Connect with us

USK

Počelo je deminiranje Željave: Popularni vojni aerodrom JNA žele da koriste članovi aerokluba (FOTO)

Published

on

Aerodrom je miniran prilikom povlačenja JNA početkom rata u kojem se raspala bivša država

Željava, popularni vojni aerodrom JNA na granici sa Hrvatskom kod Bihaća, usred planine Plješevice, konačno će biti očišćena od zaostalih minsko-eksplozivnih sredstava.

HOUSTON, WE HAVE A PROBLEM!

Aerodrom žele da koriste članovi aerokluba, sportski letači, padobranci, aviomodelari i avijatičari, koji su inicirali pokretanje aktivnosti na deminiranju. Nakon što je poletjelište Golubić preimenovano u JP Aerodrom Bihać koji je u izgradnji, sportsko avijatičarstvo budućnost zamišlja na Plješevici.

Lokacija ima strašno velike potencijale, dio već upotrebljive piste koju su članovi Aerokluba Željava sami sanirali, a postoje i planovi da se tu održavaju autotrke, koncerti, festivali i slični događaji

Aerodrom Željava je inače popularan kod svih pilota bivše Jugoslavije, koji je svojevrsno hladnoratovsko vojno čudo bivše države. Željavu je posebno ispromovisao slovenski redatelj Žiga Virc prije koju godinu filmom “Houston, we have a problem!”. U njemu se čak govori o nekadašnjem predsjedniku Josipu Brozu Titu i njegovom, navodnom, tajnom space programu, pa čak i zabilježenim slučajevima registrovanja neidentifikovanih letećih objekata.

Dogovor kuću gradi

Zbog velikoj strateškog značaja, JNA je 1991. godine prilikom povlačenja minirala aerodrom, eksplozije su uništile strateške dijelove hangara unutar planine i same piste, a nije isključeno i postojanje pješadijskih mina oko kompleksa.

Jučer su deminerski timovi Oružanih snaga BiH, uz prisustvo predstavnika Grada Bihaća, Regionalnog ureda BH MAC-a Bihać, Državne granične službe Bihać i Aerokluba Željava, otvorili deminerski zadatak na prostoru nekadašnjeg vojnog aerodroma Željava koji se nalazi na teritoriji BiH.

Predstavnici OSBiH i Grada Bihaća na terenu

Akciju deminiranja provode Oružane snage u BiH, sredstva se osiguravaju iz budžeta Bosne i Hercegovine, a deminiranje će trajati od 14. marta do 30. novembra ove godine, od 8.30 do 15.30 sati.

– Deminiraju oko dva miliona kvadratnih metara teritorije koja se nalazi u BiH. Plan je da se tehničko izviđanje i čišćenje, odnosno deminiranje terena završi u narednih 18 mjeseci, kazao je Aladin Bajrektarević, šef Regionalnog ureda Centra za uklanjanje mina u BiH (BH MAC).

Deminiranje ovog područja posebno je značajno s aspekta sigurnosti građana, ali i realizacije planova njegovog stavljanja u privrednu i turističku funkciju, posebno ako se uzme u obzir da se radi o međudržavnom prostoru na kojem je Republika Hrvatska izvršila deminiranje sa svoje strane granice.

U strategiji Vijeća ministara BiH planira se da se sve sumnjivo opasne površine u BiH deminiraju do kraja 2027. godine. Prema urađenim analizama, samo u Unsko-sanskom kantonu minama je pokriveno još 86 miliona kvadratnih metara.

Domaćini u Bihaću su oduševljeni početkom deminiranja.

PRIORITETI SE ZNAJU

Mirsad Fazlić, pilot

– Važno je istaći da je Aeroklub Željava prošle godine ostvario suradnju sa Ministarstvom sigurnosti BiH, kada smo započeli priču o deminiranju Željave. Evo, dočekali smo i početak radova. Prema našim informacijama, prioritet u deminiranju će imati prostor koji je Aeroklub Željava naznačio da nam je potreban za registraciju letjelišta, nakon čega ide i deminiranje cijelog prostora aerodroma. Dužina radova će zavisiti od same količine pronađenih minsko-eksplozivnih sredstava, a mi se nadamo da će sve biti završeno za godinu, istakao je član Aerokluba Željava Mirsad Fazlić, koji je inače pilot aviona Mig 21, a koji su nekada polijetali sa Željave.

 

Trajanje deminiranja će zavisiti od količine nađenih mina

Kada kroz godinu ponovo otvore letenje na Željavi, biće to mali sportski avioni i niko neće biti sretniji od članova ovog aerokluba, koji su bili uporni u tome da im se san ostvari.

 

USK

Kamenolom “prijeti” Nacionalnom parku Una

Published

on

By

Bageri, kamioni i buldožeri uskoro bi mogli da vade gips na granici Nacionalnog parka Una, na sjeverozapadu Bosne i Hercegovine (BiH).
Kompanija “Siniat” iz Bihaća, grada u kojem se nalazi nacionalni park, planira da otvori kamenolom, na osnovu koncesije koju su dobili prije devet godina.
“Siniat” je u vlasništvu belgijske kompanije “Etex” koja se bavi proizvodnjom građevinskih materijala.
Površinski kop će biti smješten oko pet kilometara sjeverno od Kulen Vakufa, mjestašca na obali rijeke Une, koje teritorijalno pripada Bihaću.
Iz uprave Nacionalnog parka upozoravaju da bi zbog blizine budućeg kopa mogao biti ugrožen biodiverzitet.
Nacionalni park Una je jedan od četiri nacionalna parka u BiH, sa više od 1.900 biljnih vrsta što iznosi više od pola svih vrsta prisutnih u zemlji. Također, prema podacima NP Una, na njegovoj teritoriji živi više od 50 zaštićenih vrsta životinja.

Šta se zna o projektu?

Iz Ministarstva okoliša i turizma Federacije BiH za Radio Slobodna Evropa (RSE) je rečeno da je investitor po pitanju dozvola “tek na početku”, jer im nedostaje, između ostalog, dozvola za eksploataciju i upotrebna dozvola.
Upkos tome, ovo ministarstvo je 19. aprila objavilo na svom sajtu da nema potrebe za izradom studije uticaja na životnu sredinu.
Iz Ministarstva za RSE je pojašnjeno da su odluku donijeli na osnovu dostavljene dokumentacije i mišljenja nadležnih organa.
Prema važećem entitetskom zakonu, procjena uticaja na životnu sredinu se vrši u dvije faze.
U prvoj se utvrđuje da li ima potrebe za izradom studije uticaja na životnu sredinu. Ukoliko ima, ide sa na drugu fazu koja podrazumijeva izradu studije o procjeni uticaja.
Ukupne količine gipsa iznose nešto više od 13.000 tona, predloženi prostor za eksploataciju pet hektara, dok je ukupni odobreni koncesioni prostor skoro 72 hektara (oko 720.000 kvadratnih metara).
Inače, koncesioni ugovor sa Vladom Unsko-sanskog kantona (jedan od 10 kantona u Federaciji BiH, jednom od dva bh. entiteta) sklopljen je 2015. godine, na period od 25 godina.
Iskopani kamen će moći da se koristi u proizvodnji gips ploča, gipsanih maltera, u proizvodnji cementa i sl.
Rudarski institut iz Tuzle je procijenio da bi se iz ovog kamenoloma gips mogao eksploatisati naredne 74 godine.

Blizina nacionalnog parka

Površinski kop će biti udaljen oko kilometar i po od Une, ali i 100 metara od potoka Lončić, koji se ulijeva u tu rijeku. Prema idejnom rudarskom projektu, potok će biti izmješten.
Kako navodi Rudarski institut iz Tuzle, koji je radio Zahtjev za prethodnu procjenu uticaja na životnu sredinu, očekuje se da će “emisije sedimentne i lebdeće prašine u procesu bušenja i miniranja” negativno utjecati na životnu sredinu.
Ipak, Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH, ranije je dao mišljenje da eksploatacija gipsa “ne bi trebalo” da ima štetan uticaj na zdravlje stanovništva i životnu sredinu.
Niko nije protiv razvoja, ali on mora biti u skladu sa principima i načelima očuvanja prirode, kaže za RSE Amarildo Mulić, direktor Nacionalnog parka Una. Dodaje da je problem za nacionalni park moguća prerada gipsa i način transporta.
– Ako taj način transporta bude kroz nacionalni park, ili dijelove nacionalnog parka, recimo unskom prugom, željezničkom prugom koja nije eksploatisana, onda se moraju preventivne mjere za eksploataciju preuzeti – rekao je Mulić.
On smatra da bi i potencijalni zagađivač trebalo da plaća određenu kompenzaciju upravi zaštićenog područja. Ocjenjuje da je Federalno ministarstvo okoliša i turizma, koje je nadležno za ekološke dozvole u tom bh. entitetu, trebalo u saradnji sa njima da formira mišljenje o projektu.
Detaljnije pročitajte ovdje.
Nastavi čitati

USK

Lijepe vijesti: Sanjanin Zekerijah Kerić se uspješno oporavlja!

Published

on

By

Iz Kantonalne bolnice u Bihaću stižu lijepe vijesti – Zekerijah Kerić, mladić iz Sanskog Mosta koji je nedavno bio u teškom stanju, sada se uspješno oporavlja.

Ajdin Hodžić nam je potvrdio da je Kerić u puno boljem stanju te da oporavak napreduje pozitivno.

S obzirom na ove dobre vijesti, akcija prikupljanja pomoći za Kerića danas se obustavlja.

Detalji o ukupnom prikupljenom iznosu i spisku donatora bit će objavljeni naknadno.

Zahvaljujemo svima koji su se uključili i pružili pomoć u ovoj situaciji, objavili su na facebook stranici MZ Tomina.

 

Nastavi čitati

USK

U teškoj saobraćajnoj nesreći u Velikoj Kladuši jedna osoba smrtno stradala

Published

on

By

U Zborištu, općina Velika Kladuša u utorak desila se teška saobraćajna nesreća.

U nesreći su učestvovala dva vozila, jedan vozač je nažalost preminuo usljed teških povreda, a drugi vozač se nalazi u Kantonalnoj bolnici u Bihaću, javlja GPM.

 

 

Kako saznajemo, stradali muškarac je iz mjesta Laburda, općina Bužim.

Nastavi čitati

Najčitanije