Connect with us

BiH

Ko je gazda ove kafane? Liderstvo kod separatista i rasulo politika koje se zalažu za BiH

Published

on

“Mora biti jedan gazda”, naslov je to jednog novinskog teksta ratnog Oslobođenja, kojeg popisuje novinar i ratni reporter Šefko Hodžić.

Hodžić je ovih dana u Domu Oružanih snaga promovirao svoju novu knjigu – Alija Izetbegović zvanično i nezvanično. Pored brojnih do sada neobjavljenih priča u knjizi se nalazi i podsjećanje na njegov pomenuti tekst iz Oslobođenja, a odnosi se na naređenje Alije Izetbegovića doktoru Safetu Ćibi da pješice, kroz snijeg, otputuje do opkoljenog Goražda, i izvrši naređene zadatke, što je Ćibo izvršio, prihvatajući zadatak bez ikakvog dvoumljenja i kolebanja.

Jasno je, Alija Izetbegović u tome trenutku bio je neprikosnoveni gazda koji je uživao poštovanje ali i posjedovao autoritet, kako u vojsci tako i u narodu. Ne ulazeći u ocjene toga da li je Izetbegović mogao bolje i više, obzirom na sve okolnosti, činjenica je da je on bio vođa svih onih koji se bore za Bosnu i Hercegovinu. Razumije se da svi borci za Bosnu i Hercegovinu nisu imali iste svjetonazore, politička i ideološka uvjerenja, ali su osnovi imali isti cilj, i jednog čovjeka kojemu su u ruke povjerili svaku vrstu odgovornosti.

Skoro trideset godina poslije, u uslovima mira koji se skoro svakodnevno plaća političkim samoponižavanjem, mi nemamo odgovor na pitanje ko je gazda ideje političke borbe za Bosnu i Hercegovinu, premda svi probosanski akteri pretendiraju na njeno vlasništvo. Gazda političke ideje i borbe za Republiku Srpsku jeste Milorad Dodik, a gazda političke borbe za Herceg Bosnu je Dragan Čović.

Ne zna se naime, ko je gazda političke borbe za Bosnu i Hercegovinu, i to ponajviše zato što niko nikome ne želi priznati autoritet i pravo na to, čak i kada je riječ o legalno izabranim predstavnicima izvršne vlasti.

Denis Bećirović koga savjetuje osam stranačkih lidera politički je autoritet onoliko koliko je petogodišnje dijete u krilu djeda ili bake, gazda porodičnog okupljanja.

Željko Komšić koji obnaša četvrti mandat kao član Predsjedništva Bosne i Hercegovine još bi to i mogao biti, obzirom na broj osvojenih mandata, i rejting koji uživa među narodom. Mogao bi to biti Komšić, ali je stvar u tome što probosanski dio novoizabrane vlasti u Komšiću vidi ljutog konkurenta, a tu konkurenciju na momente prate izljevi patološke mržnje prema Komšiću koja dolazi iz Osmorke, koja sigurno Komšića ne želi priznati za tu vrstu autoriteta.

Sa druge strane, Bakir Izetbegović je gubitkom izbora ispao iz sedla, i očito je da Izetbegoviću mlađem nije suđeno da postane liderom naroda kojem pripada.

O autoritetu i poštovanju među narodom, Elmedina Konakovića i Nermina Nikšića, čak je i suvišno govoriti. Oni dakako veći ugled uživaju među pojedinim ambasadama u Bosni i Hercegovini, nego među gore navedenim kolegama u bosanskohercegovačkoj politici, a njihovi bijedni izborni rezultati, ponajbolje govore šta narod misli o mogućnosti toga da oni “liderišu” procesima.

Pa ipak niko od pomenutih neće priznati da on nije taj koji je domaćin priče o borbi za Bosnu i Hercegovinu, a kad su svi domaćini, to znači samo jedno; da zapravo nije niko.

Ne bi se toj vrsti političkog pluralizma i balansa moći moglo ništa ni zamjeriti da politike koje su izvršile agresiju nad Bosnom i Hercegovinom i politike koje su bile izvođači te agresije u Bosni i Hercegovini, odustaju od svojih ratnih ciljeva, piše Patria.

Međutim, te politike ne odustaju, a vrlo se dobro, štaviše odlično zna ko je gazda srpskog a ko hrvatskog separatizma u Bosni i Hercegovini.

Ne zna se samo jedno, odnosno to ko je gazda političke borbe za Bosnu i Hercegovinu. Koga se to sluša u naređenjima, i ko je taj ko danas može u simboličkom smislu narediti nekom doktoru da u interesu države, pregazi put zameten snijegom od opkoljenog Sarajeva do opkoljenog Goražda.

Možda je to što se ne zna, upravo ono što su stranci i najviše željeli, jer ko smo mi da vlastitu sudbinu držimo u svojim rukama. Naša bi sudbina trebala biti u njihovim rukama. Zna se kakva je to sudbina. Sudbina onih koji su vjerovali da smo pod zaštitom Ujedinjenih nacija.

BiH

Crni dan na bh. cestama: U jednoj nesreći poginuo dječak, u drugoj žena

Published

on

By

Ovo je druga nesreća danas na cestama u BiH sa smrtnim ishodom

Jedna žena je poginula, a druga je teško povrijeđena u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se danas dogodila kod Kotor Varoša, javljaju Nezavisne novine.

Tragedija se dogodila kada je pežo, u kojem su se vozile, sletio sa puta oko 13 sati na putu Banja Luka – Teslić, u mjestu Rujevica, opština Kotor Varoš.

Kako Nezavisne novine nezvanično saznaju, Kotorvarošanka koja je vozila automobil je teško povrijeđena i prevezena je na Univerzitetski klinički centar RS, a na mjestu suvozača bila je njena sugrađanka koja je usljed povreda preminula.

Poginuo dječak

Ovo je druga nesreća danas na cestama u BiH sa smrtnim ishodom.

Podsjetimo, u sudaru automobila i teretnjaka u mjestu Živinice kod Dervente poginuo je maloljetnik. Nesreća se dogodila jutros na putu Derventa – Doboj, saopšteno je iz Policijske uprave Doboj.

Maloljetno lice bilo je saputnik u automobilu Fiat kojim je upravljalo lice sa područja Dervente čiji su inicijali S. Đ, a o čijem se stepenu povreda ljekari Bolnice “Sveti apostol Luka” u Doboju još nisu izjasnili.

Kako javlja ATV, poginuo je dječak, dok je njegov otac S.Đ. povrijeđen.

Teretnim vozilom VW upravljao je M.T. iz Modriče. Sudar se dogodio u 8.15 sati na magistralnom putu Doboj-Derventa.

Ilustracija (fotografija nije s mjesta nesreće navedene u tekstu)

Nastavi čitati

BiH

U ovom bh. gradu ste bogati tek ako imate 100 miliona KM

Published

on

By

Poznato je da u BiH postoje sredine koje su mnogo razvijenije od ostalih, te u kojima je skoncentrisana većina bogatstva.
Jedno od takvih mjesta je Široki Brijeg, jedan od najbogatijih gradova u BiH.
Prema podacima BiznisInfo.ba, u ovom gradu ima 129 kompanija čiji su godišnji prihodi u 2023. bili veći od milion KM. No, zanimljivo je da je čak 6 kompanija čiji su prihodi bili veći od 100 miliona maraka.
Poređenja radi, u Tešnju, gradu koji se uzima kao primjer malog ali veoma razvijenog mjesta pa se po tome može porediti sa Širokim Brijegom, lani je bilo 146 kompanija s prihodima u iznosu većem od milion KM, ali “samo” četiri s prihodima većim od 100 miliona.
Tešanj, dakle, ima više kompanija sa prihodima većim od milion KM, a Široki Brijeg više onih prihodima većim od 100 miliona.
Nastavi čitati

BiH

Građani BiH bi do kraja godine mogli imati digitalni novčanik: Znate li šta on podrazumijeva?

Published

on

By

Direktor Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA BiH) Almir Badnjević najavio je da će do kraja godine građani BiH imati digitalni novčanik i da će naša zemlja biti lider u ovoj oblasti.

Naime, objavljena je nova eIDAS 2.0. regulativa koja se odnosi na koncept digitalnog novčanika (Digital ID wallet), namijenjenog kao sredstvo za prošireno korištenje digitalnog identiteta.

Badnjević objašnjava da će ovaj novčanik omogućiti građanima, ne samo dokazivanje identiteta, već i dijeljenje dokumenata, provjeru identiteta drugih građana i kompanija, uz visok nivo privatnosti i kibernetičke sigurnosti.

“EU parlament potiče sve države da digitalni novčanik bude dobrovoljan i besplatan, s mogućnostima kao što su transparentnost transakcija i opcije zaštite privatnosti, a koncept digitalnog novčanika uključuje i kvalificirane elektroničke potpise za korisnike istog i naravno sve bez diskriminacije onih koji odluče ne koristiti se ovim novčanikom. Promatrano s tehničkog aspekta, eIDAS 2.0 predviđa korištenje samostalnog suverenog identiteta, koji stavlja potpunu kontrolu nad svim identifikacijskim informacijama (podacima) u ruke krajnjih korisnika (vlasnika podataka)”, ističe Badnjević.

SSI (Self-Sovereign Identity) omogućava korisnicima kontrolu nad vlastitim podacima kroz decentralizirane digitalne identifikatore (DID), koji donose prednosti poput jedinstvenosti, decentralizacije, kriptografske sigurnosti, kontrole nad podacima i interoperabilnosti.

“Ovaj pristup rješava probleme privatnosti i sigurnosti u digitalnom okruženju. Države članice EU imaju 24 mjeseca za usklađivanje s ovom regulativom i implementaciju digitalnog novčanika na nacionalnom nivou. Zvuči nevjerovatno, ali Bosna i Hercegovina će sasvim sigurno biti jedan od lidera u oblasti digitalnog novčanika, a IDDEEA BiH će već do kraja ove godine implementirati digitalni novčanik za sve građane Bosne i Hercegovine. Nadam se da će i Vijeće ministara pratiti dinamiku, te usvojiti novi zakon o elektronskom potpisu u skladu sa tek objavljenom eIDAS 2.0 regulativom”, zaključio je.

Digitalni novčanik nudi pristup državnim službama, otvaranje računa u banci, registraciju SIM kartice, pristup vozačkoj dozvoli, potpisivanje dokumenata, pohranjivanje recepata, pristup dokumentima za putovanja, plaćanje, pohranjivanje diploma i certifikata, pristup naknadama socijalnog osiguranja itd.

klix

Nastavi čitati

Najčitanije