Connect with us

BiH

Komšić poručio Osmorci: Formirajte vlast sa SDA u Federaciji BiH

Published

on

Član Predsjedništva BiH i predsjednik DF-a Željko Komšić na televizijskom gostovanju na Face TV poručio je strankama Osmorke da ukoliko im fali ruku idu u vlast sa SDA na nivou Federacije BiH.

Komšić je na gostovanju poručio da je četvrti mandat stvarno puno, možda i previše, ali da je stalno neka borba i da se stalno mora braniti država.

“Stalno je neka gužva, borba, stalno moraš nešto da se boriš da ne daš, to je razlog zašto sam tri puta ušao u priču, a prvi put je bilo drugačije, bila je dobra atmosfera, poslije pada aprilskog paketa činilo se da bi se stvari mogle vratit u normalu”, kazao je Komšić.

Rekao je kako se jedni bore da pocijepaju Bosnu i Hercegovinu skroz, a drugi da je dodatno podijele po etničkim linijama, te također da se pomijenila Evropa, odnos Međunarodne zajednice i nekih zemalja prema Bosni i Hercegovini.

“Prva asocijacija kada su objavljeni rezultati, kad je bilo jasno kao stoje stvari, prvo sam pomislio da je počela smjena generacija. Ne samo likova koji su dugo na političkoj sceni, nego i smjena generacija, šta to dominira koje su te teme koje interesuju ljude”, rekao je Komšić, ali da su uslijedile iste priče o Republici Srpskoj, secesiji, izbornom zakonu.

O Osmorci

Kazao je da se izborna matematika složila tako da Osmorka ima dovoljno ruku za vlasti ili im nešto fali i da je sasvim legitimno da oni tu vlast naprave.

“Ja ne vjerujem u taj projekat i ne mislim da će biti uspješan. Iskreno niko nas nije zvao da idemo sa njima u priču. Jedino je Semir Efendić govorio da bi to bilo dobro, ali nas niko nije zvao”, rekao je Komšić o tome da li je bilo pregovora o ulasku DF-a u vlast.

On je rekao da ne bi išli u tu priču i da su pozvani i da ne vjeruje u taj projekat, da ne prihvata da Dodik izbacuje iz sporazuma šta hoće.

“Jedan od stranih ambasadora je došao i tražio podršku DF-a u Domu naroda u Klubu Bošnjaka za Osmorku, ali je rekao vi se ne morate opterećivati ulaskom u vlast. To je stvarno smiješno bilo. Ja gledam razmišljam je i me čovjek smatra idiotom , kako ti padne na pamet takva rečenica”, rekao je Komšić o miješanju ambasadora u formiranje vlasti, ali nije htio reći o kojem se ambasadoru radilo.

Komšić je rekao i da misli da Osmorka ima dogovor sa Draganom Čovićem o izmjenama Izbornog zakona. Također, rekao je i da DF nije sa SDA, jer da jesu ne bi uradili ono što su uradili u Zenici i ušli u formiranje vlasti bez SDA.

“Mi sa SDA nismo, da smo sa SDA ne bi radili ono što smo naprimjer u Zenici. Mi nismo htjeli ići sa njima u priču u Zenici jer mislimo da njihova struktura tamo ne zadovoljava našu podršku”, rekao je Komšić o odnosu sa SDA.

O Schmidtovim izmjenama Izbornog zakona

Komšić je rekao kako je Schmidtu poručio da ima pravo da donese izmjene, ali i da snosi odgovornost za posljedice.

“Ono što me nasmijava, ljuti, oni misle da smo retardirani. Oni misle da smo mi bukve Bosanci, da mi ne koristimo glave. Blokade nisu stvar norme, blokade su stvar političke volje, odnosno nedostatka volje. Blokade u FBiH je izazvao HDZ. Onda kaže mi smo otklonili sve blokade. E kako sad ne može da funkcioniše”, pitao je Komšić.

On je rekao kako Schmidt nije ovo nametnuo da bi oštetio HDZ nego da bi zacementirao HDZ u vlasti, te da stranci trebaju da riješe ono što su zapetljali.

Kako formirati vlast

Kao opciju za formiranje vlasti kazao je da Osmorka razgovora sa SDA i proba direktno riješiti sa SDA.

“Neka probaju to riješiti sa SDA, postoji kohabitacija u politici. Neka probaju riješiti sa SDA. Neka se dogovore sa SDA, ne znam kako i ne želim da učestvujem u tom dogovoru”, poručio je Komšić.

“Da bi napravili Vladu FBiH treba im SDA, ne trebamo im mi. Neka se dogovore sa SDA neka je naprave. Očigledno im to nedostaje, treba im taj potpredsjednik, treba im da bi imenovali Vladu”, kazao je Komšić.

Rekao je da poslije svega stranke prave vlast sa SNSD-om i HDZ-om, a da kao neće se SDA i poručio im da se dogovore, ako mogu preći preko sujete.

Komšić je kazao i da se nakon izbora plašio da će SDA učiniti sve da bude vlast i popustiti HDZ-u po pitanjima Izbornog zakona. Također da je bio ranije uvjeren da je SDP taj koji neće popustiti, ali da se to u međuvremenu promijenilo.

Planovi međunarodne zajednice

Član Predsjedništva je upozorio da pet godina priča ono što se sprema.

“Hoćete li da sad razlažem plan za ovu državu. Je li vi vidite šta nam spremaju ko su glavne tačke stabilnosti: Zagreb-Beograd- Tirana. Problem Crna Gora, Kosovo jer Kurti ne popušta, problem mi jer ne popuštamo. Ko se buni. Buni se Kosovo jer ne da ono što je njihovo. Bune se Crnogorci. Za koga ova rade. Beograd već ima sve instrumente preko RS-a, pričom o Izbornom zakonu Zagrebu treba da da pola države”, poručio je Komšić

Rekao je da je za neke Balkan stabilan ako se o njemu odlučuje u Zagrebu i to Plenković, a ne Milanović, zatim Vučić i to samo ako on odlučuje u Beogradu i Rama u Albaniji.

“Šta je Open Balkan? Oni su uzeli sabrali, toliko miliona Srba, Albanaca, Hrvatska saveznica u NATO-u, zadrži granice da ne bi došlo do nemira. Daj da Crnom Gorom upravlja Beograd, daj uvali Sjever Kosova da bi utjecali na donošenje odluka. Ovdje u BiH pusti da Beograd i Zagreb odlučuju. Problem je malo Sjevernih Makedonaca, malo Crnogoraca, malo Bošnjaka, Bosanaca koji BiH osjećaju domovinom, to nam ljudi rade i kad kažeš ne, ja im kažem šta je, ti si protivnik”, smatra Komšić.

Komšić je najavio da su svi članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine po prvi put dobili poziv da učestvuju molitvenom doručku u Washingtonu, ali da još ne znaju sa kime će se tamo sastati.

klix

BiH

U ovom bh. gradu ste bogati tek ako imate 100 miliona KM

Published

on

By

Poznato je da u BiH postoje sredine koje su mnogo razvijenije od ostalih, te u kojima je skoncentrisana većina bogatstva.
Jedno od takvih mjesta je Široki Brijeg, jedan od najbogatijih gradova u BiH.
Prema podacima BiznisInfo.ba, u ovom gradu ima 129 kompanija čiji su godišnji prihodi u 2023. bili veći od milion KM. No, zanimljivo je da je čak 6 kompanija čiji su prihodi bili veći od 100 miliona maraka.
Poređenja radi, u Tešnju, gradu koji se uzima kao primjer malog ali veoma razvijenog mjesta pa se po tome može porediti sa Širokim Brijegom, lani je bilo 146 kompanija s prihodima u iznosu većem od milion KM, ali “samo” četiri s prihodima većim od 100 miliona.
Tešanj, dakle, ima više kompanija sa prihodima većim od milion KM, a Široki Brijeg više onih prihodima većim od 100 miliona.
Nastavi čitati

BiH

Građani BiH bi do kraja godine mogli imati digitalni novčanik: Znate li šta on podrazumijeva?

Published

on

By

Direktor Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA BiH) Almir Badnjević najavio je da će do kraja godine građani BiH imati digitalni novčanik i da će naša zemlja biti lider u ovoj oblasti.

Naime, objavljena je nova eIDAS 2.0. regulativa koja se odnosi na koncept digitalnog novčanika (Digital ID wallet), namijenjenog kao sredstvo za prošireno korištenje digitalnog identiteta.

Badnjević objašnjava da će ovaj novčanik omogućiti građanima, ne samo dokazivanje identiteta, već i dijeljenje dokumenata, provjeru identiteta drugih građana i kompanija, uz visok nivo privatnosti i kibernetičke sigurnosti.

“EU parlament potiče sve države da digitalni novčanik bude dobrovoljan i besplatan, s mogućnostima kao što su transparentnost transakcija i opcije zaštite privatnosti, a koncept digitalnog novčanika uključuje i kvalificirane elektroničke potpise za korisnike istog i naravno sve bez diskriminacije onih koji odluče ne koristiti se ovim novčanikom. Promatrano s tehničkog aspekta, eIDAS 2.0 predviđa korištenje samostalnog suverenog identiteta, koji stavlja potpunu kontrolu nad svim identifikacijskim informacijama (podacima) u ruke krajnjih korisnika (vlasnika podataka)”, ističe Badnjević.

SSI (Self-Sovereign Identity) omogućava korisnicima kontrolu nad vlastitim podacima kroz decentralizirane digitalne identifikatore (DID), koji donose prednosti poput jedinstvenosti, decentralizacije, kriptografske sigurnosti, kontrole nad podacima i interoperabilnosti.

“Ovaj pristup rješava probleme privatnosti i sigurnosti u digitalnom okruženju. Države članice EU imaju 24 mjeseca za usklađivanje s ovom regulativom i implementaciju digitalnog novčanika na nacionalnom nivou. Zvuči nevjerovatno, ali Bosna i Hercegovina će sasvim sigurno biti jedan od lidera u oblasti digitalnog novčanika, a IDDEEA BiH će već do kraja ove godine implementirati digitalni novčanik za sve građane Bosne i Hercegovine. Nadam se da će i Vijeće ministara pratiti dinamiku, te usvojiti novi zakon o elektronskom potpisu u skladu sa tek objavljenom eIDAS 2.0 regulativom”, zaključio je.

Digitalni novčanik nudi pristup državnim službama, otvaranje računa u banci, registraciju SIM kartice, pristup vozačkoj dozvoli, potpisivanje dokumenata, pohranjivanje recepata, pristup dokumentima za putovanja, plaćanje, pohranjivanje diploma i certifikata, pristup naknadama socijalnog osiguranja itd.

klix

Nastavi čitati

BiH

VIDEO Zbog čega su domaće jagode ove godine toliko skupe: “To je neminovnost”

Published

on

By

Sа prvоbitnih 14 KM, kоlikо је kоštао kilоgrаm prvih оvоsеzоnskih јаgоdа, sаdа kоštајu duplо mаnjе

Natprosječno toplo vrijeme, ubrzalo je vegetaciju jagoda, pa su se prve domaće jagode na pijacama našle deset-15 dana ranije nego inače. Ipak, mnogima su slatki plodovi nedostižni zbog visoke cijene, pa kupuju na grame.

Dоmаćе јаgоdе vеć su stiglе nа tеzgе prоdаvаcа nа biјеljinskој zеlеnој piјаci. Sа prvоbitnih 14 KM, kоlikо је kоštао kilоgrаm prvih оvоsеzоnskih јаgоdа, sаdа kоštајu duplо mаnjе, javlja BHRT.

I pоrеd pојеftinjеnjа, slаtki plоdоvi nеdоstižni su vеćini grаđаnа kоје su novinari zаtеkli nа piјаci.

Prоizvоđаči kаžu dа ih је vriјеmе pоslužilо i dа је sеzоnа dоbrо pоčеlа. Kаžu dа pоskupljеnjа nikаd nisu pоpulаrnа, аli dа је tо nеminоvnоst s оbzirоm nа visоkе trоškоvе prоizvоdnjе јаgоdа.

-Niје svе dо nаs, zа sаdа је sоlidnа. Niје nеštо prеtјеrаnа kоlikо sе pričа i stаlnо tо pоnаvljаm, tо niје nаšа ciјеnа kојu krајnji pоtrоšаč plаti, kaže Đorđe Vakčić, prоizvоđаč јаgоdа.

Sеzоnа јаgоdа trаје оd krаја prоljеćа dо pоčеtkа ljеtа, оdnоsnо оd аprilа dо јunа. Prоizvоđаči sаvјеtuјu dа sе dоmаćа јаgоdа nајlаkšе mоžе prеpоznаti pо bојi i mirisu, аl ii nеprаvilnоm оbliku plоdоvа.

Nastavi čitati

Najčitanije