška’ već planiran zločinački poduhvat od strane vojnog i političkog rukovodstva tadašnjeg RS-a i genocidnog dvojca Karadžić-Mladić koje danas na sva usta slaviš Milorade”, poručio je Mašić.

Nastavi čitati

BiH

Stanivuković na otvaranju Arnaudije: “Da oprostimo jedni drugima što se može oprostiti…”

Published

on

By

Gradonačelnik Banja Luke Draško Stanivuković danas je tokom ceremonije otvaranja obnovljene Arnaudija džamije u Banjoj Luci poželio da vjernicima mnogo godina, decenija i vjekova Arnaudija džamija bude na molitvenu upotrebu.

“Životno breme naroda koji žive na ovim prostorima mjeri se u tome da pogledamo jedni druge i oprostimo ono što se može oprostiti, a ono što ne može, svaki vjernik da ode u svoju bogomolju i zamoli Boga da mu da dodatnu snagu za oprost”, kazao je Stanivuković.

Istakao je da mu je posebno drago da je “Banja Luka obnovila sve bogomolje koje su tokom rata srušene u ovom gradu”.

Kazao je da Arnaudija, koja se danas otvara, nije samo bogomolja, “nego je i most zato što je ona posljednja džamija koja je morala biti obnovljena kako bismo postali bliži jedni drugima”.

Između ostalog, naglasio je da mu je drago što može kazati da je Banja Luka završila jedan važan zadatak.

“Obnovila je sve džamije, katedrale i crkve. Žao mi je što su neki otkazali dolazak bojeći se da neće biti bezbijedno”, dodao je.

Na kraju je rekao da se nada da će 21. vijek biti “religiozni vijek”.

 “Nakon svih stradanja koja su se desila u svijetu, ako 21. vijek ne bude religiozan neće ga ni biti. Ja želim da nam 21. vijek bude religiozan. Dobrodošli u našu Banju Luku i drago mi je da ovdje prisustvujem”, zaključio je Stanivuković.

(Preporod.info)

Nastavi čitati

Najčitanije