Connect with us

USK

Abdić novoj predsjedavajućoj Vijeća uzeo pečat, vijećnik dobio prijetnje smrću, ignoriše inspekciju…

Published

on

Nova većina Općinskog vijeća Općine Velika Kladuša je 30. januara izabrala predsjedavajuću vijeća koja zbog opstrukcija načelnika Fikreta Abdića, osuđenog ratnog zločinca, ne može stupiti na dužnost niti raspolagati pečatom jer ga je Abdić nezakonito uzeo, istakli su vijećnici u Velikoj Kladuši.

Novu većinu čini 15 vijećnika SDA, NES-a, Naše stranke, SDP-a, DNZ-a – Krajiška stranka i Klub nezavisnih vijećnika koji su za predsjedavajuću Vijeća izabrali Biseniju Mušedinović (SDA) s obzirom na to da je ovo mjesto duže bilo upražnjeno nakon smrti Admila Mulalića.

Tada su počeli problemi i opstrukcije, a vijećnik Rifat Dolić (DNZ) dobio je ovaj mjesec prijetnje smrću koje je prijavio.

 

– Imenovanje predsjedavajuće se nije sviđalo dosad vladajućoj Abdićevoj Laburističkoj stranci i Abdiću i uz pomoć svojih u službama uskratio pečat predsjedavajućoj i zabranio objavu rješenja o njenom imenovanju – kazao je Amir Purić, predsjednik Općinskog odbora Naše stranke Velika Kladuša.

Načelnik Fikret Abdić je od Općinskog vijeća, između ostalog, zatražio preispitivanje odluke o imenovanju predsjedavajuće, a potom je u Službenom glasniku Općine Velika Kladuša objavljen zaključak da se ne potvrđuje odluka o izboru predsjedavajuće.

Zaključak je potpisala Emina Ćehić, vijećnica Laburističke stranke i zamjenica predsjedavajućeg Vijeća, uz obrazloženje da je načelnik tražio preispitivanje odluke o imenovanju, ali Vijeće se o tome nije očitovalo.

Službeni glasnik Općine

 

Da to nije u skladu sa propisima pokazalo je mišljenje koje su vijećnici nove većine nedavno dobili kao odgovor od kantonalnog i od federalnog Ministarstva pravde da načelnik ne može pravno tražiti preispitivanje pojedinačnih akata koji se odnose na imenovanje rukovodstva Vijeća i njegovih radnih tijela.

– Također, dva dana prije ove sjednice Općinskog vijeća, znajući šta će biti na sjednici, načelnik je donio Pravilnik po kojem pečatom rukuje, koristi ga i stara se o njemu osoba koju odredi načelnik. Izuzeo je pečat na nezakonit način. Tako da su sada kod njega, odnosno nekoga od njegovih službi, dva pečata, Općine i Općinskog vijeća – rekao je Purić.

Istakao je da je i u ovom slučaju Ministarstvo pravde dalo mišljenje da, pozivajući se na Zakon o pečatu Unsko-sanskog kantona, pečatom Općinskog vijeća treba rukovati rukovodilac Vijeća, odnosno predsjedavajući ili osoba koju odredi. A zakon je akt iznad pravilnika.

Mišljenje Ministarstva pravde FBiH

 

S druge strane, kazao je Purić, u Službenom glasniku Abdić objavljuje akte koje niko nije izglasao zloupotrebljavajući Zakon o principima lokalne samouprave.

– Naprimjer, tražio je da se preispita zaključak Vijeća da se ne usvoji Program zajedničke komunalne potrošnje. Vijeće nije održalo sjednicu i u Službenom glasniku je objavljeno da se ne potvrđuje taj zaključak. A tim programom Abdić javnom preduzeću, čiji je direktor šef Kluba vijećnika Laburističke stranke, prebacuje 2,6 miliona KM. Abdić je tražio da se preispita zaključak Vijeća o neprihvatanju programa, a novu predsjedavajuću sprječava da sazove sjednicu – dodao je Purić.

Novoimenovana predsjedavajuća Općinskog vijeća Velike Kladuše Bisenija Mušedinović istakla je da je kontaktirala glavnog kantonalnog inspektora i da je inspektor zatražio da joj se pečat hitno stavi na raspolaganje, kao i da joj se izda rješenje o imenovanju.

– Načelnik mi je osporio pravo da obavljam svoj posao. Pečat je i dalje negdje u općinskom organu uprave, ne znam kod koga. Kontaktirali smo nadležne institucije, Tužilaštvo USK, čekamo reakciju. Ovo je zaista nezamisliv primjer blokade rada vijeća. Iduće korake ćemo usaglasiti nas 15 i ići dalje ka državnim institucijama. Mi smo pozvali i načelnika i vijećnike na komunikaciju, da radimo i donosimo odluke u interesu građana, ali smo naišli na blokade i opstrukcije. Ne znam koje opravdanje mogu imati pred građanima – naglasila je Mušedinović.

Vijećnik Rifat Dolić kazao je da je pečat kod načelnika i njegovih ađutanata i da sve ovo što se sada dešava u Velikoj Kladuši nije viđeno nigdje u poslijeratnoj BiH.

– Koriste sva nedozvoljena sredstva jer dozvoljenih nemaju na raspolaganju. Ostat će tako do zadnje marke. Posebno zabrinjava inertnost državnih organa. Godinama se budžet Općine troši nezakonito i netransparentno. Mi smo sve prijavili svima. Uputili smo zahtjev za ocjenu zakonitosti postupanja načelnika, 15 vijećnika je protiv njega podnijelo krivičnu prijavu koju stalno nadopunjavamo – dodao je Dolić.

Kao rezultat formiranja nove većine Dolić, kazao je, dobija najsvirepije prijetnje sa slovenačkog broja mobitela.

 

– Dugo sam u politici, dobijao sam razne prijetnje, ali ovo su direktne prijetnje po život, da će mi glavu odnijeti, zaklati. Obje prijetnje sam dobio ovaj mjesec i prijavio. Navodno traže, angažovan je Interpol. Iz policije sam dobio usmenu informaciju da tužilac ovo nije okarakterisao kao krivično djelo – rekao je Dolić.

Naveo je još jedan detalj koji ilustrira odnos načelnika prema većini u Vijeću, a to je da su 23. februara željeli svečano obilježiti Dan Općine, ali im Abdić nije dozvolio korištenje općinske vijećnice u te svrhe pa su ga obilježili ispred zgrade Općine. Nije im dozvoljeno ni svečano obilježavanje 1. marta, Dana nezavisnosti BiH u Općinskoj vijećnici.

Načelniku Velike Kladuše uputili smo pitanja zašto mu je sporno imenovanje nove predsjedavajuće Vijeća, gdje je pečat i kako odgovara na optužbe nove većine. Odgovor je stigao iz njegovog kabineta, ali ne konkretan.

– Donosilac spornih odluka nije bio općinski načelnik, već Općinsko vijeće Općine Velika Kladuša. U skladu sa Zakonom o principima lokalne samouprave FBiH, načelniku je ostavljena mogućnost da zatraži preispitivanje svih akata za koje se utvrdi sumnja da su nezakoniti ili štetni po interese lokalne zajednice. Nakon što je radno tijelo Vijeća, odnosno Komisija za statut i propise, upozorila općinskog načelnika da Odluka o imenovanju Komisije za izbor i imenovanja, te Odluka o izboru predsjedavajućeg Općinskog vijeća nisu provedene u skladu sa zakonom, općinski načelnik je od vijećnika zatražio da preispitaju svoju odluku.

Sve ostala dešavanja koja su uslijedila u Općinskom vijeću nisu u nadležnosti općinskog načelnika, stoga Vas za sve daljnje informacije upućujemo na adresu Općinskog vijeća Općine Velika Kladuša – odgovor je iz Abdićevog kabineta.

Na pitanja o prijavi vijećnika, iz Tužilaštva Unsko-sanskog kantona su odgovorili da su formirali predmet te da “aktivno poduzimaju istražne radnje”.

Istovremeno su naveli da nemaju zaprimljenu prijavu/prijave o prijetnjama vijećniku Rifatu Doliću.

BiH

Novalić i Bajramović nakon pravosnažne presude primali zastupničku plaću

Published

on

By

Presuda bivšem premijeru i SDA-ovom zastupniku Fadilu Novaliću postala je pravosnažna 26. januara ove godine, a NIP-ovom Halilu Bajramoviću 8. novembra 2023. godine. Sa tim datumima utvrđen im je i prestanak mandata u Zastupničkom domu, ali ne i radnog odnosa, pa su obojica mjesecima bili na platnom spisku Federalnog parlamenta.

Novaliću i Bajramoviću oduzeti mandati zbog pravosnažnih presuda

Centralna izborna komisija BiH oduzela je mandate dvojici federalnih zastupnika, SDA-ovom Fadilu Novaliću i NiP-ovom Halilu Bajramoviću, zbog pravosnažnih presuda na zatvorske kazne duže od šest mjeseci. Tako nalaže Izborni zakon BiH.

Bivši premijer Federacije BiH, Novalić, osuđen je na četiri godine u predmetu “Repiratori”, a Bajramović na tri godine zbog “obmane pri davanju kredita”.

– Novalić Fadilu utvrđen je prestanak mandata sa danom 26.01.2024. godine, kada je presuda Suda Bosne i Hercegovine, broj: S1 2 K 039029 21 od 05.04.2023. godine, postala pravosnažna. Odluka CIK-a BiH je donesena 19.02.2024. godine, a postala je pravosnažna dana 21.03.2024. godine. Bajramović Halilu utvrđen je prestanak mandata sa danom 08.11.2023. godine, kada je presuda Kantonalnog suda u Bihaću, broj: 01 0 K 014058 20 K od 13.06.2022. godine, postala pravosnažna. Odluka CIK-a BiH je donesena 19.02.2024. godine, a postala je pravosnažna dana 15.03.2024. godine – odgovor je koji je Fokus dobio u CIK-u.

Dakle, presuda Novaliću postala je pravosnažna 26. januara ove godine, a Bajramoviću 8. novembra 2023. godine. Sa tim datumima utvrđen im je i prestanak mandata, ali ne i radnog odnosa, pa su obojica mjesecima bili na platnom spisku Federalnog parlamenta. Sve do pravosnažnosti CIK-ovih odluka u martu.

Uprkos tome što su znali da su im dani u Parlamentu odbrojani, ni jednom ni drugom nije palo na pamet da prihvate odgovornost i zatraže prekid radnog odnosa. Propisi najvišeg zakonodavnog organa u Federaciji BiH omogućili su ovim osuđenicima za krivična djela da nastave primati hiljade maraka iz budžeta. Dakle, na račun građana.

CIK ne dobija službene obavijesti o presudama

Činjenica je da protekne dosta vremena od sudske presude do pravosnažnosti odluke CIK-a o oduzimanju mandata. Međutim, problem je što CIKBiH ne dobija nikakve službene obavijesti o presudama protiv izabranih članova organa vlasti pa proces oduzimanja mandata pokreće tek nakon saznanja do kojih dođe, nerijetko putem medija ili iz drugih izvora. Zato se može desiti da neki slučaj koji nije medijski propraćen, a potom i presuda, ostanu prilično dugo neotkriveni.

– Centralna izborna komisija BiH po saznanju da je neki izabrani zvaničnik pravosnažno osuđen na kaznu zatvora od šest mjeseci ili duže kako je to propisano odredbama člana 1.10 stav (1) tačka 4. Izbornog zakona BiH obraća se nadležnom sudu za dostavljanje presude sa naznačenim datumom pravosnažnosti. Tek nakon toga CIKBIH pokreće postupak utvrđivanja prestanka mandata – kaže za Fokus Stručna savjetnica za odnose s javnošću u CIK-a BiH Maksida Pirić.

Međutim, pojašnjava da u svim slučajevima, bez obzira na datum donošenja pravosnažne odluke Centralne izborne komisije BiH, mandat zvaničniku prestaje sa danom pravosnažnosti sudske presude.

Nažalost, to u praksi ništa ne znači zato što prestanak mandata ne znači automatski i prekid radnog odnosa jer njihov radno-pravno status nije u nadležnosti CIK-a, nego je regulisan propisima organa vlasti. U ovom slučaju Zastupničkog doma Federalnog parlamenta.

Marinković Lepić tražila reakciju komisije

Istina je da je Mirjana Marinković Lepić još 31. januara, u vrijeme kada je bila predsjedavajuća tog doma, zatražila od Mandatno-imunitetske komisije da razmotri medijske natpise o pravosnažnoj presudi protiv Novalića te pitanje prestanka mandata. Samo osam dana kasnije i CIKBiH je obavijestio Zastupnički dom da je pokrenuo postupak utvrđivanja činjenica i odgovornosti tri zastupnika, među kojima Novalića i Bajramovića.

Nedugo nakon toga, 21. februara, CIK je dostavio i odluke o prestanku njihovih mandata sa datumima kada su im izrečene pravosnažne sudske presude. Međutim, ova komisija je odlučila čekati da i CIK-ove odluke postanu pravosnažne. One sudske valjda im nisu bile relevantne.

Parlament ne otkriva detalje

Fokus je sekretaru Zastupničkog doma Ivanu Miličeviću uputio pitanja do kojeg datuma su Bajramović i Novalić primali plaće po osnovu rada u Parlamentu. On je upit proslijedio Administrativnoj komisiji, čija je privremena sekretarka dobila zadatak da odgovori.

– U dogovoru s predsjednikom Administrativne komisije Zastupničkog doma Parlamenta FBiH Rasimom Smajlovićem dostavljamo Vam odgovor na postavljena pitanja: Nakon dostave pravosnažnih Odluka od strane CIK-a, Administrativna komisija je u skladu sa Poslovnikom i svojim nadležnostima propisanim člankom 59. donijela rješenja o prestanku radnog odnosa navedenim zastupnicima Fadilu Novaliću i Halilu Bajramoviću. Odnosno, i jednom i drugom zastupniku radni odnos je prestao danom pravosnažnosti Odluka o dodjeli i prestanku mandata Centralne izborne komisije – navedeno je u odgovoru.

U prevodu, ovo bi značilo da je Novaliću radni odnos prekinut istog dana kada se javio na izdržavanje kazne u državni zatvor u Vojkovićima, 21. marta.

U nastojanju Fokusa da dobije dodatna pojašnjenja uključujući precizne datume do kada su bili na platnom spisku pokušali su stupiti u kontakt sa predsjednikom Administrativne komisije, no još nisu dobili uzvratni poziv.

Podsjećanja radi, bivši premijer Federacije BiH Fadil Novalić 21. marta otišao je na izdržavanje zatvorske kazne. Prethodno je, u januaru ove godine, Apelaciono vijeće suda BiH potvrdilo prvostepenu presudu u predmetu “Respiratori” kojom je osuđen na četiri godine. Uprkos njegovim nastojanjima da se odgodi izvršenje kazne, žalba je odbijena pa je Novalić bio prinuđen javiti se u državni zatvor.

Nastavi čitati

USK

Admir Mujkić: I danas postoji teza da je Sarajevo zaboravilo Bihać i Bihaćku krajinu

Published

on

By

O tematskim preokupacijama studenata te o njegovom vojnom roku u Zadru i atmosferi u tom gradu neposredno uoči rata slušajte i gledajte ove subote u 21 sat na www.podcastoslobodjenje.ba

Admir Mujkić, bosanskohercegovački akademski grafičar, gost je nove epizode podcasta U kontru sa Draganom Markovinom. Diplomirao na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu, Odsjek za grafiku, u klasi profesora Dževada Hoze. Na istoj akademiji završio i postdiplomske studije.

Sa Mujkićem, koji je i profesor na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu, Dragan Markovina je razgovarao povodom izložbe iz arhiva akademije koja pokriva prvih deset godina studija grafike, 1972-1982. godine.

Pričali su i o njegovom odnosu prema Uni, ratovanju u Petom korpusu, umjetničkoj inspiraciji zavičajem, o Japodima i Krajišnicima, studiju u Sarajevu i utjecaju profesora Dževada Hoze na njegov rad. Tematizirali su i grafički doprinos akademije Olimpijadi u Sarajevu te ratnom djelovanju i ratnim grafikama s ALU-a.

Bilo je riječi i o obnavljaju Umjetničke kolonije u Počitelju, o tome zbog čega Bosna i Hercegovina nema osmišljen nastup na Venecijanskom bienaleu, o strukturi studenata u Sarajevu i o tome djeluje li još uvijek sarajevska akademija kao centralna i okupljajuća za čitavu državu.

O tematskim preokupacijama studenata te o njegovom vojnom roku u Zadru i atmosferi u tom gradu neposredno uoči rata slušajte i gledajte ove subote u 21 sat na www.podcastoslobodjenje.ba te na platformama  ​YouTubeGoogle PodcastsApple PodcastsDeezerSpotifyPodcast IndexAmazon MusicTuneIn + AlexaPodcast AddictPodchaserPocket CastsListen Notes Player FM.

 

Prethodnu epizodu podcasta U kontru sa Draganom Markovinom u kojoj je gošća bila Željka Udovičić Pleština, pogledajte OVDJE.

Nastavi čitati

USK

Bihać: Pijani sin pretukao roditelje, on završio u zatvoru, roditelji u bolnici

Published

on

By

U naselju Ripač zabilježen je slučaj porodičnog nasilja koji je potresao mještane ovog mirnog bihćkog naselja.

Kako saznajemo, pijani 25-godišnji sin je, nakon što je verbalni sukob eskalirao, fizički nasrnuo na svoje roditelje, nanijevši im ozbiljne tjelesne povrede.

Brzom reakcijom policije, koja je odmah stigla na lice mjesta, nasilnik je lišen slobode. Međutim, to nije spriječilo tragediju koja se već dogodila.

Oba roditelja su prevezena na odjel hitne pomoći Doma zdravlja Bihać, gdje su im medicinski timovi konstantovali lakše tjelesne povrede. Ipak, posljedice ovog napada ostavile su duboke emocionalne i fizičke rane u porodici i šire.

Nastavi čitati

Najčitanije