Connect with us

BiH

Neumski načelnik prijeti rušenjem džamije: ‘Ne želim uvlačiti politiku u vjeru, radi se o kršenju zakona’ (VIDEO)

Published

on

U mjestu Rabrani, smještenom između Neuma i Stoca, vodi se pravna borba oko restauracije Tucaković-džamije. Naime, dok općinski načelnik Dragan Jurković prijeti urušiti već odrađene radove, mještani poručuju da oni to neće dopustiti. Vlastitim sredstvima i donacijama obnavljaju džamiju, koja, kažu, služi da se podstiče povratak Bošnjaka u ove krajeve.

Iako u Rabranima danas živi svega nekoliko porodica, odlučnost za očuvanje onoga što im već četiri stoljeća pripada veća je, kažu, nego ikad.  Zbog toga nekoliko godina vode pravnu borbu sa općinskim načelnikom u Neumu za proširenje i adaptaciju Tucaković džamije. Inače, ovo je jedini vjerski objekat za muslimane koji žive u ovoj općini.

„Mi smo nastavili adaptaciju prije dvije godine, počeli smo je da uredimo sve ono što džamiji nedostaje, da izradimo mokri čvor, tj. abdestanu, da uradimo ulaz i, naravno, munaru – što je osnovno što svaka džamija treba da ima“, govori Ejub Tucaković i dodaje kako su već na početku naišli na birokratske barijere – Općina je odbacivala njihove zahtjeve.

Zahtjeve su odbacivali, kažu, pod opravdanjem da se objekat ne nalazi na zemlji koja pripada Medžlisu ili da su radovi preuranjeni, što mještanima nije dovoljan argument. Inicijativu za obnovu džamije su sami pokrenuli i donacijama već uspješno veliki dio posla uradili. Iako je inspekcija nekoliko puta izlazila i prijetila da će zabraniti da se dalje vrše radovi na vjerskom objektu ovdje u Rabranima, mještani to nisu dopustili i rekli su da će zabraniti bilo kakav pokušaj njegovog rušenja.

Ramiz Tucaković tvrdi kako Općina nema nikakav povod za zabranu: „Jednostavno, vjerujte, to je van svake pameti“.

Podršku mještanima u obnovi džamije pružaju građani iz okolnih mjesta koji svojim dolaskom na vjerske obrede u Rabranima pokazuju važnost njenog postajanja ovdje. Tako se i ovog petka džamija tokom molitve ispunila vjernicima.

„Od prošle godine, od marta, na prijedlog muftije mostarskog Salema ef. Dedeovića, ovdje se klanja svaka džuma. Hvala Allahu i nadamo se da ćemo uz Božiju pomoć i nastaviti“, kazao je Mehmed ef. Delić, iz MIZ Stolac.

Ilham Puce, rukovodilac Službe za vjerske poslove i obrazovanje MIZ Mostar, navodi kako lokalne džematlije, strani gosti, posjetioci, iz BiH i cijelog svijeta koji dolaze u jedini bh. grad na moru, koji tu provode svoje odmore i traže adekvatan prostor kako bi dostojanstveno mogli obavljati svoje vjerske obaveze.

Prozvana strana, općinski načelnik Neuma Dragan Jurković (HDZ BiH) poručuje kako želi da sve bude po zakonu: „Ja sam više puta naglasio da ne želim od ovoga stvarati nikakv slučaj. Ne želim uvlačiti politiku u vjeru. Ovdje se isključivo radi o kršenju zakonskih propisa“.

Iz Medžlisa Islamske zajednice, kao i mještani, ističu da neće odustati od podnošenja zahtjeva prema općinskim strukturama da se odobre radovi. Poručili su kako je ovo pitanje vjerskih prava i sloboda zbog čega se nadaju pozitivnom ishodu cijele priče.

federalna.ba

BiH

Kafa u BiH ponovo poskupljuje, uskoro stižu nove cijene

Published

on

By

Zbog rasta cijene sirove kafe na svjetskim berzama i u BiH se očekuju nove, veće cijene omiljenog napitka među stanovnicima, ističu naši sagovornici i dodaju da su i sadašnje cijene kafe na vrhuncu koji građani mogu da podnesu.

Naime, kako je za “Nezavisne novine” rekao Momčilo Banjac, direktor pržionice kafe “Minea” iz Gradiške, cijene sirove kafe na berzi u proteklom periodu išle su gore i pred njima je turbulentno vrijeme.

– Teško je dati neku prognozu šta će se dešavati u narednom periodu, ali sigurno je da će do rasta cijene doći – kazao je Banjac i dodao da će se to odraziti na sve vrste kafe.

– Sve sorte kafe jako su poskupjele, tako da je neupitno da će cijene biti veće, a to će se poskupljenje odraziti i na espreso, ali i na ostale vrste kafe – kazao je Banjac i istakao da će minimalno 10 posto doći do rasta cijene.

Istakao je da je teško predvidjeti tačne cijene u budućnosti, ali kako kaže, ono što je sigurno, jeste da se cijene neće vratiti na one od prije nekoliko godina. Dodao je da je najtraženija domaća kafa, nakon toga espreso, ali i instant brze kafe.

Goran Kurtinović, član Upravnog odbora Udruženja poslodavaca ugostiteljstva i turizma Republike Srpske “Horeca”, kazao je da su ugostitelji očekivali da dođe do stabilizacije cijene kafe, ali da berze govore drugačije.

– Sada će vjerovatno doći do malih korekcija cijena i u ugostiteljskim objektima – kazao je Kurtinović i naglasio da su sadašnje cijene kafe na vrhuncu koji građani mogu da podnesu.

– Generalno, mi možemo da stavimo cijene koliko želimo, ali onda se postavlja pitanje kome stavljamo te cijene, da li ćemo imati gostiju – kazao je Kurtinović i dodao da se cijene kafe u Banjaluci kreću između 2,30 i četiri marke.

Kako je rekao, ukoliko se desi dodatni rast, građani će sigurno piti manje kafe. Dragan Grbić, glavni pržioničar u “Caffemiu”, ističe da kod njih neće biti poskupljenja, jer kako kaže, žele da zadrže kupce.

– Jedino ako cijene nastave abnormalno da rastu, moraćemo da pratimo taj trend, ali da to poskupljenje bude minimalno – kazao je Grbić.

Istakao je da cijena robuste kafe raste, jer kako kaže, nema je u velikim količinama, dok je velika potražnja za ovom vrstom kafe.

– Cijene arabike takođe rastu, ali ne toliko drastično, tako da ćemo cijenom arabike uspjeti da pokrijemo ova povećanja da ne bismo morali  povećati cijenu naše kafe, jer ipak želimo da budemo konkurentni cijenom na tržištu – kazao je Grbić.

Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje (UIO), BiH je tokom prva tri mjeseca ove godine uvezla nešto više od 4,8 miliona kilograma kafe u vrijednosti većoj od 35,9 miliona maraka, a najviše kafe je stiglo iz Brazila, i to u količini od 2,7 miliona kilograma.

– Vrijednost kafe koja je uvezena iz Brazila bila je nešto viša od 18 miliona maraka – naveli su iz UIO BiH.

Dodaju da je u istom periodu prošle godine u BiH  stiglo 4,6 miliona kilograma kafe, vrijedne nešto više od 32,5 miliona KM.

– Tokom prva tri mjeseca ove godine BiH je izvezla 36.171 kilogram kafe u vrijednosti od 445.443 KM – rekli su iz UIO BiH i dodali da su lani u istom periodu izvezena 10.954 kilograma kafe u vrijednosti od 147.321 KM.

Nastavi čitati

BiH

“Opraštamo se slomljenog srca” – U 18. godini života preminuo Emin Mulić

Published

on

By

Emin Mulić preminuo je u četvrtak u 18. godini života, a ova vijest potresla je brojne građane Sarajeva, ali i šire.

Emin je, inače, bio učenik Prve bošnjačke gimnazije u Sarajevu. Iz njegove škole povodom ove tragedije oglasili su se na društvenim mrežama.

– Duboko ožalošćeni i slomljena srca opraštamo se od našeg učenika, školskog druga i velikog prijatelja Emina. Sjećat ćemo ga se po neizmjernoj blagosti, dobroti, vedrini i požrtvovanosti.

Prevoz na dženazu je obezbijeđen. Autobus će krenuti u 12:30 sa Baščaršije uz usputna stajanja na Pofalićima, Otoci i Stupu, kazali su iz Prve bošnjačke gimnazije.

Dženaza će se klanjati danas u 14 sati na Gradskom groblju Vlakovo, dok će u isto vrijeme u Sarač Ismailovoj džamiji biti proučen tevhid.

Nastavi čitati

BiH

Pri prevrtanju kvada poginula jedna osoba

Published

on

By

Policiji je prijavljeno oko 15.50 sati da je na Kozari došlo do prevrtanja kvada i da je jedno lice smrtno stradalo

Liice čiji su inicijali M.G. iz Prijedora poginulo je juče prilikom prevrtnja kvada na Kozari, potvrđeno je Srni u policiji.

Portparolka Policijske uprave Prijedor Zvezdana Alendarević rekla je Srni da je uviđaj u toku nakon čega će biti poznato više detalja.

Policiji je prijavljeno oko 15.50 sati da je na Kozari došlo do prevrtanja kvada i da je jedno lice smrtno stradala.

Prema nezvaničnim saznanjima, smrtno stradalo lice nije vozač kvada.

Foto: Ilustracija

Nastavi čitati

Najčitanije