Connect with us

USK

Zuhrić: Blizu smo formiranja vlasti u USK, Schmidtovu novu odluku za FBiH možda ne bi ni provodili

Published

on

DF-ov kantonalni zastupnik Albin Zuhrić je komentarisao formiranje vlasti u Federaciji BiH. Potvrdio je da u USK pokušavaju napraviti dogovor sa SDA, NES-om i SBiH te ističe da su blizu dogovora. Kada je pak riječ o Vladi FBiH, u DF-u je neizvjesno.

Na pitanje da li će DF participirati u novoj Vladi FBiH, Zuhrić odgovara: “To ne zna niko. Niko ne zna kakva će biti Vlada FBiH. Bez obzira šta građani misle ko šta dogovara sa strane i imaju li planovi, ja koliko sam upućen, zaista se ne zna”.On smatra da se u formiranje vlasti u FBiH krenulo naopako i da će neko morati da popusti kako bi se krenulo naprijed. Ističe svoj stav kako je trebao teći proces formiranja.

“Stav DF-a bi trebao da bude takav da stranke koje imaju rukovodstvo FBiH moraju prve sjesti da razgovaraju i da pokažu želju da se formira vlast. Tako je trebalo raditi od početka pa onda vidjeti da li još neko treba parcipirati u njoj, koliko je to ruku da bi bila stabilna većina. Pokušati formirati vlast i bez SDP-a bi bilo besmisleno”, kazao je za jutarnji .

Zaključuje da DF ne pokušava dogovarati većinu koja bi isključivala stranke Osmorke, ali ističe da ta koalicija već ne postoji.

“Imali su većinu prilikom glasanja za rukovodstvo FBiH u Parlamentu, ali nije ni bilo izbora. Mogli ste ili podržati te prijedloge ili biti protiv jer drugog prijedloga nije bilo. Tu su stvari bile čiste, ni od koga se nije očekivalo da napravi neki veliki korak”, naveo je Zuhrić.

Komentarišući informacije o formiranju vlasti u USK sa SDA, SBiH i NES-om o čemu je pisao Klix.ba, kazao je kako je to tačno i da su vrlo blizu dogovora te da bi to bilo dobra vlada jer bi prvi put USK imala stabilnu većinu.

“Taj dogovor koliko sam upućen još nije finaliziran. Ima se svašta razgovarati. Ja sam jučer razgovarao sa kolegama iz USK i tačno je da se razgovara o tome. To će vjerovatno biti najbolja opcija za građane kantona… U USK vlast nije funkcionisala dobro, ovo bi bila stabilna vlast tamo. Po mom saznanju, šanse za uspostavljanje takve vlasti su dobre”, naveo je.

Komentarisao je mogućnost da visoki predstavnik donese izmjene Izbornog zakona i Ustava FBiH uputivši mu na neki način kritiku i prijetnju da će odgovarati za svoje postupke ukoliko donese odluku o zaobilaženju SDA iz federalne vlasti.

“Ja bih racionalno uvijek rekao da neće donijeti ništa, ali on ni ranije nije donosio racionalne odluke, nego je u par navrata donio vrlo budalaste odluke i imao je i takvih izjava. Ja ne znam šta se od tog čovjeka može očekivati. Građani znaju i on treba da zna da će snositi odgovornost ko god to uradi”, naglasio je.

Osim toga je u stilu Milorada Dodika rekao da takvu Schmidtovu odluku vjerovatno ne bi ni provodili.

“Nisam siguran da bi se provodila takva odluka kad bi je on donio”, kazao je Zuhrić.

Kantonalni nivo u Sarajevu

Sjednica Skupštine Kantona Sarajevo na kojoj bi trebala biti imenovana nova vlada će biti održana 24. marta, a prijedlog većine u kojoj nije DF, za premijera kantona je Nihad Uk, sekretar Naše stranke, i izvjesno je da će biti izabran.

Albin Zuhrić je kazao da kao kantonalni zastupnik najvjerovatnije neće dati podršku Uku, a kao razlog naveo je to što sumnja da nije najbolje rješenje za tu poziciju jer bi se mogao baviti samo onim stvarima koje su mu u domenu interesovanja. Zuhrić je inače ranije bio u Našoj stranci i to na poziciji sekretara na kojoj je trenutno Uk.

Poznata su imena ministara koji su predloženi, a posebno se istaknulo imenovanje Kenana Magode zbog kojeg su žene SDP-a održale proteste 9. marta. S obzirom na to da je njegova žena iznijela optužbe da ju je maltretirao fizički, a o čemu navodno postoje i policijski zapisnici, Zuhrić jer rekao da “prije nego što bude imenovan, to mora biti ispitano”.

Komentarisao je i reakciju SDP-a koji je stao u odbranu svoj prijedloga za ministra, navodeći da su argumenti koje su iskoristili suprotni imenovanju Zukana Heleza jer navode kako Magoda nije osuđen.

S obzirom na to da se nije javno oglašavao na sraman politički istup Harisa Zahiragića, voditelj ga je pitao za stav prilikom čega je poručio da ne podržava govor mržnje koji je kolega zastupnik koristio na društvenim mrežama prema Mirsadu Čamdžiću.

“Ja sad vrlo direktno osuđujem onaj jezik koji je koristio Zahiragić, ja ne mislim da je to primjereno”, zaključak je Zuhrića.

BiH

Novalić i Bajramović nakon pravosnažne presude primali zastupničku plaću

Published

on

By

Presuda bivšem premijeru i SDA-ovom zastupniku Fadilu Novaliću postala je pravosnažna 26. januara ove godine, a NIP-ovom Halilu Bajramoviću 8. novembra 2023. godine. Sa tim datumima utvrđen im je i prestanak mandata u Zastupničkom domu, ali ne i radnog odnosa, pa su obojica mjesecima bili na platnom spisku Federalnog parlamenta.

Novaliću i Bajramoviću oduzeti mandati zbog pravosnažnih presuda

Centralna izborna komisija BiH oduzela je mandate dvojici federalnih zastupnika, SDA-ovom Fadilu Novaliću i NiP-ovom Halilu Bajramoviću, zbog pravosnažnih presuda na zatvorske kazne duže od šest mjeseci. Tako nalaže Izborni zakon BiH.

Bivši premijer Federacije BiH, Novalić, osuđen je na četiri godine u predmetu “Repiratori”, a Bajramović na tri godine zbog “obmane pri davanju kredita”.

– Novalić Fadilu utvrđen je prestanak mandata sa danom 26.01.2024. godine, kada je presuda Suda Bosne i Hercegovine, broj: S1 2 K 039029 21 od 05.04.2023. godine, postala pravosnažna. Odluka CIK-a BiH je donesena 19.02.2024. godine, a postala je pravosnažna dana 21.03.2024. godine. Bajramović Halilu utvrđen je prestanak mandata sa danom 08.11.2023. godine, kada je presuda Kantonalnog suda u Bihaću, broj: 01 0 K 014058 20 K od 13.06.2022. godine, postala pravosnažna. Odluka CIK-a BiH je donesena 19.02.2024. godine, a postala je pravosnažna dana 15.03.2024. godine – odgovor je koji je Fokus dobio u CIK-u.

Dakle, presuda Novaliću postala je pravosnažna 26. januara ove godine, a Bajramoviću 8. novembra 2023. godine. Sa tim datumima utvrđen im je i prestanak mandata, ali ne i radnog odnosa, pa su obojica mjesecima bili na platnom spisku Federalnog parlamenta. Sve do pravosnažnosti CIK-ovih odluka u martu.

Uprkos tome što su znali da su im dani u Parlamentu odbrojani, ni jednom ni drugom nije palo na pamet da prihvate odgovornost i zatraže prekid radnog odnosa. Propisi najvišeg zakonodavnog organa u Federaciji BiH omogućili su ovim osuđenicima za krivična djela da nastave primati hiljade maraka iz budžeta. Dakle, na račun građana.

CIK ne dobija službene obavijesti o presudama

Činjenica je da protekne dosta vremena od sudske presude do pravosnažnosti odluke CIK-a o oduzimanju mandata. Međutim, problem je što CIKBiH ne dobija nikakve službene obavijesti o presudama protiv izabranih članova organa vlasti pa proces oduzimanja mandata pokreće tek nakon saznanja do kojih dođe, nerijetko putem medija ili iz drugih izvora. Zato se može desiti da neki slučaj koji nije medijski propraćen, a potom i presuda, ostanu prilično dugo neotkriveni.

– Centralna izborna komisija BiH po saznanju da je neki izabrani zvaničnik pravosnažno osuđen na kaznu zatvora od šest mjeseci ili duže kako je to propisano odredbama člana 1.10 stav (1) tačka 4. Izbornog zakona BiH obraća se nadležnom sudu za dostavljanje presude sa naznačenim datumom pravosnažnosti. Tek nakon toga CIKBIH pokreće postupak utvrđivanja prestanka mandata – kaže za Fokus Stručna savjetnica za odnose s javnošću u CIK-a BiH Maksida Pirić.

Međutim, pojašnjava da u svim slučajevima, bez obzira na datum donošenja pravosnažne odluke Centralne izborne komisije BiH, mandat zvaničniku prestaje sa danom pravosnažnosti sudske presude.

Nažalost, to u praksi ništa ne znači zato što prestanak mandata ne znači automatski i prekid radnog odnosa jer njihov radno-pravno status nije u nadležnosti CIK-a, nego je regulisan propisima organa vlasti. U ovom slučaju Zastupničkog doma Federalnog parlamenta.

Marinković Lepić tražila reakciju komisije

Istina je da je Mirjana Marinković Lepić još 31. januara, u vrijeme kada je bila predsjedavajuća tog doma, zatražila od Mandatno-imunitetske komisije da razmotri medijske natpise o pravosnažnoj presudi protiv Novalića te pitanje prestanka mandata. Samo osam dana kasnije i CIKBiH je obavijestio Zastupnički dom da je pokrenuo postupak utvrđivanja činjenica i odgovornosti tri zastupnika, među kojima Novalića i Bajramovića.

Nedugo nakon toga, 21. februara, CIK je dostavio i odluke o prestanku njihovih mandata sa datumima kada su im izrečene pravosnažne sudske presude. Međutim, ova komisija je odlučila čekati da i CIK-ove odluke postanu pravosnažne. One sudske valjda im nisu bile relevantne.

Parlament ne otkriva detalje

Fokus je sekretaru Zastupničkog doma Ivanu Miličeviću uputio pitanja do kojeg datuma su Bajramović i Novalić primali plaće po osnovu rada u Parlamentu. On je upit proslijedio Administrativnoj komisiji, čija je privremena sekretarka dobila zadatak da odgovori.

– U dogovoru s predsjednikom Administrativne komisije Zastupničkog doma Parlamenta FBiH Rasimom Smajlovićem dostavljamo Vam odgovor na postavljena pitanja: Nakon dostave pravosnažnih Odluka od strane CIK-a, Administrativna komisija je u skladu sa Poslovnikom i svojim nadležnostima propisanim člankom 59. donijela rješenja o prestanku radnog odnosa navedenim zastupnicima Fadilu Novaliću i Halilu Bajramoviću. Odnosno, i jednom i drugom zastupniku radni odnos je prestao danom pravosnažnosti Odluka o dodjeli i prestanku mandata Centralne izborne komisije – navedeno je u odgovoru.

U prevodu, ovo bi značilo da je Novaliću radni odnos prekinut istog dana kada se javio na izdržavanje kazne u državni zatvor u Vojkovićima, 21. marta.

U nastojanju Fokusa da dobije dodatna pojašnjenja uključujući precizne datume do kada su bili na platnom spisku pokušali su stupiti u kontakt sa predsjednikom Administrativne komisije, no još nisu dobili uzvratni poziv.

Podsjećanja radi, bivši premijer Federacije BiH Fadil Novalić 21. marta otišao je na izdržavanje zatvorske kazne. Prethodno je, u januaru ove godine, Apelaciono vijeće suda BiH potvrdilo prvostepenu presudu u predmetu “Respiratori” kojom je osuđen na četiri godine. Uprkos njegovim nastojanjima da se odgodi izvršenje kazne, žalba je odbijena pa je Novalić bio prinuđen javiti se u državni zatvor.

Nastavi čitati

USK

Admir Mujkić: I danas postoji teza da je Sarajevo zaboravilo Bihać i Bihaćku krajinu

Published

on

By

O tematskim preokupacijama studenata te o njegovom vojnom roku u Zadru i atmosferi u tom gradu neposredno uoči rata slušajte i gledajte ove subote u 21 sat na www.podcastoslobodjenje.ba

Admir Mujkić, bosanskohercegovački akademski grafičar, gost je nove epizode podcasta U kontru sa Draganom Markovinom. Diplomirao na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu, Odsjek za grafiku, u klasi profesora Dževada Hoze. Na istoj akademiji završio i postdiplomske studije.

Sa Mujkićem, koji je i profesor na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu, Dragan Markovina je razgovarao povodom izložbe iz arhiva akademije koja pokriva prvih deset godina studija grafike, 1972-1982. godine.

Pričali su i o njegovom odnosu prema Uni, ratovanju u Petom korpusu, umjetničkoj inspiraciji zavičajem, o Japodima i Krajišnicima, studiju u Sarajevu i utjecaju profesora Dževada Hoze na njegov rad. Tematizirali su i grafički doprinos akademije Olimpijadi u Sarajevu te ratnom djelovanju i ratnim grafikama s ALU-a.

Bilo je riječi i o obnavljaju Umjetničke kolonije u Počitelju, o tome zbog čega Bosna i Hercegovina nema osmišljen nastup na Venecijanskom bienaleu, o strukturi studenata u Sarajevu i o tome djeluje li još uvijek sarajevska akademija kao centralna i okupljajuća za čitavu državu.

O tematskim preokupacijama studenata te o njegovom vojnom roku u Zadru i atmosferi u tom gradu neposredno uoči rata slušajte i gledajte ove subote u 21 sat na www.podcastoslobodjenje.ba te na platformama  ​YouTubeGoogle PodcastsApple PodcastsDeezerSpotifyPodcast IndexAmazon MusicTuneIn + AlexaPodcast AddictPodchaserPocket CastsListen Notes Player FM.

 

Prethodnu epizodu podcasta U kontru sa Draganom Markovinom u kojoj je gošća bila Željka Udovičić Pleština, pogledajte OVDJE.

Nastavi čitati

USK

Bihać: Pijani sin pretukao roditelje, on završio u zatvoru, roditelji u bolnici

Published

on

By

U naselju Ripač zabilježen je slučaj porodičnog nasilja koji je potresao mještane ovog mirnog bihćkog naselja.

Kako saznajemo, pijani 25-godišnji sin je, nakon što je verbalni sukob eskalirao, fizički nasrnuo na svoje roditelje, nanijevši im ozbiljne tjelesne povrede.

Brzom reakcijom policije, koja je odmah stigla na lice mjesta, nasilnik je lišen slobode. Međutim, to nije spriječilo tragediju koja se već dogodila.

Oba roditelja su prevezena na odjel hitne pomoći Doma zdravlja Bihać, gdje su im medicinski timovi konstantovali lakše tjelesne povrede. Ipak, posljedice ovog napada ostavile su duboke emocionalne i fizičke rane u porodici i šire.

Nastavi čitati

Najčitanije