Magazin
Mijana Popović: Odrasla sam u pravoslavnoj porodici, te sam i krštena, ali povratak Allahu je najbolje što se može doživjeti
judska potreba za tim znanjem iznad je svih ostalih ljudskih potreba. Čovjekovo srce ne može živjeti niti se smirivati bez tog znanja.
Mijana je rođena u Zagrebu, a odrasla u Prijedoru, u Sarajevu živi od 2009. godine. Mijana je prvi put govorila o svom prelasku na islam.
Upitana je, kako je njen život izgledao prije prelaska na islam.
“Moj život prije prihvatanja islama je bio je ‘elhamdulillah’. Odrasla sam fino, i nikada nisam imala određenih iskušenja, ali moje srce je bilo prazno. Ono kad ne znaš za Allaha, kada nemaš vjere u srcu, jednostavno to nije to. Sve što radiš ne ispunjava te, ne čini te dovoljno sretnim, dok u islamu, to je totalno drugačije”, govori Mijana za BIR TV.
Svaka priča onih koji se vrate vjeri islamu, specifična je i posebna. Upravo takvu priču, Mijana je ispričala.
“Dogodilo se to da sam ja imala jedan san, 2015. godine. To je bilo otprilike mjesec dana pred Ramazan. Usnila sam da mi je starija djevojčica stradala, odnosno, u snu je pala kroz prozor sa sedmog sprata. Iako je bio san, sve se dešavalo kao da je istina. Baš sam ga doživjela lično i kada sam se probudila čula sam ezan koji nikada ranije nisam čula. Ono što kažu, pored ušiju si gluh, a pored očiju si slijep. U tom periodu živjela sam na Mojmilu, Fahdova džamija mi je bila blizu. Ja nikada taj ezan nisam čula, da ga nekako doživim. Čuješ ti, ali to tebe ne dotiče” kazala je.
Mijana dodaje kako je ezan nakon buđenja iz teškog sna bio ezan za sabah namaz, a ona ga je, ističe, osjetila kao da je lično njoj upućen.
Tog trenutka ustala sam, bila sam baš prepadnuta kao nikada u životu. Preplakala sam i nakon što sam ustala sa mužem sam razgovarala, te mu rekla kako želim promijeniti svoj način života, da želim da se okrenem vjeri, da više ne želim da živim starim načinom života, da želim da nađem neki mir. S obzirom na to da sam ja čula taj ezan, meni je to bio neki znak da ja trebam da se nekako okrenem islamu”, govori.
Mijana je odrasla u pravoslavnoj porodici, te je i krštena.
“Kod nas su se obilježavali svi ti praznici, ali ja ih nikada u srcu nisam doživjela u srcu”, govori Mijana.
Magazin
Mislite da ste dobar vozač? Ok, ko ima prednost?
DOLAZAK na raskrižje tijekom vožnje često može izazvati zbunjenost. Ako se tri vozila istovremeno nađu na istom raskrižju, to može dovesti do komplikacija, no njih je ipak lako izbjeći.
Internetom se proširila fotografija koja simulira jednu od mogućih situacija. Na raskrižju bez semafora i prometnih znakova su se istovremeno našla tri vozila, a pitanje je koje od njih ima prednost?
Dva vozila idu ravno, a jedno skreće
Žuti i plavi auto na ovom raskrižju idu ravno, dok kamion skreće lijevo. Dobro proučite fotografiju, razmislite i probajte točno odgovoriti na pitanje.
Razmišljajući o točnom odgovoru, potrebno je znati o kakvom raskrižju se radi. Budući da na prikazanom raskrižju nema ni semafora ni prometnih znakova, vrijedi pravilo desne strane. Prema njemu, vozilo na lijevoj strani mora prepustiti prednost vozilu koje mu se nalazi zdesna.
Index.hr
Magazin
Talijanka koja je živjela 117 godina otkrila je da je svaki dan jela isto jelo
TALIJANKA Emma Morano rođena je 1899., a preminula je 2016. u dobi od 117 godina, što znači da je službeno doživjela tri stoljeća, dva svjetska rata i skoro 90 političkih promjena u Italiji. Doživjeti ove godine prava je rijetkost, a prema zapisima, postoji samo 12 ljudi koji su doživjeli toliku starost.
Izbjegavala je muškarce
Morano je živjela ispunjen život, a jednom prilikom izjavila je da ima jednostavnu formulu za dug život – stroga dijeta i izbjegavanje odnosa s muškarcima.
Bila je udana, no razvela se 1938. godine nakon što joj je preminulo jedino dijete, 6-mjesečni sin. Od muža se rastala u vrijeme kada je u Italiji to bilo nezamislivo i tada je odlučila da se nikada više neće udati, a često je govorila da joj je to pomoglo da živi dulje, objašnjavajući da “nije željela da itko njome dominira”.
Također, otkrila je da je svaki dan, skoro 90 godina, jela tri jaja, od čega su dva bila sirova. Tu naviku je uvela, kako je rekla, nakon Prvog svjetskog rata kada joj je dijagnosticirana anemija. No, uz jaja je pila i tradicionalno talijansko alkoholno piće, nešto poput rakije.
“Jedem tri jaja dnevno i za probavu pijem grappa koju pripremam sama – stavim je u staklenku sa sedam listova kadulje, pelinom i nekoliko grožđica”, objasnila je jednom prilikom.
Zaslužna je i genetika
Carlo Bava bio je njezin liječnik gotovo 30 godina, a on je rekao za AFP da je Emma rijetko jela voće i povrće. “Kada sam je upoznao, jela je tri jaja dnevno, dva sirova ujutro, a zatim omlet za ručak i piletinu za večeru”, ispričao je, ali i dodao da je tajna njezinog dugog života i genetika. Naime, njezina majka doživjela je 91 godinu, a nekoliko njezinih sestara proslavilo je svoje 100. rođendane.
Index.hr
Magazin
Ako ovaj predmet imate u automobilu, u Njemačkoj možete platiti kaznu do 10.000 eura
Predmet koji mnogi kod nas često drže u automobilu može skupo da vas košta.
Njemački automobilski klub ADAC upozorava na jedan predmet koji u Njemačkoj nikada ne treba prevoziti bez valjanog razloga – nož. Ako se nož prevozi u vozilu bez valjanog razloga, to može dovesti do kazne od 10.000 eura, piše Avtomagazin.si.
Dešava se da vozači ponesu nož sa sobom, naprimjer, na piknik. Međutim, Zakon o oružju postavlja stroga pravila za nošenje noževa: zabranjeno je bilo kome sa oštricom dužim od 12 cm.
Dozvoljeno im je da se nož prevozi samo ako postoji legitiman razlog, kao što je posao, inače je prevoz zabranjen.
Za prekršaje su predviđene novčane kazne do 10.000 eura.
Ako imate valjan razlog, nož treba čuvati u zatvorenoj kutiji ili sličnom sigurnom pakovanju.
Pored naoružanja, među stvarima koje zahtijevaju posebnu pažnju prilikom transporta spada i gorivo.
U Njemačkoj je u kontejnerima dozvoljeno da se preveze do 240 litara dodatnog goriva po vozilu, a svaki kontejner ne smije da sadrži više od 60 litara. Prekoračiti to znači rizikovati novčanu kaznu.
Prilikom transporta goriva u inostranstvo potrebno je provjeriti pravila pojedine zemlje. U nekim zemljama, poput Luksemburga, transport goriva je, naprimjer, strogo zabranjen.
Ako u Njemačkoj u automobilu vozite kućne ljubimce, oni moraju biti uredno osigurani, u posebnim sjedištima. Nepoštovanje može da dovede do kazne od 35 eura, a u slučaju opasnosti kazna se povećava na 60 eura i jedan kazneni poen.
-
Cazinprije 4 dana
Odlični rezultati za TKD BOSNA Cazin u Bugarskoj
-
Svijet / Zanimljivostiprije 5 dana
Zabavni načini da djeci odagnate dosadu
-
Svijet / Zanimljivostiprije 4 dana
5 navika za zdraviji um i život
-
Religijaprije 5 dana
Ljubav prema majci je ibadet, a ljubav prema ženi je sreća
-
Cazinprije 5 dana
Najava tribine – Kako ostvariti uspjeh u životu: Muhammedov alejhi selam primjer
-
Svijet / Zanimljivostiprije 3 dana
O stavu roditelja ovisi hoće li dijete imati radne navike
-
Religijaprije 19 sati
Bol i patnja nas uče da budemo zahvalni kad smo dobro