Connect with us

BiH

Zločini bez kazne: Ubistva starice u Sarajevu i svjedoka u Velikoj Kladuši enigma za istražitelje

Published

on

Istraga je toku – tako se u najkraćem mogu opisati odgovori policijskih i pravosudnih institucija kada se radi o nerasvijetljenim najtežim krivičnim djelima – ubistvima.

Kako je ranije istražio portal Radiosarajevo.bau protekloj godini, 2022, u Bosni i Hercegovini počinjena su 33 ubistva, a enigma za istražitelje su dva zločina – jedan u Kantonu Sarajevo, a drugi u Unsko-sanskom kantonu.

 

Osim što zabrinuta javnost traži odgovore od nadležnih institucija te otkrivanje i procesuiranje ubica, najteže je svakako članovima porodica. Nažalost, bilo je ranije slučajeva da porodice ni ne dočekaju – pravdu i istinu.

Zločini bez kazne

Krajem jula, tačnije 26. jula prošle godine, Sarajevo, u kojem je prošle godine počinjeno najviše ubistava – njih čak sedam, potresla je vijest da je u stanu u ulici Aleja Lipa u sarajevskom naselju Hrasno pronađeno tijelo F. B. (80) iz Sarajeva.

 

Iz policije u ranoj fazi istrage zvanično za medije nisu željeli potvrditi da se radi o ubistvu te su davali šture informacije. Na zid šutnje novinari su tada naišli i u sarajevskom Tužilaštvu. Tek naknadno je potvrđeno da se radi o nasilnoj smrti, odnosno ubistvu.

Prema pričama komšija, žena je živjela sama. Istragom je utvrđeno da je za sada nepoznati ubica zadao više udaraca ženi.

 

Pod velom tajne, makar zvanično, je i motiv za zločin, iako gledajući na neke ranije zločine, u kojima su žrtve starije osobe, vjerovatno se radi o koristoljublju, odnosnu pljački koja je krenula po zlu. Ipak, potvrda ovih navoda zvanično nikad nije potvrđena.

Ako je suditi po odgovoru na upit portala Radiosarajevo.ba upućen na adresu Kantonalnog tužilaštva u Sarajevu, istražitelji su i dalje u “ćorsokaku”.

“Predmet se i dalje vodi po nepoznatom počiniocu. Tužilaštvo KS u saradnji sa Ministarstvom unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo intenzivno poduzima radnje dokazivanja. Istovremeno, u toku su vještačenja, od koji će ovisiti dalji ishod postupka”, navedeno je u odgovoru Tužilaštva KS.

Misterija u Velikoj Kladuši

Dugi nerasvijetljeni zločin koji zadaje glavobolje istražiteljima dogodio se u Velikoj KladušiŽrtva je Eldin Ćerimović. Kako je ranije objavljeno, njegovo tijelo pronađeno je 3. maja u naselju Gradina.

Ćerimović je upucan, najvjerovatnije, kada je krenuo na posao u jednu halu, gdje je bio zaposlen kao čuvar. Ubice su mu pucale sa leđa. Tijelo su vukli i ostavili ga pored ceste, navodno u namjeri da prikriju zločin

Ćerimović je, prema nepotvrđenim informacijama, pogođen sa dva projektila u grudi i glavuIstražitelji su navodno na mjestu zločina pronašli čahure koje odgovaraju pištoljskoj municiji.

Iako je u dosadašnjoj istrazi obavljeno nekoliko pretresa te saslušano na desetine osoba, istražitelji još uvijek nisu na tragu počiniocu. U fokusu istražitelja pogotovo su bile bezbjedonosno interesantne osobe.

Otežavajuća okolnost je i to što svjedoka ubistva Ćerimovića – nije bilo.

Portal Radosarajevo.ba potražio je više informacija iz Tužilaštva Unsko-sanskog kantona.

Formiran poseban tužilački tim

“Ne mogu ulaziti pretjerano u detalje predmeta, obzirom da se radi o veoma osjetljivoj istrazi. Ono što vam mogu reći jeste da je za konkretnu istragu formiran poseban tužilački tim, da je provedeno jako mnogo istražnih radnji te da se iste i dalje provode intenzivno i svakodnevno”, navela je u odgovoru na naš upit Irena Marjanović Čavkić, portparolka Kantonalnog tužilaštva Unsko-sanskog kantona.

Mediji su nakon zločina pisali da je Ćerimović ranije, u više navrata, prijavljivao Tužilaštvu USK prijetnje koje je dobijao od određenih osoba.

Interesantan je i podatak da je Ćerimović hapšen u okviru akcije kodnog naziva “Escobar” u kojoj je razbijena organizovana kriminalna grupa koja je na području Velike Kladuše, u blizini granice s Hrvatskom, imala zasade i laboratoriju za uzgoj marihuane.

Ćerimović je kasnije sklopio dogovor s istražnim organima i postao svjedok – saradnik.

Ubistvo Almira Raščića

Neslavno je počela i 2023. godina, kada je riječ o nerasvijetljenim zločinama.

Nepoznata osoba ispalila je hitac u glavu bivšem fudbaleru Almiru Raščiću (39). Sve se odigralo 13. januara ispred zgrade u Goraždu u kojoj je i živio. Teško ranjeni Raščić je hitno prevezen u Klinički centar Univerziteta u Sarajevu (KCUS), gdje je deset dana poslije, 23. januara, izgubio bitku za život. Prethodno je bio u induciranoj komi.

Dosadašnja istraga pokazala je da je ustrijeljen iz pištolja ‘tetejac’ nakon što su istražitelji pronašli čahure i košuljice zrna kalibra 7,62 milimetra koje pripada ovoj vrsti oružja.

Kako je ranije potvrđeno, u slučaj su uključeni pripadnici Državne agencije za istragu i zaštitu (SIPA) i Federalna uprava policije (FUP).

Međutim, pomaka u istrazi nema i počinioc je – nepoznat.

Misterija je i motiv za zločin, budući da se radilo o sportisti i osobi koja nije bila bliska krimogenim licima.

Na upit portala Radiosarajevo.ba koji smo uputili tužilaštvu Bosansko-podrinjskog kantona, koje vodi ovu istragu, nismo dobili odgovor do trenutka objave ovog teksta.

BiH

Kako političari troše vaš novac na automobile: Mora imati masažu sjedišta, TV i unutrašnjost crne boje

Published

on

By

Vozilo mora imati masažu sjedišta, TV i unutrašnjost crne boje

Odlukom Vlade Federacije Bosne i Hercegovine donesene na 31. sjednici prošlog mjeseca o kupovini službenih automobila u vrijednosti od 1.6 miliona KM, vozni park domaćih političara ponovo je učinila vrućom temom. Od njene nezavisnosti do danas, zemlja pred kojom je bio put izgradnje njene ekonomije i kompletne infrastrukture, znala je biti u deficitu po mnogo osnova (u budžetu uvijek ili često nije bilo dovoljno novca da bi se povećale naknade za porodilje, samohrane majke, socijalne kategorije, penzije, plate…), ali nikada u BiH, u oba njena entiteta, nije nedostajalo novca u budžetu za kupovinu novih službenih automobila za potrebe njenih institucija i državnih preduzeća. Koliko je vozni park bh. političara impresivan, pokazuje i podatak da je nerijetko godinama bio i tema novinskih članaka u susjedstvu, koji su znali napisati, citirajući neformalne razgovore nekih od političara, kako neće da se voze u autu u kojem se vozio njihov prethodnik, piše Forbes.

 

Vozilo mora imati masažu sjedišta, TV i unutrašnjost crne boje

 

Tokom 2023. godine, javni sektor u BiH je na službene automobile potrošio 18,5 miliona KM, ali to nije konačna cifra, jer je krajem te godine najavio kupovinu još 12 automobila. Pozivajući se na podatke iz obavještenja o javnim nabavkama, ili tenderima objavljenim na Portalu javnih nabavki BiH, prošle godine mediji su objavili detaljnu listu – pregled institucija, ustanova, agencija, javnih preduzeća, općina i gradova u cijeloj BiH koji su 2023. nabavljali službene automobile, plaćajući ih iz budžeta, sa cijenama bez PDV.

 

U tenderskoj dokumentaciji se može pronaći opis, specifikacije, kakve automobile žele, pa tako naprimjer, za jedno od vozila koje je traženo, navodi se da mora imati i ventilaciju i masažu prednjih sjedišta, frižider i TV. Tražena boja je metalik crna te i unutrašnjost vozila mora biti u crnoj boji.

 

Ostatak teksta pročitajte ovdje.

Nastavi čitati

BiH

Dodik i Vučić se sastali pa najavili: “23. maja zajednički ćemo se boriti za istinu, ponos i dostojanstvo”

Published

on

By

Generalna skupština Ujedinjenih nacija razmatraće prijedlog rezolucije o Srebrenici i izjasniti se o nacrtu tog dokumenta 23. maja – Otvaranje Pandorine kutije

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas u Beogradu sa predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom.

Ključna tema razgovora bili su odnosi Republike Srbije i Republike Srpske i reakcija cejelokupnog srpskog naroda na izglasavanje rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija, prenosi RTRS.

– Obavijestio sam predsjednika Dodika o naporima koje Republika Srbija preduzima kako bi se zaštitili vitalni nacionalni interesi srpskog naroda, ali i međunarodno javno pravo, još jednom ponovivši da bi usvajanje takve rezolucije značilo otvaranje Pandorine kutije za budućnost uz otvaranje nebrojeno mnogo rana iz prošlosti, napisao je Vučić na Instagram nalogu.

Istovremeno, dodao je Vučić, predsjednik Dodik me je informisao o razgovorima koje je imao u Budimpešti sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom i daljim perspektivama razvoja odnosa Srbije i Srpske.

– Dodik me je upozorio da će donošenje rezolucije o genocidu u Srebrenici imati katastrofalne posljedice na odnose unutar BiH, naveo je Vučić.

Posebna tema razgovora bio je predstojeći Sabor srpskog naroda zakazan za 8. juni u Beogradu, za koji su dogovorene brojne zajedničke aktivnosti, potpisivanje memoranduma i sporazuma, kao i događaji koji će potvrditi jedinstvo naroda i njegovo pravo da očuva svoja ognjišta, bude svoj na svome i zaštiti pravo na budućnost generacija koje dolaze.

– Republika Srbija i Republika Srpska će se 23. maja ove godine, zajednički i jedinstveno, boriti za istinu, ponos i dostojanstvo srpskog naroda, rekao je Vučić.

Kao što je poznato, Generalna skupština Ujedinjenih nacija razmatraće prijedlog rezolucije o Srebrenici i izjasniti se o nacrtu tog dokumenta u četvrtak 23. maja.

Nastavi čitati

BiH

Dijelovi miša pronađeni u konzervama graha koje su isporučene na bh. tržište

Published

on

By

Agencija za sigurnost hrane BiH je putem Sistema brzog uzbunjivanja za hranu i hranu za životinje obaviještena da je na bh. tržište isporučen proizvod konzervirani grah u kojim je utvrđeno prisustvo dijelova miša.

Riječ je o smeđem sterilizovanom pasulju čiji je proizvođač/izvoznik “Fijama Vezuvijana” iz italijanskog grada Otavijano.

Radi se o lotovima L M261 / LOT L F361 svih rokova upotrebe.

Sve raspoložive informacije o proizvodu, shodno važećim propisima, dostavljene su na dalje postupanje nadležnim inspekcijskim organima u Bosni i Hercegovini od kojih je zatraženo preduzimanje mjera i povratno obavještavanje Agencije za sigurnost hrane BiH.

Iz Agencije napominju da se ova obavijest odnosi isključivo na proizvod sa navedenim podacima.

Nastavi čitati

Najčitanije