Connect with us

USK

Oružane snage BiH će očistiti Željavu: Čim se to deminira, podnosimo zahtjev za registraciju letjelišta

Published

on

Planinski vojni aerodrom Željava, nekadašnji krunski projekat moći JNA, dobija novu ulogu u turizmu Bosne i Hercegovine i Hrvatske

Nedavno je u Bihaću održana izvještajna skupština AK Željava, na kojoj su bili prisutni i gosti, prijatelji i sponzori kluba. Aeroklub Željava egzistira već četiri godine, ali članovi udruženja su kroz razne oblike druženja mnogo duže zajedno, praktično od povlačenja JNA i miniranja ovog fascinantnog vojnog aerodroma, kao jednog od rijetkih koji je smješten u srcu planine.

SIGURAN PROSTOR

Također, članovi ovog kluba su zaljubljenici u aviomodelarstvo i letenje, padobranci i piloti, mnogi su bili aktivni i tokom funkcionisanja Aerokluba Bihać koji je bio smješten na Golubiću, lokaciji gdje se sada gradi aerodrom Bihać zahvaljujući sredstvima Vlade Federacije BiH.

S obzirom na to da je za putnički aviosaobraćaj definitivno odabran Golubić, iako je i gotova staza aerodroma Željava bila jedna od spominjanih opcija, planinski aerodrom na Željavi sada je u potpunosti igralište za sportsku aviorekreaciju, za turiste i nevladine organizacije. Prostor ima perspektivu i razne mogućnosti za suradnju zainteresovanih strana.

– Klub egzistira i radi na tome da se Željava pokrene. Za vas najnovija informacija koju imamo jeste da su Oružane snage BiH napravile plan i kreću u deminiranje aerodroma i šire zone oko njega, da bi se uspostavila potpuna sigurnost za naše dalje aktivnosti, kazao nam je Hamdija Mešić, predsjednik Skupštine Udruženja.

Naime, zbog izrazitog strateškog značaja u kontekstu odbrane bivše države, a tokom njenog raspada i povlačenja aviona JNA, aerodrom je morao biti miniran kako zadugo ne bi mogao biti u funkciji. Miniran je pećinski prostor unutar planine, ali i piste. Potrebno je sve provjeriti i osigurati prostor od zaostalih minsko-eksplozivnih sredstava.

– Deminiranje je trebalo početi već drugog marta, međutim zbog obilnih snježnih padavina, to se malo prolongira. Oružane snage će raditi deminiranje kompletnog kompleksa i to na zahtjev našeg aerokluba, a naš zahtjev MAK-u bio je da se sa svake strane piste očisti minimalno 100 metara, ispričao nam je Mešić.

Oružane snage BiH tu nemaju nikakvih drugih namjera niti vojnih strateških interesa, u pitanju je bilo samo da Ministarstvo sigurnosti obezbijedi sredstva.

– Čim se to deminira, podnosimo zahtjev za registraciju letjelišta. Mi bismo tu imali malo sportsko letjelište koje će imati privremeni granični prijelaz, gdje će nam ljudi iz Evrope moći sletjeti ili na drugi način doputovati i obići turističke atrakcije ove planine, ali i Bihaća, Nacionalnog parka i tako dalje. Naravno, imaćemo i naše sportske letačke aktivnosti, naglasio je Mešić.

Članovi Aerokluba Željava već su sami sanirali aerodromske piste koje su bile oštećene tokom bombardovanja.

– Bilo je rupa od eksplozija na takozvanoj petici pisti. Mi smo to sanirali u dužni od hiljadu metara, onoliko koliko nama treba, tako da će se odmah moći letjeti, ističe Hamdija.

Na Željavi postoji pet pista, dvije u BiH i tri u Hrvatskoj. Na hrvatskim pistama prošle godine održane su atraktivne autoutrke koje su donijele profit organizatorima. Taj novac mogli su zaraditi i naši ljudi, ali s obzirom na to da teren nije zvanično deminiran, Aeroklub Željava nije mogao prihvatiti takvu organizaciju, piše Oslobodjenje

KONCERTI, FESTIVALI…

– Ne samo letačke aktivnosti nego ćemo moći organizirati i druge manifestacije tipa autoutrka, koncerata, festivala i slično. Mi smo posjetili i Direkciju za civilnu avijaciju Republike Hrvatske, pa smo imali s njima razgovore, s obzirom na to da je to uz samu granicu Hrvatske, da nam ne bi sutra prigovorili zbog letenja. Međutim, naišli smo na njihovo odobravanje, čak su i zainteresirani da pomognu koliko mogu, napomenuo je Mešić.

Kako hrvatski dio Željave pripada Plitvičkim jezerima, i u susjednoj zemlji su zainteresovani za suradnju i razvoj projekata na aerodromu. Ulazi u planinu nalaze se na hrvatskoj strani, te su jako zanimljivi turistima, međutim bosanska strana ima očuvanije piste i perspektivu za letenje. Ukoliko se udruže, moći će ostvariti mnogo lijepih projekata.

Svijet / Zanimljivosti

Vozač iz BiH pijan, drogiran i bez vozačke dozvole došao na GP Maljevac

Published

on

By

Vozač iz Bosne i Hercegovine je na Granični prijelaz Maljevac došao u alkoholiziranom stanju, pod utjecajem droga i bez vozačke dozvole.

Uz optužni prijedlog je sudu priveden 37-godišnjak koji je u petak ujutro došao na Granični prijelaz Maljevac vozeći automobil bosansko-hercegovačkih s 1,03 promila i “pod utjecajem opojnih droga”, a k tome nema niti vozačku dozvolu, izvijestila je u subotu Policijska uprava karlovačka i napomenula da je riječ o višestrukom počinitelju prekršaja.

Policija je nastavila da se odbio podvrgnuti testiranju vađenjem krvi i urina.

“Nadležni sud izrekao mu je novčanu kaznu od 3.030 eura koja mu je zamijenjena kaznom zatvora u trajanju od šezdeset dana”, navela je PU karlovačka.

Nastavi čitati

USK

Bihać: Žena pijana došla kući pa fizički nasrnula na muža, on pozvao policiju

Published

on

By

U bihaćkom naselju Ripač zabilježen je neugodan incident porodičnog nasilja koji je izbio kada je pijana žena, identifikovana kao J.F., fizički napala svog muža, što je kulminiralo pozivom policije.

Prema izjavama svjedoka koji su bili prisutni tokom ovog nasilnog sukoba, sve se odigralo usred dana. Kada je nasilje eskaliralo, muž je bio primoran pozvati policiju.

Komšije su izjavile da je J.F. bila u izuzetno alkoholisanom stanju, te da nije bila u mogućnosti da stoji na nogama. Kada je policija stigla na lice mjesta, J.F. je odbijala saradnju i pružala otpor.

Kao odgovor na situaciju, policija je intervenisala i J.F. je lišena slobode, nakon čega je sprovedena u Policijsku stanicu Bihać.

Foto: Ilustracija

Nastavi čitati

BiH

Šokantni nalazi revizora: Gdje je “nestao” 381 milion KM za poljoprivredu u FBiH?

Published

on

By

Poticaja je bilo sve više, a poljoprivredi je bilo sve gore. Novac za poljoprivredu trošili bez nadzora i kontrole, kao i bez funkcionalni registara

Rezultati revizije su pokazali da na području Federacije BiH nadležne institucije nisu osigurale uslove za efektivno upravljanje poljoprivrednim poticajima i da se implementacijom poljoprivrednih poticaja ne postižu zadovoljavajući rezultati, ustanovio je Ured za reviziju institucija FBiH.

Štaviše, u najnovijem izvještaju naveli su da iako se svake godine značajno povećavao iznos budžetskih sredstava za poticaje u poljoprivredi, poljoprivredne proizvodnje uglavnom stagniraju ili imaju trend smanjenja?!

Ko je bio ministar

Vremenski obuhvat revizije je bio je period od 2020–2022. godine, kada je na čelu Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva bio Šemsudin Dedić (SDA). U tom periodu, kako su ustanovili revizori, nije ostvareno povećanje ukupne poljoprivredne proizvodnje i brojčanog stanja stočnog fonda u Federaciji uprkos utrošenim budžetskim sredstvima za novčane poticaje u FBiH, koji su u periodu 2020– 2022. godine iznosili čak 381 milion KM!

Revizijom je obuhvaćeno pet ministarstava nadležnih za oblast poljoprivrede: Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH, te ministarstva USK, TK, HNK i PK, piše Fokus.

-Poljoprivredni poticaji nisu planirani na odgovarajući način s obzirom da nisu bili u skladu sa strateškim ciljevima i principima iz produžene Strategije razvoja poljoprivrede i ruralnog razvoja, niti je izvršena obaveza prilagođavanja Zajedničkoj poljoprivrednoj politici Evropske unije. Nisu uspostavljeni funkcionalni poljoprivredni registri, sistemi za identifikaciju zemljišnih parcela i životinja niti poljoprivredni informativni centar, koji predstavljaju osnovne pretpostavke za odgovarajuće planiranje i praćenje efekata poljoprivrednih poticaja – neki su od nalaza revizora.

Nalazi revizora za poljoprivredu

Utvrđeno je da Federalno ministarstvo nije uspostavio temeljne pretpostavke za planiranje i praćenje efekata poticaja u dijelu: planiranja i harmonizacije poticajnih mjera i osiguranja funkcionalnog poljoprivrednog informacionog sistema (baze, registri, knjigovodstvo…).

-Uprkos značajnim sredstvima koja se izdvajaju za poljoprivredne poticaje, oni poljoprivrednicima nisu adekvatno planirani, niti proizvode očekivane efekte. Navedeno rezultira nezadovoljstvom poljoprivrednih proizvođača, njihovim čestim protestima i poskupljenjima poljoprivrednih proizvoda. Također, dostupni podaci ukazuju na to da nije uspostavljen adekvatan nadzor i kontrola nad korisnicima poticajnih sredstava, a postoje indicije da određeni poljoprivredni proizvođači poticajna sredstva troše za sasvim druge namjene, što upućuje na to da poljoprivredna politika FBiH treba promjene – jedan je od krucijalni nalaza koji dijelom daje odgovor na pitanje gdje je “nestao” 381 milion KM.

Nalazi revizora za poljoprivredu

Suprotno zakonu

Kada je riječ o ovom ukupnom iznosu za poljoprivredu iz Budžeta FBiH je isplaćeno 275.376.938 KM i iz budžeta svih kantona 105.749.525 KM.

Revizori su utvrdili i da su kantoni suprotno zakonskim odredbama, planirali dodjelu poticaja iz kantonalnih budžeta, za pojedine biljne i animalne poljoprivredne proizvodnje, koje su već poticane iz federalnog budžeta. Ovo se ogleda u tome da se kantonalnim programima poticao obim proizvodnje koji je iznad propisanih količina za kantone.

– Pored činjenice da značajni registri nikada nisu uspostavljeni, konstatovano je da pojedini nisu funkcionalni. Naime, iako je uspostavljen Registar poljoprivrednih gazdinstava (RPG), FMPVŠ nije poduzimao aktivnosti kako bi osigurao njegovo odgovarajuću funkcionalnost u procesu planiranja i dodjele poticaja. Podaci u Registru su neažurirani, nepotpuni i nepouzdani, što onemogućava adekvatnu provjeru i potvrdu prijavljenog stanje stoke, odnosno parcele u apliciranim i/ili odobrenim zahtjevima za dodjelu poticaja – naveli su revizori.

Nastavi čitati

Najčitanije