BiH
Obustavljen postupak protiv komandanta VRS-a: Bio je osumnjičen i za ubistvo šest beba
Šipčić je, kako Tužilaštvo BiH navodi, saslušan u Odjeljenju za ratne zločine Višeg suda u Beogradu 5. juna 2019. godine. Uz transkript, dostavljen je i audiozapis sa saslušanja, iz kojeg proizilazi da se on neće izjašnjavati, odnosno neće iznositi odbranu
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je zbog smrti – 11 godina nakon prve krivične prijave – donijelo naredbu o obustavi istrage protiv Tomislava Šipčića, prvog komandanta Sarajevsko-romanijskog korpusa Vojske Republike Srpske (SRK VRS), osumnjičenog za ratni zločin protiv civilnog stanovništva u Sarajevu, uključujući granatiranje porodilišta i druge masakre.
Udruženja žrtava podsjećaju da do danas nijedan direktni počinilac nije procesuiran za zločine u Sarajevu.
U septembru 2022. godine Tužilaštvo BiH je obaviješteno od Tužilaštva za ratne zločine Republike Srbije da je Šipčić preminuo 7. jula u mjestu Vrbas u Srbiji. Naredba o obustavi istrage donesena je 14. decembra, navodi se u odgovoru Državnog tužilaštva za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH), kao i da su krivične prijave protiv njega podnesene 2011. i 2015. godine.
Šipčić je, kako Tužilaštvo BiH navodi, saslušan u Odjeljenju za ratne zločine Višeg suda u Beogradu 5. juna 2019. godine. Uz transkript, dostavljen je i audiozapis sa saslušanja, iz kojeg proizilazi da se on neće izjašnjavati, odnosno neće iznositi odbranu.
Bivši komandant SRK-a je, kako se navodi u naredbi za obustavu istrage, bio osumnjičen da je u periodu od 20. maja do 10. septembra 1992. godine planirao, poticao, naređivao, izvršavao ili na druge načine pomagao i podupirao planiranja, pripreme ili izvođenje granatiranja i snajperskog djelovanja protiv civilnog stanovništva Sarajeva, kojom prilikom je ubijeno 800, a ranjeno približno 1.787 civila.
Kako se dalje navodi u dokumentu u koji je BIRN BiH imao uvid, Šipčić je u maju 1992. godine naredio potčinjenim pripadnicima VRS-a da, u sadejstvu sa policijskim strukturama Stanice javne bezbjednosti Hadžići, protivzakonito zatoče civile nesprske nacionalnosti sa područja Hadžića, a potom ih prebace u zatočenički objekat u kasarni “Slaviša Vajner Čiča“ u Lukavici, gdje su psihički i fizički zlostavljani, a 48 civila je odvedeno u nepoznatom pravcu, od kada im se gubi svaki trag.
Šipčić se sumnjičio i da je 26. maja 1992. godine naredio artiljerijski napad na porodilište “Zehra Muidović“, kada je poginulo šest beba; zatim granatiranje ulice Vase Miskine, današnja Ferhadija, kada je poginulo 17, a ranjeno stotinu osoba; snajperski napad na autobus sa djecom iz Doma za napuštenu djecu “Ljubica Ivezić“ u Nedžarićima, kada je dvoje djece ubijeno; granatiranje Vijećnice, Trga solidarnosti u Novom Gradu , gdje su ubijeni ljudi u redu za hljeb, te napad na Aerodromsko naselje u junu 1992. godine, kada je ubijeno 38 osoba.
DOKUMENTI PREDANI TUŽILAŠTVU BIH
Fikret Grabovica, predsjednik “Udruženja roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva 1992– 1995.“ kaže da su sa Institutom za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu predali krivičnu prijavu protiv Šipčića sa pratećom dokumentacijom, ističući da je Tužilaštvo imalo dovoljno vremena i dokaza da podigne optužnicu.
Nekoliko godina nakon što je krivična prijava predana, Grabovica kaže da su išli kod tadašnje glavne tužiteljice Tužilaštva BiH, Gordane Tadić, koja im je rekla da nisu sigurni gdje se nalazi dokumentacija, zbog čega su je ponovo dostavili.
“Na osnovu relevantne dokumentacije roditelja i njihovih izjava, sumnjamo da je Tomislav Šipčić odgovoran za ubistva oko 130 djece u vrijeme dok je bio komandant Sarajevsko-romanijskog korpusa. S obzirom na to da mnogo roditelja, iz subjektivnih i objektivnih razloga, nisu prijavili da su im djeca ubijena, smatramo da se radi o mnogo većem broju ubijene djece“, ističe Grabovica, koji dodaje da je duboko razočaran u rad Tužilaštva.
Merisa Karović-Babić, naučna saradnica Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava UNSA, ističe da postoje dokumenti prema kojima se tačno zna kada je Šipčić stupio i do kada je bio komandant Korpusa.
“Prvi dokument koji sam imala je sa sjednice Skupštine srpskog naroda u Banjoj Luci 12. maja 1992. godine, kada je donesena odluka o formiranju Vojske Republike Srpske. Tomislav Šipčić je bio potpisan kao komandat Sarajevsko-romanijskog korpusa od 22. maja 1992. Godine, kada je naredio formiranje brigada. Ima još dokumenata u kojima je on potpisan kao komandant SRK-a“, navodi Karović-Babić i dodaje da je Šipčić izdao naredbu koja se odnosila se na “čišćenje“ sarajevskih naselja kao što su Aerodromsko i Dobrinja.
Karović-Babić, autorica knjige “Masovna ubistva civila u Sarajevu za vrijeme opsade 1992–1995.“, navodi da su, u vrijeme dok je Šipčić bio komandant SRK-a, na 68 lokacija civili masovno ubijani granatiranjem. Od tog broja, na 23 lokacije u mjesecu augustu 1992. godine.
“Sama činjnica da su na 40 lokacija članovi istih porodica ubijeni od granata, dovoljno govori o razmjerama zločina koji su počinjeni kada je Šipčić bio komandant. A da ne govorim o zločinima koji su počinjeni u okupiranim dijelovima Vogošće, Ilijaša, kao i u Aerodromskom naselju“, ističe Karović-Babić.
ZA UDRUŽENJA ŽRTAVA ODGOVORI TUŽILAŠTVA NEADEKVATN
Grabovica podsjeća da ni 30 godina od početka opsade Sarajeva Tužilaštvo BiH nije podignulo nijednu optužnicu protiv direktnih počinilaca.
Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju osudio je nekadašnje komandante SRK-a VRS-a Stanislava Galića na doživotnu, a Dragomira Miloševića na 29 godina zatvora, zbog zločina nad građanima Sarajeva. Kasnije su za terorisanje Sarajlija – granatiranjem i snajperisanjem – na doživotne kazne osuđeni bivši general VRS-a Ratko Mladić i predsjednik Republike Srpske Radovan Karadžić.
Predsjednik Udruženja žrtava i svjedoka genocida BiH Murat Tahirović kaže da su do 2017. podnijeli 20 krivičnih prijava protiv odgovornih za zločine počinjene tokom opsade Sarajeva od 1992. do 1995. godine. Dodaje da od Tužilaštva BiH nikada nisu dobili odgovor u kojoj su fazi te prijave.
“Mi sada postavljamo pitanje Tužilaštvu za konkretan predmet, za konkretno lice – da li je podignuta optužnica i, ukoliko nije, zašto. Postavljali smo takva pitanja i kada je riječ o opsadi Sarajeva. Dobili smo samo usmene informacije putem telefona. Tužilaštvo se ograđuje od toga da pismeno odgovara, jer smatra da treba da zaštiti određene podatke“, ističe Tahirović, koji dodaje da su dobili informacije da je u određenim predmetima obustavljena istraga, a da se protiv drugih lica i dalje vodi.
Iz Tužilaštva BiH za BIRN navode da u posebnom Odjelu za ratne zločine imaju više predmeta u radu, a koji se odnose na ratne zločine na području Sarajeva, uključujući snajpersko djelovanje i granatiranje sa civilnim žrtvama. Dodaju da se veliki broj predmeta odnosi na prijavljene nepoznate počinioce.
“Tužioci, u skladu sa Revidiranom državnom strategijom za ratne zločine, poduzimaju aktivnosti u radu na predmetima i kada budu donesene tužiočke odluke, javnost će biti informirana“, ističu iz Tužilaštva BiH.
PROCESUIRATI KOMANDANTE ARTILJERIJSKIH JEDINICA I SNAJPERISTE
Prema informacijama Tahirovića, protiv više od 300 osoba sa “A-liste“ Haškog tribunala, koja je dostavljena Tužilaštvu BiH, istraga je obustavljena. Dodaje da udruženja nisu zadovoljna radom Državnog, niti tužilaštava na nižim nivoima. Veliki broj optuženih pobjegao je u Srbiju i Hrvatsku, kaže Tahirović.
“Šipčić je bio u Srbiji. On je bio prvi komandant Sarajevsko-romanijskog korpusa, prije toga visoki oficir JNA. Srbija je sve uradila da ne dođe do njegovog procesuiranja, da nikada ne odgovara, ali su dva komandanta odgovarala. Puno je onih sa nižeg nivoa koji su još živi, dostupni i mogu odgovarati. Nažalost, tu imamo problem nerada Tužilaštva BiH i tužilaštava na drugim nivoima“, smatra Tahirović.
Karović-Babić kaže da postoje i dokumenti SRK-a sa potpisima komandanata brigada, te načelnika artiljerije.
“Na istražnim organima je da tu priču dovedu do kraja, istraže te ljude i podignu optužnicu protiv određenog broja lica koji su bili komandanti ili direktni izvršioci na nižim nivoima, koji su upravljali artiljerijskim ili minobacačkim posadama“, ističe Karović, kao i da u presudama po komandnoj odgovornosti koje su donesene za Sarajevo nisu obuhvaćeni svi incidenti.
BiH
Vojin Mijatović: Od 1. januara nijedan poslodavac u FBiH neće moći isplatiti manje od 1.200 KM
Zamjenik premijera Federacije BiH i federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović izjavio je danas da od 1. januara naredne godine nijedan poslodavac u Federaciji BiH neće moći isplatiti primanja manja od 1.200 KM.
“Ono što je tačno je da od 1. januara naredne godine minimalna plaća neće biti 1.000 KM ali nijedan poslodavac u FBiH neće moći da isplati ispod 1.200 KM. Ne samo da smo ispunili tu famoznu 1.000 KM, nakon stupanja na snagu uredbe, nadamo se do kraja ove godine, neće moći dobiti ispod 1.200 KM – tvrdi Mijatović.
Mijatović je naveo da će, nakon usvajanja Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o dohotku FBiH u Parlamentu, Vlada na prvoj narednoj sjednici usvojiti Uredbu o obaveznim mjesečnim primanjima radnika u FBiH kojom će to biti regulisano.
Dodao je da su procjene pokazale da se na crnom tržištu u FBiH gube milijarde KM i da će stupanje na snagu Zakona o fiskalizaciji finansijskih transakcija u Federaciji BiH polovinom 2025. značiti kraj za one poslodavce koji ne izdaju fiskalne račune.
Mijatović je istakao da će to značiti dodatne prihode za Federaciju BiH koji bi trebali nadoknaditi pad zbog smanjenja doprinosa ali i stvoriti rezervu za razvojnu komponentu budžeta.
Pojasnio je da se ova Vlada FBiH zadužuje u skladu sa prihodovnom stranom okvira budžeta za ovu godinu, a da je trogodišnji plan zaduženja po kojem sad rade usvojila Vlada koju je vodio Fadil Novalić.
Kraljević: Zakon o fiskalizaciji transakcija u cilju suzbijanja utaje poreza
Dopremijer Federacije BiH i federalni ministar financija Toni Kraljević kazao je danas nakon sjednice Vlade Federacije Bosne i Hercegovine da utvrđeni Nacrt Zakona o fiskalizaciji transakcija ima za cilj suzbijanje utaje poreza, maksimalno minimiziranje tog neformalnog tržišta, kao i suzbijanje nelojalne konkurencije.
– Ako vi fiskalizirate, vaš komšija se bavi istim biznisom i ne fiskalizira, može biti cjenovno povoljniji u odnosu na vas, što znači nelojalna konkurencija – pojasnio je.
Kraljević je govorio i o edukativnoj komponenti, definiranju i animiranju potrošača i podizanju svijesti, te o važnosti preuzimanja računa, a isto tako i o unaprjeđenju postupaka samog poreznog nadzora.
Napomenuo je da će implementacija tog zakona omogućiti elektronsko evidentiranje podataka, što znači i da donosi novost koja se zove Centralna platforma za fiskalizaciju.
Dodao je da njome upravlja Porezna uprava FBiH, koja je kolektor i posrednik svih podataka koje dolaze iz elektronskih fiskalnih sistema, što maksimizira i nadzor i kontrolu te sprječava poreznu utaju.
– Naravno, krajnji cilj je poboljšanje naplate javnih prihoda, odnosno punjenje prihodovne strane budžeta, ali i discipliniranje cijelog tog sistema – kazao je.
Osvrnuo se i na dopune Zakona porezna na dohodak, kojim s omogućava izuzeće dijela prihoda od poreznog opterećenja, kako bi se dala mogućnost poslodavcima da svoje zaposlenike mogu honorirati kroz dio bez porezne presije.
– Taj zakon je temporalnog karaktera, nadam se da će to biti od 1. januara do 31. decembra 2025. godine. Temporalnost ovog zakona jasno upućuje na opredijeljenost Vlade FBiH na kompletiranje onoga što nazivamo porezna reforma, a što smo danas krenuli sa online fiskalizacijom – objasnio je Kraljević.
“Penzioneri neće biti taoci usvajanja budžeta”
Na kraju je još dodao da penzioneri neće biti taoci usvajanja budžeta te da je iz ušteda kreirana akumulacija iz koje će biti isplaćena jednokratna pomoć za penzionere.
Postojeći sistem fiskalizacije baziran na Zakonu o fiskalnim sistema iz 2009. godine, koji se implementira od 2010. do 2011. godine.
– I kada se okrenemo unazad 15 godina, možete zamisliti koliko je, u tehničko-tehnološkom smislu, evoluiranju, razvoju informacijskih tehnologija i digitalnom poslovanju, postojeći pravni okvir postao tijesan i kompatibilan sa svim tim tehnološkim iskoracima – kazao je ministar Kraljević te dodao da je aktuelna Vlada FBiH fiskalnu reformu nametnula kao prioritet.
Dodao je da ovo danas ne bi mogli nazvati set fiskalnih zakona, s obzirom da je fiskalna reforma najsloženija reforma u svakoj državi, te da je to proces, a da svaki proces ima svoje etape.
– Ovo je prva faza u tom procesu – zaključio je ministar finansija FBiH Toni Kraljević.
BiH
Kraj sušnog perioda: Dijelove BiH će pogoditi obilnije padavine, stiže i zatopljenje
U Bosni i Hercegovini danas će biti oblačno i hladno, a na jugu pretežno sunčano i toplije. Poslije podne se očekuje naoblačenje koje će uvečer donijeti slabu kišu.
U noći na četvrtak padavine će jačati na jugu i jugoistoku, kiša se očekuje u nižim predjelima, a snijeg u brdsko-planinskim.
Puhat će slab do umjeren vjetar, sjeverni i sjeveroistočni.
Jutarnja temperatura vazduha iznosit će od minus dva do četiri, na jugu do šest, u višim predjelima od minus pet, a najviša dnevna od pet do 11, na jugu do 16, u višim predjelima od dva stepena.
BHmeteo: od vikenda toplije
Kako javlja BHmeteo, danas slično vrijeme kao i jučer, a u četvrtak i petak premještanjem još jedne visinske ciklone oko naših krajeva uslijedit će porast oblačnosti u cijeloj zemlji uz koji će samo rijetko biti slabijih padavina.
U nizinama kiša, a u višim krajevima malo snijega. Bez veće promjene u temperaturi, ostaje hladno u većem dijelu zemlje uz ispodprosječne temperature. Jače i lokalno obilnije padavine će se zadržati južnije od naše zemlje tih dana.
Hladniji period koji nas prati skoro od početka novembra će se završiti u subotu 16. novembra. Od subote strujanja okreću na jugozapadna donoseći više sunčanog vremena i osjetnije zatopljenje.
Od nedjelje i početkom sljedeće sedmice dnevne temperature će u mnogim mjestima biti između 15 i 20 stepeni.
Početkom sljedeće sedmice jačanje južnog vjetra i ulazak u nestabilan period koji će najviše padavina donositi Hercegovini i jugozapadu Bosne. Tako će se prekinuti ovaj izrazito sušan period koji u mnogim mjestima traje već više od mjesec dana.
Prognoza FHMZ-a za naredne dane
U četvrtak pretežno oblačno vrijeme. Prije podne u Hercegovini slaba kiša, a na istoku i jugoistoku Bosne slab snijeg ili susnježica. Vjetar slab sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od -3 do 4, na jugu do 8, a dnevna od 2 do 8, na jugu do 14 °C.
U petak pretežno oblačno vrijeme. Poslije podne kiša u Hercegovini, a tokom noći u većini područja. Vjetar slab istočni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od -3 do 3, na jugu do 8, a dnevna od 2 do 8, na jugu do 14 °C.
U subotu pretežno oblačno vrijeme. U prvom dijelu dana kiša u većem dijelu zemlje, a na planinama snijeg. Poslije podne slaba kiša u Hercegovini, na istoku i jugoistoku Bosne. Vjetar slab u Hercegovini i na jugozapadu Bosne jugozapadni, a u ostatku zemlje sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od 0 do 6, na jugu do 8, a dnevna od 4 do 10, na jugu do 12 °C.
BiH
Penzioneri koji imaju zagarantovanu penziju dobit će po 50 KM, oni sa penzijom preko 1.000 KM neće dobiti ništa
Vlada Federacije BiH donijela je uredbu kojom će penzioneri u FBiH dobiti jednokratnu pomoć od 50 KM i 100 KM, zavisno od visine penzije. Penzioneri koji imaju penzije preko 1.000 KM neće dobiti pomoć.
U Federaciji BiH je 451.000 penzionera od kojihnajviše onih sa najnižom penzijom koja iznosi 573 KM. Penzioneri koji primaju penzije u visini do 685 KM, a što predstavlja zajamčenu penziju primit će jednokratnu pomoć u iznosu od 100 KM. Penzioneri koji imaju primanja između 680 i 1.000 KM dobit će 50 KM.
Iznos je daleko od obećanog, a dio penzionera će biti u potpunosti zaobiđen u smislu dodjele jednokratne pomoći.
Federalni ministar rada i socijalne politike FBiH Adnan Delić ranije je kazao da će se visina jednokratne pomoći kretati između 100 do 200 KM. On je kazao da će penzioneri koji primaju penziju u visini do 1.000 KM trebali dobiti do 200 KM, a oni sa primanjima preko tog iznosa 100 KM jednokratne pomoći, piše Istraga.
To je bio i zahtjev Savez penzionera da se penzionerima koji imaju penzije do 1.000 KM isplati 200 KM, a onima iznad po 100 KM.
Sredstva će se osigurati iz Budžeta FBiH za 2024. godinu.
-
Cazinprije 3 dana
Odlični rezultati za TKD BOSNA Cazin u Bugarskoj
-
Svijet / Zanimljivostiprije 5 dana
Zabavni načini da djeci odagnate dosadu
-
Religijaprije 5 dana
Ljubav prema majci je ibadet, a ljubav prema ženi je sreća
-
Svijet / Zanimljivostiprije 4 dana
5 navika za zdraviji um i život
-
Cazinprije 4 dana
Najava tribine – Kako ostvariti uspjeh u životu: Muhammedov alejhi selam primjer
-
Svijet / Zanimljivostiprije 2 dana
O stavu roditelja ovisi hoće li dijete imati radne navike
-
Religijaprije 9 sati
Bol i patnja nas uče da budemo zahvalni kad smo dobro