Connect with us

BiH

Dodik za medalje kojom je odlikovao i Putina platio 180.000 KM narodnih para

Published

on

Zbog čega entitet Republika Srpska u vremenu teške ekonomske krize dodjeljuje više od 90 skupih odlikovanja, pitanje je ekvivalentno pitanju zbog čega je budžet Milorada Dodika, kao predsjednika jednog bh. entiteta, višestruko veći od budžeta predsjednika država regiona

Kabinet predsjednika Republike Srpske ove godine iz budžeta je za odlikovanja potrošio gotovo 180.000 KM što je, prema dostupnim podacima, ubjedljivo najveći iznos koji je plaćem novcem građana entiteta Republika Srpska još od 1993. godine, kada je počelo da se dijeli ordenje, piše InfoRadar.

Takva Dodikova rastrošnost uprkos teškoj ekonomskoj krizi i galopirajućoj inflaciji ipak malo koga čudi s obzirom da je budžet predsjednika RS sa prošlogodišnjih 10,8 miliona KM ove godine povećan na 56,5 miliona maraka, ili za nevjerovatnih 523 odsto!

POGODOVANJE JEDNOJ FIRMI

Međutim, osim neracionalno velikog iznosa koji je kabinet Milorada Dodika izdvojio za odlikovanja, ono što je u slučaju ove javne nabavke sporno je činjenica da je ona provedena pregovoračkim postupkom bez objavljivanja obavještenja o nabavci. Posao vrijedan gotovo 180.000 marakadobila je očito favorizovana firma Sparta d.o.o. Banjaluka, koja s kabinetom predsjednika RS, kako su ranije objavili mediji, od 2011. godine sklapa ugovore o nabavci odlikovanja.

Nabavka pregovaračkim postupkom bez objavljivanja obavijesti o nabavci objašnjena je „hitnom potrebom za nabavkom odlikovanja Republike Srpske zbog službenih posjeta predsjednika Republike u regionu i inostranstvu i dolazaka visokih zvaničnika i stranih delegacija u RS“.

 

Ali koliko „hitna“ može biti nabavka koja se provodi svake godine i nije nikakva novost u planiranju budžeta predsjednika RS?

Damjan Ožegović iz Transparency International BiH kaže da se, prema Zakonu o javnim nabavkama, okolnosti kojima se opravdava hitnost pregovaračkog postupka bez objave obavještenja ne smiju ni u kom slučaju dovesti u vezu s ugovornim organom.

“Ta zakonska odredba govori da ugovorni organ ne smije biti kriv za hitnost jer se ona može pravdati samo nepredviđenim okolnostima. U tom smislu, nabavke ordenja koje se provode gotovo svake godine se ne mogu podvesti pod hitnost budući da je ugovorni organ morao na vrijeme znati koje će mu količine trebati i objaviti na vrijeme neki transparentniji postupak koji može da podstakne aktivnu i pravičnu konkurenciju, a što rezultuje nabavkom najboljih roba za najmanje novca”, objašnjava Ožegović.

Iz kabineta predsjednika RS Inforadaru su odgovorili da Služba predsjednika „vrlo rijetko koristi pregovarački postupak bez objave obavještenja o nabavci“. Uz objašnjenje da je na početku godine teško precizno odrediti koliko će visokih zvaničnika, organizacija i udruženja podnijeti inicijativu za dodjelu odlikovanja, iz kabineta ističu da ne mogu unaprijed odrediti sve aktivnosti, odnosno dešavanja koja mogu biti povod za dodjelu najviših odlikovanja.

„Količina odlikovanja kojom je raspolagala Služba predsjednika Republike nije bila dovoljna da bi se zadovoljile sve potrebe i bila je neophodna hitna nabavka nove količine odlikovanja koju Služba predsjednika nije mogla predvidjeti na početku godine. Nabavka odlikovanja i priznanja sprovodi se svake godine i potrebe se povećavaju, što je bilo konkretno vidljivo prilikom obilježavanja Dana Republike, kada je dodijeljeno 91 odlikovanje i priznanje, a sve navedeno potvrđuje Ukaz o odlikovanjima i priznanjima koji je javno objavljen u Službenom glasniku RS“, naveli su iz Kabineta predsjednika RS.

SRPSKI, RUSKI ZVANIČNICI I SPC

Zbog čega entitet Republika Srpska u vremenu teške ekonomske krize dodjeljuje više od 90 skupih odlikovanja, pitanje je ekvivalentno pitanju zbog čega je budžet Milorada Dodika, kao predsjednika jednog bh. entiteta, višestruko veći od budžeta predsjednika država regiona. Tako npr. predsjednik Hrvatske Zoran Milanović ima pet puta manji budžet od Dodikovog (oko 10 miliona maraka), dok je budžet predsjednika Srbije Aleksandra Vučića manji čak 17 puta (3,3 miliona KM).

Ambicije o državotvornosti entiteta Republika Srpska vjerovarno se oslikavaju i na enormno velikom budžetu entitetskog predsjednika kojeg poreski obveznici RS plaćaju ubjedljivo najviše u regionu. Apsurdno je da broj i cijena ordenja rastu kako Republika Srpska više osiromašuje. Tako je npr. 2018. Kabinet predsjednika RS (u to vrijeme Željke Cvijanović) za iste namjene platio skoro pedeset hiljada maraka – oko 135.000 KM. Ovoga puta je bio otvoren, raspisan na vrijeme – u julu 2018. godine za narednu 2019., a na njega se prijavila samo jedna firma – Sparta d.o.o. Banjaluka, koja je i prethodnih godina dobijala taj posao.

Orednje prije samo četiri godine plaćeno skoro 50.000 KM manje

Mediji su ranije izvijestili da su odlikovanja u 2011. godini koštala 43.200, a taj iznos se 2012. godine popeo na 115.450 KM (bez PDV-a). I iz toga je vidljivo da su se odlikovanja u manjem bh. entitetu tokom godina počela dijeliti šakom i kapom. Spisak najviše odlikovanih zvaničnika odražava politiku koju vodi RS, posebno otkako je na njenom čelu Milorad Dodik, a obuhvata pretežno srbijanske i ruske funkcionere, uz neizostavnu Srpsku pravoslavnu crkvu.

U februaru 2018. Dodik je Orden Republike Srpske uručio predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću. Ordenje su dobili i bivši premijer Srbije Vojislav Koštunica (2012.), bivši ministar odbrane Aleksandar Vulin (2020.) i predsjednik Skupštine Srbije Ivica Dačić (2022.).

Dodik je 2018. godine odlikovao ruskog šefa diplomatije Sergeja Lavrova i predsjednicu ruske skupštine Valentinu Matvijenko. Među odlikovanim Rusima je i Aleksandar Zaldostanov “Hirurg”i njegov automoto klub Noćni vukovi koji je na crnim listama Evropske unije i SAD.

Ipak, vrhunac ironije je ovogodišnje Dodikovo odlikovanje ruskog predsjednika Vladimira Putina, u jeku ruske agresije na Ukrajinu, a na neustavni Dan Republike Srpske 9. januara. Ovaj potez oštro su osudile SAD i EU. Ali „prst u oko“ cijelom svijetu, politika je koju aktuelni predsjednik RS provodi već godinama po cijenu međunarodne izolacije.

Ordenom zastave RS sa zlatnim vijencem, plaćenim novcem poreskih obveznika, ove godine odlikovan je i vlasnik Integral inženjeringa Slobodan Stanković, biznismen koji je zbog veza sa Dodikom i korupcije pod sankcijama SAD.

Iako predsjednik Republike Srpske nije lično odlikovao osobe optužene za ratne zločine, vlasti RS odbile su zahtjev bivšeg visokog predstavnika Valentina Inzka koji je 2021. zatražio da se poništeranije dodijeljena odlikovanja svim osuđenim ratnim zločincima. Time je i predsjednik RS, bez kojeg se ne donosi ni jedna odluka u entitetskom parlamentu, jasno izrazio stav na tu temu, a Radovan Karadžić, Ratko Mladić i Momčilo Krajišnik ostali su nosioci Ordena Nemanjića kojim su odlikovani još ratne 1994. godine.

BiH

Dodik: “Sve što je urađeno na evropskom putu, urađeno je zahvaljujući RS-u!”

Published

on

By

Predsjednik SNSD Milorad Dodik rekao je da će danas poslije dužeg vremena s partnerima iz Federacije BiH razgovarati o funkcioniranju vlasti i međusobnim odnosima, te da će se ponovo dogovarati o dogovorenim, ali nerealizovanim pitanjima zbog straha, nesigurnosti i odsustva želje partnera iz FBiH.

Dodik je pozvao partnere da sprovedu već dogovoreno ako žele da budu od koristi za sva tri naroda i oba entiteta.

“Ponovo ćemo se dogovarati o pitanjima koja smo već dogovorili i potpisali kao Principe za formiranje Savjeta ministara. Ponovo ćemo se dogovarati o pitanjima koja smo opet dogovorili, prvo na sastanku u Laktašima, a potom na sastanku u Sarajevu”, istakao je Dodik, prenosi portal Srpskainfo.

On je naveo da je čitao najave da treba da dogovore plan rasta, odnosno tri preostale stavke, ali niko ne govori da je Federacija kroz četiri kantona odbila svih 120 tačaka.

“Šta ćemo s tim? Čitam da nam je zbog toga na čekanju 70 miliona evra, ali niko ne govori da nam je zbog opstrukcije Federacije na čekanju i da propada naših 700 miliona KM”, naglasio je Dodik na društvenoj mreži “X”.

On je rekao da je sve što je urađeno na evropskom putu, urađeno zahvaljujući Republici Srpskoj.

“I nije mi problem da pored toga slušam da, kao, ja nešto blokiram, ali od takvih besmislica niko nema koristi. Ako hoćemo da bude koristi za sva tri naroda i oba entiteta, sprovedimo već dogovoreno. Ili možemo unedogled da se dogovaramo”, rekao je Dodik.

Sastanak predstavnika političkih stranaka partnera u vlasti na nivou BiH biće održan danas u Sarajevu. Sastanak je planiran u 15.00 sati u zgradi Parlamentarne skupštine BiH, a konferencija za novinare u 16.30 časova, najavljeno je iz Parlamentarne skupštine BiH.

Nastavi čitati

BiH

Helez poziva OHR da reaguje zbog antiustavnog djelovanja NSRS: Slično je i Hitler pripremio spajanje Austrije Njemačkoj

Published

on

By

Ministar odbrane BiH Zukan Helez oglasio se nakon što je Narodna skupština RS danas usvojila dopune Zakona o upotrebi zastave, grba i himne, kojim se omogućava isticanje simbola stranih država te Zakon o izmjenama zakona o sprovođenju odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine, kojima je iz sintagme “nacionalni spomenici Bosne i Hercegovine” izbrisana Bosna i Hercegovina.

Zakonom o upotrebi zastave, grba i himne omogućuje se da se grb Nemanjića i himna “Bože pravde” mogu koristiti kao zvanična obilježja RS.

Ističe da je usvajanje oba ova zakona antidejtonski i antiustavni čin te da predstavljaju nastavak napada na suverenitet, teritorijalni integritet i cjelovitost Bosne i Hercegovine.

“Na sličan način je Hitler krajem 30-tih godina prošlog vijeka pripremio spajanje Austrije Njemačkoj. Grb Nemanjića i himna Bože pravde su simboli pod kojima su počinjeni najteži ratni zločini uključujući udruženi zločinački poduhvat i genocid nad Bošnjacima.

Naravno da predstavnici vlasti manjeg bh. entiteta RS djeluju u potpunoj koheziji sa režimom Aleksandra Vučića, a zvanična politika Srbije od 90-tih godina i Slobodana Miloševića pa sve do danas je ista. Srbija na sve načine pokušava da se proširi na zapadnu stranu Drine. Prvo su to pokušali otvorenom agresijom 90-tih godina protiv suverene i međunarodno priznate države Bosne i Hercegovine, a sada antiustavnim djelovanjem”, navodi Helez.

Dodaje da je pauza u implementiranju velikosrpske politike bila samo kada su u BiH bili imenovani ‘snažni’ visoki predstavnici koji su koristili Bonska ovlaštenja i kada je iza njih stajala međunarodna zajednica.

“Kako god mnogo je posla za Visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta koji mora poništiti ovaj antidejtonski i anticivilizacijski zakon. Osokoljeni agresijom Rusije na Ukrajinu, predsjednik manjeg bh. entiteta RS Milorad Dodik i vlasti RS su intenzivirali implementaciju velikosrpske politike, odnedavno uobličenu na svesrpskom saboru”, naveo je.

Pozvao je članice NATO-a i EU, naše partnere da posvete više pažnje secesionističkoj politici RS i velikosrpskoj politici režima Aleksandra Vučića.

Građanima manjeg bh. entiteta RS poručuje da se odreknu političara koji provode secesionističku politiku, piše Raport.

“U 30 godina pokušaja mijenjanja granica na Zapadnom Balkanu građani manjeg bh. entiteta RS su samo postali taoci takve promašene politike te najsiromašniji građani u Evropi.

Usvajanjem ovih zakona u Narodnoj skupštini RS vlasti neće konkretno pomoći nijednom građaninu na prostoru ovog entiteta. Ovo je još jedan u nizu promašenih i nepotrebnih poteza vlasti manjeg bh. entiteta RS koji mogu samo narušiti sveukupne odnose u Bosni i Hercegovini.

Bosna i Hercegovina je dovoljno velika za sve nas. Učinimo je državom, članicom EU i NATO-a, u kojoj će svi njeni građani ugodno živjeti od svog rada2, zaključio je ministar Helez.

Nastavi čitati

BiH

Iz opticaja se povlače određene novčanice apoena 10, 20, 50 i 100 KM, provjerite imate li ih

Published

on

By

Centralna banka Bosne i Hercegovine najavila je povlačenje iz opticaja novčanica konvertibilne marke u apoenima od 10, 20, 50 i 100 KM iz perioda 1998–2009. godine.

Ovim novčanicama će se moći plaćati do 31. decembra 2024. godine, dok od 1. januara 2025. prestaju biti zakonsko sredstvo plaćanja i biće podložne isključivo zamjeni, navedeno je na internet stranici Centralne Banke BiH.

Novčanice ovih apoena koje ostaju u opticaju razlikuju se po zaštitnoj mikrooptičkoj niti “Motion™”, koja nije prisutna na starim izdanjima. Na osnovu ovog zaštitnog obilježja lako je razlikovati novčanice koje ostaju važeće od onih koje se povlače iz opticaja.

Cilj ove promjene je povećanje kvaliteta novčanica u opticaju i jačanje zaštite od krivotvorenja. Zamjena povučenih novčanica u 2025. godini obavljaće se u komercijalnim bankama, dok će nakon isteka roka u komercijalnim bankama zamjenu preuzeti Centralna banka BiH, u periodu od deset godina, počevši od 1. januara 2026. godine.

Novčanice apoena od 200 KM ostaju u opticaju i ne podliježu ovom procesu povlačenja.

Klix

Nastavi čitati

Najčitanije