Connect with us

USK

Traje eksproprijacija, bihaćki aerodrom može biti završen za 24 mjeseca (VIDEO)

Published

on

Bihaćki aerodrom bi mogao biti u funkciji za tri do četiri godine. Ovo je projekat koji je od velike važnosti, posebno kada se radi o komunikacijskom povezivanju Unsko-sanskog kantona sa ostakom zemlje, ali i od velikog je značaja za ekonomski razvoj Bihaća i cijelog Unsko-sanskog kantona. Eksproprijacija zemljišta za izgradnju ovog aerodroma ide planiranom dinamikom. Da bi se ova dinamika nastavila i da bi sami proces bio efikasan, neophodna je i saradnja svih nivoa vlasti kao i finansijska podrška.

Nakon završetka eksproprijacije zemljišta, moglo bi se krenuti i u izvođenje određenih građevinskih radova.

Kako je kazao gradonačelnik Bihaća Elvedin Sedić (POMAK), i ove godine je Vlada Federacije namijenila sredstva za tu svrhu: “Trenutno realiziraju na način da većina postojećih parcela se kroz sporazume sa vlasnicima rješava i mislim da to ide nekom predviđenom dinamikom”.

Iako je još mnogo posla pri realizaciji ovog projekta, direktor Javnog preduzeća Aerodrom Bihać Anel Hadžić naglašava da bi ova dinamika bila nastavljena i da bi sam proces bio efikasan – potrebna je i neophodna saradnja svih nivoa vlasti, kao i onaj najbitniju dio, a to je finansijska podrška. Također, navodi, ako se nastavi ovim tempom, dobrom komunikacijom i podrškom ostalih čelnih ljudi, aerodorom može biti završen u roku 24 mjeseca: “Onog momenta kad mi dobijemo pravosnažnu građevinsku dozvolu, s tim se podrazumijeva i da je riješena zemlja, aerodrom se može završiti unutar 24 mjeseca. S obzirom na konstrukciju samog projekta i objekata koji su pozicionirani – puno je jednostavnije nego što je to bilo prvobitno zamišljeno, a sve s ciljem brže realizacije stavljanja u funkciju ovog projekta. Mi očekujemo da unutar ovih 24 mjeseca, s obzirom na dinamiku radova i na samu koncepciju izvođenja radova, to se može i završiti”.

Hadžić naglašava i da je potrebno strpljenje i razumijevanja građana s obzirom na to da se radi o velikom projektu koji iziskuje mnogo truda, rada i ulaganja: ”Puno se energije troši na nešto što naši građani još ne vide – o kakvom se poslu i obimu radi, ovo je prvi put u našoj državi da se gradi ovakav projekat, infrastruktura iz temelja. Neophodno je uključiti svu neophodnu infastrukturu što pruža država, a to su državne agencije i ljude koji poznaju ovu metodologiju, a to su stručnjaci iz ove oblasti”.

Sve želje i snovi građana Unsko-sanskog kantona stanu u jednu riječ – aerodrom. Generacijski je to projekat koji ima veliki privredni i razvojni značaj, i za Bihać i za Unsko-sanski kanton. Ako je suditi prema riječima direktora i ostalih čelnih ljudi, ovaj san bi za nekoliko godina za sve građane ovog kantona mogao biti i ostvaren.

federalna.ba

USK

Nasilje u porodici: Bišćanin došao kući pijan pa pretukao suprugu

Published

on

By

U Bihaću je zabilježen slučaj porodičnog nasilja, koji je rezultirao povredom 37-godišnje žene.

Incident se dogodio nakon što je M.A., kako saznajemo, došao kući u pijanom stanju. Nakon verbalne rasprave, situacija je eskalirala kada je M.A. fizički napao ženu udarajući je nogama i rukama po glavi i tijelu.

Reagirajući na poziv, policija je brzo intervenisala i uhapsila pijanog M.A., dok je povrijeđena žena prevezena u Dom zdravlja Bihać radi medicinske pomoći. Ljekari su konstatovali da su njene povrede lakše prirode.

Nastavi čitati

USK

Medicinska sestra Mina iz Bihaća spasila život motociklisti iz Hrvatske

Published

on

By

Život kojim živimo nam oblikuje mnoge situacije koje uzmu našu pažnju i oblikuju stanje.

Društvene mreže i mediji su to omogućili. Ipak, kad se uoče i dese neke prave, humane stvari, tu moramo posebno biti spremni dati podršku i afirmirati takva djela.

Ako se neko sa svojim učinjenim činom može nazvati herojem to je onda svakako Mina Pašić, medicinska sestra iz Bihaća“, napisao je Fikro Boss iz Bihaća.

Jučer u jednom mjestu u Gradu Kninu je porodičnim autom naletjela na udes, gdje je bio udes motoriste i automobila. Odmah je izletjela iz auta i pružila neophodnu pomoć motoristi koji je ima teže povrede.

S njenom brzom intervencijom na licu mjesta motorista je trenutno van životne opasnosti. Ovim potezom je spasila život osobe koju i ne poznaje i pokazala kako izgleda biti čovjek velikog srca.

Veliki respekt za Minu i neka i ova objava ostane kao svjedok dobra i humanosti koje nam svima treba i koju bismo svi, na svoje moguće načine morali svakodnevno pokazivati.

Onda bi svijet u kojem živimo bio dosta ljepše mjesto i sigurniji prostor kojeg ostavljamo iza sebe generacijama koje dolaze, piše GPM.

Nastavi čitati

USK

Nezaposlenost po kantonima: U USK na birou najviše pravnika, ekonomista, prodavača, ekonomskih tehničara…

Published

on

By

Što nekog zanimanja ima u suficitu, ne znači da ih u stvarnosti ima. Primjer su vozači, električari, vodoinstalateri, kazao je Hadžić.
Agencija za rad i zapošljavanje Bosne i Hercegovine objavila je listu top pet suficitarnih zanimanja, odnosno onih kojih ima najviše na biroima za zapošljavanje, prema podacima koje su dobili od nadležnih entitetskih i kantonalnih službi.
Po tome, imamo viška pravnika i ekonomista, na hiljade prodavača, zatim bravara, kuhara, frizera, automehaničara, čak i medicinskih sestara u, naprimjer, Unsko-sanskom kantonu čija je Ljekarska komora nedavno ukazala da im nedostaje upravo medicinskih sestara. Na biroima su i, primjera radi, turistički animatori u Hercegovačko-neretvanskom kantonu, njih 462, gdje je turizam jedna od glavnih grana.
Gledano po kantonima, u USK je na birou najviše pravnika, ekonomista, prodavača, ekonomskih tehničara… Uz ovo, u Zeničko-dobojskom kantonu je na birou, naprimjer 126 mašinskih inženjera, u Tuzlanskom oko 1.500 medicinskih sestara i 140 doktora medicine, u Goraždu i Sarajevu je, između ostalog, “viška” vozača jer ih ima dosta na biroima, u entitetu RS na birou su mahom, osim pravnika i ekonomista, inžinjeri poljoprivrede, profesori, mehaničari, električari, zdravstveni radnici, u Brčko distriktu je slična situacija…
Istovremeno, ovi kadrovi se i zapošljavaju, ali u daleko manjem broju nego što ih ostaje nezaposleno.
U FBiH je, recimo, bilo zaposleno oko 2.050 automehaničara u prošloj godini, ali ih je na biroima ostalo više od 4.500. Trend je sličan u RS-u.
Šta nam ovo govori?
Ekonomista Faruk Hadžić istakao je da, generalno, statistički podaci u BiH o kretanju zaposlenosti i nezaposlenosti pokazuju djelimično iskrivljenu sliku, posebno kada je u pitanju nezaposlenost.
Pojasnio je da statističke agencije objavljuju dvije vrste zvaničnih podataka, registrovanu nezaposlenost, odosno osobe koje su u evidenciji i kao traže posao, dok anketa o radnoj snazi pokazuje veću zaposlenost u odnosu na ovaj podatak.
– Veliki broj građana vjerovatno je zaposleno na crno ili su van BiH. Što nekog zanimanja ima u suficitu, ne znači da ih u stvarnosti ima. Primjer su vozači, električari, vodoinstalateri, i drugi radnici koje ćete naći na evidenciji zavoda za zapošljavanje, ali teško ćete naći bilo koga od tih profila, i stoga poslodavci traže interventni uvoz radne snage – istakao je Hadžić.
  Više pogledajte na Faktor.ba
Nastavi čitati

Najčitanije