Connect with us

BiH

Bećirović: Ruski agenti šetaju po BiH kao Donbasom, Putinova glavna meta je Brčko, Dodik čeka mig iz Moskve

Published

on

Direktor Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES) Ljubljana Zijad Bećirović u intervjuu za Faktor govori o posljednjim udarima iz bh. entiteta Republika Srpska na Bosnu i Hercegovinu, politici Rusije prema BiH, u kojoj mjeri je ugrožena opstojnost države, non paperu, odnosu Zagreba, Budimpešte…   

Civilna zaštita RS-a (CZRS) prekinula je na tri mjeseca svaku saradnju s Ministarstvom sigurnosti BiH, što je nastavak udara iz RS-a na državne institucije. Šta se može kriti iza ovog poteza, CZRS ima veliki broj pripadnika, uhodan sistem veze, uzbunjivanja…?

– Samo saopćenje da je CZRS prekinula saradnju i komunikaciju s državnim ministarstvom “zbog drskog i nekorektnog miješanja u unutrašnje stvari Republičke uprave”, govori o namjerama Dodika da nastavi proces razbijanja BiH.

Ispada tako kao da suverena država prekida bilateralne odnose s drugom državom. Dodik još funkcionira na matrici ruskog dogovora po kojem je Ukrajina trebala pasti u roku 48 sati.

U RS-u imamo putinovce, koje predstavlja Dodik i taj izraz je najmjerodavniji u opisivanju bilo kojih akcija i aktivnosti koje dolaze od klike koja je neposredno i posredno povezana sa Dodikom. Civilna zaštita je važan sistem, koji se u relativno kratkom roku može transformirati u paravojne jedinice. Zato se ovim potezom CZRS želi staviti izvan bilo kakvog institucionalnog nadzora.

Navodno će se CZRS sada okrenuti Srpsko-ruskom humanitarnom centru u Nišu, za kojeg mnogi upućeni smatraju da je ustvari glavni ruski špijunski štab na Balkanu, koji se svojim djelovanjem proteže na BiH i Crnu Goru? Kakva Vi saznanja imate o Centru Nišu, da li postoje njegove ispostave u BiH?

– Dodik pretvara RS u rusku guberniju, pa kakva je onda uloga bilo kakvog centra. Rusi ulaze i izlaze iz RS-a kao da su u Donbasu. RS je prepravljena ruskim obavještajcima i zato nam se gura priča o niškom centru, a putinovci razbijaju BiH. Putinovci iz RS-a i ovim činom oko CZRS-a prkose Zapadu i pokazuju da se spremaju za rat i to je jasna poruka koja se šalje.

Ruski humanitarni centar iz Niša je u značajnom dijelu premješten u RS i iz njega se rađaju buduće ruske vojne baze u RS-u već na nekoliko lokacija. Zabrinjava sigurnosna situacija u Brčko Distriktu BiH.

Samo da navedem primjer tri ruska agenta sa inicijalima P. B. (1986), D. T. (1989) i R. K. (1982), koji su ušli u BiH u blizini Bijeljine 15. januara 2022, a izašli 16. januara 2022. u blizini Višegrada. Prespavali su u glavnom hotelu u Brčkom i obavili niz povjerljivih sastanaka i napustili Distrikt. Ukoliko se ne poduzmu odgovarajuće mjere od snage NATO-a, očekujmo uskoro početak oružanog sukoba u Brčko Distriktu BiH. To je najozbiljnija opasnost na koju za sada šute vlasti Distrikta i obmanjuju svoje građane i javnost u BiH.

Prijeti li onda BiH ukrajinski scenarij, može li se desiti Donbas ili Krim u BiH?

– BiH treba dobiti poziv za članstvo u NATO. Ako Viktor Orban, Janez Janša i HDZ Hrvatske mogu zaustaviti i pozivnicu za članstvo u NATO-u, onda se moramo duboko zabrinuti za sve ono što se može desiti u BiH, ali i u regionu. Crna Gora i Sjeverna Makedonija su primljene u članstvo u vrijeme najvećih kriza i ruskog uplitanja. Putinovci iz RS-a su spremni za ukrajinski scenarij, čeka se rasplet situacije u Ukrajini i signal iz Moskve.

Političko egzistiranje Dodika je opasnost za mir na Balkanu. Naredni Opći izbori su mogućnost da Dodik pokuša izvršiti secesiju. Ukoliko izgubi izbore, postoje pouzdane informacije da će krenuti u avanturu izdvajanja RS-a iz BiH, a svjestan je da politički loše stoji unutar političke arene u RS-u.

Kakve poteze Milorada Dodika, a po uputama Moskve, možemo očekivati u narednima danima, sedmicama?

– Tragično je da se protiv ključnih osoba u BiH vode sudski postupci, dok putinovac Dodik nesmetano šeta Evropom lobirajući za razbijanje BiH. Jedna od ključnih osoba za opstojnost BiH je federalni premijer Fadil Novalić, koji je i najzaslužniji za rezultate Vlade FBiH. Stalno upozoravam da montirana afera “Respiratori” nema veze sa respiratorima i nije uzrok nego povod da se procesuira Novalić i uništi Vlada FBiH i ekonomski sistem FBiH, koji predstavlja tri četvrtine ekonomskih tokova u državi BiH i trajno naruši stabilnost i opstanak BiH.

Zamislite premijera, koji mora dva dana u toku pet radnih dana namijeniti sudskim ročištima, a prije svakog ročišta dan prije se mora pripremati za ročište, a jedan dan u sedmici izdvojiti za redovne sjednice Vlade FBiH, dok je Dodik od Putina, Orbana i drugih zaštićen hoda svijetom i ruga se Zapadu i NATO -u.

Nažalost, i jedan dio aktera u Sarajevu je nesvjesno uvučen u obavještajnu operaciju “Kula”, dok jedan svjesno i adekvatno je nagrađen je za tu ulogu. Način na koji se odvijaju pregovori u vezi s ustavnim promjenama i novim izbornim zakonom su u funkciji obavještajne operacije “Kula”.

Maksimalistički zahtjevi su dio taktike da se ne dođe do rješenja, to je ruska matrica koja traži uvijek maksimalno. Nažalost, tu su i pojedinci iz pravosudnog sistema. U svemu tome vrti se mnogo novca. Mora se zaštititi premijer Federacije BiH Fadil Novalić jer neprijatelji BiH su spremni preko bh. pravosuđa nastaviti montirati procese i tako vršiti pritisak na Vladu FBiH.

Spremne su nove akcije i aktivnosti protiv federalnog premijera Fadila Novalića. Putinovac Dodik čeka signal iz Moskve i da pokuša povesti srpski narod u opasnu avanturu sukoba sa NATO-om i Zapadom. Dodika treba ukloniti iz političkih procesa i tu je ključna uloga visokog predstavnika Christiana Schmidta (OHR), koji svojim nečinjenjem polako ali sigurno preuzima odgovornost za eventualni ratni sukob u BiH, jer nije eliminirao pojedince koji ka njemu vode.

Moć Dodika temelji zato je na vlasti i zato što utiče na raspolaganje i raspodjelu javnog novca, a te aktivnosti su već okarakterizirane kao koruptivne. Kada se smijeni bit će obični građanin i preko noći će njegova moć prestati, jer svoju moć vuče iz vršenja vlasti i javnog novca.

Da li smatrate da “osovina zla” na relaciji Budimpešta – Ljubljana – Zagreb punom parom radi protiv BiH?

– Ovih dana imamo priliku vidjeti aktivnosti slovenačkog premijera Janeza Janše kao tobožnjeg spasioca Ukrajine. Podsjetio bih EU i NATO, da je u BiH i regionu na sceni realizacija “non papera”, koji se upravo pripisuje Janši i koji je neposredno u funkciji politike Putina. Ako tome dodamo i aktivnosti Janše, Orbana i Andreja Plenkovića sa saradnicima, koji blokiraju u institucijama EU-a uvođenje sankcija Dodiku, potpuno je jasno da su to potezi i politike, koje su u funkciji Putina.

Upravo dio tih putinovskih struktura unutar EU-a i NATO-a sada pokušavaju prikriti tragove veza sa Putinom i pokreću pojedine aktivnosti koje bi sve to prikrile.

BiH

MUP RS poslao ‘čudnu’ depešu DKTP-u, tvrde da Bošnjaci planiraju nerede u Potočarima. Pojačano osiguranje

Published

on

By

Alternativna televizija (ATV), medij u RS pod kontrolom Milorada Dodika i SNSD-a, koja je i na „crnoj američkoj listi“, objavila je uznemirujuću informaciju da nekoliko bošnjačkih udruženja navodno planira za predstojeći Vaskrs oskrnaviti Memorijalni centar u Potočarima, kako bi za to navodno optužili pripadnike srpskog naroda.

Bez ikakvog dokaza i pozivajući se na neimenovanu policijsku agenciju kao na izvor svoje informacije ATV u svom huškačkom tekstu čak dovodi u pitanje vjerodostojnost i istinitost mnogih napada na bošnjačke povratnike koji se dešavaju u kontinuitetu, ne samo posljednjih mjeseci, nego godinama, o čemu postoje brojne policijske zabilješke, no rijetko koji od tih napada je procesuiran.

Iz teksta ATV-a se iščitava da su Bošnjaci ‘napadali sami sebe’, a optuživali pripadnike srpskog naroda, što nije tačno.

Raport je u Direkciji za koordinaciju policijskih tijela BiH, čiji pripadnici inače osiguravaju Memorijalni centar u Potočarima, provjerio kakvo je stanje na terenu, te smo pitali da li su upoznati s navodima koji stižu iz pojedinih medija u RS.

Enes Karić, direktor DKPT-a u izjavi za Raport je kazao da je Direkcija dobila depešu iz Ministarstva unutrašnjih poslova RS, a o detaljima sadržaja te depeše Karić nije htio govoriti, no informaciju MUP-a RS je ocijenio ‘čudnom’.

“Direkcija za koordinaciju policijskih tijela je dobila depešu od Ministarstva unutrašnjih poslova RS. Provjeravamo navode i poduzimamo određene mjere u Potočarima. Već odavno su povećane mjere zaštite Memorijalnog centra u Potočarima. Malo je čudna ta informacija u kojoj se kaže da Bošnjaci nešto žele da urade u Memorijalnom centru u Potočarima, ali mi u svakom slučaju poduzimamo određene radnje i mjere”, kazao je Karić za Raport.

ATV u svojoj informaciji navodno planirane napade od Bošnjaka dovodi u vezu s najavom usvajanja Rezolucije o genocidu u Srebrenici sredinom maja u Ujedinjenim nacijama, što je nebulozno i bez ikakvog uporišta, jer Bošnjaci nisu nikada agresijom niti nedoličnim radnjama tražili pijetet za žrtve iz svog naroda, a s posebnom obzirnošću se odnose prema žrtvama genocida u Srebrenici.

Također, podršku usvajanju Rezolucije o genocidu u Srebrenici u UN-u do sada su najavile brojne zemlje, uključujući i one iz regiona, izuzev Srbije i jasno je da Bošnjaci nemaju nikakvog razloga da s bilo kakvim gestom, a kamoli insceniranim napadima ugrožavaju i sebe i svoje svetinje kao što je Memorijalni centar u Potočarima.

No, evidentno je da su u stvari u RS zbog najavljenog usvajanja Rezolucije o genocidu u Srebrenici spremni na stvaranje “zategnute” situacije i da bošnjački povratnici u RS, odnosno ljudi koji su oduvijek bili naseljeni u tom dijelu BiH, ali su tokom agresije bili protjerani, a onda se vratili na svoja ognjišta, očigledno imaju razloga za oprez. Pokazuju to i posljednji napad u Gacku, a i najnovija propaganda.

Nastavi čitati

BiH

Novalić i Bajramović nakon pravosnažne presude primali zastupničku plaću

Published

on

By

Presuda bivšem premijeru i SDA-ovom zastupniku Fadilu Novaliću postala je pravosnažna 26. januara ove godine, a NIP-ovom Halilu Bajramoviću 8. novembra 2023. godine. Sa tim datumima utvrđen im je i prestanak mandata u Zastupničkom domu, ali ne i radnog odnosa, pa su obojica mjesecima bili na platnom spisku Federalnog parlamenta.

Novaliću i Bajramoviću oduzeti mandati zbog pravosnažnih presuda

Centralna izborna komisija BiH oduzela je mandate dvojici federalnih zastupnika, SDA-ovom Fadilu Novaliću i NiP-ovom Halilu Bajramoviću, zbog pravosnažnih presuda na zatvorske kazne duže od šest mjeseci. Tako nalaže Izborni zakon BiH.

Bivši premijer Federacije BiH, Novalić, osuđen je na četiri godine u predmetu “Repiratori”, a Bajramović na tri godine zbog “obmane pri davanju kredita”.

– Novalić Fadilu utvrđen je prestanak mandata sa danom 26.01.2024. godine, kada je presuda Suda Bosne i Hercegovine, broj: S1 2 K 039029 21 od 05.04.2023. godine, postala pravosnažna. Odluka CIK-a BiH je donesena 19.02.2024. godine, a postala je pravosnažna dana 21.03.2024. godine. Bajramović Halilu utvrđen je prestanak mandata sa danom 08.11.2023. godine, kada je presuda Kantonalnog suda u Bihaću, broj: 01 0 K 014058 20 K od 13.06.2022. godine, postala pravosnažna. Odluka CIK-a BiH je donesena 19.02.2024. godine, a postala je pravosnažna dana 15.03.2024. godine – odgovor je koji je Fokus dobio u CIK-u.

Dakle, presuda Novaliću postala je pravosnažna 26. januara ove godine, a Bajramoviću 8. novembra 2023. godine. Sa tim datumima utvrđen im je i prestanak mandata, ali ne i radnog odnosa, pa su obojica mjesecima bili na platnom spisku Federalnog parlamenta. Sve do pravosnažnosti CIK-ovih odluka u martu.

Uprkos tome što su znali da su im dani u Parlamentu odbrojani, ni jednom ni drugom nije palo na pamet da prihvate odgovornost i zatraže prekid radnog odnosa. Propisi najvišeg zakonodavnog organa u Federaciji BiH omogućili su ovim osuđenicima za krivična djela da nastave primati hiljade maraka iz budžeta. Dakle, na račun građana.

CIK ne dobija službene obavijesti o presudama

Činjenica je da protekne dosta vremena od sudske presude do pravosnažnosti odluke CIK-a o oduzimanju mandata. Međutim, problem je što CIKBiH ne dobija nikakve službene obavijesti o presudama protiv izabranih članova organa vlasti pa proces oduzimanja mandata pokreće tek nakon saznanja do kojih dođe, nerijetko putem medija ili iz drugih izvora. Zato se može desiti da neki slučaj koji nije medijski propraćen, a potom i presuda, ostanu prilično dugo neotkriveni.

– Centralna izborna komisija BiH po saznanju da je neki izabrani zvaničnik pravosnažno osuđen na kaznu zatvora od šest mjeseci ili duže kako je to propisano odredbama člana 1.10 stav (1) tačka 4. Izbornog zakona BiH obraća se nadležnom sudu za dostavljanje presude sa naznačenim datumom pravosnažnosti. Tek nakon toga CIKBIH pokreće postupak utvrđivanja prestanka mandata – kaže za Fokus Stručna savjetnica za odnose s javnošću u CIK-a BiH Maksida Pirić.

Međutim, pojašnjava da u svim slučajevima, bez obzira na datum donošenja pravosnažne odluke Centralne izborne komisije BiH, mandat zvaničniku prestaje sa danom pravosnažnosti sudske presude.

Nažalost, to u praksi ništa ne znači zato što prestanak mandata ne znači automatski i prekid radnog odnosa jer njihov radno-pravno status nije u nadležnosti CIK-a, nego je regulisan propisima organa vlasti. U ovom slučaju Zastupničkog doma Federalnog parlamenta.

Marinković Lepić tražila reakciju komisije

Istina je da je Mirjana Marinković Lepić još 31. januara, u vrijeme kada je bila predsjedavajuća tog doma, zatražila od Mandatno-imunitetske komisije da razmotri medijske natpise o pravosnažnoj presudi protiv Novalića te pitanje prestanka mandata. Samo osam dana kasnije i CIKBiH je obavijestio Zastupnički dom da je pokrenuo postupak utvrđivanja činjenica i odgovornosti tri zastupnika, među kojima Novalića i Bajramovića.

Nedugo nakon toga, 21. februara, CIK je dostavio i odluke o prestanku njihovih mandata sa datumima kada su im izrečene pravosnažne sudske presude. Međutim, ova komisija je odlučila čekati da i CIK-ove odluke postanu pravosnažne. One sudske valjda im nisu bile relevantne.

Parlament ne otkriva detalje

Fokus je sekretaru Zastupničkog doma Ivanu Miličeviću uputio pitanja do kojeg datuma su Bajramović i Novalić primali plaće po osnovu rada u Parlamentu. On je upit proslijedio Administrativnoj komisiji, čija je privremena sekretarka dobila zadatak da odgovori.

– U dogovoru s predsjednikom Administrativne komisije Zastupničkog doma Parlamenta FBiH Rasimom Smajlovićem dostavljamo Vam odgovor na postavljena pitanja: Nakon dostave pravosnažnih Odluka od strane CIK-a, Administrativna komisija je u skladu sa Poslovnikom i svojim nadležnostima propisanim člankom 59. donijela rješenja o prestanku radnog odnosa navedenim zastupnicima Fadilu Novaliću i Halilu Bajramoviću. Odnosno, i jednom i drugom zastupniku radni odnos je prestao danom pravosnažnosti Odluka o dodjeli i prestanku mandata Centralne izborne komisije – navedeno je u odgovoru.

U prevodu, ovo bi značilo da je Novaliću radni odnos prekinut istog dana kada se javio na izdržavanje kazne u državni zatvor u Vojkovićima, 21. marta.

U nastojanju Fokusa da dobije dodatna pojašnjenja uključujući precizne datume do kada su bili na platnom spisku pokušali su stupiti u kontakt sa predsjednikom Administrativne komisije, no još nisu dobili uzvratni poziv.

Podsjećanja radi, bivši premijer Federacije BiH Fadil Novalić 21. marta otišao je na izdržavanje zatvorske kazne. Prethodno je, u januaru ove godine, Apelaciono vijeće suda BiH potvrdilo prvostepenu presudu u predmetu “Respiratori” kojom je osuđen na četiri godine. Uprkos njegovim nastojanjima da se odgodi izvršenje kazne, žalba je odbijena pa je Novalić bio prinuđen javiti se u državni zatvor.

Nastavi čitati

BiH

Gradska džamija : Predavanje i izložba Sultanske džamije u Bosni i Hercegovini

Published

on

PREDAVANJE I IZLOŽBA
SULTANSKE DŽAMIJE U BOSNI I HERCEGOVINI
Među džamijama građenim u vrijeme Osmanlija, posebno mjesto i značaj imale su one koje su gradili sami sultani, kako u Istanbulu, tako i širom Osmanskog carstva, pa i u Bosni i Hercegovini. One su finansirane iz državne blagajne, pa se na neki način mogu smatrati i državnim džamijama.
U našoj zemlji podignuto je preko 80 sultanskih džamija. Mnoge su porušene, neke su obnavljane, a od nekih su ostale samo zidine u tvrđavi, kao što je to slučaj u Bužimu.
Do danas ih je sačuvano i obnovljeno ukupno 37. Od sultanskih džamija koje se i danas koriste i služe svojoj svrsi čak 9 nalazi se na prostoru Bosanske Krajine. To su: Stara džamija u Izačiću, Džamija Murata III u Todorovu, Džamija Murata III u Šturliću, Fethija džamija u Bihaću, Džamija Brekovica grad u Bihaću, Džamija Zagrad u Velikoj Kladuši, Džamija u Maloj Kladuši, Džamija u Mutniku, i Gradska džamija u Cazinu.
Povodom obilježavanja 7. maja, Dana džamija, Medžlis Islamske zajednice Cazin u saradnji sa Gazi Husrev-begovom bibliotekom iz Sarajeva organizira predavanje i izložbu „Sultanske džamije u Bosni i Hercegovini“.
Predavanje i izložba će se održati u Gradskoj džamiji u Cazinu, u petak, 3. maja 2024. godine, sa početkom u 20 sati.
Pozivamo vas da svojim prisustvom uveličate ovaj značajan skup.
Medžlis islamske zajednice Cazin
Nastavi čitati

Najčitanije