Connect with us

BiH

Evo zbog čega su dm proizvodi u BiH skoro duplo skuplji nego u Njemačkoj

Published

on

Odstupanja u cijenama u usporedbi s drugim tržištima su rezultat različitih uvjeta poslovanja na pojedinim tržištima

 

Građanima nije nepoznanica da se cijene u našoj zemlji i recimo u Njemačkoj dosta razlikuju.
Jedan od primjera gdje se to najbolje vidi su trgovine dm-a, u kojima je većina proizvoda skuplja u Bosni i Hercegovini nego u Njemačkoj.

Zbog čega su tako velika odstupanja u cijenama u poređenju sa drugim tržištima za Akta.ba su iz dm drogerie markt BiH kazali, da se cijena proizvoda formira se na osnovu više faktora, neki od njih su cijene sirovina potrebnih za proizvodnju, ambalaže/pakovanja, transporta koji uključuje i cijenu radne snage koja ga obavlja te zakonske troškove – uvoz, PDV, registracija proizvoda poput dodataka prehrani, uzimajući u obzir da ne vrijede isti zakonski propisi za FBiH i RS i koji su drugačiji od države do države.
“Porastom samo jedne od navedenih stavki, logičnim slijedom raste i cijena proizvoda. Kao prodajni lanac, nažalost, nismo u mogućnosti utjecati na globalnu i regionalnu situaciju koja se direktno reflektuje na poskupljenje određenog proizvoda. Najbolji primjer za to se ogleda u poskupljenju toaletnog papira, zbog poskupljenja sirovine celuloze na globalnom nivou. Poslovanje u svih 14 zemalja dm grupe zasniva se na poštivanju svih zakona i zakonskih propisa te urednom izvršavanju finansijskih i drugih obaveza. Odstupanja u cijenama u usporedbi s drugim tržištima su rezultat različitih uvjeta poslovanja na pojedinim tržištima”, kazali su.

 

Kao primjer navode da manja mreža trgovina, u koju spada BiH sa 86, za razliku od Njemačke u kojoj je više od 2.094, ima nepovoljne uslove u smislu troškova logistike, najma i ostalih operativnih troškova.
Na pitanje zbog čega se, skoro pa duplo, razlikuju cijene istih dm proizvoda u BiH i Njemačkoj, iako je poznato je da je inflacija na obje strane, iz dm-a su kazali da proizvod koji je proizveden u Njemačkoj, logičnim slijedom će koštati više u prodavnici koja je udaljena čak i hiljadu kilometara od one koja je udaljena tek par kilometara.

 

Naglašavaju da većina proizvoda dm marke – izuzev tekstila – proizvodi u Njemačkoj i Švicarskoj, što za druge dm zemlje podrazumijeva troškove transporta, uvoza i druge administrativne troškove.

 

Nadalje, cijene se formiraju ovisno o tržištu svake pojedine zemlje i poziciji konkurentskih proizvoda unutar kategorije asortimana kao i trgovca u odnosu na ostale trgovce u zemlji.

 

“Ono što se ne zna jeste da dm Njemačka nema troškove deklarisanja proizvoda, dok mi u BiH to moramo raditi, kao i ostale zemlje iz dm grupe. Omiljene dm marke poput alverde, Balea, dmBio, babylove, SUNDANCE, trend !t up i druge su jedinstvenog kvaliteta u svih 14 zemalja dm grupe. Iznimno nam je važno da se naši kupci svugdje i na isti način mogu osloniti na naš kvalitet, što nažalost vidimo da utječe na finalnu cijenu. U pogledu razvoja proizvoda dm robnih marki, dm se vodi kvalitetom lidera na tržištu u svom asortimanu istovremeno predstavljajući znatno povoljniju alternativu drugim industrijskim proizvodima, posebno kada je omjer cijene i kvaliteta u pitanju”, kazali su.

 

Dodaju da bi poslovanje kompanije moglo biti unaprijeđeno na određenim poljima, ali je to često uvjetovano i bh. zakonodavstvom, koje je umnogome neusklađeno.
“Poslovanje bi nam bilo znatno olakšano kada bi usklađivanje relevantnih zakonskih regulativa unutar zemlje, ali i sa zapadnoevropskim normama išlo brže. Upravo zbog navedenog, ponekad nismo u mogućnosti implementirati provjerena rješenja kao dio velike uspješne dm grupe, a od kojih bi benefite imali naši kupci, partneri, zaposlenici ali i cijela bh. Zajednica”, pojašnjavaju u dm-u.
Ono o čemu se ovih dana polemiše jeste i zbog čega su cijene proizvoda dm robnih marki zadnjih mjeseci dodatno poskupjele dvije i više maraka, dok su cijene za isti proizvod u Njemačkoj ostale na prijašnjem nivou.

 

Kako su naveli, dm nastoji da zaštiti svoje kupce, tako što u okviru UVIJEKPOVOLJNO cjenovne strategije garantuju stabilnost cijene u periodu od minimalno četiri mjeseca. To znači da od posljednjeg poskupljenja određenog proizvoda moraju proći minimalno četiri mjeseca prije nego se desi novo poskupljenje.

 

“Kompanija dm aktivno pregovara s dobavljačima i nastoji izbjeći nova neopravdana poskupljenja kako bi mogli što duže zadržati UVIJEKPOVOLJNO cijenu. Kupcima nudimo i brojne prilike za uštedu u dm active beauty programu lojalnosti u sklopu kojeg je u periodu prve godine korištenja sakupljeno više od 281,7 miliona bodova, što je više od 5,6 miliona KM direktne uštede”, kazali su.

 

U nastavku donosimo mali pregled proizvoda koji su poskupjeli u posljednje vrijeme.
Denkmit Deterdžent za pranje veša, 1.35 kg – sada 9,35 KM – prije 7.95 KM

Saugstark&Sicher Premium papirnati ubrusi – 3-slojni, 4 kom. – sada 7,85 KM – prije 5.20 KM

Premium pelene jumbo maxi vel. 4 (8-14 kg), 84 kom. Sada 33,85 KM – prije 29.30

Sanft&Sicher Classic toaletni papir, 3-slojni, 20 rolni, 20 kom. – sada 22,95 KM – prije 15.95 KM

Saugstark&Sicher Reciklirani papirni ubrusi – 3 slojni, 1 kom. – sada 12,95 KM – prije 8.95 KM

Pasirani paradajz sos BIO 690g – sada 3,95 KM – prije 2,95 KM

babylove Premium pelene juniorplus vel.5+ (11-18 kg), 34 kom. – sada 17,95 KM – prije 15,45 KM

Denkmit Tablete za pranje posuđa Multi-Power 12, 40 kom – sada 11,75 KM – prije 10,95 KM

BiH

Vojin Mijatović: Od 1. januara nijedan poslodavac u FBiH neće moći isplatiti manje od 1.200 KM

Published

on

By

Zamjenik premijera Federacije BiH i federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović izjavio je danas da od 1. januara naredne godine nijedan poslodavac u Federaciji BiH neće moći isplatiti primanja manja od 1.200 KM.

“Ono što je tačno je da od 1. januara naredne godine minimalna plaća neće biti 1.000 KM ali nijedan poslodavac u FBiH neće moći da isplati ispod 1.200 KM. Ne samo da smo ispunili tu famoznu 1.000 KM, nakon stupanja na snagu uredbe, nadamo se do kraja ove godine, neće moći dobiti ispod 1.200 KM – tvrdi Mijatović.

Mijatović je naveo da će, nakon usvajanja Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o dohotku FBiH u Parlamentu, Vlada na prvoj narednoj sjednici usvojiti Uredbu o obaveznim mjesečnim primanjima radnika u FBiH kojom će to biti regulisano.

Dodao je da su procjene pokazale da se na crnom tržištu u FBiH gube milijarde KM i da će stupanje na snagu Zakona o fiskalizaciji finansijskih transakcija u Federaciji BiH polovinom 2025. značiti kraj za one poslodavce koji ne izdaju fiskalne račune.

Mijatović je istakao da će to značiti dodatne prihode za Federaciju BiH koji bi trebali nadoknaditi pad zbog smanjenja doprinosa ali i stvoriti rezervu za razvojnu komponentu budžeta.

Pojasnio je da se ova Vlada FBiH zadužuje u skladu sa prihodovnom stranom okvira budžeta za ovu godinu, a da je trogodišnji plan zaduženja po kojem sad rade usvojila Vlada koju je vodio Fadil Novalić.

Kraljević: Zakon o fiskalizaciji transakcija u cilju suzbijanja utaje poreza

Dopremijer Federacije BiH i federalni ministar financija Toni Kraljević kazao je danas nakon sjednice Vlade Federacije Bosne i Hercegovine da utvrđeni Nacrt Zakona o fiskalizaciji transakcija ima za cilj suzbijanje utaje poreza, maksimalno minimiziranje tog neformalnog tržišta, kao i suzbijanje nelojalne konkurencije.

– Ako vi fiskalizirate, vaš komšija se bavi istim biznisom i ne fiskalizira, može biti cjenovno povoljniji u  odnosu na vas, što znači nelojalna konkurencija – pojasnio je.

Kraljević je govorio i o edukativnoj komponenti, definiranju i animiranju potrošača i podizanju svijesti, te o važnosti preuzimanja računa, a isto tako i o unaprjeđenju postupaka  samog poreznog nadzora.

Napomenuo je da će implementacija tog zakona omogućiti elektronsko evidentiranje podataka,  što znači i da donosi novost koja se zove Centralna platforma za fiskalizaciju.

Dodao je da njome upravlja Porezna uprava FBiH,  koja je kolektor i posrednik svih podataka koje dolaze  iz elektronskih fiskalnih sistema, što maksimizira i nadzor i kontrolu te sprječava poreznu utaju.

– Naravno, krajnji cilj je poboljšanje naplate javnih prihoda, odnosno punjenje prihodovne strane  budžeta, ali i discipliniranje cijelog tog sistema – kazao je.

 

Osvrnuo se i na dopune Zakona  porezna na dohodak, kojim s omogućava  izuzeće dijela prihoda od poreznog opterećenja, kako bi se dala mogućnost poslodavcima da svoje zaposlenike mogu honorirati  kroz dio bez porezne presije.

– Taj zakon je temporalnog karaktera, nadam se da će to biti od 1. januara do 31. decembra 2025. godine. Temporalnost ovog zakona jasno upućuje na opredijeljenost Vlade FBiH na kompletiranje onoga što nazivamo porezna reforma, a što smo danas krenuli sa online fiskalizacijom – objasnio je Kraljević.

“Penzioneri neće biti taoci usvajanja budžeta”

Na kraju je još dodao da penzioneri neće biti taoci usvajanja budžeta te da je iz ušteda kreirana akumulacija iz koje će biti isplaćena jednokratna pomoć za penzionere.

Postojeći sistem fiskalizacije baziran na Zakonu o fiskalnim sistema iz 2009. godine, koji se implementira od 2010. do 2011. godine.

–  I kada se okrenemo unazad 15 godina, možete zamisliti koliko je, u tehničko-tehnološkom smislu, evoluiranju, razvoju informacijskih  tehnologija i digitalnom poslovanju, postojeći pravni okvir postao tijesan i kompatibilan sa svim tim tehnološkim iskoracima – kazao je ministar Kraljević te dodao da je aktuelna Vlada FBiH fiskalnu reformu nametnula kao prioritet.

Dodao je da ovo danas ne bi mogli nazvati set fiskalnih zakona, s obzirom da je fiskalna reforma najsloženija reforma u svakoj državi, te da je to proces, a da svaki proces ima svoje etape.

– Ovo je prva faza u tom procesu – zaključio je ministar finansija FBiH Toni Kraljević.

FENA
Continue Reading

BiH

Kraj sušnog perioda: Dijelove BiH će pogoditi obilnije padavine, stiže i zatopljenje

Published

on

By

U Bosni i Hercegovini danas će biti oblačno i hladno, a na jugu pretežno sunčano i toplije. Poslije podne se očekuje naoblačenje koje će uvečer donijeti slabu kišu.

U noći na četvrtak padavine će jačati na jugu i jugoistoku, kiša se očekuje u nižim predjelima, a snijeg u brdsko-planinskim.

Puhat će slab do umjeren vjetar, sjeverni i sjeveroistočni.

Jutarnja temperatura vazduha iznosit će od minus dva do četiri, na jugu do šest, u višim predjelima od minus pet, a najviša dnevna od pet do 11, na jugu do 16, u višim predjelima od dva stepena.

BHmeteo: od vikenda toplije

Kako javlja BHmeteo, danas slično vrijeme kao i jučer, a u četvrtak i petak premještanjem još jedne visinske ciklone oko naših krajeva uslijedit će porast oblačnosti u cijeloj zemlji uz koji će samo rijetko biti slabijih padavina.

U nizinama kiša, a u višim krajevima malo snijega. Bez veće promjene u temperaturi, ostaje hladno u većem dijelu zemlje uz ispodprosječne temperature. Jače i lokalno obilnije padavine će se zadržati južnije od naše zemlje tih dana.

Hladniji period koji nas prati skoro od početka novembra će se završiti u subotu 16. novembra. Od subote strujanja okreću na jugozapadna donoseći više sunčanog vremena i osjetnije zatopljenje.

Od nedjelje i početkom sljedeće sedmice dnevne temperature će u mnogim mjestima biti između 15 i 20 stepeni.

Početkom sljedeće sedmice jačanje južnog vjetra i ulazak u nestabilan period koji će najviše padavina donositi Hercegovini i jugozapadu Bosne. Tako će se prekinuti ovaj izrazito sušan period koji u mnogim mjestima traje već više od mjesec dana.

Prognoza FHMZ-a za naredne dane

četvrtak pretežno oblačno vrijeme. Prije podne u Hercegovini slaba kiša, a na istoku i jugoistoku Bosne slab snijeg ili susnježica. Vjetar slab sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od -3 do 4, na jugu do 8, a dnevna od 2 do 8, na jugu do 14 °C.

petak pretežno oblačno vrijeme. Poslije podne kiša u Hercegovini, a tokom noći u većini područja. Vjetar slab istočni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od -3 do 3, na jugu do 8, a dnevna od 2 do 8, na jugu do 14 °C.

subotu pretežno oblačno vrijeme. U prvom dijelu dana kiša u većem dijelu zemlje, a na planinama snijeg. Poslije podne slaba kiša u Hercegovini, na istoku i jugoistoku Bosne. Vjetar slab u Hercegovini i na jugozapadu Bosne jugozapadni, a u ostatku zemlje sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od 0 do 6, na jugu do 8, a dnevna od 4 do 10, na jugu do 12 °C.

Continue Reading

BiH

Penzioneri koji imaju zagarantovanu penziju dobit će po 50 KM, oni sa penzijom preko 1.000 KM neće dobiti ništa

Published

on

By

Vlada Federacije BiH donijela je uredbu kojom će penzioneri u FBiH dobiti jednokratnu pomoć od 50 KM i 100 KM, zavisno od visine penzije. Penzioneri koji imaju penzije preko 1.000 KM neće dobiti pomoć.

U Federaciji BiH je 451.000 penzionera od kojihnajviše onih sa najnižom penzijom koja iznosi 573 KM. Penzioneri koji primaju penzije u visini do 685 KM, a što predstavlja zajamčenu penziju primit će jednokratnu pomoć u iznosu od 100 KM. Penzioneri koji imaju primanja između 680 i 1.000 KM dobit će 50 KM.

Iznos je daleko od obećanog, a dio penzionera će biti u potpunosti zaobiđen u smislu dodjele jednokratne pomoći.

Federalni ministar rada i socijalne politike FBiH Adnan Delić ranije je kazao da će se visina jednokratne pomoći kretati između 100 do 200 KM. On je kazao da će penzioneri koji primaju penziju u visini do 1.000 KM trebali dobiti do 200 KM, a oni sa primanjima preko tog iznosa 100 KM jednokratne pomoći, piše Istraga.

To je bio i zahtjev Savez penzionera da se penzionerima koji imaju penzije do 1.000 KM isplati 200 KM, a onima iznad po 100 KM.

Sredstva će se osigurati iz Budžeta FBiH za 2024. godinu.

Continue Reading

Najčitanije