Connect with us

BiH

Vi što neprincipijelno kritizirate pravosuđe: A, znate li Ćizinu priču i šta je sa ubijenim civilima Biljana

Published

on

Piše: Amina Čorbo-Zećo


Zna li neko u Bosni i Hercegovini od političkih elita, posebno onih koji posljednjih dana kritikuju Sud BiH, a namjerno izostavljaju Tužilaštvo BiH ko je Izet Arifović-Ćiza?

Ne znaju, jer ne žele znati. Ne dižu glas za borce Armije RBiH koje Tužilaštvo zatrpava optužnicama, jer na tome ne mogu graditi svoju političku moć!

A, Izet Arifović čovjek je koji je na drugi svijet otišao s teškim bremenom nepravde današnje BiH, one za koju se Ćiza borio i izborio. On – Ćiza neće dočekati pravdu.

Tada Elmedin Konaković nije dolazio ni po kog, nisu dolazili ni ovi iz SDA, SDP-a i inih drugih stranaka, jer Ćiza je bio tek obični borac!

U pismu koje je ostalo iza njega on je otkrio ono što pola sudija Suda Bosne i Hercegovine zna, što je Tužilaštvo BiH znalo jako dobro, a to je da zaštićeni svjedok O, S, (ko zna koje slovo će biti u drugim predmetima) ne govori istinu!

Paradoks bh. pravosuđa u ovom slučaju ogledao se u činjenici da je u dva odvojena postupka pred Sudom BiH vijeće identičnog sastava na potpuno različit način okarakterisalo iskaz istog zaštićenog svjedoka, što nesumnjivo dovodi do pravne nesigurnosti.

Naime, identično vijeće je u presudi Ćizi i drugima poklonilo vjeru istom svjedoku – koji je iskaz dao pod pseudonimom O-2, a Sudsko vijeće u postupku protiv Nasera Orića nije poklonilo vjeru ključnom zaštićenom svjedoku O-1. Treba li reći da su 0-1 i O-2 iste osobe!

Svi su znali da čovjek nije bio ni blizu mjesta za šta ga je Tužilaštvo teretilo. Znali su pripadnici SIPA-e, postupajući tužilac i sudsko vijeće. Svi su znali, ali su zajedno učestvovali da se čovjek presudi na 10 godina i nakon nekoliko mjeseci umre zbog nepravde.

Dobro plaćeni pripadnici pravosudnih institucija samo trebaju raditi svoj posao i pravda će biti zadovoljena, tako nas uče, ali praktično dokazuju potpuno drugačije.

Sve dok političari imaju umiješane svoje prste u pravosudni sistem nema pravde. I to posebno politika iz Srbije, koja dobro obavlja svoj posao instaliranjem svojih kadrova u pravosuđe. Tako danas, očito nije dovoljno 10 optuženih u slučaju Dobrovoljačka, podižu optužnicu i za Kerima Lučarevića. Čisto, nek se nađe, zatrebat će na tom putu historijskog revizionizma, sve po planu SANU-a.

Praksa u posljednjih 30 godina je pokazala da u korupciji i kriminalu vodeću ulogu imaju oni koji su zaduženi da štite interese građana i brinu za njihovu sigurnost, a oni iz dana u dan učestvuju u montiranju sudskih procesa i presudama na osnovu vlastitog dojma kako to znaju navesti u presudama jer po njima dokazi nisu ni važni.

Kada, pak, dokazi postanu važni, a ko je iščitao presudu u slučaju Memić, znaju šta govorim, onda se obrću teze i traže izgovori!? Nedopustivo je, skoro tragično koliko su pojedinci u nesreći i epskoj tragediji porodice Memić učestvovali pojedini političari.

Isti oni koji nisu bili baš glasni u ranijim procesima u kojima se nepravda također nizala.

U pravosudnim institucijama nema unutrašnje kontrole. VSTV se bavi samim sobom tako da nema primjera da se poduzimaju sankcije prema onima koji krše profesionalne i etičke norme.

Umjesto da rade svoj posao za koji ih bosanska sirotinja dobro plaća razni uhljebi zaposleni u pravosudnim institucijama dižu galamu kako je moguće da se smije pisati istina o njihovim kriminalnim aktivnostima.

To sprovode pod krinkom nedopuštenog pritiska na pravosuđe.

A, naprimjer u slučaju Dobrovoljačka cijela javnost zna pozadinu pa čak i mjesto montiranja optužnice.

Nedužni ljudi su izloženi torturi i nepravdi. Ko će odgovarati za te propuste?

Nema zakona u kome piše da su zaštićeni ni tužioci ni sudije koji se umjesto pravdom bave kriminalom. Građani imaju pravo na informiranost i osnovna ljudska prava.

VSTV i glavni tužilac moraju početi raditi svoj posao i dati odgovore na mnoga pitanja građanima BiH, a posebno žrtvama koje pravdu čekaju 30 godina, piše Patria.

Drastičan primjer je selo Biljani kod Ključa gdje je strijeljano 258 civila. Nema optužnice, nema presude. Ko će za ovaj nerad i nepravdu odgovarati?

Više ne može biti pitanja dobre volje onih koji tuže i sude, kao ni onih koji komentiraju takve tužbe/presude. Vrijeme je za odgovornost onih koji tuže/sude bez pravde i građane dovode u začarani mračni krug, u kojem se izgube i eksperti iz Haga.

 

BiH

Crni dan na bh. cestama: U jednoj nesreći poginuo dječak, u drugoj žena

Published

on

By

Ovo je druga nesreća danas na cestama u BiH sa smrtnim ishodom

Jedna žena je poginula, a druga je teško povrijeđena u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se danas dogodila kod Kotor Varoša, javljaju Nezavisne novine.

Tragedija se dogodila kada je pežo, u kojem su se vozile, sletio sa puta oko 13 sati na putu Banja Luka – Teslić, u mjestu Rujevica, opština Kotor Varoš.

Kako Nezavisne novine nezvanično saznaju, Kotorvarošanka koja je vozila automobil je teško povrijeđena i prevezena je na Univerzitetski klinički centar RS, a na mjestu suvozača bila je njena sugrađanka koja je usljed povreda preminula.

Poginuo dječak

Ovo je druga nesreća danas na cestama u BiH sa smrtnim ishodom.

Podsjetimo, u sudaru automobila i teretnjaka u mjestu Živinice kod Dervente poginuo je maloljetnik. Nesreća se dogodila jutros na putu Derventa – Doboj, saopšteno je iz Policijske uprave Doboj.

Maloljetno lice bilo je saputnik u automobilu Fiat kojim je upravljalo lice sa područja Dervente čiji su inicijali S. Đ, a o čijem se stepenu povreda ljekari Bolnice “Sveti apostol Luka” u Doboju još nisu izjasnili.

Kako javlja ATV, poginuo je dječak, dok je njegov otac S.Đ. povrijeđen.

Teretnim vozilom VW upravljao je M.T. iz Modriče. Sudar se dogodio u 8.15 sati na magistralnom putu Doboj-Derventa.

Ilustracija (fotografija nije s mjesta nesreće navedene u tekstu)

Nastavi čitati

BiH

U ovom bh. gradu ste bogati tek ako imate 100 miliona KM

Published

on

By

Poznato je da u BiH postoje sredine koje su mnogo razvijenije od ostalih, te u kojima je skoncentrisana većina bogatstva.
Jedno od takvih mjesta je Široki Brijeg, jedan od najbogatijih gradova u BiH.
Prema podacima BiznisInfo.ba, u ovom gradu ima 129 kompanija čiji su godišnji prihodi u 2023. bili veći od milion KM. No, zanimljivo je da je čak 6 kompanija čiji su prihodi bili veći od 100 miliona maraka.
Poređenja radi, u Tešnju, gradu koji se uzima kao primjer malog ali veoma razvijenog mjesta pa se po tome može porediti sa Širokim Brijegom, lani je bilo 146 kompanija s prihodima u iznosu većem od milion KM, ali “samo” četiri s prihodima većim od 100 miliona.
Tešanj, dakle, ima više kompanija sa prihodima većim od milion KM, a Široki Brijeg više onih prihodima većim od 100 miliona.
Nastavi čitati

BiH

Građani BiH bi do kraja godine mogli imati digitalni novčanik: Znate li šta on podrazumijeva?

Published

on

By

Direktor Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA BiH) Almir Badnjević najavio je da će do kraja godine građani BiH imati digitalni novčanik i da će naša zemlja biti lider u ovoj oblasti.

Naime, objavljena je nova eIDAS 2.0. regulativa koja se odnosi na koncept digitalnog novčanika (Digital ID wallet), namijenjenog kao sredstvo za prošireno korištenje digitalnog identiteta.

Badnjević objašnjava da će ovaj novčanik omogućiti građanima, ne samo dokazivanje identiteta, već i dijeljenje dokumenata, provjeru identiteta drugih građana i kompanija, uz visok nivo privatnosti i kibernetičke sigurnosti.

“EU parlament potiče sve države da digitalni novčanik bude dobrovoljan i besplatan, s mogućnostima kao što su transparentnost transakcija i opcije zaštite privatnosti, a koncept digitalnog novčanika uključuje i kvalificirane elektroničke potpise za korisnike istog i naravno sve bez diskriminacije onih koji odluče ne koristiti se ovim novčanikom. Promatrano s tehničkog aspekta, eIDAS 2.0 predviđa korištenje samostalnog suverenog identiteta, koji stavlja potpunu kontrolu nad svim identifikacijskim informacijama (podacima) u ruke krajnjih korisnika (vlasnika podataka)”, ističe Badnjević.

SSI (Self-Sovereign Identity) omogućava korisnicima kontrolu nad vlastitim podacima kroz decentralizirane digitalne identifikatore (DID), koji donose prednosti poput jedinstvenosti, decentralizacije, kriptografske sigurnosti, kontrole nad podacima i interoperabilnosti.

“Ovaj pristup rješava probleme privatnosti i sigurnosti u digitalnom okruženju. Države članice EU imaju 24 mjeseca za usklađivanje s ovom regulativom i implementaciju digitalnog novčanika na nacionalnom nivou. Zvuči nevjerovatno, ali Bosna i Hercegovina će sasvim sigurno biti jedan od lidera u oblasti digitalnog novčanika, a IDDEEA BiH će već do kraja ove godine implementirati digitalni novčanik za sve građane Bosne i Hercegovine. Nadam se da će i Vijeće ministara pratiti dinamiku, te usvojiti novi zakon o elektronskom potpisu u skladu sa tek objavljenom eIDAS 2.0 regulativom”, zaključio je.

Digitalni novčanik nudi pristup državnim službama, otvaranje računa u banci, registraciju SIM kartice, pristup vozačkoj dozvoli, potpisivanje dokumenata, pohranjivanje recepata, pristup dokumentima za putovanja, plaćanje, pohranjivanje diploma i certifikata, pristup naknadama socijalnog osiguranja itd.

klix

Nastavi čitati

Najčitanije